Klasické divadlo pro děti - tipy na představení

12071
22.2.10 19:44

divadlo - klasika pro děti

Ahoj,
ráda bych, kdyby se toto téma stalo prostorem pro inspiraci, kam vyrazit do divadla s dětmi na prvním stupni (a třeba i staršími).
Naší slečně je devět a od loňska už kromě „dětských“ divadel jako Minor apod. zkoušíme Národní a Stavovské. Sněhová královna ve Stavovském byla výpravná, nicméně místy mi přišla zbytečně podbízivá dospělým rádobyvtipnými politickými narážkami apod. letos jsme absolvovaly v Národním Radúze a Mahulenu, moc jsme se těšily - text je úžasný, příběh pro dětskou duši jako stvořený. Představení bylo - hlavně pro mě - velikým zklamáním. Místo krásného klasického příběhu troska, pro dítě velmi těžko prohlédnutelná. Příběh už předem znala, předem řešila, jak se na jevišti vyrovnají s proměnou dívky ve strom, načež strom na scéně prostě není! Nejsem proti symbolice, ovšem pokud v Mahuleně chybí strom, jejž kácejí a jenž je jedním z významových center příběhu, skoro není o čem hrát. Toť můj dojem.

Tak jsem si myslela, kam už jít na klasiku, když ne do Národního. Po tomhle zážitku už se tam bojím :-? Poradíte? budu ráda i za tipy na alternativní divadla, ale přece jen aspoň párkrát do roka „velké“ divadlo s velkou společesnkou událostí bychom braly :)

A pak ještě - kam vzít skoro sedmiletého klučinu za kulturou? Tady by mi pomohlo spíš tip na konkrétní představení. Sněhovka na něj byla dlouhá, v Minoru zas Popelka moc holčičí.

Díky moc!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15326
22.2.10 20:16

Eliško, my jsme byli vloni před Vánoci v Národním na Louskáčkovi a bylo to absolutně úchvatné.
Bylo to tak krásné, že to byl i pro mě jeden z nejhezčích divadelních zážitků, jednak je to příběh vánoční, o to romantičtější, a herci mají nádherné kostýmy, kulisy byly také moc zajímavé, opravdu krásné představení.

Ještě jsem si vzpomněla na takový zvláštní zážitek z toho představení: hrálo se kolem šesté, divadlo bylo plné dětí. Vedle v loži seděla holčička s parádním pražským přízvukem, která nahlas komentovala dětí okolo sebe stylem: maminko, von umře, viď??? Maminko, to je princ, vid??? Mně to nijak nevadilo a přišlo mi to aj legrační, zato paní vedle v řadě to nemohla vydýchat a dávalo to docela najevo.
Naše holky to teda zvládaly poměrně potichu a myslím, že nikoho nerušily.

Jak to máte vy v divadle? Ruší vaše děti a rušily by vás cizí děti?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
53115
22.2.10 20:59

Taky jsem chtěla doporuči Louskáčka. Byla jsem s 5-ti letou dcerou, která byla naprosto uchvácená a divadlo se jí moc líbilo. Příběh znala trošku jinak, ale dala si všechno krásně vysvětlit. Byl to opravdu krásný zážitek, byla jsem s dcerou a s tchýní :wink:
Dcera už mě teď přemlouvá, že chce na balet Šípková Růženka :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
22.2.10 21:15

O Louskáčkovi vím, plánujem, ale ráda bych i činohru. Šípkovka se hraje? Vím ještě o Zlatovlásce, ale to jsou pořád balety, doporučíte nějakou činohru?

Loni zvládla ochotnickou Manon Lescaut, valila jsem oči, upřímně řečeno jsem ji na to nechtěla vzít, koupila jsem si lístek jen sama (manža musí hlídat zbytek), nakonc mě kamarádka ukecala, abych ji vzala - ona i další známí chodí na zdejší ochotníky (Lucerna, Manon, Ze života hmyzu) s celou rodinou včetně mimin, já toho ale příznivem nejsem, přijde mi, že s každou hrou se člověk musí setkat v pravý čas, jinak to může být zklamání, ale kupodivu Manon skousla velmi dobře 8-o

Jinak -** Makino**, ta devítiletá neruší, synek na Sněhovce rušil, ale bylo to dop představení se spoustou dětí, tak to šlo, nebyl jediný, ale viděla jsem, že prostě je to na něj dlouhý. Jinak mi „prožívání příběhu“ nepřijde jako rušení, naopak. Pokud děti vykřikují, protože se nudí, není to pro ně, to už trochu ano, ale předpokládám, že je to poučení pro rodiče.

Na Manon asi čtyřletý chlapeček v závěru, kdy Manon umírá, povídá: a teď přijde princ a políbí ji a ona se vzbudí. Maminka mu říká: ne, tohle je jiná pohádka :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
22.2.10 21:16

My jdeme za měsíc na Labutí jezero do Státní Opery :) Eli teda necháváme doma - a i tak trochu z toho máme obavy.

Naše holky jsou zvyklé chodit, ale velkou akci měly zatím jen dvakrát loni na festivalu - a dobré… Pepince byly ještě tři, trochu potřebovala vzít na klín a poutat pozornost, ale Adli byla uchvácená…

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
22.2.10 21:23

Lesi, Labutí si užijte :srdce: :srdce: , nááádhera.
Byla jsem bez dětí, ale klidně bych je příště vzala.
Vůbec se nerozpakuj a obleč si nějakou krásnou róbu, já měla krásné společenské šaty a ve společnosti dvou krásných chlapů to byl zážitek umocněn :dance: . Turisté v riflích vypadali divně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
22.2.10 21:26

JJ, Labutí jsem taky viděla :palec: ale zas ten balet… určitě se jí to líbit bude, nicméně já jsem ten příznivce slova :lol:

Nezapomenu na Mistra a Markétku ve Vinohradském, když mi bylo asi 16, to byl zážitek na celý život, pak jsem si po letech ještě kvůli tomu pořídila Bulgakova v originále :potlesk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
22.2.10 21:29

Taky chodíme převážně na činohru, ale to většinou u nás doma bez dětí :) Do Prahy jezdíme právě do té Státní…

Ale zkusím najít nějaké představení i u nás, které by se s holkama dalo zvládnout…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15326
22.2.10 21:39

Zas když se dětem přečte program a vysvětlí, o co jde, zvládnou klidně i balet.

V Loutkovém v Ově se prý hraje krásná Amálka.
No, nejdříve se musíme odneštovicovat.....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
22.2.10 21:45

Maki, ne že by nezvládla, to určo zvládne, aj operu, ale mně je holt činohra bližší :wink:
Mmch. máte tip na první operu pro děti? Když už mi bylo náct, vím, že jsem viděla Aidu, Bludného Holanďana, ale to bych zatím na to neviděla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
22.2.10 22:18

Loni jsme byli na BROUČCI - KOCOUR V BOTÁCH oboje určeno pro děti :) Broučci byli kouzelní, Kocour v botách vcelku zajímavý (až na hudbu, ta se mi nelíbila)…

Divadlo loutek má krásná představení - byli jsme na ševci Dratvičkovi a byli jsme nadšení :)

Bereme do Myrona náctiletou neteř - byla krásné vidět jak byla po prvním představení v šoku - nečekala, že může být divadlo sranda a zábava :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
23.2.10 10:41

Díky za tipy, ale obávám se, že tyhle tituly už naše skoropuberťačka odmítne :-?
Mmch. jsem narazila na tento článek - http://www.operaplus.cz/…y-divak.html

A dodatečně jsem se dočetla, že Radúz a Mahulena jsou nevhodné pro děti do 12 let (ještě před koupením vstupenek jsem po tom pátrala a tuhle info nikde nepotkala), takže to byla moje chyba. Nicméně zklamání nakonec bylo hlavně na mé straně, jsem konzerva :wink: A počítám, že i dvanáctileté děti prohlédnou postmoderní háv RaM dost obtížně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12071
23.2.10 17:02

tak na Velikonoce jsem koupila Kouzelný cirkus pro oba, snad to ustojí :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
882
12.12.14 15:06

Obnovuji téma. Ráda bych doporučení na představení pro děti prvního stupně. Syn do divadla chodí rád. Teď jsme byli na Louskáčkovi, ale chtěla bych nějakou činohru.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1189
15.12.14 21:46

Myška z bříška, Jak jsem se ztratil. O víkendu jsme šli do ABC na České Vánoce ;).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama