DPP versus DPČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Xantusia
Povídálka 36 příspěvků 05.11.14 12:15
DPP versus DPČ

Ahoj maminky, mám dotaz pro ty které tomu trochu rozumí, já už jsem úplně zblblá, co je lepší pokud jsem na rodičovské dovolené a chci si přivydělat, můj přivýdělek bude cca kolem 6000,– čistého měsíčně. Je pak lepčí mít DPP nebo DPČ?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
TerkaBila
Povídálka 24 příspěvků 05.11.14 12:32

U DPP se do 10 tisíchrubého neplatí zdravotní ani sociální pojištění, takže je to jednodušší. Ale max odpracových hodin za rok je 300. Jsou na netu různé kalkulačky, tam se to dá spočítat.

Xantusia
Povídálka 36 příspěvků 05.11.14 12:34

Také jsem to pochopila, jako lepší variantu, jde mi spíš o placení daní a tam je to myslím, že do 5.000,– si zaměstnavatel strhne 15 % a nic víc se neřeší, že?

TerkaBila
Povídálka 24 příspěvků 05.11.14 12:39

To už neplatí, to bylo do konce roku 2013. Tady je to celkem hezky napsane
http://www.jakpodnikat.cz/…cinnosti.php
 http://www.jakpodnikat.cz/…ni-prace.php

TerkaBila
Povídálka 24 příspěvků 05.11.14 12:44

U DPP je možná srážková daň (opět u hrubé mzdy do 10tisíc), pokud nepodepíšete prohlášení k dani.

Xantusia
Povídálka 36 příspěvků 05.11.14 12:46

Díky prostuduji to:-)

katty89
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 06.11.14 09:44

@Xantusia Vyhodnejsi je DPP, je to ale omezeno max 300 hodinami za kalendarni rok. Pokud bys podepsala prohlaseni k dani, mas na rok na slevu na dani ve vysi 2070Kc, takze ve vysledku bys dan neplatila. Jen pozor na to, ze jamile by To skoncil rodicak, musis se prihlasit na zdravotni pojistovnu jako osoba bez zdanitelnych prijmu a zaplatit si pojistne (za predpokladu, ze budes v brigade pokracovat a nevratis se do prace nebo neprihlasi na urad prace).

andelka83
Generální žvanilka 20567 příspěvků 06.11.14 11:01

@katty89 řeším podobnou věc. Od prosince bych měla pracovat na DPP (a pak od ledna na další smlouvu), jsem na RD (resp. mám RP vypočítaný do března). To prohlášení seženu kde? Po dočerpání RP se chci přihlásit na ÚP a zároveň pracovat na tu DPP.

katty89
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 06.11.14 11:20

@andelka83 Prohlaseni se podepisuje u zamestnavatele, my zamestnancum formulare davame sami. Jinak neni problem ho stahnout z internetu, staci do vyhledavace zadat „prohlaseni poplatnika k dani“, je to ruzovy formular.
Jinak pokud budes hlasena na UP, nesmis si mesicne vydelat vic, nez polovinu minimalni mzdy (4250Kc), zaroven v dobe, kdy budes pracovat na DPP, nemas narok na podporu. Zdravotni pojisteni za Tebe v tomhle pripade plati stat.

andelka83
Generální žvanilka 20567 příspěvků 06.11.14 11:23

@katty89 aha, já myslela že budu mít nárok na podporu těch 5 měsíců a budu si moct k tomu vydělat tu půlku min. mzdy (to je v hrubém že?).

katty89
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 06.11.14 11:33

@andelka83 Ne. Kdyz mas brigadu, nebude Ti zaroven vyplacena podpora. Narok Ti vznikne, jakmile skoncis DPP.

andelka83
Generální žvanilka 20567 příspěvků 06.11.14 14:28

@katty89 aha, no tak to je napytel :( A pokud po skončení RD (resp. mám RP jen do 3let dítěte, vrátit se nemám kam, musím hledat práci, ale malého mi vezmou do školky až v září, takže do té doby než něco najdu bych chtěla pracovat na tu DPP nebo pak DPČ pár dní v týdnu) se nepřihlásím na ÚP, tak jaké mám možnosti? Mohal bych se nahlásit na pojišťovně jako pečující o dítě (do 4? 7? let) a nebyla bych vázaná kolik si smím vydělat? Ono tady je to s prací dost blbé, jsem ráda i za to že ještě při RD můžu mít aspoň toto a potom taky.

katty89
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 06.11.14 14:45

@andelka83 Ano, muzes se nahlasit pojistovne jako osoba celodenne pecujici o dite do 7 let (nebo dve deti do 15ti let), v takovem pripade za Tebe bude platit pojistne stat. Nesmis ale dite umistit do skolky na vic nez 4 hodiny denne (coz pro Tebe asi neni aktualni). Ale vazana zase budes. U DPP si muzes vydelat max tech 10 tisic/mesic, jinak platis zdravotni a socialni, zaroven nesmis odpracovat vic nez 300 hodin za kalendarni rok.

Příspěvek upraven 06.11.14 v 14:52

andelka83
Generální žvanilka 20567 příspěvků 06.11.14 14:47

@katty89 nene, bude hlídat babička. Ve školce mám staršího.
No, tak to jsem zvědavá z čeho budu žít..na většinu dávek nemám nárok, buď že mám blbé bydlení (má tu TP moje mamka, která tady ale nebydlí, navíc je to družstevní), nebo že máme s ex společnou péči, takže ani přídavky na děti..no jako super. Rezerva pofrčí ani nebudu vědět jak. :zed:

katty89
Ukecaná baba ;) 1266 příspěvků 06.11.14 14:49

@andelka83 Jeste jsem svuj prispevek trochu editovala.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Články z Expres.cz

Vyhazov Klause ml. bude ODS hodně mrzet, Fiala je politické jelito, hřímají lidé

Fakt, že výkonná rada Občanské strany demokratické (ODS) vyloučila ze svých... číst dále >

Slováček s Gelemovou řádí v Egyptě, Patrasová vyhlíží jaro a trpí v Česku

Aprílové počasí s sebou sice může přinést příjemné jarní teploty, na velkou... číst dále >