Bojácný syn - jak mu pomoci?

7867
11.8.13 18:50

bojácný syn

Zdravím. Můj pětiletý syn je takový klidnější, přemýšlivý, je to jedináček a má rád děti. Teď o prázdninách nechodí do školky, a tak občas zajdeme někam na hřiště, ač já ty hřiště moc nemusím. Syn je takový takový dobrák, nikdy žádnému dítěti neublížil, spíše si nechává ubližovat a já nevím, jak to řešit. Mám ho strašně ráda, jako každá máma své dítě a poslední dobou mě to dost trápí. Před cca 2 lety k němu přišel na hřišti chlapeček o něco menší a dal mu zničehonic facku přes obličej, byl tam jen se staršíma bráchama, špinavej unudlenej, nedávno ho zas klučina na hřišti kopnul do břicha a on si to asi pamatuje a včera chtěl na hřišti na takovou tu tyč, jak se po ní sjíždí dolů a kluci o něco starší než on si tam hráli na vojáky a každého, kdo tam chtěl projít vyslíchali, proč tam jde, a že tam stojí na stráži. Já vždycky sedím u něj a tak nějak ho sleduju a snažím se nezasahovat. Poprvé jim řekl, že si jde sjet po tyči, pustili ho a podruhé mu řekli, ať jde pryč a on se rozplakal a šel dolů, tak jsem tam šla a řekla klukům, že je to pro všechny, a ať ho pustí a pak ho pustili. Večer jsem o tom přemýšlela a bylo mi ho hrozně líto, já jsem taky taková cíťa, hrozně se o malého bojím, aby mu pak třeba příští rok ve škole někdo neubližoval, všude s ním taky nebudu a stejně se musí naučit být trošku samostatnější. Neporadíte třeba někdo, jak na něj? Děkuji za případné reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

801
11.8.13 18:54

No a jak mu to jde ve školce?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7867
11.8.13 18:56
@Lomikára píše:
No a jak mu to jde ve školce?

Lomikáro, kupodivu docela v pohodě, paní učitelka ho chválí, sice tam úplně rád nechodí, ještě občas ráno plakal, ale paní učitelka říkala, že si s dětma hraje, že je po mém nebo přítelovo odchodu v pohodě, o dětech i mluví, nedávno jsme potkali na koupališti chlapečka, ten se k němu hned hrnul a jeho maminka říkala, že pořád mluví o mém synovi, že ho má rád.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
11.8.13 18:58

No a co teda chceš? Aby ránu dětem oplatil, aby to napráskal učitelce nebo abys mu byla pořád za zadkem? :nevim:
A co v tý školce? Tam už se přece umí s dětmi nějak porovnat, ne? Tak to samý bude ve škole. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
11.8.13 18:59
@carola píše:
Lomikáro, kupodivu docela v pohodě, paní učitelka ho chválí, sice tam úplně rád nechodí, ještě občas ráno plakal, ale paní učitelka říkala, že si s dětma hraje, že je po mém nebo přítelovo odchodu v pohodě, o dětech i mluví, nedávno jsme potkali na koupališti chlapečka, ten se k němu hned hrnul a jeho maminka říkala, že pořád mluví o mém synovi, že ho má rád.

No tak vidíš :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
801
11.8.13 19:02

Tak pak bych se tolik nebála, když už to v kolektivu zvládá. Třeba to bude v pohodě i ve škole.
Já mám syna taky spíš neprůbojnýho, ale vím dobře, že je takový po mně. A myslím, že to nejhorší, co s tím můžu dělat, je dávat mu najevo, že jsem s ním nespokojená. Hodně totiž podle mě záleží i na tom, jak ho vidíš ty, protože to vnímá.
Takže já to beru, jak to je, a povídám si s ním o tom, o těch situacích, o tom, co dělat nebo říct apod. Ale nenásilně a tak, aby si nemyslel, že ho kritizuju. Hodně taky dělá vzor - co vidí u tebe.
Jo a na hřiště taky chodím nerada.
Hodně štěstí :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7867
11.8.13 19:05
@Lomikára píše:
Tak pak bych se tolik nebála, když už to v kolektivu zvládá. Třeba to bude v pohodě i ve škole.
Já mám syna taky spíš neprůbojnýho, ale vím dobře, že je takový po mně. A myslím, že to nejhorší, co s tím můžu dělat, je dávat mu najevo, že jsem s ním nespokojená. Hodně totiž podle mě záleží i na tom, jak ho vidíš ty, protože to vnímá.
Takže já to beru, jak to je, a povídám si s ním o tom, o těch situacích, o tom, co dělat nebo říct apod. Ale nenásilně a tak, aby si nemyslel, že ho kritizuju. Hodně taky dělá vzor - co vidí u tebe.
Jo a na hřiště taky chodím nerada.
Hodně štěstí :kytka:

Lomikáro, děkuju moc, ano, on je právě taky po mně a můj přítel=jeho tatínek je taky takový. Děkuju moc za milá slova. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15306
11.8.13 19:12

Nezakládala jsi tady nedávno diskusi na skoro stejné téma?

Myslím, že problém je v Tobě - že to moc a především zbytečně řešíš. Pětiletý kluk není batole, kterému bys musela na hřišti stát za zadkem a řešit za něj tyto věci. Pokud ho nepustí na tyč a Ty přijdeš a řekneš klukům, „pusťte ho tam, to je pro všechny“, tak to není dobře. Měla jsi přijít a mluvit pouze se svým synem - a nahlas ho navést k tomu, co by se dalo říct a udělat. Aby to udělal sám, pouze ve Tvé přítomnosti. Takto a nejinak se získává sebejistota.

Nicméně pokud se syn umí porovnat s dětmi ve školce, je všechno v pořádku - holt každý není tak průbojný typ, aby se uměl prosadit hned napoprvé mezi cizími.

Chápu, že není příjemné se na to dívat, že ho třeba odstrkují - ale to Ti nedává právo zasahovat. Přesně sis to vystihla sama - co bude dělat ve škole, až ho tam starší z jiné třídy třeba někam nepustí? Půjde žalovat paní učitelce? To asi ne, viď…

Syn je zřejmě introvertnější a klidnější povaha, která potřebuje čas na to, aby se s někým sblížila a někde prosadila.

Příspěvek upraven 11.08.13 v 19:14

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mooona
11.8.13 19:13

Řekla bych, že máme podobného syna :) Náš starší 5 let je to samé. On je teda i takový trochu šašek-tím bych řekla, že schovává to, že se bojí čehokoli a chce aby ho děti brali. Venku na hřišti je to už s dětma lepší, zapojí se, ale jde vidět, že se napřed bojí. My spíš řešíme to, že on se bojí jakékoli činosti-bojí se plavat, protože by se utopil, bojí se jezdit na kole, protože by mohl spadnout a prostě mu to nejde moc to překonat. Zjistila jsem, že na něj nejvíc platí trpělivost, ale občas mě to štve-kor když vidím, že děti na hřišti skáčou a běhají jak zběsilí a on slejzá ze všeho tak opatrně, že ani holčičky to tak nedělají. Chodí na karate, mysleli jsme si, že se tam otrká, ale zatím nic moc změna, tak snad časem pochopí, že pokud strach z něčeho nepřekoná, že ze života nebude mít nic

• Nahlásit
  • Citovat
mooona
11.8.13 19:16

Jinak ještě dodám, že už ho pouštíme před barák dopoledne na hřiště-vidím na něj a jde na něm znát, jak je na sebe pyšný, že to zvládl, co to taky zkusit-jestli tedy máte u baráku nějaké hřiště? Já myslím, že potřebují sebedůvěru, ale tu těžko získají s mamkou za zadkem

• Nahlásit
  • Citovat
7867
11.8.13 19:29
@mooona píše:
Jinak ještě dodám, že už ho pouštíme před barák dopoledne na hřiště-vidím na něj a jde na něm znát, jak je na sebe pyšný, že to zvládl, co to taky zkusit-jestli tedy máte u baráku nějaké hřiště? Já myslím, že potřebují sebedůvěru, ale tu těžko získají s mamkou za zadkem

Moono, díky. Já zrovna dnes dopoledne jsem ho poprvé chtěla zkusit pustit samotného před dům, chtěl jít na koloběžku a já ještě nebyla vypravená, tak jsem mu řekla, ať jde sám, že na něj budem s tátou koukat oknem a nechtěl, tak jsem ho nenutila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7867
11.8.13 19:31
@BohunkaP píše:
Nezakládala jsi tady nedávno diskusi na skoro stejné téma?

Myslím, že problém je v Tobě - že to moc a především zbytečně řešíš. Pětiletý kluk není batole, kterému bys musela na hřišti stát za zadkem a řešit za něj tyto věci. Pokud ho nepustí na tyč a Ty přijdeš a řekneš klukům, „pusťte ho tam, to je pro všechny“, tak to není dobře. Měla jsi přijít a mluvit pouze se svým synem - a nahlas ho navést k tomu, co by se dalo říct a udělat. Aby to udělal sám, pouze ve Tvé přítomnosti. Takto a nejinak se získává sebejistota.

Nicméně pokud se syn umí porovnat s dětmi ve školce, je všechno v pořádku - holt každý není tak průbojný typ, aby se uměl prosadit hned napoprvé mezi cizími.

Chápu, že není příjemné se na to dívat, že ho třeba odstrkují - ale to Ti nedává právo zasahovat. Přesně sis to vystihla sama - co bude dělat ve škole, až ho tam starší z jiné třídy třeba někam nepustí? Půjde žalovat paní učitelce? To asi ne, viď…

Syn je zřejmě introvertnější a klidnější povaha, která potřebuje čas na to, aby se s někým sblížila a někde prosadila.

Příspěvek upraven 11.08.13 v 19:14

Jj, Bohunko, to jsem byla já. Jinak díky za příspěvek, já bych to právě chtěla řešit, tak aby mu to co nejvíc dalo, ale co je správné, sama netuším, je to mé první dítě a možná u cizího bych to řešila lépe, leč u vlastního jsou tam city a emoce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mooona
11.8.13 19:32

Jasný, je fakt že nucení není dobré. Já věřím, že určitým směrem se to jednou zlomí-všichni mají jiné tempo a jsou jiné osobnosti, ale věřím, že čím víc zkušeností, tím se líp otrkají

• Nahlásit
  • Citovat
7867
11.8.13 19:40
@mooona píše:
Jasný, je fakt že nucení není dobré. Já věřím, že určitým směrem se to jednou zlomí-všichni mají jiné tempo a jsou jiné osobnosti, ale věřím, že čím víc zkušeností, tím se líp otrkají

Určitě, MOno, díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4961
11.8.13 19:53

Chce to trochu zocelit, pokud ho budeš litovat a dělat z něj chudáčka, tak se nediv. Já mám doma taky takovýho, no ještě před rokem dvěma a chtělo to výcvik, bez pardonu. Má nějaký vzor nebo jste sami?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama