Bydlení - rodinný problém. Jsem já ta mrcha?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 12:37
Bydlení - rodinný problém. Jsem já ta mrcha ?

Dobrý den, přeji všem. Prosím bych o anonymitu. Půjdu hned k věci: S partnerem jsme spolu 8 let, z toho poslední 3 roky bydlíme v rodinném domě (starší, v insolvenci, nic nebylo jak na první pohled vypadalo), který jsme si vzali na hypotéku (2 miliony)a ještě půjčku na rekonstrukce 300 tisíc. Tedy oficiálně on (má podstatně vyšší plat, já 13 tisíc čistého, on 40 tisíc ).

Partner má maminku a dva bratry (ti mají stejného otce, partner jiného). Od bratrů je starší o 10 a 8 let. Poté co zemřel švagrům otec se partner staral o maminku a bratry: finančně, ale i jako chlap ( což uznala jeho mamka sama ). Oba bratři dostali po otci dědictví, jelikož maminka neměla žádné peníze (složité rodinné vztahy), partner si vzal k hypotéce na byt, který od matky dostal, aby ho předělal ještě půjčku na byty pro bratry, protože dědictví na koupi nestačilo.

To bylo před lety. Mezitím bratři dospívali a ten jeden z přítele např., vytahal ( a už nikdy nevrátil, ani korunu ) postupně peníze v řádu statisíců. Partner je Ing., voják z povolání 20+ let, 39 let, a prakticky nemá nic, nemá nic našetřeno, byl i na misi, ale všech 400 tisíc z něj bratr vytahat a nikdy nevrátil. Já mladší Bc., o 9 let, jsem našetřila 400 tisíc, z toho nám koupila auto a zbytek později do domu, který jsme si vzali na hypotéku, jak jsem psala. Spořit si začínám letos od nuly.

Partner se díky zaměstnání ( nebydlí tam pořádně od střední školy ) odstěhoval z bytu, který dostal od mamky, který nechal předělat a platil hypotéku. Dokud byli bratři malí bydleli tam všichni, potom jen ona. Dohoda byla, že byt je partnera, jakmile ona půjde do domova seniorů (nyní její 63 let) nebo už nebude v bytě chtít bydlet prodá si ho (to už věděl, že se do města kvůli práci nevrátí) - i tak mi to řekl, když jsme se poznali. Přece mámu nevyhodí na ulici, sice vydělává dodnes i s důchodem je její mzda do 30 tisíc. Důchod samotný bude pak 10 tisíc.

S partnerem jsme bydleli v nájmu ( jak jsem psala má v našem městě závazek a zůstane tu navždy ). Bratři šli každý do svého zaplaceného a zařízeného bytu. V partnerově bytě bydlela maminka. Rok (asi) předtím, než jsme se rozhodli jít do domu se švagrovi narodilo miminko. A mamce přišlo hloupé, že ona je v bytě 3+1 a oni tři se tísní v garsonce. Partner svolil k výměně, s tím, že švagr si bude hypotéku platit. Bohužel, 10 tisíc za byt nezvládal platit (i s energiemi). Nakonec se rozešli a on odmítal v bytě být. Maminka poprosila partnera, zda by nešel byt prodat, aby si švagr koupil co chce, ona zůstane v jeho garsonce a ta se přepíše na partnera?

To se udělalo. Doplatila se hypotéka na bytě, 1.4 milionu (víc, než měl dostat za cenu garsonky, mamka nás uprosila ) se dalo švagrovi a 200-300 tisíc zbylo nám na rekonstrukci domu. Mamka zůstala v garsonce, která přešla na partnera.

A teď k věci. Jediný důvod, proč partner byt neprodává je jeho matka - přece ji nevyhodí. Ta nám říkala jak až nebude moct půjde do domova seniorů - najednou si vydupala doživotní užívání bytu a mě to přijde jako podraz. :nevim:

Partner se o ně 20+ let stará, nechal jim byt, na kterém se nadřel, zadlužil a prakticky zbytečně, byt, který měl být jeho. Sám mi řekl, že ho prodat nechtěl, že buď by zůstal bratrovi, a nebo by jsme si ho prodali my a zaplatili se hypotéku na domě. Ale toto matce neřekl. Prodal ho jen kvůli ní, aby měla, kde bydlet, protože v důchodu nájem nikde neutáhne ( Hradec Králové ).

Neříkám jeho mamka, stejně jako moji rodiče, nám finančně pomohla, abychom si nemuseli brát tolik peněz na rekonstrukce domu, ale stejně… Nepřijde mi to fér. Na jedné straně mamce vadí, že bydlí v bratrově bytě, drží mu tam místo, na druhé straně, že její druhý syn má další hypotéku a nesmyslně se zadlužil ( nemusel by, kdyby si tehdá prodal svůj byt ), je jí, jak mi přijde, jedno. Partner na rozdíl od bratrů matce pomáhal ve všech směrech.

Mamka všechny tři finančně podělila (vyplacení zpětně důchodu), jak jen mohla. Stejně jako ji a její bratry kdysi jejich rodiče..

Připadám si já jak ta sv. ně opravněně? Navrhla jsem, aby se garsonka prodala ( teď by se prodala minimálně za 1.2 milionu, my máme hypotéku ještě 1.8+ mil ) a my uhradili své bydlení dokud má hodnotu. A ne 27 let ještě platit hypotéku ( nikdy nevíte co se stane, není nám už 20 let ). Ať si jde do nájmu, holt to bude trvat déle, než se něco sežene, nebo do domova ( jak tvrdila, že půjde, až nebude moct ). My máme placení, bratr si ho brát nemusel (opět dostal vše hotovo ) a mamka sama řekla, že on si přece hypotéku brát nemůže, když má dítě - říkala už neříká, protože bratr najednou byt nehledá. A mamka sama uznala, že byt prodávat byla chyba.

Nebo ať jde bydlet ke švagrovi - chce si koupit dům. My prostory nemáme, a ani nechceme bydlet s rodiči, navíc bydlíme 200 km daleko, tam kde ona, bratři. Švagrovi společné bydlení nevadí (až ho bude mít). Partner byl už tak zoufalý, že švagrovi řekl, zda by nám vrátil 1.2 milionu, 200 tisíc mu necháme, garsonka mu zůstane, maminka tam dožije. Protože on teď bydlí za 500 kč v maringotce. Odmítl, že bydlení si hledá, až něco co se mu bude líbit najde, koupí si to. ( takto hledá od loňského léta )

Jsem ta sv. ně já? Nebo partner je mamánek? Nebo jak byste to řešili? Ani jeden jineřekneme: sbal si kufry a jdi, a nebo do kdy chceš být ještě v bytě?

V našem domě jsme spokojeni. Dost jsme se tu nadřeli. Stálo to ohromné peníze - uznávám, nečekali jsme, že to bude taková rekonstrukce, ale lepší domy nebyly na výběr. Neznáme co je dovolená, výlet do ZOO, nebo si zajít na pořádnou večeři atd.

A na druhé straně oba bratři, kteří si klidně odjedou na víkend na Klínovec, koupí si tam oblečení za 10 tisíc atd.,

Mrzí mě to, hodně. Nezávidím, ale mrzí to, že my tohle nemůžeme. Nemáme prakticky nic, žádné úspory. Teprve teď poslední 2-3měsíče šetříme, předtím jen samé rekonstrukce… Ale hlavně partner vše dal do rodiny. Jinak si nestěžuji, partner má 40 tisíc, z toho každý měsíc pravidelné výdaje jsou 33 tisíc. 7 jeho platu máme na pohromy, nebo když je něco potřeba. Můj plat je 13 tisíc, 3 projím/projetu busem, když je ošklivo nebo i méně, 10 tisíc určitě jde na rezervu doma (spoření jako taková máme v těch nákladech 33 tisíc ), a ani nevíte jakou máme radost, že máme našetřeno nyní 30 tisíc doma. Ale pak se něco po… a je to pryč: jako nyní operace fenky, předtím rozbité auto, ukradené kolo pořád něco. Celé tři roky. :roll:

A pak jsou lidé (i z rodiny), kteří závidí - nesmyslně. :,( Jak máme své bydlení, ale co za ním je už nevidí. Oni sami mohli mít (dědictví, ale prodali ho), jezdí si 2× ročně na dovolenou, koupí si co chtějí, jezdí si autem do práce, bydlí u rodičů, kde platí stěží energie atd. :,(

Asi jsem se potřebovala vypsat. Pardon. :,(

A ještě se zeptám nemáte zkušenost, zda postačí závěť při dědění mezi družkou/druhem? Děti zatím nemáme. Ale, ani jeden nechceme, kdyby se nám něco stalo, aby dědil někdo jiný, než ten druhý: my jsme se tu nadřeli, my jsme sem dali peníze. Dům máme na půl, auto je na mě, spoření/životní máme každý svoje, bankovní účet je jeden - na partnera.

Děkuji a hezký den. Mažu do práce. :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
Anik
Ukecaná baba ;) 1597 příspěvků 30.10.18 13:06

Uf, je to strašně složité. No problém vidím v mamce, se kterou vořou dva ze tří synů. A ten třetí prostě jen všechno odkejve a zaplatí. Tak asi ve zkratce jsem to pobrala.

Nezbyde nic jinýho, než nechat minulost už být. Teď je na partnera psanej byt, ve kterým dožívá jeho matka. Bylo by potřeba, aby partner už nijak necouvl a nepřipravil se i o tento byt, až zase nějakej bráška bude v nouzi. To vidím jako základ.

Mamku bych tam nechala dožít, chápu, že slibovala domov důchodců a teď se jí tam nechce, fakt to lidsky chápu. Vidí, že všichni kluci mají kde bydlet, tento byt momentálně nikdo nepotřebuje, prostě chápu to. Ani do nájmu bych ji neposílala. Byt bych neprodávala, i když by vám to pomohlo v hypotéce, naopak bych ho pak pronajímala. Já mám totiž povahu takovou, že, byť ve vztahu, tak myslím na zadní kolečka,,,,co když se jednou rozejdete? jak budete bydlet? ten byt budete možná ještě potřebovat...­..omlouvám se, ale to je život.

Co si myslí okolí, je mi celoživotně úplně jedno, a co se týká dědictví mezi druhem a družkou nevím, závěť by měla stačit, ale to fakt nevim, ale asi to nebude problém u právníka zjistit a sepsat.

xsaleen
Echt Kelišová 9231 příspěvků 30.10.18 13:09

Mel se na ne vykašlat, at se staraji brachove sami. Uz jim nic nedávejte. Na kecy nehledte. K tomu dědictví… Tak se vezměte, a mate to hned

zaludova
Kecalka 187 příspěvků 30.10.18 13:14

Tak problém byl především v manželovi, že vše sypal peníze a nijak si smluvně neošetřil vrácení. No minulost je minulost…to už teď zpátky nevezmete. Takže bych začla odznova a už se nenechala dojit. Co se týče bytu, tak určitě neprodávat. Maminka za to nemůže. Bohužel se muž neměl nechat ukecat…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:18

Věř mi, že i mě se příčí na jedné straně ji dát do nájmu, když vím, že s důchodem neutáhne bydleni, jídlo a další věci. Ale na druhé straně to beru nefér. Slíbila, že půjde do domova, že tam chce. Partner se staral a stará dodneška: platí mamce paušál. Proč? Neptej se mě. Řekl, že to dělá od začátku (minimálně 10 let) a ona, že to nějak neřeší, že si zvykla. Teď nám však aspoň na Vánoce něco málo za něj dá. Jinak ohledně bratrů, ten kvůli, kterému se byt prodával, není špatný, ale mamka ho omlouvá, že je na tom finančně špatně (býval, už není), že má dítě. Je to hodný kluk, ale pomalejší. Druhý je pasé, arogantní, povýšený, sebestředný, chudáček, který za nic nemůže, který žije s Romkou a nepracuje, na půjčoval si kde mohl, partnerovi nevrátil, ani korunu, mamka se s ním nebaví minimálně 10 let.

Pronajímat v budoucnu garsonku určitě nebudeme. Bydlíme daleko a starat se na dálku o ní je nesmyslně, nehledě na to, že by jsme dál platili zbytečně úroky na naší hypotéce. Tak to při prodeji ušetříme 11 tisíc měsíčně (teď aktuálně, jaká bude splátka v budoucnu nevím, ale asi vyšší ). :,( Ohledně sňatku, pořád nám neřeší věci před manželstvím: tj každý polovina domu, auto, úspory, byt mojí maminky, který je oficiálně kvůli hypotéce na partnera (už to je hodně o důvěře mezi námi třemi). Brát se zatím nechceme - dle mého papír nic nemění na tom, zda chtějí lidé spolu být nebo ne. A upřímně, ani jeden se nehodláme rozcházet. Na to jsme na sebe moc fixovaní. :mrgreen:

Co si myslí ostatní? Je jedno, ale ať to neventilují dál nebo nám. Jak my se máme dobře atd. Kéž by.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:22

Ale partnerův byt se prodal jen kvůli mamce. Ona s tím přišla, nikdo jiný. Švagr bydlel na ubytovně nebo u mamky v garsonce - což nešlo, logicky.

Ohledně peněz, jak mi sám řekl, byla to rodina a bratr takový nebyl. :( Teď si na partnera dovolil i řvát, že mu nic nevrátí, že on nic nepotřebuje, má dům, má auto, pracuje v armádě..... Hodně smutný. A peněz je, opravdu škoda, co to počítal, tak do bratra dal skoro milion, nepočítal výplaty od vysoké školy ( 20 tisíc na škol, 9 tisíc v armádě na základní funkci ), které dal do rodiny jako takové, aby přežily, protože mamka s dotyčným nebyla oddaná, oficiálně měl manželku. :nevim:

Ms.Ragdoll
Závislačka 2693 příspěvků 30.10.18 13:22

Pritel at ze sebe nenecha dal delat kasicku. Udelal az dost, sam poradne nema nic, at se staraji sami.

A promin, neda mi to. Je ti 30, mas vysokou, sice jen Bc., ale mas. Jakto ze mas takhle bidnej plat? 13 tis.? Dneska? Zmen praci, od toho vych se odpichla. Budete mit vic penez i moznosti. :nevim:

Příspěvek upraven 30.10.18 v 13:29

Anik
Ukecaná baba ;) 1597 příspěvků 30.10.18 13:26

s tím bytem Tvojí mamky, že se přepsal na partnera, to je taky zajímavý.
Vpodstatě fičíte v tom samým, co partner se svojí rodinou, více méně. V tomto případě je zase tvoje mamka ta, co se vzdala střechy nad hlavou a děj se vůle boží… a ošetřený to nijak není, takže jste obě rodiny v tomto dost podobný.

Že se nehodláte rozcházet, to je hezký a samozřejmě pochopitelný,,,,, ale nikdo neví co bude za x let…ale to tu dneska opravdu neřešme.

jege
Ukecaná baba ;) 1680 příspěvků 30.10.18 13:27
@Anonymní píše:
Připadám si já jak ta sv. ně opravněně?

Ano, matku bych do starobince nikdy nestrčil!

@Anonymní píše: A ještě se zeptám nemáte zkušenost, zda postačí závěť při dědění mezi družkou/druhem?

Za tolik let ještě nejste manželé? Takže ani nemáte SJM? Nezávidím Ti …

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:28

Kasičku už ze sebe dělat nebude, přišel na to sám, a hlavně není už z čeho. Teď musíme šetřit pro sebe.

Jsem ráda i za takový plat. U nás ve městě nic není, jen několik fabrik, zbytek o známostech. Pracuji jako občanský zaměstnanec u policie a jsem za to ráda, časem snad zkusím i uniformu.

Za lepším platem do Prahy jezdit nehodlám, jedna cesta je 50+km na okraj Prahy, na to mám dost povinností doma + jeden koníček a partner i osobní zkušenost: jako chlap to dal 3 roky, ale ze života nic neměl, celá domácnost byla na mě, zdraví uplně na nic, takto je spokojenější a jak sám řekl, tohle mi zakazuje, a sám už by do toho nikdy nešel.

Celá ta věc mě tíží, protože 27 let placení hypotéky je ještě hodně a nikdy nevíte co se jednomu nebo druhému stane. O budoucnost jako takovou starost nemám: můj táta má velký majetek na účtě, dům. Moje mamča garsonku. Nedávno se rozvedli.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:33

SJM u druha/družky nelze, proto chceme alespoň závěť.

Nevidím důvod se brát, na papíře mi vážně nezáleží, partner by klidně sňatek chtěl.

Ohledně té mamky, uvědom si, že byli 3 byty (partner, švagři) a 4 lidi. Mamka měla možnost si odkoupit byt od nepovedeného syna (tehdá hodnota 1 mil, přišel o něj za 300 tisíc v insolvenci). Neudělala to. Partner si chtěl vzít i hypotéku - nechtěla. Svého bratra se nechtěla ptát na půjčku - splatila by se razdva formou pronajímání.

Na mě to, prostě, teď s odstupem času působí tak, že tajně doufala, že v partnerově bytě dožije a on si půjde někam (?).

Přede mnou měl partner snoubenku (podváděla ho, rozchod), měli stavět na zelené louce. Tehdá mamka navrhla, že garsonka se prodá, dá se jim finanční obnos jako dárek do budoucna na pozemek a ona s tím mladším (pomalejší) bratrem bude v partnerově bytě. Osobně nechápu jak by to finančně zvládli, když švagr nezvládal platit 10 tisíc, mamka jednou půjde do důchodu, a až by si někoho našel, těžko by bydleli všichni spolu....... :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:36

To chápeš špatně, ohledně mojí mamky, oficiálně je byt na partnera jen kvůli hypotéce. Ale reálně je mamky - ona si ho platí. Ani jeden ji nevyhodíme.

Na rozdíl od partnerové mamky, ta ho sice kdysi koupila za 120 tisíc, ale rekonstrukce platil partner, pomáhal ji finančně celé roky.

Proto hodláme jít do závěti (nebo čehokoli jiného), protože kdyby se nedej bože něco stalo mě, dědí moji rodiče, sestřenice. Kdyby partnerovi, tak jeho matka a bratři. Což, ani jeden nechceme a tím pádem se moje mamka stává bezdomovec. :( Partnerova nikoli. Můj otec a partnera druhý bratr by šli po majetku jak slepice po flusu.

Ms.Ragdoll
Závislačka 2693 příspěvků 30.10.18 13:36
@Anonymní píše:
Kasičku už ze sebe dělat nebude, přišel na to sám, a hlavně není už z čeho. Teď musíme šetřit pro sebe.

Jsem ráda i za takový plat. U nás ve městě nic není, jen několik fabrik, zbytek o známostech. Pracuji jako občanský zaměstnanec u policie a jsem za to ráda, časem snad zkusím i uniformu.

Za lepším platem do Prahy jezdit nehodlám, jedna cesta je 50+km na okraj Prahy, na to mám dost povinností doma + jeden koníčeka partner i osobní zkušenost: jako chlap to dal 3 roky, ale ze života nic neměl, celá domácnost byla na mě, zdraví uplně na nic, takto je spokojenější a jak sám řekl, tohle mi zakazuje, a sám už by do toho nikdy nešel.

Celá ta věc mě tíží, protože 27 let placení hypotéky je ještě hodně a nikdy nevíte co se jednomu nebo druhému stane. O budoucnost jako takovou starost nemám: můj táta má velký majetek na účtě, dům. Moje mamča garsonku. Nedávno se rozvedli.

Promin, na hrbu mate hypoteku, nedodelanej barak. Urcite chcete deti. Byt tebou bych se kousla a zamakala. To co pises jsou pro me vymluvy… i v tom Lidlu ti daji vic.

Spolehas hlavne na to, co vydela pritel, porad vidis co kam pritel vrazil, byty, jeho matku co nechce do domu pro seniory, jeho bratry ale ty sama pro to, aby bylo lepe nedelas nic. Jsi mlada, urcite ne hloupa. Hni se z mista a nebud zbytecne pohodlna. Pokud se chces mit lip, neco pro to delej, nekoukej na to, co ti jednou kdo mozna da a neres ostatni.

Příspěvek upraven 30.10.18 v 13:41

Jar Jar
Ukecaná baba ;) 1445 příspěvků 30.10.18 13:37

No, pozdě bycha honit. Teď už jen aby se přítel nenechal ukecat a nepodporoval přímo ani nepřímo své vykutálené sourozence.

Co bych doporučila abyste se vzali, to je nejlepší právní jistota. Jestli jste zásadně proti svatbě tak budiž, ta závěť postačí (resp. dvě závěti), jen ji musí sepsat notář aby v ni nebyla chyba a bylo tam naprosto jasně řečené, že dědíš ty a výslovně uvedené, že nikoliv přítelova matka a jeho sourozenci (takhle to přímo od notáře chtějte, on už bude vědět jak to formulovat). Totéž samozřejmě z tvé strany. Závěť nechá notář uložit u soudu a bude to neprůstřelné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.18 13:38

Nespoléhám, ale nebudu dělat něco co mě nebaví. To už mám za sebou. A nepiš něco co není pravda: během 3 let jsme si zamakali do krve, dům máme hotový. Zbyla jen krytina na střeše a obvodové zdi. Teď nemáme jen příjezdovou cestu a altán - to až někdy.

A jak jsem psala chci zkusit policii, během následujících měsíců :mavam: :hug:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Na mě útočil taky! Ozvala se pumpařka, na kterou měl David Š. mířit pistolí

Je podezřelý z vraždy pumpařky Jany (†58), on sám ale tvrdí, že nejenže... číst dále >

Zrušený koncert a konec zpívání? Karel Gott se bojí velkého zklamání

Jak už jsme informovali, zpěvák Karel Gott zrušil svůj velký červnový koncert... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >