Dětské přírodní hřiště

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mirila
Kecalka 145 příspěvků 02.08.18 10:16
Dětské přírodní hřiště

#DětskéHřiště #DětskéPřírod­níHřiště

Pěkný den, prosím pana starostu v naší malé vesnici, aby na veřejné místo uprostřed vesnice, do menšího parku, nechal postavit místo pro děti. Pískoviště, houpačky, zkrátka nějaké dětské prvky. Poprosil mě, ať přijdu s návrhem, případně s cenovou kalkulací.

Za sebe bych ráda šla přírodní cestou, místo standardních prolézaček trochu více dobrodružství, využití prostoru, třeba udělat kopec, který tam teď není. Stezku pro bosé nohy, možná nějaký koutek k zamyšlení. A ano, nějakou prima houpačku a písek.

Nepouštěli jste se někdo do takového projektu? Nemáte něco zajímavého v okolí? Pokud ano, můžete poslat fotku pro inspiraci? Případně kontakt na někoho, kdo to umí navrhnout/rea­lizovat? Samozřejmě chci nabídnout cenově zajímavý návrh, ať není hned smetený ze stolu.

Nebo nepouštěli jste se do něčeho takového jako parta rodičů z okolí? Pokud ano, víte, jestli je nutné splňovat nějaké atestace a certifikáty?

Napadá Vás nějaké úskalí? Pan starosta u nás řeší přikrývání pískoviště a že za úrazy nezodpovídá rodiče, ale obec (nemám s tím zkušenosti). Dále je v tom parku bistro. Tak trochu cítím (nemám ověřeno), že někteří budou proti dětským prvkům proto, že si přišli odpočinout k pivu a ne poslouchat křik. Proto bych se ráda vyhnula konvenčním dětským prvkům. I když dětskému křiku a smíchu se asi nevyhneme nikdy (ještěže tak) :). V každém případě je to místo, kde se hlavně v létě setkávají celé rodiny.

Díky za případné nápady :)

Reakce:
elen-ka
Extra třída :D 12768 příspěvků 21 inzerátů 02.08.18 10:50

@Mirila snad to z mé strany nebude OT, ale velmi bych zvážila, zda jít jinou cestou než jsou malinko klasičtější hřiště. Například stezka pro bosé nohy - nevím kolik rodičů by za pár let nechalo po takové stezce projít své děti. Já bych třeba měla velké obavy. Co se týče koutku pro zamyšlení, tak nevím co tam plánuješ, ale aby to fungovalo, tak by se dané otázky, myšlenky musely obnovovat - dělal by to někdo?

U nás je třeba vybudované malé pidihřišťátko pro menší děti - pískoviště, hrad se skluzavkou a takový malý houpací pes na pružině. Je tam tak 5 či 6 let. Pískoviště má na zakrytí plachu. Ze začátku tu plachtu rodiče denně zadělávali, vydrželo to tak dva roky. Nyní, když jdu kolem, tak není zatažená a nikdo na hřišti není. Ale celkově je hřiště pořád v pořádku a nebojím se tam pustit děti, i když ty už tam moc nechtějí, což chápu. Ale u hřiště jsou napsané pravidla - jedno z pravidel je, že za své děti nesou odpovědnost rodiče či doprovod dítěte, ne obec.

Takže nepomůžu ti s projektem, ale myslím si, že by jsi se měla zamyslet nad pár otázkami:

  • pro jak staré děti má hřiště být? Pro úplně malinké, nebo i malinko starší?
  • bude toto hřiště plnit i svou funkci po x letech, kdy se o něj nikdo moc starat nebude?


Teď mě nanapadají další, ale myslím si, že nějaká certifikace tam být musí.

Jo a taky je potřeba se zamyslet, jaký podklad to hřiště bude mít.

zrcadlo
Kelišová 7106 příspěvků 02.08.18 10:59

Cenově zajímavý návrh je podle tebe kolik? U nás je třeba v parku oblíbená trampolína zapuštěná do země - ale stála asi sto tisíc. Já když hledala k sobě na zahradu kovovou hrazdu, která unese dospělého člověka, tak jsem se zhrozila, že za to chtěli desítky tisíc (za obyčejné kovové tyče). Takže rozpočet na montáž a herní prvky bych u vás hodně ořezaný viděla tak na 200tis. Tu přírodní cestu hodně zvaž, stezka pro bosé nohy je sice hezká, ale jestli je to otevřený park, kde čůrají psi, tak kolik lidí by nechalo děti běhat bosé (je to i náročné na údržbu, děti přehází velké kameny do malých, písek se ztratí raz dva, z dřevěných kůlů se začnou odlamovat třísky, a po prvotním nadšení to lidi přestanou používat).
Ze selského rozumu jen radím, aby tam bylo něco pro hodně malé děti (taková ta houpačka na pérku nebo třeba nízko zavěšené hnízdo - taková ta kruhová houpačka, klouzačka, na kterou se dá dobře vylézt…) a něco i pro větší a případně pro dospělé (např. soustava několika hrazd v různých výškách - ta je nesmrtelná). Kamarádka má dvouleté a devítileté dítě a najít místo, kde se vyřádí obě, je docela těžké.
Z těch přírodních věcí se mi třeba v Mirákulu líbí, jak tam mají trubky jako dalekohledy, a ty míří na dřevěné ptáky umístěné různě ve větvích a na kmenech - děti se tak učí poznávat ptáky. Pak třeba místo na skok daleký a u toho cedule, které zvíře jak daleko doskočí - to by se dalo zvládnout i svépomocí doma.

Ornwen
Závislačka 4812 příspěvků 1 inzerát 02.08.18 12:12

Prirodni to uplne neni. Ale narazilj jsme ted na hriste, kde meli nejspis z místních zdroju vytvořená dve auta. Normalne pneumatiky na kola, podle me tramky a prkna posbirana ruzne, svetla z odrazek. Samozrejme volant (cim vic, tim lip :-) ). Jedno bylo jako hasici. Kluci se vyradili.
Takove ty prirodni… no nejak jsem zatim neobjevila takove, kde by se vyuzily vsechny prvky. Nektere jsou zvlastni-ruzne pres sebe naskladane klady. Nekdy se aspon houpou, ale vetsinou ne. Asi to ma byt prolejzka. Pro male nic moc, okolo 5 mozna, pro vetsi uz zase nic. Houpatka na pruzine z kulatin taky nemavaji uspech. Ohladi setim a detem se tam blbe sedi (jinak houpatka zabavi vsechny, velky na tom delaj kraviny taky)
Co je dobry jsou houpaci site. Vyuzijou vsichni. Pak jsem videla kmeny osekane jakoby do schodu, ale postave normalne svisle. Po tom lozej velky deti (ale dost nebezpečný)

LE.nova
Kecalka 268 příspěvků 02.08.18 12:20

Ahoj, u nás máme takovéhle hřiště, využívají jak malé, tak větší deti…

Každopádně určitě doporučuji zjistit, zda není pro obce na výstavbu dětských hřišť nejaky dotační program. V minulosti se dala získat i 70ti procentní dotace, škoda to nevyužít. Jak je to v současnosti nevím, ale předpokládám, že to běží stále.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Zpověď vdovy po Brabcovi Šárky Rezkové: Deprese a myšlenky na smrt

Zpěvačka Šárka Rezková (49), která se proslavila hitem Borůvková, si v životě... číst dále >

Útrapy Simony Krainové na exotické dovolené: Nejdříve sběr plastů, potom déšť!

Letošní Bali pojala krásná Simona Krainová (45) opravdu netradičně. Nejenže... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >