Dítě se bojí vody

Anonymní
22.9.21 18:11

dítě se bojí vody

Ahoj,
mám školáka - 7 let. Dítě se mi bojí vody a proto nechce chodit do školy, když mají plavání. Bojí se, že se utopí.
Vždy, když jsme s ním šli do bazénu, držel se na kraji i když šlo o dětský bazén, nejlépe sedět jen na schodech a třeba si házet míčem. Za hračkou do vody nikdy nešel.
Radili nám nenutit ho, že to přejde. Zatím nic. Doma ve vaně si třeba polije hlavu vodou - sice pak prská a chce utřít oči, ale nic hrozného, v malém nafukovacím bazéně jsme po sobě v létě stříkali, to ho bavilo, smál se, ale bazén prostě nedává.
Měli jste to taky tak? Co pomohlo?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4563
22.9.21 18:17

Neměl někdy nějakou zkušenost nebo z čeho ten strach z utopení pramení? Je pravda, že někdo to má prostě tak, že je mu nepříjemné nedosáhnout na dno. Mám známou co teda už v bazénu dosáhne, ale v rybníku či v moři plave jen tam, kde se ještě může postavit a to už je jí přes 40cet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11271
22.9.21 18:22

Měla jsem to stejně jako dítě. Ve 3 třídě mě učitel malem utopil, super zážitek. Ale naštěstí to pak fakt přešlo a vodu miluju, ale jak se to stalo si úplně nepamatuju.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26339
22.9.21 18:24

Moje dítě si k tomu částečně došlo věkem, částečně vysvětlováním a připravami na to, že u ucast na školním plavání je dulezita, nenásilným zkoušením. A svoje udělal i stádový efekt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6575
22.9.21 18:25

Problém bych řešila s kvalitním psychologem a plavání bych nenutila. Buď domluva s vyučujícím, že se může jen dívat / dělat jen to, co bude ochotný zvládnout a nebo, pokud domluva není možná, z plavání ho prostě omlouvat.

Sama plavání miluju, i všechny mé děti, ale s tímto bych si nezahrávala, ať nemá kluk zbytečně trauma (ještě větší) - což by s necitlivým přístupem pravděpodobně měl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1046
22.9.21 18:45

Moje dcera to samé…8 let a plavání ve škole v tělocviku trochu horor. Prostě má strach, nechce se za nic potopit, ponořit hlavu, splývat :nevim: radu nemám, ale nejste v tom sami. Prostě to snad přejde věkem. Já se snažím vysvětlovat ale nepomáhá to. Takže tomu dávám čas i když mě to trápí :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.21 18:52

@Martha03 Nevím o žádné špatné zkušenosti. Prostě se bojí. Se strachem má problémy ve více oblastech.
On se bojí i tam kde dosáhne. Prostě musí být na krajíčku. Ani křidélka, nebo vesta ho nepřesvědčí.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
18253
22.9.21 19:01

Jako chce to přístup učitele plavání, který umí pracovat s dětským strachem.
Nejde to zlomit silou, ten strach z vody bývá dost instiktivní a ne, psychoterapie je v tom nanic, pokud to není vedlejší efekt nějakého závažnějšího traumatu :-D

dobře to dělá metoda tzv. úplného/totálního plavání pro děti mají kurzy

třeba zde

https://www.plavatsnadno.cz/?…
http://www.vevodedoma.cz/

Je potřeba se poptat těch instruktorů, co pracují se třídou kam tvůj syn chodí, jak umí ošetřit dětský strach a pokud ti to nevysvěltí tak, že tě uklidní, tak bych spíš hledala alternativní cesty, jak syna naučit plavat, protože jinak se ta fobie jen zesílí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20993
22.9.21 19:05
@fenny píše:
Problém bych řešila s kvalitním psychologem a plavání bych nenutila. Buď domluva s vyučujícím, že se může jen dívat / dělat jen to, co bude ochotný zvládnout a nebo, pokud domluva není možná, z plavání ho prostě omlouvat.Sama plavání miluju, i všechny mé děti, ale s tímto bych si nezahrávala, ať nemá kluk zbytečně trauma (ještě větší) - což by s necitlivým přístupem pravděpodobně měl.

Plavání je povinné. Pokud je opravdu závažný problém, že dítě nemůže plavat, omluvenku musí napsat lékař. Týká se to celého plavání.
Samozřejmě rodiče mohou omluvit třeba jednu hodinu ale ne všechny hodiny plavání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.21 19:14

@Ou To je sice pěkné, ale nepíšou tam jak dítě dostanou do vody, nebo co dělají, aby se nebálo vůbec vstoupit do bazénu.

• Citovat
  • Nahlásit
2119
22.9.21 19:16

Je mi 35 a dodnes si pamatuji jak mého spolužáka v 2.tride hodil „učitel plavání“ do vody… Aby se jakože podíval jak umi/či neumí plavat.. I když mu říkal že neumí.. Kluk měl z toho Megatrauma.. Já taky vím že mi ho bylo tenkrát strašně líto a ten učitel mi přišel strašně krutý… Dopadlo to tak že se spolužákům pak na plavání chodil starší bracha aby si už nikdo nic takového nedovolil… Takže i když jsem vodomil dokážu si představit tu úzkost z vody… Takže opravdu bych se poradila s odborníky.. Popř. S učitelem že školy a snad. Budou shovívavi

Příspěvek upraven 22.09.21 v 19:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
420
22.9.21 19:16

Mě to přešlo až někdy v 15, když jsem byl nucen absolvovat rande v zatopeném lomu, nejlepší motivace. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18253
22.9.21 19:20
@Anonymní píše:
@Ou To je sice pěkné, ale nepíšou tam jak dítě dostanou do vody, nebo co dělají, aby se nebálo vůbec vstoupit do bazénu.

No pokud neumíte s dítětem mluvit tak, aby dokázalo mluvit o tom čeho se bojí a postupně jste ho dovedli k tomu, že je potřeba se učit čelit svým strachům, takže to vede jen k tomu že se vyhýbý a jen se víc a víc bojí, tak už to jsou celkem větší úzksotné problémy, ne jen strach z vody a pak se ta psychoterapie hodí - rodinná, ne jen dětská.

Protože se někdě něco zadrhlo a ty si nevíš rady, jak se s dítětem domluvit o něčem, co se musí naučit. To při běhném strachu z vody, ale fungujícím zbytku systému nebývá zádrhel.
Adresář lidí co to umí zde

http://www. soft-zs. cz/akreditace/terapeuti#

pokud to chceš zatím řešit svépomocí, tak ulov tuhle knihu

https://www.prectene-knihy.cz/…vymetal.html

ale čím déle nebudete hledat cesty jak se naučit úzksot zvládat, tím víc jí syn bude zaplavený a čím dál více blokovaný věci dělat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.9.21 19:38

On ví čeho se bojí, ale strach prostě nepřekoná. A když ho nutím je to horší. Zatím u všeho fungovala metoda zapomenout na to a vyčkat. Po čase přišel s tím, že to chce zkusit a už to šlo. Ne, že by se tomu, čeho se bojí vyhýbal navždy. Ale tady čekat nemůžu, protože je plavání povinné. Zkušenost trenéra a spoluúčast kamarádů nezafungovala.

• Citovat
  • Nahlásit
6575
22.9.21 20:06
@topazio píše:
Plavání je povinné. Pokud je opravdu závažný problém, že dítě nemůže plavat, omluvenku musí napsat lékař. Týká se to celého plavání.
Samozřejmě rodiče mohou omluvit třeba jednu hodinu ale ne všechny hodiny plavání.

„Povinného“ je toho dost, třeba očkování nebo povinná školní docházka, přesto lze všechno legálně obejít. „Omluvenka“ od psychologa by taky mohla být řešením, zkoušela bych se prostě nějak domluvit (když je vůle, všechno jde), v zájmu toho děcka. Pokud by domluva možná nebyla, hledala bych další řešení (třeba i výměnu školy), ale to záleží na každém, jaké má priority. Za dítě je zodpovědný výhradně rodič a možnosti prostě jsou, stačí mít oči otevřené…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat