Poradna dentální hygienistky
Pavla Pilneyová DiS.
Nejde o jednu věc, jde o celkovou péči o sebe, včetně pleti.
1. zajít na gynekologii pro hormonální profil a pokud tam toho estrogenu a přilehlých hormonů vyjde málo, tak to řešit. Po domluvě s lékařkou. A zajít na alergologii, nechat si vyloučit potravinové nesnášenlivosti - v případě že se najdou, tak tu potravinu prostě vyřadit. V mezičase zkus vynechat sladké a mléčné produkty, rozkolísané hladiny krevního cukru můžou vést k zaněocvání na pleti. Určitě přidej vlákninu do stravy a to vlákninu co nejrůznorodější. Celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce, zeleninu, semínka, ořechy, mořské řasy, houby. Ne jedno z toho, ale ideálně všechno.
2. pokud je to závažnější forma, než sem tam nějaký pupínek a ještě si nebyla na kožní, tak tam se taky zastav.
3. suplementuj přípravky kde je zinek, užívej b-komplex a rybí tuk - alepsoň 5 g EPA/DHA denně.
4. péče o pleť.
Pokud se líčíš, pravidelně dezinfikuj štětce a hlídej si datum spotřeby přípravků, zejména když je dáváš na místa, kde se ti kůže obvykle zanítí.
S pletí musíš zacházet zejména jako s citlivou, neničit ji příliš agresivními přípravky proti akné. Z drogerie je fajn mycí gel/maska od Garnier se zinkem a kys. acetylsalicilovou. To jsou ty látky, co pleť hojí, ta třetí jsou ještě retinoidy + něco antibiotického přímo na pupínky od kožní.
Obecně potřebuješ najít nějaký co nejšetrnější způsob čištění - třeba ten mycí gel se zinkem, nebo něco z lékárny a opravdu důsledně ráno a večer šetrně umýt. Pak je potřeba pleŤ hydratovat něčím, co bude co nejšetrnější - než se pleť zklidní, hlasuju za mandlový krém od weledy. Plus nějaké aktivní látky -ráno séerum se zinkem a niacinamidem, večer nějaké retinoidy (nesmí na ně svítit sluníčko). Když jdeš ven, tak na závěr ještě SPF.
Pokud se líčíš, tak používat kosmetiku hypoalergenní, spíš z lékárny (zejména tedy make-up) - effaclar je funkční řada.
Jednou týdně používat jílovou masku. Kup si kosmetický jíl, smíchej 2 lžíce jílu s lžící jogurtu a napatlej si to napleť po sprše/vaně, kdy je to umyté a rozehřáté. Smyj, nanes účinné látky (zinek, niacinamid, kys. salicilová a nebo retinoidy), nanes něco hydratačního a jdi spát.
Jednou až dvakrát týdně používat enzymatický peeling, bakterie které způsobují akné nemají rádi kyselé a tohle jednak zbavuje pleť nadbytečného mazu, který žerou a druhak jim to otravuje životní prostředí na tvém obličeji. Naopak přátelské bakjterie, které tam chceš mají kysleé rády. Takže jim tímto umožňuješ spokojenější život. Pokud používáš příliš agresivní prostředky proti akné - třeba s alkoholem, tak naopak můžeš vraždit ty přátelské bakterie, tkeré pomáhajů pleť chránit proti těm, co dělají jebáky.
Stejně tak je docela fajn koupit nějaké kyselé toniku a po omytí a opláchnutí obličeje tento nakyselit a teprve pak hydratvoat, nanášet na to léčivé látky a případně SPF.
tohle nemusí být marné, ale není to podstatné - ve své podstatě bude fungovat třeba i ředěný jablečný ocet.
https://www.evelio.cz/…okonalostem/
V případě že se ti pupínky tvoří hodně kolem pusy, tak zační častěji chodit na dentální hygienu, zajdi k zubaři a přestaň používat pastu s fluorem a po čištění zubů si fakt důkladně vypláchni pusu.
5. co už s vyrašenými beďary?
NENÍPAT a už rozhodně ne bez důkladně vydezifikovaných nástrojů a určitě ne špinavými nehty, Jinak si tam do té podrážděné zanítecné kůže dodáš ještě další bakterie, co se tam začnou množit.
přes noc napatlat ichotxylem, dermazulenem a nebo třeba CICAPLASTem, případně na to línout takovou tu hojivou náplast proti akné. např. toto
https://www.dm.cz/…5440181.html
Mě se v poslední době dost zhoršila pleť, ale u mě je příčina jasná, mám metabolickou diagnózu. Všeobecně mi na akné pomáhá čistota, udržovat pleť čistou. Nesahat si na obličej, pořádně čistit ráno a večer, potom namazat lehkým krémem/gelem. 3× týdne lehký peeling. Pomáhá mi i dezinfekce, jednoduše vyčistím pleť čistící pleťovou vodou, potom dám na vatový tamponek dezinfekci a otřu si obličej, samozřejmě kolem očí opatrně. Nechám asi minutu a umyju čistou vodou, potom namažu krémem. Pálí to pekelně, ale pomáhá mi to.
@Big boss hele používej tu dezinfekci ne na celý obličej, ale na místa kde se to chystá zanítit nebo partie, kde to nejčastěji raší, protože tím celkem dost ničíš ochrannou mikrofloru celého obličeje, což pak usnadňuje mikrobům, co působí záněty vyhrát nad těmi, co chrání aby se tak nestalo.
Dezinfekce je takové plošné bombardování na ploše, kde tím povraždíš i vlastní jednotky, co brání tvůj obličej.
Na léčbu rozjetého akné asi přijatelý, byť jsou lepší cílené věci od dermatologa, jako prevence to paradoxně může celou situaci dlouhdoobě zhoršovat.
@Ou
Děkuji, to jsem samozřejmě zkoušela, ale bez efektu. Mám jiný problém a prostě hojení u mě trvá dlouho. Vysušení zanícených míst dezinfekci se mi osvědčilo. Trochu to hojení urychlí. Když však vydezinfikuju jen místa s akné, druhý den ho mám na místech, která jsem nedezinfikovala. Asi prostě potřebuju tu pleť vysušit. Vím že to není zdravé a pro pleť ideální, ale jediné tohle mi pomáhá.
Mě se vše dlouho hojí a dělají se pořád nové pupínky, potom mám na obličeji fleky hojiciho se akné, plus nové zanícené pupínky, fakt boží v skoro čtyřiceti letech.
Makeup nepoužívám, jen když někam jedeme, po něm se to zhoršuje, to je jasné. Jediné štěstí je, že se akné soustřeďuje hlavně na čelo, to jde schovat čepicí, kloboukem, kšiltovkou nebo šátkem. Je to děs, pubertu jsem měla bez akné a teď na „stará kolena“ si to vyžírám ![]()
Ahoj, taky s tím bojuju…
co se mě osvědčilo:
nejvíc mi pomohly ty masky - i když jsem tomu předtím vůbec nevěřila
![]()
Když je úplně nejhůř pomáhá mi i framykoin pudr, ne mast, ta to ucpe a ještě zhorší. Ke kortizolovym nebo jiným hormonálním věcem jsem se naštěstí ještě nedopracovala.
@Kazatel píše:
Prý funguje sex
Tak u mě to bohužel nezabralo, škoda. ![]()
Já se s pleti trápím od 12, teď mi je 30. Nicméně co mi opravdu pomohlo, začala jsem chodit na kosmetiku. Kosmetička mi doporučila kosmetiku Syncare, ta mi tez docela pomáhá a teď jsem si ještě v DM koupila konjac houbičku (snad to píšu správně) a takové ty ošklivé boláky nemám. Ale kdyby měl někdo radu, co na rozšířené póry budu ráda
@Wenn.Nox píše:
Tak u mě to bohužel nezabralo, škoda.
Málo, přidat ![]()
@Kazatel píše:
Málo, přidat
Tak zrovna ve frekvenci ani kvalitě si nemůžu stěžovat. Proto mě mrzí, že to nefunguje. ![]()
@Anonymní píše:
Zdravím holky, prosím Vás máte něco osvědčeného co zabírá na akné? Myslím, že se toho nikdy nezbavím, zkusila jsem toho x, ale pořád nejsem spokojena. Nějake rady, nejlepe osobní zkušenosti? Děkujji🍀
ještě v diskuzích jsem tu vyčetla, že pomáhá někomu Déčko, někomu probiotika Biokult a k tomu Acnevac
tady jsou odkazy na ty diskuze:
Já už ho mám koupený, ale obsahuje laktozu, takže hned jak přestanu kojit, jdu na to
Zdravím holky, prosím Vás máte něco osvědčeného co zabírá na akné? Myslím, že se toho nikdy nezbavím, zkusila jsem toho x, ale pořád nejsem spokojena. Nějake rady, nejlepe osobní zkušenosti? Děkujji🍀