Dva obory na VŠ prezenčně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
peggie156
Povídálka 13 příspěvků 05.02.19 07:29
Dva obory na VŠ prezenčně

Jsem v 1. ročníku na psychologii na UP v Olomouci a mám zájem ještě o další obor, který bych ale studovala také prezenčně (ne dálkově). Vím, že to tak někteří studenti mají, ráda bych ale věděla, co to obnáší. Zda pak není nutné prodlužovat studium kvůli vzájemnému krytí předmětů atd. A taky jak je to s placením - pokud bych například ten druhý obor po roce skončila. Nejradši budu za osobní zkušenosti. Díky :)

Reakce:
BaaraD
Stálice 100 příspěvků 05.02.19 07:43

Studovala jsen ekonomku a po dvou letech k tomu prava. Stejne mi prislo, ze mam furt hromadu volnyho casu ;)

Wani
Závislačka 3362 příspěvků 05.02.19 07:48

@peggie156 No krytí předmětů neovlivníš, na to se nebere ohled ani u lidí, co studují dvouobory. :nevim: Pokud ale mají tebou vybrané obory hodně seminárních skupin, tak je celkem šance, že se ti podaří nakombinovat rozvrh tak, že se ti nic krýt nebude.

Lucy75
Zasloužilá kecalka 566 příspěvků 2 inzeráty 05.02.19 08:00

v zásadě to možné je, budou se ti krýt zřejmě některé přednášky, ale zkoušky si navolíš v termínech, které ti budou vyhovovat, já teda obě vš studovala dálkově, takže problém nebyl vůbec.. náročné to bude v době, kdy budeš na první škole psát diplomku a na druhé budeš mít normální zkouškové období…to asi nebudeš stíhat už nic k tomu (pokud třeba chodíš na brigády, tak s tím bych moc nepočítala), takže výrazně méně volného času - skoro žádný - a méně peněz - sranda to nebude.. rodiče to finančně zvládnou ?? a dotaz ohledně placení jsem nepochopila.. pokud jednu školu nedokončíš, tak jsou v čudu prachy i čas i energie, kterou jsi do toho dala… na rovinu bych si asi užívala radši plnými doušky vš život na jedné škole + brigáda…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 08:03

Studovala jsem psychologii a sociologii jako dva samostatne bc. obory v Brne. S prekryvanim problem nebyl, protoze na stejne fakulte psychologii a sociologii nabizeli jako dvoubor, takze se povinne predmety neprekryvali… Prodluzovat bych byla asi nemusela, kdyby mi delalo mensi problemy napsat bakalarky. Studium dvou byt i pribuznych oboru povazuju po osobni zkusenosti za velmi intelektualne obohacujici, prijde mi, ze clovek ziska trochu nadhled… Ale znova bych do toho nesla, stoji to cas, ktery clovek muze investovat jinak, dnes bych dala prednost ziskavani praxe pri studiu a udrzovani socialnich kontaktu. Ohledne placeni doporucuju velmi dukladne prostudovat studijni rad a smernice a narizeni na konkretni skole/ skolach. Casto se to meni, ruzne skoly to maji ruzne. PS: a cokoli ti k tomu reknou na studijnim si zkus jeste overit jinde.

Ivulita
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 05.02.19 08:27

Studovala jsem souběžně 2× na MU (1 magistr a k tomu postupně 2 bc. obory). S placením je to tak, že souběžné studium se počítá jenom 1×, v průběhu můžeš mít klidně 10 oborů a žádný z nich nedodělat. Pokud jsi tedy na mgr. oboru, máš 6 let v průběhu kterých nic neplatíš bez ohledu na počet dalších neúspěšných oborů, na bc. 4 roky.
Zvládat se to dá v klidu, pokud jde o velké obory (=hodně seminárních skupin) a zvládneš si poskládat rozvrh. Zkouškové je pak trochu adrenalin, ale zase tě to naučí organizovat čas a opravdu se učit :kytka:

Kotatko03
Echt Kelišová 8263 příspěvků 05.02.19 09:45

Lze to. Pokud to prokombinuješ tak, že zvládneš odchodit to povinné (některá cvičení např.) a prokombinuješ zkoušky, tak aby se ti nekryly…pak to lze zvládnout.

Uživatel je onlinedebra.morgan
Kelišová 6219 příspěvků 05.02.19 09:56

zvladnout to jde. vetsina lidi si takto bere dvouobory. pak s krytim povinnych predmetu moc problem nebyva a jeste se stane, ze ti jeden predmet pokryje dva obory, coz je fajn. nebo ti neco pouznavaji. jak kdy. ja znala par lidi, co se na to takto vrhli, nekteri se zapalem dokoncit oba, nekteri, ze uvidi jaky to bude a po roce se rozhodnou pro jeden z nich. nakonec asi neznam nikoho kdo by se na to casem nevykaslal a nezameril se jen na jeden… nebo ten druhy delal dalkove.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.19 11:23
@Ivulita píše:
Studovala jsem souběžně 2× na MU (1 magistr a k tomu postupně 2 bc. obory). S placením je to tak, že souběžné studium se počítá jenom 1×, v průběhu můžeš mít klidně 10 oborů a žádný z nich nedodělat. Pokud jsi tedy na mgr. oboru, máš 6 let v průběhu kterých nic neplatíš bez ohledu na počet dalších neúspěšných oborů, na bc. 4 roky.
Zvládat se to dá v klidu, pokud jde o velké obory (=hodně seminárních skupin) a zvládneš si poskládat rozvrh. Zkouškové je pak trochu adrenalin, ale zase tě to naučí organizovat čas a opravdu se učit :kytka:

Nevim jak aktualni je to informace, tak doplnim, co platilo na MU ctyri roky zpatky: „10 oboru a zadny nedodelat“ a nic neplatit slo leda tak, ze je clovek ukoncil zaroven s prvnim oborem, ktery (uspesne) ukoncil. Ve chvili kdys ukoncila neuspesne studium uz se ti ty dny neuspesneho studia odcitaly od tech „4 let na bakalare“, a co si studovala nad to bylo potreba platit. Kdyz si ukoncila jedno bc. studium (nebo dve studia?) uspesne, tak se ti dalsi bc. studia, o jejichz ukonceni si usilovala pozdeji pocitaly jako „dalsi studium“ a to bylo na nekterych fakultach taky zpoplatneno. Uspesnym ukoncenim dvou bc. studii zanikal narok na rok bezplatneho prodlouzeni na navazujicim magistru.

Ivulita
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 05.02.19 14:28
@Anonymní píše:
Nevim jak aktualni je to informace, tak doplnim, co platilo na MU ctyri roky zpatky: „10 oboru a zadny nedodelat“ a nic neplatit slo leda tak, ze je clovek ukoncil zaroven s prvnim oborem, ktery (uspesne) ukoncil. Ve chvili kdys ukoncila neuspesne studium uz se ti ty dny neuspesneho studia odcitaly od tech „4 let na bakalare“, a co si studovala nad to bylo potreba platit. Kdyz si ukoncila jedno bc. studium (nebo dve studia?) uspesne, tak se ti dalsi bc. studia, o jejichz ukonceni si usilovala pozdeji pocitaly jako „dalsi studium“ a to bylo na nekterych fakultach taky zpoplatneno. Uspesnym ukoncenim dvou bc. studii zanikal narok na rok bezplatneho prodlouzeni na navazujicim magistru.

Jsou to informace z let 2012-2018. Prvních pět let magistr a v letech 2-6 2 bakaláři. Samozřejmě je nutné ten první obor úspěšně ukončit, ale potom už nezáleží na tom, kolik oborů bylo najednou studováno a s jakým úspěchem. Roky z bakalářského a navazujícího se vzájemně nijak neovlivňují, je to vždy 4+3, bc. oborů můžeš mít klidně pět. Co se týká dalšího studia stejného stupně po úspěšně absolvovaném, také není pravda, že by se na MU platilo, ale tak je to tuším jen poslední cca 2 roky, předtím byl nějaký poplatek tuším na lékařské fakultě.
Každopádně bych zakladatelce doporučila pořádně přečíst zákon o vysokých školách a statut vybrané VŠ, tam to vše je.

peggie156
Povídálka 13 příspěvků 05.02.19 19:16

Díky za rady, určitě budu muset běžet na studijní a pročíst informace. Problém je dost v tom, že psychologie v Olomouci není zrovna obor, kde by bylo mnoho seminárních skupin, rozvrh máme více méně daný všichni stejně a velké vybírání předmětů se nekoná. Proto se bojím, že se to bude jen těžko kombinovat.
Na placení jsem se ptala, protože by (aspoň jak jsem to pochopila z toho, co píšete) nešlo o souběžné studium, jelikož už jsem v 1. na bakaláři a do druhého bakaláře bych nastupovala v září. Pokud bych už teď měla 2 obory, zřejmě by se počítaly jako jeden, v tomto případě ale :nevim: Bojím se pak toho, že se mi budou krýt předměty a kvůli tomu budu muset rozvolňovat třeba o jeden dva semestry, které pak budu muset už platit…

Ivulita
Zasloužilá kecalka 710 příspěvků 05.02.19 19:56

@peggie156 Na bc. studium máš 4 roky, takže pokud bys druhý obor začala rok po prvním, měla bys čas ho zvládnout i kdybys první obor nezvládla. V případě, kdy bys první obor zvládla, tak se ti pro účel poplatku za studium přestane počítat a na dokončení druhého bys měla hromadu času. Pozor jen na případný poplatek za další studium, nevím, jak to v Olomouci máte.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Články z Expres.cz

Průšvih s gentlemanem: Hanzlíkův film do kin přilákal méně lidí než Lego příběh!

Herecké obsazení v čele s Jaromírem Hanzlíkem a Lucií Vondráčkovou slibovalo... číst dále >

Vidím velký zlatý! Slavná cikánka Jolanda je zpět a věští z piva

Fenomenální věštkyně Jolanda hlásí velkolepý návrat! Září v nové reklamě na... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >