Borelioza a vyšetření

• Fotoalbum (2)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
2340
18.10.21 10:20

borelioza a vyšetření

Ahoj, chtěla bych se zeptat v srpnu mě do nohy štíplo nějaký hnusný hovado. Měla jsem tam štípanec a takovou díru asi jak sál, že mi nateklo celý lýtko, rudý, horký, byl tam i dost bílé flek, který se pak ztratil, ale bylo to fakt velký, svědilo to. Od té doby mám tak nějak strach jestli to nemůže byt borelioza, nemám tedy nějaký příznaky, ale kolegyně která studuje zdravku, říkala, že to na borelku vypadá že si s tím mám raději zajít. Četla jsem, že je tam nějaká inkubační doba, no a ted jsem se odhodlala na příští týden zavolat Dr a zajít na vyšeření. Jak se to prosívám zjištuje, to mi vezme jen krev nebo jak to probíhá? Co jí mám říct zavolat a říct, přišla bych na krev kdy máte volno, protože myslím, že má boreliozu? Popřípadě kdo to prodělal, jaké je teda vyšetření, léčba a vše okolo? moc děkuji za info

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22058
18.10.21 10:39
@onajeblond píše:
Ahoj, chtěla bych se zeptat v srpnu mě do nohy štíplo nějaký hnusný hovado. Měla jsem tam štípanec a takovou díru asi jak sál, že mi nateklo celý lýtko, rudý, horký, byl tam i dost bílé flek, který se pak ztratil, ale bylo to fakt velký, svědilo to. Od té doby mám tak nějak strach jestli to nemůže byt borelioza, nemám tedy nějaký příznaky, ale kolegyně která studuje zdravku, říkala, že to na borelku vypadá že si s tím mám raději zajít. Četla jsem, že je tam nějaká inkubační doba, no a ted jsem se odhodlala na příští týden zavolat Dr a zajít na vyšeření. Jak se to prosívám zjištuje, to mi vezme jen krev nebo jak to probíhá? Co jí mám říct zavolat a říct, přišla bych na krev kdy máte volno, protože myslím, že má boreliozu? Popřípadě kdo to prodělal, jaké je teda vyšetření, léčba a vše okolo? moc děkuji za info

Tyjo měla jsi tam jít hned, dokud byla ta noha nateklá a horká. Já takhle borelii chytla a krevní test mi vyšel pozitivní asi po týdnu.. Ale doktorka mi dala ATB jen jak to viděla, krevní test to pak jen potvrdil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2340
18.10.21 10:44

@unuděná Já vím byla jsem hloupá, víš já se k doktorum moc nikdy nehrnula, ale poslední dobou mi to nějak nedá. Takže zavolat tak objednat se na krev a z toho mi to řeknou? jaké atb se prosím davají můžu s tím chodit do práce třeba? na jak dlouho? Moc se omlouvám, ale fakt nemám s tím zkušenosti, a ráda bych věděla do čeho jdu, moc děkuju

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22058
18.10.21 10:49
@onajeblond píše:
@unuděná Já vím byla jsem hloupá, víš já se k doktorum moc nikdy nehrnula, ale poslední dobou mi to nějak nedá. Takže zavolat tak objednat se na krev a z toho mi to řeknou? jaké atb se prosím davají můžu s tím chodit do práce třeba? na jak dlouho? Moc se omlouvám, ale fakt nemám s tím zkušenosti, a ráda bych věděla do čeho jdu, moc děkuju

Jasně, zavolej a objednej se, vezme ti krev a mrkne na to. S těmi atb můžeš eventuelně fungovat celkem normálně, já je brala o prázdninách, tam je horší, že nesmíš moc na sluníčko, ale tím, že mi nic nebylo, jsem se nijak neomezovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2340
18.10.21 10:54

@unuděná Aha a to zjistí hned? ještě ten den třeba? Jasný objednám se nejlepe hned na pondělí pro tu jistotu. Jo dobře tedy, moc děkuju tak snad to bude v rámci možností v pořádku. Moc děkuju za info :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22058
18.10.21 10:57
@onajeblond píše:
@unuděná Aha a to zjistí hned? ještě ten den třeba? Jasný objednám se nejlepe hned na pondělí pro tu jistotu. Jo dobře tedy, moc děkuju tak snad to bude v rámci možností v pořádku. Moc děkuju za info :srdce:

Jejda to už si nepamatuju, ono už je to 12 let.. Ale mám dojem, že jsem dostala ty ATB na 10 dní a pak šla na kontrolu a tam mi právě řekla, že to bylo pozitivní a udělala další odběr, jak zabrala ta antibiotika. Určitě se toho neboj a jdi. Neléčená borelie ti dokáže udělat takový bordel v organismu jako máloco. Mě po 10 letech v nějakém oslabení organismu hupsla na šlachy na nohou a půl roku jsem nemohla chodit :cert: Ono i když to přeléčíš, tak v organismu zůstává v nějaké formě dlouhodobě a může zlobit.. Držím palec, ať to nic není!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5817
18.10.21 10:59

@onajeblond
V srpnu bylo štípnutí. Kdy se objevilo zarudnutí a proteplání? Boreliové erythema migrans nebývá proteplené, já bych to na boreliózu neviděl, spíše na neohraničený zánět v kůži (flegmónu).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2340
18.10.21 11:01

@unuděná Právě co jsem tak četla, tak že to může byt dosti zlé, když se to neléčí, tak mě to donutilo prostě jít, taky že to muže mít následky v těhotenství atd. No nahnalo mi to strach. A už jsi v pořádku? Jinak moc děkuji za vysvětlení, hned se cítím lépe když trošku vím, opravdu moc mi to pomohlo a děkuji za palec :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2340
18.10.21 11:04
@Doctus píše:
@onajeblond
V srpnu bylo štípnutí. Kdy se objevilo zarudnutí a proteplání? Boreliové erythema migrans nebývá proteplené, já bych to na boreliózu neviděl, spíše na neohraničený zánět v kůži (flegmónu).

Cca druhý den, ve čtvrtek mě to štíplo, pátek nateklé, horké, červené, a během dne se okolo toho štípance objevila bílá skvrna jakoby do mě pustil jed. Pak to zmizelo, pak trošku zas najelo a pak zase zmizelo, pak už to bylo jen rudé, svědilo to, pak se to začalo už hojit ve formě zmenšení. Možná bych ještě někde našla fotku sakra, ale nevím, zda jsem fotila tu bílé. Ale velké to bylo jak dlan, opravdu přes celé zadní lýtko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5817
18.10.21 11:05

@onajeblond
Tak to skutečně na boreliózu nevypadá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22058
18.10.21 11:06
@Doctus píše:
@onajeblond
Tak to skutečně na boreliózu nevypadá.

Já to teda měla přesně tak a borelie to byla :think: Ale tak pokud ne, jedině dobře. Určitě je na místě posouzení lékařem a krevní testy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5817
18.10.21 11:08

@unuděná
U boreliózy vzniká zarudnutí až s odstupem a nebývá proteplené. Zarudnutí, proteplení, bolest, svědění jsou u zánětů v kůži, hmyz tam bodnutím zanese bakterii. Jak jsem pochopil, tak teď už zarudnutí není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22058
18.10.21 11:12
@Doctus píše:
@unuděná
U boreliózy vzniká zarudnutí až s odstupem a nebývá proteplené. Zarudnutí, proteplení, bolest, svědění jsou u zánětů v kůži, hmyz tam bodnutím zanese bakterii. Jak jsem pochopil, tak teď už zarudnutí není.

Já jen píšu svou osobní zkušenost. Neměla jsem ten rok klíště ani jiný flek, kousla mě nějaká malá muška a vzniklo mi tam přesně to, co popisuje zakladatelka. Borelioza potvrzena :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5817
18.10.21 11:13

@unuděná
Dělal se i Western-Blot?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22058
18.10.21 11:14