DPP a dovolená/volno

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 10:03
DPP a dovolena/ volno

Ahoj, vim, ze je toho tady o Dohodach o provedeni prace uz hodne napsano, ale nemuzu najit odpoved na konkretni dotaz. Vim, ze na dovolenou neni narok. Potrebuji ale presne vedet- dovolenou nedostanu, ovsem volno si udajne muzu vzit kdykoliv, aniz by ho musel nekdo schvalovat, akorat nebude proplaceno? Neptam se ted na to co je slusne ci neslusne vuci zamestnavateli, ale co je mozne. Napr: pracuji na DPP a v cervnu reknu zamestnavateli- nepocitejte se mnou prvni tyden v cervenci, budu pryc (samozrejme nebudu mit proplaceno) Pouze to oznamim a nemusi mi to nikdo schvalovat, nemusim o to zadat. To stejne v pripade nemoci ditete- pouze oznamim, tento tyden se nedostavim, jsem doma s dcerou a nemusim dokladat zadnou neschopenku. Prosim o odpoved pouze nekoho, kdo to opravdu vi. Pracuji na DPP na dobu neurcitou max do 300 hodin rocne, 10 tisic mesicne, do prace chodim jen 1-2 dny v tydnu, zbytek pracuji z domu. Moc dekuji! :kytka:

Reakce:
Nymphetamine
Kecalka 443 příspěvků 24.11.17 10:19

Jsem take na dohodu a kdyz chci nebo potrebuju volno, tak ho mam a samozrejme jsem doma zadarmo. Kdyz budes nemocna, neschopenka neni potreba- muj zamestnavatel chce akorat potvrzeni od doktora. :mavam: a kdyz bude nemocny ditko, tak taky nahlasis, ze neprijdes. Alespon tak to funguje u nas

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63776 příspěvků 3 inzeráty 24.11.17 10:28

@nevia Ono tohle pokud vím, nikde moc řešeno není, krom toho, že tedy musí omluvit tvou nemoc a další důležité překážky, tak jak je definuje zákon, zbytek je na tom, co si vy mezi sebou dohodnete.

nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 10:37

@Nymphetamine Ahoj, moc dekuji za info. :kytka: Ja bych ale potrebovala zjistit, jak to je presne. Jestli je vubec potreba i to potvrzeni od dr. Jestli ma vubec zamestnavatel narok to po tobe chtit, kdyz ti neplati zadny zdrav pojisteni atd. Jestli je to skutecne tak, ze pouze oznamis- za 14 dni budu tyden pryc nepocitejte se mnou a nemusi cekat na schvaleni, to stejny v pripade nemoci- jen oznamis a nic nedokladas. Toho se chci dopatrat. :D

nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 10:40

@j.a.n.i1 Ja se na netu prave docetla, ze pokud je clovek dohodar, tak pro nej zadny schvalovani neplati. Nejdrive bych chtela vedet, jak to presne je, protoze mi celej rok, co pracuji, bylo tvrzeno, ze nemam narok ani na den volna, cili jsem docela nastvana, protoze to tak evidentne neni :lol: Nechtela jsem dovolenou, ale par volnych dnu v lete s tim, ze by mi strhly penize. To je duvod, proc to chci vedet presne.

analoja
Závislačka 3780 příspěvků 24.11.17 11:52

@nevia no, když vezmu, že budeš pracovat jeden den v týdnu 8 hodin, tak to dělá za rok 416 hodin - to znamená, že těch 300 přešvihneš, takže pokud máš plat na dohodu za těch 300, tak si klidně pár týdnů oraz dát můžeš.

PETRAKIM
Kecalka 146 příspěvků 24.11.17 11:55

@nevia Je to na vaší vzájemné dohodě + nejspíše i záleží, jak je přesně napsáno v DPP rozsah vaší práce ve smyslu OD-DO. Trvá-li zaměstnavatel na nějakém konkrétním dnu a vy nemůžete/nepřij­dete, holt to může dopadnout tak, že s vámi poměr ukončí bez uvedení důvodu. Lhůta tam je tuším 15 dnů od doručení protistraně. Stejně tak vy můžete poměr ukončit bez uvedení důvodu. To je asi jediné riziko, co mě nyní napadá, které plyne z toho, kdy si zůstanete doma i přes jeho nesouhlas.

nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 12:04

Diky moc za nazory, asi se poptam jeste nekde dal, protoze jsem se presne nedozvedela, co potrebuji. Samozrejme, ze nejlepsi je dohoda co a jak bude fungovat atd. Na HPP je jasny, ze musim o dovolenou zadat a v pripade nemocenske donest neschopenku. Proto jsem zjistovala, jak je to „uzakoneno“ v pripade DPP, kdyz pominu nejaky dohody. Ja mam v dohode napsano, ze je na dobu neurcitou na max 300 hodin rocne. Zadna pracovni doba tam neni, to mame dohodnuty, ze delam z domu a 1-2× tydne jedu do kancelare. 300 hodin rocne neprekrocim. Pa a jeste jednou diky :kytka:

sagina
Echt Kelišová 7666 příspěvků 24.11.17 12:26

@nevia ale tak já myslím, žes odpověď dostala :nevim: u DPP ze zákona nárok na dovolenou není, rozvržení práce a volna je na dohodě mezi tebou a zaměstnavatelem. jak si to dohodnete, tak to bude. jo, ty můžeš zaměstnavateli říct „nepočítejte se mnou první týden v červenci“ a on ti může odpovědět: „bezva, pak už chodit nemusíte“ - výpovědní lhůta u dohod je tuším 15 dní a výpověď může být i ze strany zaměstnavatele bez důvodu. prostě odpověď, kterou ty slyšet nechceš, je, že opravdu záleží na tom, co si spolu DOHODNETE.

nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 12:32

@sagina dle meho nazoru to neni jen o dohode, ale urcite je nekde i oficialne psano, jak je to „ze zakona“- na co ma a nema clovek narok, co musi a nemusi dokladat, o co zadat a nezadat, jako je to jasne stanoveno u DPP. Jestli se se mnou pak zamestnavatel rozlouci ci nerozlouci, je druha vec. Ale to je jedno, proste to chci zjistit a zkusim zkontaktovat byvalou kolegyni personalistku, ta bude urcite presne vedet. Vsem jeste jednou diky za nazory! :kytka:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63776 příspěvků 3 inzeráty 24.11.17 12:35

@nevia Pochop, že prostě není, tím se právě DPP liší od pracovního poměru…

nevia
Kecalka 152 příspěvků 24.11.17 13:07

No, takze pro info (mozna se to nekomu bude do budoucna taky hodit). Pres kamosku se mi podarilo dostat kontakt na tu byvalou kolegyni- dela personalistku ve velke mezinarodni firme.
U DPP jsou take pravidla- je to skutecne tak, ze pokud dela clovek na DPP, nemusi dokladat zadne neschopenky, ani zadat o volno, staci oznamit (ze slusnosti aspon nejakou dobu predem)- nema to pak samozrejme proplaceno. Pokud se tato vseobecna pravidla firme nebo dohodari nelibi, muzou navrhnout jina- jakakoliv, na kterych se domluvi, ale je nutne to do dohody zapsat. Spousta lidi funguje tak, ze si ta pravidla urci jen slovne. Pokud v dohode nejsou vepsana tato dohodnuta jina pravidla, plati vyse uvedena vseobnecna pravidla. Tak pa zatim! :mavam:

sagina
Echt Kelišová 7666 příspěvků 24.11.17 14:37

@nevia tedy to, co jsme psali my - je potřeba se se zaměstnavatelem dohodnout ;)

neonka
Kecalka 212 příspěvků 25.11.17 13:26

@sagina 8o pracuji na dohodu a myslim, ze vyse je to jasne vysvetleno. NENI potreba se dohodnout… DPP ma sva stanovena pravidla, a po tech se celou dobu zakladatelka pidila, ale bylo ji tady tvrzeno, ze zadna pravidla nejsou, ze je to jenom o dohode. Ta pravidla ale jsou a dle nich se pracuje. U dohody existuje ale MOZNOST se dohodnout na jinych pravidlech, nez jsou ta stanovena, pokud souhlasi obe strany.Ja napriklad pracuji na zaklade tech danych pravidel- nemoc nedokladam, volno oznamuji dopredu a nemusim zadat o schvaleni. Ale to uz je asi k tematu vse :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Nemá ruku a chce 63 milionů korun! Za dublérku Milly Jovovich se modlí i Milla

Přežila skoro vlastní smrt, teď žádá odškodné! Krásná kaskadérka Olivia... číst dále >

Slávek Boura: Zažil jsem poltergeista a našel recept na výrobu zlata!

Slávka Bouru (54) si pamatujeme jako potrhlého moderátora pořadu Rande, který... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >