Bilingvní soužití

135
13.5.18 11:10

Bilingvni souziti

Holky, mám dotaz. Žijete v bilingvním vztahu? A jak vám to funguje z hlediska širší rodiny a zapojení partnera do života s přáteli?
Jsem s manželem deset let. Žije tu dlouho, ale s rodinou to nefunguje úplně nejlíp. Doma je hodně věcí na mne (servis, opravy, úřady). Máme 2leťáka a brzy se má narodit další dítě. Přijde mi, že jsem na mnoho věcí sama a začínám vidět jazyk jako bariéru.
Jsem hodně společenská, on vůbec. Ráda bych věděla, jaké máte zkušenosti vy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
13.5.18 11:14

A to po 10 letech nemluví česky? 8o 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 11:22

Ano, žiju v biligvním vztahu.

Jak to myslíš, že s rodinou to nefunguje úplně nejlíp? S tvojí rodinou?

Jinak to většinou o jazyku není. Můj ex se postupně naučil česky naprosto dokonale a stejně nic moc nezařizoval. Ani, když jsme žili v jeho otčině a já tamní jazyk neovládala dokonale, všechno bylo na mě.

Naproti tomu přítel, když se sem přistěhoval, neuměl říct česky ani „pivo“ a zařídil kde co.

Jaký je ten druhý jazyk?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 11:23
@Bellatrix Lestrange píše:
A to po 10 letech nemluví česky? 8o 8o

Tak nemusí. Pokud v práci mluví pouze anglicky a doma jeho mateřštinou, tak zas není moc kde se jazyk naučit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27684
13.5.18 11:25
@Zuxu píše:
Holky, mám dotaz. Žijete v bilingvním vztahu? A jak vám to funguje z hlediska širší rodiny a zapojení partnera do života s přáteli?
Jsem s manželem deset let. Žije tu dlouho, ale s rodinou to nefunguje úplně nejlíp. Doma je hodně věcí na mne (servis, opravy, úřady). Máme 2leťáka a brzy se má narodit další dítě. Přijde mi, že jsem na mnoho věcí sama a začínám vidět jazyk jako bariéru.
Jsem hodně společenská, on vůbec. Ráda bych věděla, jaké máte zkušenosti vy.

Tvoje problémy mají i „jednojazyčné“ vztahy. Kdyby byl manžel společenský, nějak by se s tím jazykem popasoval. Nebo popíchnout rodinku, aby jeho jazyk nastudovala, ať je to fér pro obě strany :nevim: Angličtina nebo něco exotičtějšího?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 11:29
@Russet píše:
Tvoje problémy mají i „jednojazyčné“ vztahy. Kdyby byl manžel společenský, nějak by se s tím jazykem popasoval. Nebo popíchnout rodinku, aby jeho jazyk nastudovala, ať je to fér pro obě strany :nevim: Angličtina nebo něco exotičtějšího?

no, ale takhle se právě on češtinu nenaučí

můj přítel se taky vlastně naučí nejvíc v práci, kde je nucený s kolegy komunikovat česky, protože oni žádný jiný jazyk neumějí

doma se naučí houby, protože všichni jeho mateřštinou mluvíme plynule

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27684
13.5.18 11:31
@botl píše:
no, ale takhle se právě on češtinu nenaučí

můj přítel se taky vlastně naučí nejvíc v práci, kde je nucený s kolegy komunikovat česky, protože oni žádný jiný jazyk neumějí

doma se naučí houby, protože všichni jeho mateřštinou mluvíme plynule

Deset let je fakt doba. Spíš se mu nechce. Domluví se. Známých dcera si vzala cizince. Taky moc dobře česky neumí. Oni se turecky asi ve volném čase učit nebudou…Ale je tu pár let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 11:36
@Russet píše:
Deset let je fakt doba. Spíš se mu nechce. Domluví se. Známých dcera si vzala cizince. Taky moc dobře česky neumí. Oni se turecky asi ve volném čase učit nebudou…Ale je tu pár let.

Přítel tu je 4 roky a je to fakt bída. Ještě, že v práci musí. :mrgreen:

Ale umím si dobře představit, že ani po 10 letech, pokud nebudeš mít kde pravidelně mluvit, se nenaučíš. V krámě asi řekneš,
prosím 10 rohlíků a kolik to stojí, ale na společenský pokec to není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27684
13.5.18 11:37
@botl píše:
Přítel tu je 4 roky a je to fakt bída. Ještě, že v práci musí. :mrgreen:Ale umím si dobře představit, že ani po 10 letech, pokud nebudeš mít kde pravidelně mluvit, se nenaučíš. V krámě asi řekneš,
prosím 10 rohlíků a kolik to stojí, ale na společenský pokec to není.

Tak to je dobrej, že to v práci dá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
323
13.5.18 11:42

@Zuxu
Taky mam bilingvni domácnost. Zařizování v cestine je na me, holt nevyhoda dvou jazycneho paru. Zase se to musí vzit z druhe strany, aspon jeden z vas je ve vlasti a vi, jak system funguje.

Partner si zaridi veci, na ktere staci mlceni, ruce, nohy anebo angličtina a se zbytkem vypomuzu (opravy, urady, preklady papiru, ktere ma podepsat).

Mozna by pomohlo predelegovat veskere vyrizovani, kde neni nutny jazyk, na muze a zbytek zastat. Je treba rict partnerovi, ze Vas to zmaha a co byste chtěla. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 11:42
@Russet píše:
Tak to je dobrej, že to v práci dá.

Právě, že musí! Hahaaa 8)
Takže to ze sebe vydoluje, jak může. S omluvou „promiňte, jsem čičinec“ zlomil smíchem v pase i šéfa.

Ale jak říkám, pokud by se mluvilo cizojazyčně jak doma, tak v práci, tak ani po 10 letech a nekonečném kurzu falešného začátečníka, by česky prakticky neuměl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27684
13.5.18 11:45
@botl píše:
Právě, že musí! Hahaaa 8)
Takže to ze sebe vydoluje, jak může. S omluvou „promiňte, jsem čičinec“ zlomil smíchem v pase i šéfa.Ale jak říkám, pokud by se mluvilo cizojazyčně jak doma, tak v práci, tak ani po 10 letech a nekonečném kurzu falešného začátečníka, by česky prakticky neuměl.
Čičinec ;-) Asi by mi to chvilku přišlo roztomilé, ale pak bych snad radši chtěla, aby mluvil, jak mu pusa narostla :nevim: Naštěstí mám Čecha jak poleno.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4036
13.5.18 12:06
@Russet píše: Čičinec ;-) Asi by mi to chvilku přišlo roztomilé, ale pak bych snad radši chtěla, aby mluvil, jak mu pusa narostla :nevim: Naštěstí mám Čecha jak poleno.

Tak každý mluví v cizím jazyce zpočátku srandovně. Jde o to nestydět se a vytrvat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27684
13.5.18 12:12
@botl píše:
Tak každý mluví v cizím jazyce zpočátku srandovně. Jde o to nestydět se a vytrvat.

To jo. Ale ne každý to i po letech umí. Myslím, že to souvisí s hudebním sluchem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1198
13.5.18 12:47

Manžel česky umí fakt jen základně. Takže úřady prostě nedá. Já si ho s tím ale brala, tudíž ani nemůžu čekat, že by se to změnilo. Každodenní věci si v pohodě obstará, kamarády má. Tam se to váže na to, že anglicky umí oni. Ale oni to berou jako výhodu, že se potrénují.

S rodinou to jde. Když je potřeba vyjádřit něco složitějšího, pomůžu já, nebo brácha.

Jinak k těm úřadům: Já bych tam nečecha samotného neposlala, ani kdyby uměl solidně. Kolikrát mám sama problém pochopit co to vlastně chtějí a proč je potřeba milion jiných papírů, abych dostala jedno potvrzení. A vůbec nevadí, že ty požadované papíry třeba vůbec neexistují :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama