Dotaz k nemocenské

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 15:25
Dotaz k nemocenské

Ahoj holky.

Chci se zeptat na vyřešení situace ohledně brzkého ukončení nemocenské, jestli nemáte některá s tímto zkušenost.
Pracuji přes dva roky ve firmě na HPP a dovolenou mám v tomto roce vyčerpanou, tudíž jsem byla nucena si vzít kvůli nemoci nemocenskou.
Začala mi 5.12.1016, dnes jsem byla na kontrole a lékařka mi vystavila papír o ukončení nemocenské ke 13.12.2016 (na moji žádost, aby to bylo co nejdříve, jelikož už jsem zdravá).
Zaměstnavatel postrádá v práci kvůli malému množství lidí na pracovišti nízkou produktivitu a tímpádem mně potřebuje zpátky co nejdříve. Lékařka mi sdělila, že nastoupit do práce nemohu v den kdy je ukončená nemocenská, zaměstnavatel tvrdí opak.

Jak to tedy je a jak je to pak se zaplacením tohoto posledního dne? Bere se poslední den nemocenské jako nemocenská nebo pokud půjdu na žádost zaměstnavatele ten den do práce, tak už je to zaplaceno jako klasická mzda? :zed:

Děkuji. :)

Reakce:
 
Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1275 příspěvků 12.12.16 15:32

@lavazza2 no pokud máš nemocenskou do 13.12, tak do práce by jsi měla jít až 14.12. Na té neschopence jsou u ukončení (5. díl) 2 data - neschopen do… a rozhodnuto dne… Co tam máš za data? Předpokládám že u rozhodnuto dne…máš dnešní datum a pokud máš, že jsi neschopna do 13.12, tak to znamená, že do práce bys měla jít až ve středu. Ale pokud tak pospícháš do práce tak jsi se měla nechat uschopnit už od zítra. Nebo to pospíchá jen zaměstnavatel?

 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 15:40

@Lucka1111 Tak tak. Mám tam neschopen do 13.12. a rozhodnuto to bylo dnes, tedy 12.12. a to jsem musela doktorku ještě ukecávat :-D Zdravá už sice jsem, ale ona mně chtěla nechat doma min do středy. Ty spíš zaměstnavatel na mně spěchá, ale zas na druhou stranu já tím že tam nejsem a z domu toho moc neudělám tak mi to taky ovlivní i provize navíc k fixnímu platu za ten leden. Takže mi jde hlavně o to, jestli má pravdu šéf nebo doktorka :nevim:

 
Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1275 příspěvků 12.12.16 15:46

Má pravdu doktorka. Také jsem doktorka a neschopenky vypisuji. Pokud do práce tak spěcháš a jsi zdravá tak jsi měla trvat na tom, že to chceš ukončit už dnes. Je spousta lidí co si ani nemocenskou vypsat nenechají nebo jí chtějí ukončit hned jak se jim uleví a já s tím nic nezmůžu, krom nemocí, kde je nařízená karanténa nemohu nikoho nutit být na neschopence. Ale přiznám se, že nevím jak to bude v případě, že do práce půjdeš už zítra. Jako prvních 14 dní platí zaměstnavatel, takže si myslím, že by to problém být nemusel (pokud s tím ty souhlasíš), ale jistě to nevím. V každém případě nutit Tě jít do práce zítra nemůže :)

 
Luska
Kecalka 296 příspěvků 12.12.16 15:48

Měla jsem to stejně, doktorka mě uschopnila, do práce jsem nemohla, ale musela jsem, tak manažerka volala účetní, ta jí řekla, že mi má napsat hodiny, kdy jsem měla mít volno, kontrola mi naštěstí nepřišla…

 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 15:57

@Luska Tak to se určitě šéfa zeptám. :think: Jinak tys měla nemocenskou taky kratší než 14 dní? Protože vím, že na kontrolu ty první dva týdny chodí zaměstnavatel a pak až ten úřad, který už pak platí ty další dny.

 
Luska
Kecalka 296 příspěvků 12.12.16 16:05

Měla jsem ji delší, proto jsem se bála, jestli nepřijde kontrola, manažerka, jaká je doktorka kráva, že mi tu neschopenku neukončila o den dřív, přitom to asi fakt nejde.

 
Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1275 příspěvků 12.12.16 16:08

Nejlépe by poradili asi na sociálce. Jako asi se na ten den vůbec nepřijde, ale doktor posílá zahájení i ukončení neschopnosti na sociálku. Takže není úplně pravda, že v prvních 14 dnech Tě sociálka nemůže přijít zkontrolovat. Může, ale ve skutečnosti asi nechodí.

 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 16:17

@Lucka1111 @Luska Těžko říct no… každopádně by to mělo jít pak na triko zaměstnavateli si myslím, pokud toho zaměstnance do práce dotlačí v den kdy má poslední den nemocenskou a náhodou mu přijde domů kontrola. Přece jenom, ten zaměstnanec se nejde flákat někam po obchodem a kupovat dárky ale jde do práce kde ho i fyzicky ten šéf, jako u mně, vidí.

 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 17:52

@Lucka1111 @Luska

Tohle mi odepsali z právní poradny, kde jsem ten dotaz posílala taky:

„V případě, že vypsal lékař zaměstnanci dočasnou pracovní neschopnost, tzv. neschopenku, obsahuje termín kontroly. Pokud by kontrola byla např. dnes, 12. 12. a dnes by lékař neschopenku ukončil, znamená to, že dnes byste byla ještě doma (tedy 12.12. bude trvat nemoc a Váš nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, kterou zaměstnavatel poskytuje až do 14. dne nemoci zaměstnance) a zítra, tj. 13.12. byste měla jít do práce - tento den již bude považován za odpracovaný a bude Vám náležet mzda.
Pokud byste šla na žádost zaměstnavatele do práce již tentýž den, co Vám byla neschopenka ukončena (v našem případě 12.12.), pak byste za tento den neměla nárok na klasickou mzdu a navíc může stále hrozit kontrola okresní správou sociálního zabezpečení u Vás doma.
Avšak pro ověření si informací můžete využít poradenskou linku nemocenského pojištění: +420 840 406 040“

 
Luska
Kecalka 296 příspěvků 12.12.16 18:25

Mazec no, ona po mě chtěla abych se uschopnila v pátek a šla o víkendu do práce, to jsem odmítla, doktorka mi stejně vynadala, že chci uschopnit. Hlavně když jsem chtěla třeba vymenit službu s kolegyní, tak to ani nepovolila.

 
lavazza2
Zasloužilá kecalka 657 příspěvků 12.12.16 19:25

@Luska Tak to moc přívětivou šéfku nemáš. Já už napsala šéfovi a ten mi napsal, že budu mít zítřek normálně zaplacený jako v každý jiný den. Jinak že na kontrolu by buď přišel on nebo na jeho popud ten kontrolní úřad. :nevim: Tak snad bude vše ok.

 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Exkluzivně: Slavný herec Bill Nighy je v Praze! Co zde rocker z Lásky nebeské dělá?

Herec Bill Nighy (68), který se proslavil mimo jiné rolí svérázného rockera... číst dále >

Premiéra Fantastických zvířat: Depp příjemně překvapil, zářil Law i autorka Rowlingová

Fanoušci Harry Pottera mají žně, do kin totiž zamířil druhý díl filmové série... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >