'cizi lide'

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
samui
Nováček 10 příspěvků 03.10.09 20:45
'cizi lide'

Ahoj holky,
chtela bych poprosit o radu. Muj syn - 3 roky - se vubec nestydi a neboji cizich lidi. S kazdym se zacne bavit a myslim, ze by s kazdym i odesel. A z toho zacinam mit strach. Jsem samozrejme rada, ze se neboji, ale zacala jsem premyslet, jestli uz je ten pravy cas, abych mu rekla, ze ne vsichni lidi jsou hodni, ze by mu mohl nekdo i hodne ublizit. Nechci, aby se lidi zacal bat, ale chci, aby vedel, ze nesmi nikam s nikym cizim chodit a casem ho i naucit, co si k nemu nikdo nesmi dovolit a jak se ma branit. Myslite, ze uz je cas mu zacit tyhle veci vysvetlovat? Diky. Samui

Reakce:
JVP
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 03.10.09 20:50

Ahoj, no já bych to teda moc neodkládala :? Nikdy nevíš, kdy by sis to pak mohla vyčítat, žes včas a opatrně nevysvětlila, proč se nemá s nikým cizím odcházet nebo moc dlouho bavit :(

hkac
Neúnavná pisatelka 15672 příspěvků 03.10.09 21:23

Ahoj. Já se zase snažím dceři vysvětlovat, že od cizích lidí si nesmí brát nic k jídlu. Takže teď jsme ve fázi, kdy se každou chvíli ptá „a od tety Jany si můžu vzít papání nebo ne?“ A nezdá se mi, že by to bylo brzy.

Lacenka
Neúnavná pisatelka 18631 příspěvků 03.10.09 21:45

No mi začali možná pozdě, ale tak před půl rokem jsem Honzíkovi dost důrazně vysvětlila že lidi nejsou jen hodní a že by se mohl najít i někdo kdo mu bude chtít ublížit nebo nám ho vzít… Myslím že to pochopil velice dobře, neb onehdá se mě tuším v obchodě? ptal jestli i tam můžou být zlý lidi… My sice bydlíme na vesnici,ale i tu se může najít nějaké nebezpečí plynoucí s přílišné družnosti…

s cizím se nebav
od nikoho neznámího si nic neber
a hlavně s nikým nikam nechoď!!!

3 zá:,–(y co může pochopit i malé dítě… Proč to už pak záleží na rétorické dovednosti maminky jak pádně to dokáže vysvětlit :wink:

Lacenka
Neúnavná pisatelka 18631 příspěvků 03.10.09 21:49

no ještě jednou to čtu a koukám že věkově bude možná blíž ten náš mladší, ale o toho zatím strach nemám. Za prvé ho nedám z dohledu (max. do školky, kde je pod stálým dohledem pí učitelky) a za druhé ten se cizích lidí fakt stydí a to hodně, takže u Tomíka je snad ještě chvilku čas…

Efina
Kelišová 6429 příspěvků 04.10.09 15:24

Ahojky,

čas na to je, ale nějak moc nestrašit, aby zas člověk dítě nestresoval.

U mé značně společenské dcery (5 let) je to stejně k ničemu - když se ji na to zeptám, tak vše ví a zná (nikam nechodit, i kdyby někdo sliboval to či ono.. i kdyby někdo tvrdil, že ho já posílám apod…) - ale realita je pak jiná. Když je venku, tak se sama zapojuje do hovoru s cizími tatínky na hřišti, s cizími lidmi na chodníku, všem kde co vypráví.. když je někdo komunikativní a pohodový, tak je to okamžitě její kamarád.. takže takový by ji podle mne v klídku odvedl kamkoliv a ona si ani neuvědomila, že vlastně nyní nastává „ta situace“… takže hlídat, hlídat a hlídat… a doufat, až bude ještě krapet větší, že jí začne ta zpětná kontrola fungovat…
Nějak nevím, jak vysvětlit, že tatínek od toho chlapečka, který je sympatický, povídá si s ní i s jeho synkem apod. by mohl být také „ten špatný“ :?
Takže se modlím, aby ji nikdy nic zlého nepotkalo, ale odtažitého introverta z ní vážně nezvládnu udělat :wink:

samui
Nováček 10 příspěvků 04.10.09 22:57

Diky za reakce!
Efino, muj syn je jako tvoje dcera, jenze jeste o 2 roky mladsi. Nevim, jak najit ‚to mezi‘, abych ho nestrasila a zaroven, aby to pochopil. Navic jak pises, nevim, jestli bych se na nej mohla spolehnout, to asi tezko… Takze taky hlidam a hlidam.

Jura007
Neúnavná pisatelka 18313 příspěvků 03.01.10 21:45

Děvčata, já bych asi použil takovou metodu, že bych trochu sehrál divadlo. Domluvil bych se s nějakým dospělým, se kterým se vídám jen občas, že se někde potkáme, budeme se bavit, a když se dítko začne projevovat „až moc společensky“, tak by ten „cizí známý“ řekl něco jako „ale toto se tak nedělá“. Jestli navíc jde o děti v tom „období prvního vzdoru“ (tříleté), tak berou slovo vyřčené od cizího úplně jinak než od rodičů. Důležité je, aby toho člověka vidělo dítko buď poprvé anebo velice zřídka.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Kostková o zmatcích ve StarDance: Bylo to společensky přijatelné!

Patří sice mezi naše nejoblíbenější moderátorky, po sobotním přímém přenosu... číst dále >

Nejrozesmátější invalida měsíce Bohdalová: „Jak vidíte, jsem tu živá!“

Se zraněním na těle, zato se širokým úsměvem dorazila herečka Jiřina... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >