Dermoidální cysta

Anonymní
23.7.13 19:36

Dermoidální cysta

Ahoj, dnes jsem navštívila lékaře kvůli dlouhé menstruaci a našel mi bohužel dermoidální cystu skoro 3 cm velkou. Mám přijít za měsíc na kontrolní sono a pokud se to neztratí, bude to řešit. Docela mě to šokovalo, nechápu, kde se tam vzal tento typ cysty :nevim:.
Měla jste některá tuto cystu? Je možné, že se ztratí? Jak probíhá její případné odstranění?

Napadlo mě jestli nezkusit gynex, mám ho doma :think:.
Děkuju :kytka:.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

3423
23.7.13 20:05

Ahoj!
Měla jsem tento typ cysty 2×, na jednom a potom na druhém vaječníku. Prý jsou tyto cysty embryonálního původu, dokonce snad zaniklé dvojče. Dost často se dělají na obou vaječnících, ale neopakují se. Záleží asi hlavně, jak moc se při laparoskopii poškodí vaječníky, i s částečným se dá normálně dál fungovat. U mně to tak je. Bohužel někdy se musí odebrat celý :?. A velikost máš ještě dost vpoho, si představ, že jsem měla první 15×10cm a druhou 10×7cm 8o. Na tu první mi přišli na první návštěvě u gynekologa a byli v šoku z té velikosti. Je pravda, že jsem měla takové vypouklejší břicho, ale nic extra :roll:. No já už mám odbyté obě, tak doufám, že budu mít klid. Pak je taky důležité, aby tam nevznikly rozsáhlé srůsty. Když mi operovali tu druhou, tak mi profoukli preventivně vejcovod od toho prvního vaječníku, že tam byly srůsty.
Tak hodně štěstí, ať se toho co nejdřív zbavíš. :hug: Bohužel to asi jinak než laparoskopicky odstranit nejde, nejsou to ty vodové cysty, co se můžou ztratit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2689
23.7.13 20:07

Zdravim, mam s ni zkusenost… jednoho zimniho dne jsem si odpoledne lehla a nic jsem o nejake cyste nevedela a kdyz jsem se probudila tak me na kostrci neco tlacilo, cca velikost mensiho pingpongoveho mice. Hned ten podvecer jsem zasla na chir.amb a Dr. provedl incizi a vypustil hnis a vytahl nejaky obsah a nacpal nejake tamponady. Do par tydnu jsem sla do nemocnice na planovanou sirokou excizi aby se netvorila znovu pac k tomu tato cysta miva dispozice… ale to muzes podstoupit nebo nemusis… kdyz si vygooglujes tuto cystu tak vesmes obsahuje vlasy, chlupy ci jine telni soucasti ktere by tam byt nemely…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.7.13 20:09

@kubee Tak jak vidím, velikost je opravdu celkem v poho 8o. Ale jinak jsi mě moc nepotěšila :,(. Každopádně děkuju :kytka:.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
23.7.13 20:11

@DanulkaF Právě to vím, nechápu, kde se to tam vezme tak najednou :nevim:.

• Nahlásit
  • Citovat
3423
23.7.13 20:13
@DanulkaF píše:
Zdravim, mam s ni zkusenost… jednoho zimniho dne jsem si odpoledne lehla a nic jsem o nejake cyste nevedela a kdyz jsem se probudila tak me na kostrci neco tlacilo, cca velikost mensiho pingpongoveho mice. Hned ten podvecer jsem zasla na chir.amb a Dr. provedl incizi a vypustil hnis a vytahl nejaky obsah a nacpal nejake tamponady. Do par tydnu jsem sla do nemocnice na planovanou sirokou excizi aby se netvorila znovu pac k tomu tato cysta miva dispozice… ale to muzes podstoupit nebo nemusis… kdyz si vygooglujes tuto cystu tak vesmes obsahuje vlasy, chlupy ci jine telni soucasti ktere by tam byt nemely…

Tohle asi nebyla cysta na vaječníku že? To jsi měla asi nějakou tu v oblasti kostrče, to je zase nějaký jiný typ dermoidální cysty. Ta se zase může tvořit opakovaně :roll: To je radost teda. Teď záleží v jaké oblasti ji zakladatelka asi má :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3423
23.7.13 20:15

Ohledně toho obsahu si to nechci vůbec představovat, protože jsem něco podobného měla napsaný ve zprávě. Je to prostě dermoid od slova derm-kůže, různé kožní tkáně 8o.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.7.13 20:28

@kubee No, lékař nic neříkal, ale předpokládám, že je na vaječníku.

• Nahlásit
  • Citovat
2689
23.7.13 20:50

Ano jsou ruzna mista ale dermoidalni cysta je druh cysty nee udane misto… takze je to tataz cysta jen ja ji mela nastesti takto a sla hned vycistit a posleze vyriznout siroce… samozrejme cysty na vajecnicich se take tvori opakovane, to jsem mela taky a az byla pomerne velka tak jsem sla na jeji odsati, je tam riziko uskrinuti tim ze se pretoci stopka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
23.7.13 20:54

Jak probíhá odstranění této cysty?

• Nahlásit
  • Citovat
726
23.7.13 21:00

No já měla cystu na vaječníku 5 cm… udělala se mi letos po císaři a můj gyndař mi naordinoval následující : 3krát denně po dobu 3 týdnů brát vitamín E a thiamin a věřte nevěřte cysta je pryč a operace nebude :dance:

taky jsem se smála, že je to blbost :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2689
23.7.13 21:04

U ovarialni cysty neni potreba operace, pokud nezmizi sama tak se jen punktuje… pres pochvu se napichne jehla pod UZ kontrolou a odsaje se obsah… ja na to sla protoze jsme odletali mimo Evropu a Dr nechtela riskovat nejaky problem… jinak co jsem mela male tak ty zmizely spontalne bez jakekoli medikace

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1096
23.7.13 21:07

Osobni zkusenost nemam, ale kamaradka ji mela. Prislo se na ni nahodou, delsi dobu ji narazove bolelo bricho, byla na sonu bricha a tam zjistili velkou cystu tohoto typu. Ji bohuzel vajecnik cely odebrali, ale i tak ma dnes rocniho synka pocateho prirozenou cestou :-) jinak je pravda, ze tyto cysty jsou jeste z dob embryonalniho vyvoje a byvaji to vstrebana dvojcata.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3423
23.7.13 21:07

@DanulkaF To mě nestraš, doktor mi říkal, že by se už neměla vytvořit 8o :| Jasně, tvoří se prostě někde v těle, nejčastěji asi v dutině břišní nebo u kostrče. Už jsem se o to jinak moc nezajímala, nevím jestli jsou nebo nejsou různé poddruhy :lol: třeba co se týče původu, fakt netuším… Budu doufat, že už mě to nebude muset trápit.
Jinak já byla u obou na laparoskopii, 4 malé řezy -pupík, v ochlupení a po stranách. Poprvé v Brně na Obilňáku, tam mi to odsáli, podruhé ve Vyškově, tak to tahali celé jedním řezem, který je větší než ostatní. Ne že bych si chtěla stěžovat, jsem ráda, že to je venku, ale teda na to že byla menší, tak to mám po té druhé laparo ten jeden větší řez takový vtáhlý dovnitř, hlavně ze začátku jsem to nemohla rozdýchat, ale docela se to spravilo a když nebudu mít moc špeků( což nějak od té doby nenastalo :oops: ), tak to asi nebude skoro vidět. Jinak 3 dny zůstat v nemocnici po takovém zákroku je asi běžné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2689
23.7.13 21:11

Tak jestli ti brali celou cystu takt o je jina, me ji jen odsali a je pokoj uz rok :-) ted jsem v 16tt aobcas me zase na leve strane jak byla predtim neco tlaci ale na Uz nic neni takze dobre :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama