Darovaný dům vs. vyplacení

Anonymní
27.5.20 14:40

Darovaný dům vs. vyplacení

Dostala jsem darovací smlouvou dům, rodiče jsou tu s námi na dožití jako vecne břemeno. Může si můj sourozenec nárokovat polovinu domu když nebyl vyplacen? Nebo darování má přednost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
27.5.20 14:46

Tak pokud se rodice rozhodli darovat jen tobě… :think: My také máme dvougenerační dům, převedli ho na nás rodiče manžela. Mají břemeno na dožití, ale sestru jsme vyplatili. Tak to bylo dohodnuto :think:

• Citovat
  • Nahlásit
7591

Ne nemůže, pokud neni v darovací smlouvě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50036

Darovaci smlouvu lze napadnout jen ze zakonnych duvodu-kdyby ses treba k rodicum spatne chovala, nevyplaceni jineho clovek k nim nepatri.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20115
27.5.20 14:47
@Anonymní píše:
Dostala jsem darovací smlouvou dům, rodiče jsou tu s námi na dožití jako vecne břemeno. Může si můj sourozenec nárokovat polovinu domu když nebyl vyplacen? Nebo darování má přednost?

a ono něco tvrdí, že musí být vyplacen? byla to podmínka darování nebo uvažuješ nad budoucím dědickým řízením? :think: nárokovat polovinu domu si nemůže, ale jde o to, jestli by bylo ještě něco dalšího (další majetek), co do dědění…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.20 14:53
@Anonymní píše:

Nemůže mít nárok na nic, protože rodiče už dům nemají, takže mu nemohou nic dát. Až rodiče zemřou, pak teprve budete dědit oba dva. Kdyby např. bylo dědictví 10 mil. v hotovosti, tak se do toho započte ten dům v hodnotě cca 4 miliony a ty zdědíš 2 miliony a on 6 milionů. Kdyby rodiče někoho z vás vydědili, dostane peníze ten druhý.
Ještě pak může být sepsána závěť, tam platí zase trochu jiná pravidla. V zásadě, co rodiče za života někomu darovali, to už předmětem dedictví nemůže být.
Taky jsem dostala dům po rodičích s tím, že se o ně do jejich smrti budu starat. Jsme čtyři děti a všichni byli rádi, že to padlo na mne a oni jsou z toho venku a nemusejí se starat ani o rodiče a ani o tu starou ratejnu. A to spolu všichni vycházíme dobře a nebyl nikdo, kdo by mi dům záviděl. Možná to tak dopadne i u vás a žádné problémy nebudou. Ať tví rodiče dlouho žijí. :kytka: Starosti a to velké, ale přijdou.

• Citovat
  • Nahlásit
1855
27.5.20 14:53

Může nárokovat započtení na dědický podíl nebo jak se to píše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.20 14:54
@Anonymní píše:

Nemůže, pokud ti dům darovali za života, tak ho vyplácet nemusíte. I když myslím, že by bylo od rodičů fér bratra nějakým způsobem kompenzovat nebo se s ním domluvit, co a jak.

A docela radím toto udělat. Takhle to udělala moje babička a taťka to má od bratrů na talíři pořád, protože se cítí ukřivdění a podvedení. Ono o peníze jde vždycky až v první řadě.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.20 14:54
@Keyllah píše:
a ono něco tvrdí, že musí být vyplacen? byla to podmínka darování nebo uvažuješ nad budoucím dědickým řízením? :think: nárokovat polovinu domu si nemůže, ale jde o to, jestli by bylo ještě něco dalšího (další majetek), co do dědění…

Jde o to, že mému bratrovi rodiče koupili byt a auto, a tím byl vyplacen a mě napsali dům s tím, že je dochovám. Ale teď se bratr začíná ozývat že dostal málo a já že mám moc.

