Chaloupka vs. město

Anonymní
6.4.17 20:51

Chaloupka vs.město

Zdravím Vás,
jdu se Vám drobet vypovídat, nějak nemám komu..
Bydlíme s manželem a dětmi v paneláku na sídlišti, děti 7 a 2roky, byt je OV náš.
Jde o takovou věc,
celé dětství jsem jezdila víkend co víkend na chalupu s babičkou a dědou 17km za město, 8km od většího města. Je to menší obec, za mého dětství tam bylo jen pár chalup, řádově 20 cca. Nyní se to rozrůstá o novostavby, ale samé mladé lidi. Je tam velká chalupa, velká zahrada, babička s dědou jsou tam celoročně, tady ve městě byt mají, ale jezdí minimálně. Je to jako dům, odpady, obecní vodovod, i studna, plyn, je to jako klasický dům. Uvnitř vybavené, normálně na obývání.
Jde o to, že nedávno babička s dědou přišli s tím, že mají už věk a je třeba aby chalupu přepsali, kdyby něco. Samozřejmě jsem to obulela, nechci aby někdy přišlo „kdyby něco“.. :think:
Od malinka jsem jim cpala do hlavy, že se o chalupu postarám, že tam budu žít. Babička vždycky ty prupovídky, že si půdu vyklidíme až my, nebo až chalupu prodáme, at se tu „pose*ou“ s krámama :mrgreen: Jasně jsem jim vysvětlila, že bych někdy chalupu prodala, to neexistuje!! Nikdy to nedopustím.
Znám tam každý milimetr, každý kousíček zahrady, každý strom, políčko, vše.
V řešení je to, že můj plán do budoucna na „někdy“ je ten, že s manželem nechci stavět, ale chci se přesunout na chalupu. Nechci žít nikde jinde.
Mám v plánu si chalupu samozřejmě upravit - určitě předělat vnitřek, aby měli děti pokojíčky, apod.
Důležité je ale to, že prostě musím! Mám toho plnou hlavu, nedovedu žít s tím, že by to tam zelo prázdnotou a já to nedodržela..
Manželovi tohle asi nevysvětlím, nemá k tomu místu takový vztah, ale je ochotný odejít z města.

Takže jdu za Vámi pro rady, dá se „přistavit“ se kamennému domu? Jak zateplit kamenný dům? Pomůže klasicky polystyren? Když pozveme statika, řekne nám které zdi lze zbořit, které naopak ne, kam by šli balkonové dveře, apod.?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3073
6.4.17 20:59
@Anonymní píše:
Zdravím Vás,
jdu se Vám drobet vypovídat, nějak nemám komu..
Bydlíme s manželem a dětmi v paneláku na sídlišti, děti 7 a 2roky, byt je OV náš.
Jde o takovou věc,
celé dětství jsem jezdila víkend co víkend na chalupu s babičkou a dědou 17km za město, 8km od většího města. Je to menší obec, za mého dětství tam bylo jen pár chalup, řádově 20 cca. Nyní se to rozrůstá o novostavby, ale samé mladé lidi. Je tam velká chalupa, velká zahrada, babička s dědou jsou tam celoročně, tady ve městě byt mají, ale jezdí minimálně. Je to jako dům, odpady, obecní vodovod, i studna, plyn, je to jako klasický dům. Uvnitř vybavené, normálně na obývání.
Jde o to, že nedávno babička s dědou přišli s tím, že mají už věk a je třeba aby chalupu přepsali, kdyby něco. Samozřejmě jsem to obulela, nechci aby někdy přišlo „kdyby něco“.. :think:
Od malinka jsem jim cpala do hlavy, že se o chalupu postarám, že tam budu žít. Babička vždycky ty prupovídky, že si půdu vyklidíme až my, nebo až chalupu prodáme, at se tu „pose*ou“ s krámama :mrgreen: Jasně jsem jim vysvětlila, že bych někdy chalupu prodala, to neexistuje!! Nikdy to nedopustím.
Znám tam každý milimetr, každý kousíček zahrady, každý strom, políčko, vše.
V řešení je to, že můj plán do budoucna na „někdy“ je ten, že s manželem nechci stavět, ale chci se přesunout na chalupu. Nechci žít nikde jinde.
Mám v plánu si chalupu samozřejmě upravit - určitě předělat vnitřek, aby měli děti pokojíčky, apod.
Důležité je ale to, že prostě musím! Mám toho plnou hlavu, nedovedu žít s tím, že by to tam zelo prázdnotou a já to nedodržela..
Manželovi tohle asi nevysvětlím, nemá k tomu místu takový vztah, ale je ochotný odejít z města.Takže jdu za Vámi pro rady, dá se „přistavit“ se kamennému domu? Jak zateplit kamenný dům? Pomůže klasicky polystyren? Když pozveme statika, řekne nám které zdi lze zbořit, které naopak ne, kam by šli balkonové dveře, apod.?

taky mam kamennou chalupu kteroujsem si rekonstruovala k obrazu svemu. Podobný případ jako ty :-) muj chlap by tam bydlet nikdy nešel on je typický měšták. a upřímně ja když tam jsem pár dnu tak se pak taky už zas tesim na komfort města. Takže jsem udělala kompromis - chalupu sezonně pronajímám - z toho pokryju veškere nákaldy na její udržbu a aby to tam bylo tip top :-) a když je volná tak tam jezdím se synem se rekreovat (vetsinou sama, nekdy se chlap připojí) takhle jsem maximalne spokojená -70 % mesto a 30 % chalupa. Jinak se zateplením se porad ale podle me blbost!! budes tam mít akorat plísen.. kamen musí dýchat myslím.. já tam topím částečne dřevem a častečne elektrikou. musí se tam jezdit topit a větrat…ale nemá to chybu, miluju to tam! :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.4.17 21:04
@axelina píše:
taky mam kamennou chalupu kteroujsem si rekonstruovala k obrazu svemu. Podobný případ jako ty :-) muj chlap by tam bydlet nikdy nešel on je typický měšták. a upřímně ja když tam jsem pár dnu tak se pak taky už zas tesim na komfort města. Takže jsem udělala kompromis - chalupu sezonně pronajímám - z toho pokryju veškere nákaldy na její udržbu a aby to tam bylo tip top :-) a když je volná tak tam jezdím se synem se rekreovat (vetsinou sama, nekdy se chlap připojí) takhle jsem maximalne spokojená -70 % mesto a 30 % chalupa. Jinak se zateplením se porad ale podle me blbost!! budes tam mít akorat plísen.. kamen musí dýchat myslím.. já tam topím částečne dřevem a častečne elektrikou. musí se tam jezdit topit a větrat…ale nemá to chybu, miluju to tam! :srdce:

Já tam chci skutečně trvale, takhle pendlovat nechci. Zateplovat kámen teď studuju po googlu, a je to vážně blbost! 8o Co s tou zimou ale hergot.? :mrgreen:
V zimě tam je též krb, a vytopí to, ale vyloženě celý barák by musel klasicky topením.

• Nahlásit
  • Citovat
12002
6.4.17 21:06

S odchodem z města na vesnici bych si to pořádně rozmyslela. Já jsem to vydržela rok a do města se vrátila. A už nikdy více.

Pokud jde o rekonstrukci tak rozhodně doporučuji architekta. Poradí se vším co a jak. A jestli máte dostatek peněz, tak dobrý architekt vám to nejen navrhne, ale pomůže se vším až do konečné realizace

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14464
6.4.17 21:15

Ja mam teda po prarodicich chatu, dalo by se to upravit na bydleni, spousta sousedu to tak udelala, ale chlap by za zadnou cenu nesel tak daleko od mesta a sama bych tam byt nemohla, neni tam zadny spoj :) upravili jsme ji (hlavne zevnitr) k obrazu svemu a mame to tak ze zijem normalne v byte ve meste a chata je proste na sezonu na dovolenou, jezdim tam se synem, sestra tam jezdi s kamaradkama, poradame tam oslavy, grilovacky, schazi se cela rodina, ale trvale tam nikdo neni. Takze zimu sme ve meste a kveten- zari prakticky porad tam a vyhovuje to vsem vic nez resit jak to zateplit (coz by slo asi hodne spatne, aby to neplesnivelo), jak tam topit, jak se dopravovat kdyz cesta bude namrzla atd :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
47809
6.4.17 21:29

My odesli z vesnice omylem do mesta (do 100r. stareho baraku, do bytu jsem odmitla jit zit, no i tak mesto nee, zbytecnych nekolik let tam) odesli jsme na vesnici, mestys je to, vse co k zivotu treba, navic pracuji primo zde ve skole.
Stary jsme vymenili za novy. Do stareho uz bych neinvestovala. Pokud mas opak a si mestak, aby si nebyla nestastna na vsi :think:.
My konecne nasli co potrebovali, dostatecne velky barak, garaz, zahradu, klidne prostredi, ale kde sezeneme vse.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3073
6.4.17 21:51
@Anonymní píše:
Já tam chci skutečně trvale, takhle pendlovat nechci. Zateplovat kámen teď studuju po googlu, a je to vážně blbost! 8o Co s tou zimou ale hergot.? :mrgreen:
V zimě tam je též krb, a vytopí to, ale vyloženě celý barák by musel klasicky topením.

no tak pokud by jsi tam chtěla jít na stálo tak by asi bylo třeba stejně to topení řešit… já tam mám v obývaku veliký krb s výměníkem takže když topím v tom krbu- jde teplo do radiatoru po cele chalupě…a když tam nejsem zapínam elektrický kotel. Tento system je investice tak 200 tis no… v obýváku mám i podlahovku a na to nedám dopustit:-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5191
6.4.17 22:03

Hele to musíš probrat hlavně s manželem a dětmi. Pokud je to nějaká samotka s minimem obyvatel tak co pak ty děti? Je tam škola, školka? Pokud ne připrav se na to že budeš dělat taxikáře. My žijeme na vesnici,6km od města. Do školy ho budeme vozit do toho města a už ted se toho hrozně bojím jak se to bude dávat časově. Hlavně aby se syn tady necítil odstrčený od civilizace. Sousedy nemáme, žijeme na polosamotě, do vesnice je to 1km. Já bych si chalupu pokud by s tím ostatní nesouhlasili nechala jako sézoní kdy bych tam byla od jara do září. Ale záleží na vás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11375
6.4.17 22:05

Předvším nezatelujte kamen dům polystyrenem, jinak vám to celé zplesniví.

Pokud vám na tom místě záleží, tak investujte do architekta, ať to nezprzníte nějakým chalupářským bastlením. Nejde o internéry, ale o nalezení nejlepší harmonie mezi starým barákem a současnmi požadavky. Lidí kteří se rekonstrukcemi starých stavení zabývají znají často mnohé cesty, které vás ani nenapdanou.

A zabít duši baráku nadšeneckým bydlenkováním je tak snadné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11375
6.4.17 22:08

Jinak s dobře udělaným topným systémem, kvalitními okny (plast - to samé co polystyren, do kameného baráku fakt nepatří) a při stálém obývání prostě na podzim barák vytopíte a pak průběžně přitápíte a tím že kámen drží teplo, tak tam bude krásně. Problém je vytápění kamených domů jen na víkend, ne při životě v nich.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.4.17 22:18

Zdravím… my jsme koupili před rokem starej domeček na vesnici a pomalu rekonstruujeme, a moji rodiče mají také starý kamenný dům (takže v tom vlastně žiju celý život)… Zateplovat v žádném případě… tím byste se dopracovali akorát tak k plísni (měli jsme tu nějakého pána na konzultaci a fakt „odborník“ :D… doporučil zateplit a když jsem mu oponovala, že tu pak bude plíseň, tak řekl, že sice jo, ale že se to dá krásně odbourat podlahovým topením… čemuž samozřejmě nevěřím ani v nejmenším… a hlavně proč cpát peníze do něčeho, co nechci a pak další peníze do toho, abych se zbavila následků toho prvního… :zed:)… Kamenné domy jsou dobré v tom, že samy o sobě skvěle izolují (v létě je zde příjemný chládek a v zimě (pokud se pravidelně topí) udrží teplo. Zatím tu máme kotel na TP, ale budeme předělávat na elektriku… Ještě mě napadá, že našim se začala celkem dost objevovat plíseň, když dali plastová okna… my jsme dávali nová, ale dřevěná (resp. euro)… a přestože se říká, že vlastnosti jsou stejné jako u plastových, tak nám se tu plísně nedělají… (nějak mám pořád pocit, že to dřevo je trochu prodyšnější, ale možná je to jen pocit :-) ) My nemusíme řešit problém s tím, co lze zbourat a co ne, protože dům není moc široký, tím pádem „nosné“ jsou jen obvodové zdi. Ale na vašem místě bych si to určitě nechala posvětit architektem :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1857
6.4.17 22:40

@axelina Krásná chalupa :palec:. Kde to máte a pro kolik lidí? My jezdíme každý rok v létě někam po Čechách na chalupu - 3 rodiny, tak hoď odkaz, že bysme se k vám někdy podívali, když to pronajímáte :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3073
6.4.17 22:58

@bigl ahoj díky za pochvalu :-) Jižní Cechy, samota. Ale je to jen kapacitně pro 6 osob…je tam opravdu krásne musím říct :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24592
9.4.17 19:04

Pro zakladatelku - oslov u vás nějakého stavaře, projektanta, a vysvětli mu problém. Když mu uhradíš cestu a nějakou hodinovou sazbu, určitě by byl ochoten se na dům jet podívat.
Jinak nevidím důvod, proč by se nemohl kamenný dům zateplit. To dýchání, to je takový folklor - když jsme u toho, tak se optám - čím konkrétně ten kámen dýchá? Kde má plíce? On totiž kamenný dům bývá většinou stejně omítnutý, protože jinak kámen dost trpí.
Stejně tak ta statika. Hele, když budeš chtít rekonstruovat, tak budeš stejně potřebovat povolení nebo ohlášení stavby. tedy i dokumentaci. A tu ti někdo musí udělat, někdo autorizovaný. Takže já bych začala u toho, že si sednu a řeknu si - dole je takhle obývák, takhle kuchyn, tady má babička koupelku a záchod. A takhle se leze dovnitř. Když budou špatní, tak jim stačí ten jeden pokoj, a my musíme nahoře mít to a to. A s tím sehnat toho projektanta třeba stavaře, a vzít ho tam, at to prohlídne. To tě ještě k ničemu nezavazuje.
To, že zateplené domy plesniví, je dáno něčím jiným - většinou se současně se zateplením vymění okna za plast, a aby se ušetřilo, tak nějaký levnější. Tím se dům utěsní, a víc se v něm drží vlhkost - člověk denně vypotí hrozně moc. No a pak se taky moc nevětrá a už je zle. Ale zateplit to klidně jde, jen to chce skutečně k tomu odborníka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24592
9.4.17 19:07

@Žirafka D. Ono by ta podlahovka asi pomohla - protože tyto staré domy nemívají izolaci proti spodní vlhkosti. Ovšem i to se dá řešit injektáží. A budeš se divit, ale stačí si vzít tady na netu vzoreček pro výpočet tepelného odporu, a nasázet tam hodnoty stěny, a budeš koukat, jaký to je obrovský rozdíl zateplit a nezateplit. A to máme dům se sendvičem - cihla, kotovice a kámen, tlouštka dohromady myslím 90cm, a zateplit se vyplatí! A hodně!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama