DPP - ztrácím se v možnostech a povinnostech

Anonymní
17.7.13 18:45

DPP - ztrácím se v možnostech a povinnostech

Zdravím všechny :) Pokaždé jsem pracovala jako zaměstananec s jedním pracovním poměrem bez přivýdělků a co se týká financí, daní a podobně, v tom jsem se vždy ztrácela a případně řešial jen drobné nejsanosti.
Takže teď bych potřebovala pokud možno polopaticky poradit.
Jsem v současné době jsem zaměstnaná na HPP, ale jen na poloviční úvazek. Tady jsem podepsala Prohlášení k daním (nebo jak se to nazývá, ten růžový papír). Teď bych měla možnost přividělat si jinde, měsíčně by byl přivýdělek počítám do 5000Kč. Info jsem čerpala tady . Chápu do dobře tak, že s touto výší výdělku, kdybych u zaměstanavatele na DPP nepodepsala ten růžový papír, tak by mi strhli 15% z výdělku a dál bych se o to nemusela starat a ani nikde jinde uvádět, že mám další přivýdělek? Byla bych celkem i ráda, kdyby se o přivýdělku nedozvěděl můj zaměstnavatel u kterého mám HPP. (chápu, že bych si případně mohla daňové přiznání podat sama, ale jak jsem psala, já jsem v tomhle negramota a děsím se toho, takže bych byla raději, kdyby ho mohl podat můj zaměstnavatel).
Snad jsem se vyjádřila srozumitelně. Omlouvám se za anonym, ale je to právě kvůli zaměstnání, kdyby mě zde některá z kolegyň „vyhmátla“, tak by to nebylo moc dobré.

• Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

1337
17.7.13 18:52

Ahoj, pokud jsi růžové prohlášeni podepsala v jedne firmě tak uz ho v jiné podepsat ani nemuzes a tudíž i tu slevu na dani si uplatnis pouze u jednoho zaměstnavatele. U ostatních ze mzdy odvedes daň 15%. A do pěti tisíc se odvádí tzv. Srážková daň, která se nezahrnuje do daňového přiznání na konci roku. Takze by to mělo byt v pohode. Nikde to hlásit nemusíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.7.13 18:57

@Kakina0007 Děkuji moc za odpověď. Teď se ještě zeptám jako naprostý blb (no, v tomto ohledu opravdu blb jsem :D ), takže pak na na začátku roku opravdu bude stačit, že přijdu ke svému zaměstnavateli, řeknu že jsem jinde příjmy neměla, podepíšu růžový papír tam, kde mi řeknou (jako každý rok :) ) a odejdu s čistým svědomím?

• Citovat
  • Upravit
39163
17.7.13 19:18
@Anonymní píše:
@Kakina0007 Děkuji moc za odpověď. Teď se ještě zeptám jako naprostý blb (no, v tomto ohledu opravdu blb jsem :D ), takže pak na na začátku roku opravdu bude stačit, že přijdu ke svému zaměstnavateli, řeknu že jsem jinde příjmy neměla, podepíšu růžový papír tam, kde mi řeknou (jako každý rok :) ) a odejdu s čistým svědomím?

Když si vyděláte jinde více než 6000 za rok, musíte to v práci nahlásit, sama si vypsat papíry pro finančák a odevzdat na FÚ. Vyúčtování daní, případný přeplatek, vám zašle FÚ. Řešila jsem to letos.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6787
17.7.13 19:28
@Anonymní píše:
Zdravím všechny :) Pokaždé jsem pracovala jako zaměstananec s jedním pracovním poměrem bez přivýdělků a co se týká financí, daní a podobně, v tom jsem se vždy ztrácela a případně řešial jen drobné nejsanosti.
Takže teď bych potřebovala pokud možno polopaticky poradit.
Jsem v současné době jsem zaměstnaná na HPP, ale jen na poloviční úvazek. Tady jsem podepsala Prohlášení k daním (nebo jak se to nazývá, ten růžový papír). Teď bych měla možnost přividělat si jinde, měsíčně by byl přivýdělek počítám do 5000Kč. Info jsem čerpala tady . Chápu do dobře tak, že s touto výší výdělku, kdybych u zaměstanavatele na DPP nepodepsala ten růžový papír, tak by mi strhli 15% z výdělku a dál bych se o to nemusela starat a ani nikde jinde uvádět, že mám další přivýdělek? Byla bych celkem i ráda, kdyby se o přivýdělku nedozvěděl můj zaměstnavatel u kterého mám HPP. (chápu, že bych si případně mohla daňové přiznání podat sama, ale jak jsem psala, já jsem v tomhle negramota a děsím se toho, takže bych byla raději, kdyby ho mohl podat můj zaměstnavatel).
Snad jsem se vyjádřila srozumitelně. Omlouvám se za anonym, ale je to právě kvůli zaměstnání, kdyby mě zde některá z kolegyň „vyhmátla“, tak by to nebylo moc dobré.

Z DPP do 10tis. měsíčně se odvádí jen těch 15% daň, soc. a zdr. je nutné platit až pokud měsíční příjem na DPP přesáhne 10tis. Kč
Na finančák se musí hlásit každý příjem (oni o něm stejně ví podle daní) takže buď doložit zaměstnavateli na HPP doklady o DPP nebo si daňové přiznání podat sama.

A k tomu, že by se to zaměstnavatel neměl dozvědět, tak pozor :! pokud se jedná o stejnou nebo podobnou činnost u HPP i DPP pak by o tom ten první (v tomto případě HPP) měl vědět a dát s tím souhlas, pokud na to přijdou sami, tak to může být vážené porušení pracovní kázně (nebo jak přesn+ se to jmenuje) s tím bych si nezahrávala :think: Pokud jde o úplně jinou činnost, tak by bylo slušné to oznámit, ale nutné to není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.7.13 19:31
@blecha72 píše:
Když si vyděláte jinde více než 6000 za rok, musíte to v práci nahlásit, sama si vypsat papíry pro finančák a odevzdat na FÚ. Vyúčtování daní, případný přeplatek, vám zašle FÚ. Řešila jsem to letos.

Hmm, tak to by byla situace, kterou bych právě řešit nechtěla. Nechtěla bych, aby o mém přivýdělku v práci věděli. Takže ta „srážková daň“, která se sráží u výdělku do 5000 měsíčně je vlastně co?
vycházela jsem z tohoto:
Zdanění odměny do 5000 Kč za měsíc

Zdaňuje se podle toho, zda zaměstnanec na konkrétní měsíc podepíše Prohlášení k dani:

Pokud zaměstnanec Prohlášení nepodepíše, zaměstnavatel srazí a odvede na finanční úřad srážkovou daň z odměny ve výši 15 % (viz § 6 odst. 4 Zákona o daních z příjmů). Takový příjem již zaměstnanec nikde neuvádí.

Pokud zaměstnanec Prohlášení podepíše, odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmu z jeho odměny. Odměna je ale většinou menší než slevy daně na Prohlášení, takže záloha daně vyjde nulová. Po konci roku vydá zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec zahrne tyto odměny do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.

• Citovat
  • Upravit
29386
17.7.13 19:34

Pokud si na tu dohodu vyděláš do těch pěti tisíc, bude ti sražena srážková daň a tudíž tento příjem nemusíš nikde hlásit, ale taky se ti nepočítá do všech příjmů a nemůžeš žádat vrácení daně, i kdybys na to měla nárok… pokud bys vydělala víc, bude ti stržena zálohová daň a ta se pak zohlední v ročním zúčtování… čili na konci roku by sis mohla podat daňové přiznání a třeba by ti z toho mohla vzniknout i nějaká vratka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.7.13 19:45

@Regina Hero myslíš do 5000 měsíčně nebo za rok? Kdyby měsíčně, tak by to zas neodpovídalo tomu, co psala blecha72 :nevim: Což o to „vratku“ z ročního zúčtování bych oželela, ona by to nejspíš zas tak vysoká částka nebyla. Jen abych nemusela sama vyúčtovávat a papírovat. Já jsem schopná blbě vyplnit i obyčejnou složenku :oops:

• Citovat
  • Upravit
39163
17.7.13 19:47

U mě to byla nárazovka. Jeden měsíc jsem měla přes 5000, další pak nic. Takže budu asi jiný případ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
39163
17.7.13 19:49
@Anonymní píše:
@Regina Hero myslíš do 5000 měsíčně nebo za rok? Kdyby měsíčně, tak by to zas neodpovídalo tomu, co psala blecha72 :nevim: Což o to „vratku“ z ročního zúčtování bych oželela, ona by to nejspíš zas tak vysoká částka nebyla. Jen abych nemusela sama vyúčtovávat a papírovat. Já jsem schopná blbě vyplnit i obyčejnou složenku :oops:

Roční zdanění mi vypsala kamarádka účetní. Říkala, že je to pro ni rutina, koupila jsem jí alespoň lahvinku, ať jí to :lol: dobře počítá

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
17.7.13 19:54
@Anonymní píše:
@Regina Hero myslíš do 5000 měsíčně nebo za rok? Kdyby měsíčně, tak by to zas neodpovídalo tomu, co psala blecha72 :nevim: Což o to „vratku“ z ročního zúčtování bych oželela, ona by to nejspíš zas tak vysoká částka nebyla. Jen abych nemusela sama vyúčtovávat a papírovat. Já jsem schopná blbě vyplnit i obyčejnou složenku :oops:

5000 v jednom měsíci… a vyúčtovat se dá jen zálohová daň (logicky - je to záloha na daň, takže se potom všechno přepočítá), takže pokud by byl přeplatek, tak je každá tisícovka dobrá… ale pokud bude výdělek do pěti tisíc, tak se srazí srážková daň 15%, takže tam je to jedno, ta se nevrací…

Příspěvek upraven 17.07.13 v 19:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.7.13 19:54
@blecha72 píše:
U mě to byla nárazovka. Jeden měsíc jsem měla přes 5000, další pak nic. Takže budu asi jiný případ.

Nejspíš, protože tebe by se týkal asi ten další odstavec ze článku, který jsem četla (Zdanění odměny nad 5000 Kč za měsíc

Z odměny nad 5000 Kč za měsíc odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmů. Přitom jestliže zaměstnanec podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, sníží se záloha daně o slevy na dani.

Po konci roku vydá zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec je zahrne do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.

Pokud má zaměstnanec v jednom měsíci dva příjmy zdaněné zálohovou daní (například mzdu od jednoho zaměstnavatele a odměnu za Dohodu o provedení práce od jiného zaměstnavatele), musí po skončení roku podat daňové přiznání.) :mrgreen:
Fakt je, že mít kamarádky účetní, tak to tady neřeším a důvěřuji jim. Ale nemám :(, takže potřebu aspoň základní informace.

• Citovat
  • Upravit
1337
17.7.13 19:56

Podle mých zkušenosti je to jak píse @Regina Hero. DPP mám několik a vždy jsem to řešila tak jak jsem psala ja a Regina. Vyúčtování na konci roku je jednoduchý, klidne ti poradím kdyby bylo třeba, ale to by sis opravdu musela vydělat vic jak 5tis. MĚSÍČNĚ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29386
17.7.13 19:58
@blecha72 píše:

Ano, při odměně nad 5000 se sráží zálohová daň a ta se pak dopočítá v daňovém přiznání…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.7.13 19:58

A proč se o tom zaměstnavatel nesmí dozvědět?
vždyt to není nic špatného mít další výdělek ¨taky mám k HPP další příjmy a zaměstnavateli je to jedno a vlastně mu do toho nic není, kolik prací a výdělků mám a zvládnu.

na vyplnění přiznání nic není, však si to můžeš do příštího března natrénovat na letošním co se dá najít na netu - interaktivní, samo to vypočítává škoda se případně připravit o vratku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama