Botulotoxin v marmeládě

Anonymní
12.9.20 09:47

Botulotoxin v marmeládě

Mám možná hloupý dotaz, ale asi potrebuju spis uklidnit. Dala jsem si dneska trochu jahodove marmelady, kterou jsem delala v půlce července, pri otevření víčko neluplo. Zavařovala jsem docela s hodne cukrem s trochou gelfixu, varila jsem jahody asi 20-30min a po naplneni otočila dnem nahoru. Nejdřív mi manžel rikal, ze tomu nic nebude a pak mi rikal, ze jsem to neměla kvuli botulotoxinu jíst, jsem ve 3.trimestru těhotenství. Tak jsem šla ještě zvracet :roll: Vím, ze s tim uz ted nic neudělám. Jen- mate nejakou zkusenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
919
12.9.20 09:50

Tak jestli to chuťově a vizuálně bylo ok, tak ti asi nic nebude. Nebo už ti něco je?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9117
12.9.20 09:50

Jedla i pila jsem v těhotenství úplně vše kromě alkoholu, syrových vajec a syrového masa a mám dvě zdravé děti. Nejhorší je smrt z vyděšení. Daleko víc bych se bála si vyvolávat zvracení :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
919
12.9.20 09:52

Ale já tedy, když mi nechytne dobre víčko, dávám zavareninu do lednice k okamžité spotřebě. Zavaruju pouze s cukrem bez gelfixu a čehokoli dalšího. Ovoce tam nalevam horké a ještě to pak zavarim v hrnci a pak otočím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.20 09:52

Bylo to dnes ráno, chutove i vuni neni botulotoxin poznat, a projevy jsou obvykle za 12-36hodin, takze mi jeste ani nic byt nemuze. Spíš si rikam, ze jsem pitomá, ze jsem jedla neco, co nebylo evidentne zavareny… :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.20 09:54
@Semtex píše:
Ale já tedy, když mi nechytne dobre víčko, dávám zavareninu do lednice k okamžité spotřebě. Zavaruju pouze s cukrem bez gelfixu a čehokoli dalšího. Ovoce tam nalevam horké a ještě to pak zavarim v hrnci a pak otočím.

Jj, vypadalo to, ze víčko chytlo uz jen tim nalitím a otočením dnem vzhůru, bylo pevne vpáčené. Tchyne to dělá taky tak. Jen proste pri otevírání to neluplo…

• Citovat
  • Nahlásit
919
12.9.20 09:55
@Anonymní píše:
Bylo to dnes ráno, chutove i vuni neni botulotoxin poznat, a projevy jsou obvykle za 12-36hodin, takze mi jeste ani nic byt nemuze. Spíš si rikam, ze jsem pitomá, ze jsem jedla neco, co nebylo evidentne zavareny… :roll:

Hlavně prosím nepanikař, beztak budeš v pohodě :lol: a příště si ta víčka poradne zkontroluj, než si to nekam zaskladnis ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.20 09:58
@Semtex píše:
Hlavně prosím nepanikař, beztak budeš v pohodě :lol: a příště si ta víčka poradne zkontroluj, než si to nekam zaskladnis ;)

A jak poznas, ze ti chytlo vicko, kdyz je vpáčené?

• Citovat
  • Nahlásit
919
12.9.20 10:00
@Anonymní píše:
Jj, vypadalo to, ze víčko chytlo uz jen tim nalitím a otočením dnem vzhůru, bylo pevne vpáčené. Tchyne to dělá taky tak. Jen proste pri otevírání to neluplo…

No mne se parkrat už stalo, ze napoprvé jakoby chytlo, ale bylo to pouze zdánlivé :P letos u jednoho kompotu, ten mi začal kvasit a vylevat se ze skleničky vrchem, ale ostatní jsou v pohodě. Pak jsem měla jedno víčko, které bylo vadné a nechytalo se vůbec, tak jsem ho vyhodila. A jednou mi myslim povolilo nějaké během chladnutí, ze po vychladnutí nebylo úplně vtazene ale trochu vyboulene :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3584
12.9.20 10:02

Jestli jsi jahody vařila dele nez 10 minut, tak se nemas ceho obávat. Případný botulotoxin se varem zničil. Navíc jsi jahody omyla. Bala bych se jíst třeba podomácku udelane klobásy, ale tohle bude v pohode.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3472
12.9.20 10:55

Pitomá jsi spíš proto, že nad tím vůbec přemýšlíš a ještě jdeš kvůli tomu zvracet.
Když ti nechytne víčko, tak ti marmeláda chytne plíseň - to fakt poznáš a jíst ji nebudeš.
Kde by se tam ten botulotoxin vzal? Jahody jsi vařila 20 minut… plíseň ano, botulotoxin ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
403
12.9.20 20:09

Toxin produkovaný bakterií botulinu je známý také jako klobásový jed, většinou se nachází v masových konzervách. V marmeládách nebo např. v nakládané zelenině se skoro nikdy nevyskytuje. Špatně zavařená marmeláda začne spíš plesnivět nebo kvasit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2552
12.9.20 20:13

Tak u zavařování ve vodní lázni je úplně jedno, jak dlouho se vařily - spóry mohou klidně vyklíčit. Mám dojem, že dost lidí zavařuje, aniž by chápalo principy :think: Musela by ses dostat nad 120°C po dobu několika minut, abys je zničila.

Otrava botulotoxinem je nepravděpodobná, protože, předpokládám, šlo o potravinu dostatečně kyselou a dostatečně sladkou. V takových podmínkách jed nevznikne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.9.20 20:52
@MrsNorris píše:
Tak u zavařování ve vodní lázni je úplně jedno, jak dlouho se vařily - spóry mohou klidně vyklíčit. Mám dojem, že dost lidí zavařuje, aniž by chápalo principy :think: Musela by ses dostat nad 120°C po dobu několika minut, abys je zničila.Otrava botulotoxinem je nepravděpodobná, protože, předpokládám, šlo o potravinu dostatečně kyselou a dostatečně sladkou. V takových podmínkách jed nevznikne.

Jj, sladke i kyselé to bylo. To me taky trochu uklidnilo. Jinak se říká, že za 24hod. od prvního zavaření spory případně vyklíčí a když se to zavari znovu, tak se riziko zlikviduje najsto. Ale pro klid budu příště zavařovat v troubě…

• Citovat
  • Nahlásit
2552
12.9.20 21:04
@Anonymní píše:
Jj, sladke i kyselé to bylo. To me taky trochu uklidnilo. Jinak se říká, že za 24hod. od prvního zavaření spory případně vyklíčí a když se to zavari znovu, tak se riziko zlikviduje najsto. Ale pro klid budu příště zavařovat v troubě…

Ano, četla jsem o tom, ale osobně jsem nezkoušela. Já do všeho, čím si nejsem jistá, přidávám trochu citronu nebo kyseliny citronové. Někdo testuje pomocí Ph papírků. Ale u marmelády bych se nebála.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama