Jsem těhotná a studuji, co je třeba zařídit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Cora4
Povídálka 30 příspěvků 21.12.17 11:56
Co zařídit - jsem těhotná, studuji.

Ahoj všichni! Čekám miminko, moc se na něj s partnerem těšíme, ale vůbec nevím, co všechno zařídit. Nějaké diskuse jsem pročetla, jsou ale už staré, tak nevím, jak jsou informace aktuální. Mám v hlavě spoustu otázek, snad mi poradíte :srdce:
Studuji, jsem ve 4. ročníku VŠ a letní semestr chci dochodit, pátý ročník bych ráda šla na ISP (individuální studijní plán) - tohle zařídím, o tom už nějaké info zjištěné mám a problém to není. Vzhledem k tomu, že ale studuji, nemám odpracováno - mám pouze brigádu na dohodu, 5 hodin týdně. Partner samozřejmě pracuje.

A teď - co zařídit?
Rodičák. Kam zajít (předpokládám, že na ÚP, ale kam :D) - mohu kdekoli? Trvalé bydliště mám jinde, než bydlíme. A na co se tam vůbec ptát (možná teď zním jako úplně blbá, ale já opravdu nevím, jak se co dělá)? Jak to bude tedy s rodičákem? Četla jsem, že může být napsán na otce dítěte, když matka nemá odpracováno, tam si dohodneme i výši a na kolik let - a podle čeho se to posuzuje?
Matrika. Kvůli jménu miminka - chceme, aby mělo jméno otce, to se zařídí jak? A rodný list miminka dostaneme kdy a kde?
Porodné. Dává se vůbec? A pokud ano, jak se o to žádá a jak to probíhá?

Časem mě určitě ještě něco napadne, tohle je jen tak, co mi teď leželo v hlavě. Děkuji za trpělivost a odpověď na moje otázky.. možná někomu přijdou hloupé, ale jsem v tomhle nová a nemám se moc s kým o tom poradit :)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Cora4
Povídálka 30 příspěvků 21.12.17 11:59

A ještě mě napadlo. Strašně se mi zhoršila pleť, předtím to bylo skoro dobré, sem tam nějaký pupínek, ale teď jich mám hrozně na zádech, na prsou a pár na krku a obličeji :( Co na to zabírá?

Hedvikaaa
Kecalka 132 příspěvků 21.12.17 12:04

S tim jmenem, jestli nejste sezdaní. Dojdete si na příslušnou matriku a tam podepíšete prohlášení, že to dítě je opravdu tatínka :lol: a to vezmeš pak do porodky :palec:
Na porodné jsou kalkulačky na internetu, ale pokud nejste uplne sociální pripad tak nic nedostanete :?
Jinak je všechno vygooglitelné, když nevíš zkus zavolat na úřad prace a poptat se konkretne :palec:

lalaláček
Ukecaná baba ;) 1077 příspěvků 21.12.17 12:14

Obávám se, že zrovna pracák je jedna z těch rigidnějších institucí… Loni jsme se tam chtěla registrovat a řekli mi, že musím tam, kde mám trvalý pobyt. Ale jak je to s rodičákem, nevím. Možná bude lehčí si prostě ten trvalý pobyt změnit, pokud to jde. Už jen proto, že pokud vím, mělo by mimčo pobyt stejně jako ty a bůhví, z čeho by pak počítali dávky a tak.

neria55
Zasloužilá kecalka 661 příspěvků 21.12.17 12:20

@Cora4 moc v tom znala nejsem, taky čekám první a vše zjišťuju. Ale pokud nejste manželé, a chcete příjmení po tatínkovi tak stačí zajít na matriku, vzít s sebou rodné listy, občanky a ty těhotenskou průkazku. To je asi ta nejjednodušší věc ve vyřizování v celém těhotenství :palec:

Cora4
Povídálka 30 příspěvků 21.12.17 12:23

Holky, moc děkuji za reakce! :) :srdce:
Sezdaní nejsme, ale svatbu chceme po dodělání mé školy :) Teď jsme v pronájmu, kde má trvalé bydliště jen partner, takže lepší bude, když si tam trvalko zařídím také? :)

A na tu matriku, to se má zajít tak kdy? Může se kdykoli, nebo až třeba ve třetím trimestru?

murkyf
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 21.12.17 12:31

Na matriku můžeš kdykoliv, po nás chtěli občanky a řídne listy..
Rodičák podle mě zařídis na socialce.. :nevim: dají ti tam papír, který výplní chlapovi v práci a pak si můžeš volit výši rodičáku.. ale od příštího roku to bude zase prý jinak a už si to budeš moci volit sama..
Porodné dostanete, pokud oba vyděláváte dohromady nějakých 20 čistého..
A na pleť ti nepomůže nic :lol: já chodila každý měsíc ke kosmeticce a beztak to nemělo výsledek.. a po porodu snad do tří dnů jsem byla bez pupínku :palec:

Cora4
Povídálka 30 příspěvků 21.12.17 12:48

@murkyf Děkuji!.. To jsem vůbec nevěděla, že to musí partner zanést do práce. Takže já zajdu na sociálku, tam dostanu papíry, které partner zanese do práce, a ty opět zanesu na sociálku? :) Já jsem v životě takhle nic nezařizovala, tak je to pro mě španělská vesnice.

No já jsem celá oďobaná pupínky, hrůza :roll:

murkyf
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 21.12.17 12:56

@Cora4
Zajdi na tu sociálku.. třeba trefis na hodny ženský a poradí ti přímo :)
Ty pupínky vím no.. říká se, že pak je to holka.. a já mám holčičku :P

monicka1990s
Kecalka 162 příspěvků 21.12.17 13:12

@Cora4

RODIČÁK: od nového roku může i student bez přjmu pobírat rodičák ve výši až 7600,– zajdeš si na socku ať ti dají potvrzení, že nemáš nárok na mateřskou a s tím zajdeš na na ÚP pod který spadáš, dle trv. bydliště. tam ti dají papíry, které vyplníš a popřípadě i poradí co a jak…pokud by jsi chtěla brát více peněz, tak jedině přes partnera.

Matrika: vezmete občanky a rodné listy a zajdete s partnerem na matriku, je to raz dva…Rodný list dítěte vám buď příjde do týdne poštou, nebo si po porodu zajdete na matriku, záleží jak to má danná porodnice ve které budete rodit.

porodné se dáva jen pokud dohromady s vašim partnerem máte méně než cca 21tis. měsíčně, zařídíte na sociálce po porodu.

jinak co se akné týče, tak s tím se nic moc nenadělá, hold jsou to hormony a mě nepomohlo nic :nevim:

Cora4
Povídálka 30 příspěvků 21.12.17 14:01

@monicka1990s Děkuju!! Tak to je vážně super, že od nového roku to jde takhle, a kdy si o to mám zažádat? Je to jedno, prostě v průběhu těhotenství?… Já ale příjem mám, mám brigádu, tam podepsané daňové přiznání, není to problém? Nevíš, co dělat v téhle situaci?

@murkyf Taky jsem to slyšela, o té holčičce.. uvidíme, my se chceme nechat překvapit :D

monicka1990s
Kecalka 162 příspěvků 21.12.17 20:50

@Cora4 o rodičák si zažádáš až po narození dítěte až budete mít rodný list.

Jinak nevadí, že máš příjem z brigády, pokud máš smlouvu na DPP tak nejsi účastná nemocenského pojištění a nemáš tedy nárok na mateřskou, ale jen na rodičák, potom ti socka napíše potvrzení, že nemáš nárok na mateřskou a postupuješ jak jsem psala…pokud ale máš dohodu o provedení činnosti s příjmem nad 2000 a odpracováno 270 dní, tak bys nárok na mateřskou mít měla.

Jediný co, že tvůj příjem se bude započítávat, pakliže byste chtěli zažádat o porodné, které se počítá za poslední čtvrtletí, před narozením dítěte, pokud bys tedy pracovala i 3 měsíce před porodem.

majinka81
Ukecaná baba ;) 2254 příspěvků 21.12.17 21:04

@monicka1990s já musela před porodem odnést na socialku potvrzení z okresní správy sociální. zabezpečení ze mi nevzniká nárok na mateřskou. A po porodu zadala normálně o rodicak. Socialka ti to potvrzení nedá. Jestli myslíme tedy stejnou socialku :mrgreen:

monicka1990s
Kecalka 162 příspěvků 21.12.17 21:16

@majinka81 no já myslím sociálku jako okresní správu sociálního zabezpečení, kde mi dali potvrzení a to jsem odnesla na úřad práce. Jinou socíálku než ossz ani neznám :D

majinka81
Ukecaná baba ;) 2254 příspěvků 21.12.17 21:26

@monicka1990s jedna socialka kam ti zaměstnavatel odvádí sociální pojištění… druhá socialka kde si zadas o příspěvky :mrgreen: a když někdo napíše úřad práce tak si myslím ze má na mysli klasicky pracak i když socialka spadá pod UP :mrgreen: teď jsem to úžasné zamotala :mrgreen: Snad jsi pochopila, jak to myslim :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aktovky do školy pro prvňáčky i ostřílené školáky

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a s blížícím se počátkem září nastává i... číst dále >

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Články z Expres.cz

Organizovaný teror ve Švédsku: Mají hořící auta na svědomí migranti?

Několik švédských měst během noci na dnešek zachvátila vlna nepokojů.... číst dále >

Perný den Michaely Badinkové: Před zkouškou Tváře musela zavolat odtahovku!

Michaela Badinková (39) už je v plném proudu příprav na TTMZH a právě chystá... číst dále >

Články z Ona Dnes

Zdravý jídelníček: stačí tři porce, důležitá je pravidelnost a složení

Český národ stále tloustne, každý druhý člověk u nás trpí nadváhou. Na vině... číst dále >

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se... číst dále >

Reklama