• Citovat
  • Nahlásit
7591
27.5.20 14:56
@Anonymní píše:
Jde o to, že mému bratrovi rodiče koupili byt a auto, a tím byl vyplacen a mě napsali dům s tím, že je dochovám. Ale teď se bratr začíná ozývat že dostal málo a já že mám moc.

Tak mu řekni že ty je budeš mít do smrti na krku. Není sranda bydlet se starými lidmi. Natož s rodici..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20115
27.5.20 14:56
@Anonymní píše:
Jde o to, že mému bratrovi rodiče koupili byt a auto, a tím byl vyplacen a mě napsali dům s tím, že je dochovám. Ale teď se bratr začíná ozývat že dostal málo a já že mám moc.

tak to má smůlu. Pokud tam není nějaký další majetek do budoucna k dědění (kvůli zápočtu, ale to by se započítávalo i to, co dostal on), tak se tím vůbec nezabývej. Je to tak, jak to rodiče chtěli a to je nejdůležitější. Nárok ani na část domu nemá, neboj ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.20 14:57
@Anonymní píše:

Jako že mu máš ještě dorovnat, jo??? :lol: my jsme taky nevypláceli půlku baráku. Švagrová dostala 500 000.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
27.5.20 14:57
@Anonymní píše:
Nemůže, pokud ti dům darovali za života, tak ho vyplácet nemusíte. I když myslím, že by bylo od rodičů fér bratra nějakým způsobem kompenzovat nebo se s ním domluvit, co a jak.A docela radím toto udělat. Takhle to udělala moje babička a taťka to má od bratrů na talíři pořád, protože se cítí ukřivdění a podvedení. Ono o peníze jde vždycky až v první řadě.

No to je přesně ono. Bratrovi byl mými rodiči koupen byt a auto, na mě napsali ten dům. Jenže bratrovi to začíná vadit, cítí se ošizen, že prý můj dům má větší hodnotu než jeho byt. Je mi z toho smutno…

• Citovat
  • Nahlásit
7591
27.5.20 14:59
@Anonymní píše:
Nemůže mít nárok na nic, protože rodiče už dům nemají, takže mu nemohou nic dát. Až rodiče zemřou, pak teprve budete dědit oba dva. Kdyby např. bylo dědictví 10 mil. v hotovosti, tak se do toho započte ten dům v hodnotě cca 4 miliony a ty zdědíš 2 miliony a on 6 milionů. Kdyby rodiče někoho z vás vydědili, dostane peníze ten druhý.
Ještě pak může být sepsána závěť, tam platí zase trochu jiná pravidla. V zásadě, co rodiče za života někomu darovali, to už předmětem dedictví nemůže být.
Taky jsem dostala dům po rodičích s tím, že se o ně do jejich smrti budu starat. Jsme čtyři děti a všichni byli rádi, že to padlo na mne a oni jsou z toho venku a nemusejí se starat ani o rodiče a ani o tu starou ratejnu. A to spolu všichni vycházíme dobře a nebyl nikdo, kdo by mi dům záviděl. Možná to tak dopadne i u vás a žádné problémy nebudou. Ať tví rodiče dlouho žijí. :kytka: Starosti a to velké, ale přijdou.

Teda tohle řešení jsem v životě neslyšela. Platí to i když dostal dům darem, za života, ale bez věcného břemena? :think: ohledně těch peněz. Ne že by moje tchyně něco měla, ale manžel dostal darem barák (starý, minimální hodnota) který opravujeme. Tudíž cena s pozemkem by byla zhruba 5 mil ne li víc po rekonstrukci… 8o jeho mladší bratr dostal peníze, což nijak dokázat nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20115
27.5.20 15:01
@Anonymní píše:
No to je přesně ono. Bratrovi byl mými rodiči koupen byt a auto, na mě napsali ten dům. Jenže bratrovi to začíná vadit, cítí se ošizen, že prý můj dům má větší hodnotu než jeho byt. Je mi z toho smutno…

to chápu, a co teprve jak je rodičům :think: nicméně klid, po právní stránce to pořešili správně ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat