Dcera mě odmítá

12.4.16 12:39

Dcera mě odmítá

Ahoj holky.

Mám dvě dcerky, jedné budou v červnu dva roky a druhé je sedm měsíců. Mají mezi sebou hezký vztah, starší dcerka miminku často nosí hračky, pusinkuje ji, hladí… Takže bych neřekla, že žárlí. Její chování ke mně se ale za poslední tři týdny dost změnilo. Dřív byla docela „mamánek“, ale zničehonic mě začala skoro ignorovat. Teda takhle - když jsme samy doma, jen já a holčičky, je všecko v pořádku. Ale jakmile je doma manžel, nebo je u nás na návštěvě jedna z babiček, přestane si mě dcerka všímat, neodpovídá mi na otázky, když ji chci obléknout/usadit na nočník/podat pití, začne se vztekat a odstrkuje mě a činnost musí dokončit manžel nebo babička. Když si ji chci vzít na ruku nebo se s ní pomazlit, začne ječet, jak kdyby ji na nože brali… Říkala jsem si, že to je možná tím, že je se mnou pořád a má mě plné zuby a je taky pravda, že když se na chvíli vzdálím a jdu třeba do fitka, je to po návratu lepší, ale jen na chvíli. A u ostatních dětí tohle chování nepozoruju… Snažím se jí maximálně věnovat, když třeba kojím, tak si s ní povídám, snažím se ji zapojit do běžného provozu, aby se necítila odstrčená, protože musím mladší dcerku hodně chovat… Jakmile mimčo usne, hrajeme si spolu, smějeme se, tulíme… Ale jen v případě, že doma není nikdo jiný. Snažila jsem se to přecházet, říkala jsem si, že jsou to nějaké dětské manýry, blbé období… Jenže dnes jsme šly na písek, normálně jsme si stavěly bábovky, když přišla nějaká cizí maminka s děckem. Moje malá se k nim okamžitě vrhla, ačkoliv je k cizím lidem velmi nedůvěřivá, a začala jí nosit různé krámy z pískoviště a povídat si s ní a na moje výzvy ke hraní absolutně nereagovala. Byla jsem z toho docela zaražená, přece jen to musí působit dost divně, když dítě ignoruje vlastní mámu a radši si hraje s úplně cizí paní… A pak se k nám připojila moje švagrová, a to už byl uplnej konec. Dcerka se po ní sápala, chtěla se na procházce držet za ruku jen s ní, chtěla od ní nosit… Pro švagrovou to byl problém, sama měla na ruce svoje batole, a tak jsem si dceru chtěla vzít zpět, ale opět byl hysterický řev… Nechápu to. Když jsme spolu samy, je všecko v pohodě, ale už se bojím s ní někam jít, aby se nesápala na cizí lidi a mě neodstrkovala. Je to hrozný pocit, když se o někoho tak starám, miluju ho nejvíc na světě a jsem pořád odstrkovaná, nemluvě o tom, jak to asi vypadá, že ke mně vlastní dítě nechce.

Máte někdo podobnou zkušenost? Přešlo to časem? Uklidněte mě, prosím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6157
12.4.16 12:44

Myslím, že je to normální průběh. Dítě se nejprve musí na matku zafixovat, aby ji mohlo posléze bezpečně opustit. Zkouší se od tebe vzdalovat a přitom ví, že jsi nablízku a může se k tobě kdykoliv vrátit. Nech ji poznávat svět, dcera mámu potřebuje celý život, určitě tě neodmítá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1053
12.4.16 12:48

Myslím, že je to naprosto normální období dítěte. Starší tohle dělala, když se narodila mladší(to jí bylo 2 a čtvrt), všichni pro ni byli zajímavější, než já. Ze začátku mě to trápilo, ale na druhou stranu jsem měla radost, že není upnutá jen na mě.
Teď ve čtyřech letech jsou věci, na které vyžaduje jen mě a jiné, u kterých jí asistovat nemusím. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lutonka
12.4.16 12:49

No takhle - to, že dává přednost jiným lidem před tebou, je vcelku normální vývojová fáze, z toho bych se nehroutila. Přeci jen jak píšeš, s tebou je celý den a nejsi pro ní už tak zajímavá. Ale to, že dělá hysteráky pokud se s ní snažíš komunikovat, nést jí atd., to mi přijde horší. Předpokládám, že tedy ani nevnímá a neposlouchá tvoje přímé zákazy/příkazy typu „neběhej kolem silnice“ atd? Jak dlouho to trvá?

• Nahlásit
  • Citovat
58668
12.4.16 12:54

Je to normální.. u nás je teď hrubě odmítán táta, ani krmit nesmí :think: ale ono to přejde, neboj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.4.16 13:07
@Lutonka píše:
No takhle - to, že dává přednost jiným lidem před tebou, je vcelku normální vývojová fáze, z toho bych se nehroutila. Přeci jen jak píšeš, s tebou je celý den a nejsi pro ní už tak zajímavá. Ale to, že dělá hysteráky pokud se s ní snažíš komunikovat, nést jí atd., to mi přijde horší. Předpokládám, že tedy ani nevnímá a neposlouchá tvoje přímé zákazy/příkazy typu „neběhej kolem silnice“ atd? Jak dlouho to trvá?

Když jsme venku, tak si vybírá, co poslechne. Když jí například řeknu, ať někam nechodí, musím to několikrát zopakovat a pak si pro ni stejně musím dojít. Ale když řeknu nechoď tam, pojď se radši pohoupat, tak zapomene, že chtěla někam jít a dojde k houpačce. Musím spíš odvést pozornost, no. Trvá to asi tak ty tři týdny.

Ale zas, jakmile je tam někdo další, trvá na tom, že ji bude houpat on/ona.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lutonka
12.4.16 13:10
@Daisy.Duke píše:
Když jsme venku, tak si vybírá, co poslechne. Když jí například řeknu, ať někam nechodí, musím to několikrát zopakovat a pak si pro ni stejně musím dojít. Ale když řeknu nechoď tam, pojď se radši pohoupat, tak zapomene, že chtěla někam jít a dojde k houpačce. Musím spíš odvést pozornost, no. Trvá to asi tak ty tři týdny.

Tak to je normalka ;) Akorat se vam sesly dve hloupe vyvojove faze najednou :lol: Holt pocinajici obdobi vzdoru :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
Lutonka
12.4.16 13:10

Edit 2×

• Nahlásit
  • Citovat
12.4.16 15:39
@Lutonka píše:
Tak to je normalka ;) Akorat se vam sesly dve hloupe vyvojove faze najednou :lol: Holt pocinajici obdobi vzdoru :nevim:

No snad, už aby to přešlo, teda alespoň to, jak mě odstrkuje. :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.16 07:48

Ještě někdo nějaké zkušenosti…? :) Ostatním děkuji za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.16 18:51
@Daisy.Duke píše:
Ještě někdo nějaké zkušenosti…? :) Ostatním děkuji za reakce.

Nikdo? :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama