Borelióza - jaké odběry?

3588
27.7.13 22:09

Borelioza - jaké odběry?

Ahoj,
chci se zeptat jaké odběry krve jsou na zjištění boreliozy? Jestli to jde 100% zjistit z jednoho odběru krve? Moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

71498
27.7.13 22:12

@katyca 100% není nic… nebo jinak řečeno, když se prokážou protilátky, tak je to jistý, ale pokud ještě nejsou, tak poznáš prd… je to jak s těhu testem, když jsou // tak jsou, ale když nejsou, tak to ještě nemusí nic znamenat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
27.7.13 22:20

@j.a.n.i1 Jj to mi je jasný, ale mě šlo hlavně o to jestli existuje 1 odběr krve nebo jestli se jich dělá víc?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7405
27.7.13 22:26

@katyca Ja bych to videla jeste min jasne nez @j.a.n.i1 - ani pozitivni protilatky nemusi nutne znamenat, ze ji 100% mas. Mne se to stalo - test Elisa ukazoval, ze jsem ji chytla. Az dukladnejsi (a pro pojistovnu nakladnejsi) test Western blot provedeny asi po roce, kdy bylo mne i doktorce divne, ze se hodnoty protilatek nemeni (v case by mely klesat nejake akutni a naopak rust nejake chronicke) ukazal, ze boreliozu nakonec nemam. Delat WB rovnou, asi bych si usetrila spoustu starosti a smutne nalady.

Nakonec se ukazalo, ze ty protilatky mi vyskakuji asi kvuli krevni transfuzi v detstvi, neporadek to delalo i pri krevnich testech v tehotenstvi.

Takze vrele doporucuju zjistit si, jaky test ti byl udelan a pokud to byla Elisa a ukazuje se pozitivni, tak trvat i na WB. Samozrejme testy maji byt provedene az nejakou dobu po potencialni nakaze - aby se pripadne stihla projevit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
27.7.13 22:28

@krokodylka Díky to jsem potřebovala vědět. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
204
27.7.13 22:29

@katyca

Odběr na boreliozu má smysl nabírat až 6 týdnů od kousnutí…dřív to může být falešně negativní, ale, pokud máš flek, ATB léčba je třeba nasadit, co nejdříve i bez odběru… :!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
27.7.13 22:43

Holky a ještě prozba, stačí když zajdu k mudr. a řeknu, že chci, aby mi udělala odběr na bor.?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
204
27.7.13 22:51

@katyca

Měla bys mít nějaký důvod, proč to chceš nabrat, je to dost nákladný a může se cukat..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1103
27.7.13 23:36
@krokodylka píše:
@katyca Ja bych to videla jeste min jasne nez @j.a.n.i1 - ani pozitivni protilatky nemusi nutne znamenat, ze ji 100% mas. Mne se to stalo - test Elisa ukazoval, ze jsem ji chytla. Az dukladnejsi (a pro pojistovnu nakladnejsi) test Western blot provedeny asi po roce, kdy bylo mne i doktorce divne, ze se hodnoty protilatek nemeni (v case by mely klesat nejake akutni a naopak rust nejake chronicke) ukazal, ze boreliozu nakonec nemam. Delat WB rovnou, asi bych si usetrila spoustu starosti a smutne nalady.

Nakonec se ukazalo, ze ty protilatky mi vyskakuji asi kvuli krevni transfuzi v detstvi, neporadek to delalo i pri krevnich testech v tehotenstvi.

Takze vrele doporucuju zjistit si, jaky test ti byl udelan a pokud to byla Elisa a ukazuje se pozitivni, tak trvat i na WB. Samozrejme testy maji byt provedene az nejakou dobu po potencialni nakaze - aby se pripadne stihla projevit.

Negativní WB neznamená že boreliózu nemáš když máš pozitivní Elisu, WB testuje jiné protilátky než elisa proto negativní WB a pozitivni Elisa lze interpretovat pouze jako pozitivni test na Boteliózu, u boreliozy je obvyklé že odezva imunitního systému je netypická a tak bych neřešil že ti v čase nepoklesly protilátky IGM nepřešlo to IGG a hodně chronických pacientů má test na protilátky negativní pokud nemáš klinické potíže tak to neřeš… šance na vyléčení je stejně minimální…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1103
28.7.13 00:29
@katyca píše:
Holky a ještě prozba, stačí když zajdu k mudr. a řeknu, že chci, aby mi udělala odběr na bor.?

Potřebuješ na to kliniku. Pokud ji máš jasnou kliniku tj. flek(ten má 50% infikovaných) tak je test zbytečný, láčba závisí na době od nakažení pokud je to víc než 2 týdny tak potřebuješ mix dvou ATB a Entizolu na 6 týdnů, pokud je to jen týden po infikaci tak stačí Azithromicin na 4 týdny. Kontrolní vyšetření je test LTT kterej by mněl 4 týdny po dobrání ATB spadnout na 0. Když ne tak tě čeká dalších 6 týdnů na mixu dvou ATB a entizolu.

Další klinika je „taková divná vyrážka“.
Nebo jen to ze jsi mněla klíště a teď jseš unavená a bolí tě hlava.
Mněla by ti udělat test ELISA a pokud bude negativní tak ti musí udělat test WesternBlot pokud máš klinické příznaky, viz příloha 23 vyhlášky 275/2010

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
28.7.13 16:00

@martin 35 Děkuji za radu. Ty se v této nemoci vyznáš?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1103
28.7.13 16:55

Ne v tom se nevyzna nikdo.

Máš někajé příznaky?? Bezprostředně po infikaaci maš v podstatě jedinou šanci se boreliózy zbavit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3588
28.7.13 17:28
;)

Příspěvek upraven 28.07.13 v 19:13

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.10.13 12:46

@martin 35 vypadas, ze se v tom nejak orientujes :jazyk:, tak mam na tebe dotaz.
Na noze se mi pred cca dvema mesici udelal cerveny flek, ktery porad roste - v soucasny dobe ma cca 20cm v prumeru. Kdyz to videla doktorka, tak mi hned sdelila, ze je to borelioza - zadny testy nedelala. Jine priznaky nemam, snad jen ze jsem unavena.
A pokud prej flek zmizi, tak ani po dobrani ATB (2× denne Doxybene 100mg - 20 dni) nemusim chodit na zadny testy. Je to normalni, nebo mam trvat na nejakych testech? Stejnak jak to tak ctu, tak nekomu ty testy po nemoci vyjdou negativni a ta borelioza se mu stejne vrati :nevim:, tak mi ty testy pripadaji trosku zbytecny.

• Nahlásit
  • Citovat
1103
22.10.13 21:01

20 dni na ATB je tak dlouho po infikaci málo.

Podle němecných gudelines
Bezprostredne po infikaci se nasazují ATB na 4 týdny a šance na vyléčení je 90% s pozdějším stádiu se nasazuje mix dvou ATB a entizolu na 6 týdnů a šance na vyléčení je 50%.

Testy jsou v podstatě na nic jediný test který je po dobrání ATB použitelný je asi LTT protože protilátky ti v krvi zůstanou i když se vyléčíš. Koukni se na web nekde se poflakuje překlad německých guidelines, včetně popisu jak interpretovat LTT test. Jinak doktorka zareagovala dobře že se vykašlala na test na protilátky teda přesněji mohla ho udělat aby mněla referenční hodnoty.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama