E. coli v moči batolete

50068
31.7.13 15:12

E. coli v moči batolete

Na začátku dubna byla dcera (tehdy 13 m, nyní 17 m) 8 dní hospitalizovaná se zánětem ledvin, původce E. coli, při prvním odběru koncentrace 10 na 7. Týden na kapačkách, dva druhý antibiotik, pět dní nesrazitelných horeček přes 40.
Od té doby je zcela bez potíží, každopádně co měsíc odebírám moč a nosím na kontrolu. Ty odběry jsou s ní na palici, má chuděra od té doby blok a odmítá čůrat mimo plenu, takže nočník nula nula nic (sedí na něm, ale nečůrá, nikdy), no většinou to probíhá tak, že ji nechám běhat nahou od pasu dolů a naháním ji po bytě se sterilní zkumavkou. Jak začne čůrat (nejdřív po hodině, klidně po dvou, prostě když už to nemůže vydržet, a to i po vypití třeba 3 deci tekutin), odšpuntuju zkumavku, chytím střední proud, zašpuntuju, obléknu dítě, vytřu podlahu :lol:

Odběr v květnu a červnu už byl zcela negativní, dnes jsem s dcerou vyrazila k dr. dohadovat očkování MMR (měla jít dnes, ale včera měla silnou alergickou reakci na pyl, takže odkládám na neurčito) a při té příležitosti si vyzvedla výsledky pátečních odběrů moči. Opět E. coli 10 na 7! Příliš vysoké na kontaminaci a navíc při tomto stylu chytání moči by snad kontaminace být nemusela? Obě nás to s dr. překvapilo, protože dcera je zcela v pohodě (až na tu alergii), bez teplot, vypadá víc než zdravě… Dr. jí udělala CRP, to bylo negativní, takže ani nenasazena antibiotika, jen sledovat, v případě obtíží ihned dorazit, jinak kontrola moči za 14 dní.

Tak se ptám jakožto správně vystreslá matka - má s tím někdo zkušenost? E coli v moči v nikoliv zanedbatelné koncentraci zcela bez problémů, má šanci to vymizet samo? Nechci do ní cpát atb preventivně, ale fakt netuším, co to může znamenat a kam až se to může vyvinout. Dr. mi přijde veice rozumná a pečlivá, věřím jí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23849
31.7.13 15:20

Milá @ugluk, náš prcek je na tom podobně, story horeček, pozitvních a negativních moči na střídačku (mmch stejnej odběr, jen dvě různý labiny), dokonce CRP ráno u pediatra 108, tudíž odesláni na urgent a tam CRP v normě.
10 na 7 nebývá kontaminace. ALE! Jaký je k tomu sediment?? Prcek měl právě opakovaně stenotrofomonas (jednou maltophilii jednou species, to je taky dost divný), ale sediment byl čistej. takže si pediatr vynutil stěr z předkožky, setřel u toho i svůj palec, to víš, bdělá matka je nebezpečná a tam zase něco. Až nefroložka to prostě odmítla, že to budou kontaminace, když je sediment čistej a bakteriologie něco obsahuje. Dítě bylo klinicky vpořádku. Ty předtím malou dezinfikuješ? E.coli je střevní patogen, takže ten u holčiček může kontaminaci udělat hned.
EDIT jo a druhej zábavnej kmen u nás je serrtia, to je dokonce nozokomiální pataogen, a taky… jednou byl, pak nebyl, jednou byl, pak nebyl, sediment čistej :nevim:

Příspěvek upraven 31.07.13 v 15:21

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6809
31.7.13 15:21

Asymptomaticka bakteriurie muze byt, s anamnesou PN ac. bych byla opatrna, kontrola moce samozrejme, event. Porada s nefrologem - detskym. Profylaktickou antibioterapii jste meli? VUR nema?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5517
31.7.13 15:22

Já dávám preventivně dceři (také trpěla na záněty ledvin) Urinal sirup :nevim: Zkuste třeba taky, při těch zánětech se i rychleji vyléčila ;)
Každopádně ta hodnota E.coli je vysoká… 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
31.7.13 15:25

@danyk sediment nevím, jen jsem v pátek odevzdala moč a dneska výsledky.
S tou kontaminací je mi to jasný, zvlášť při systému odběru. Ona pořád kaká dost řídce, takže to vplíně doputuje až dopředu, bohužel, zatím jsem nepřišla na to, jak tomu zamezit, doktoři krčí rameny, že je to celkem běžné. Pravda, nedezinfikovala jsem, jen pořádně předem utřela vlhkým ubrouskem, ale jak dnes říkala dr., tak to je těžký, když mi předtím dvě hodiny lítá, posedává všude možně, hrabe si v tom ručičkama, tak to by bylo, aby si tam něco nezanesla, i kdyby byla na začátku zcela sterilní. Přesto si říkám, že ten střední proud už by měl být kontaminován zcela minimálně.
No být to třeba 10 na 2, vůbec neřeším, 10 na 7 mě dost překvapilo - i když vím, že to není až tak šílená hodnota, furt je to stejné číslo, se kterým ji na jaře zcela bezvládnou hospitalizovali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
31.7.13 15:32

@BellinkaX mluvíš na mě trošku cizím jazykem :) Ne, přelom března a dubna hospitalizace, kde měla dva druhy atb, po návratu domů ještě brala atb týden, od té doby nic. Na nefrologii sledována není, v Motole se tvářili, že po jednom zánětu ledvin, pokud byl utz OK (prováděli jí ho během hospitalizace), tak už to dál řešit nebudou, ani mikce nebude. Původní dětská dr. dokonce ani nevyžadovala to preventivní sledování moči, jen při potížích (ty nastaly jednou, teploty, tak odběr moči se závěrem slabá kontaminace, teploty nakonec přisouzeny zubům, do 3 dnů odezněly).
V květnu jsme se stěhovali, takže změna dr., tahle vyžaduje tu kontrolu moči (navzdory problematice odběru jsem moc ráda), ale protože byla doteď čistá, nijak jsme to neřešili. Teď prý nás asi na nějakou nefrologii odešlou, uvidíme z toho odběru za 14 dní.

@Lind002 myslíš ten sirup kvůli močovým cestám? Ale s tou E. coli to asi nehne, co.

Jinak pro doplnění - používám látkové pleny, měním často a pravidelně, žádnou změnu v zápachu moči jsem nezaznamenala, prostě nebýt toho odběru, vůbec mě nenapadlo, že by někde mohl být problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5517
31.7.13 15:37

@ugluk jj, přesně ten… no těžko říct, jestli to s tím pohne, ale určitě neuškodí.

Nám taky po první zánětu dělali utz ledvin, ten byl v pořádku. Po dalším zánětu už nás poslali na mikci a výsledek VUR 4.stupeň na jedné straně, 1-2.st. na druhé.

Jo a u nás začaly záněty ledvin paradoxně až když malá začala kakat do nočníku 8o

Edit a hospitalizace byla taky vždy v Motole

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
31.7.13 15:41

Jo, prý při dalším opakování by prý samozřejmě mikci dělali a sledování v nefrologické poradně taktéž. Zatím neřešili. Teď jsme se odstěhovali, takže do Motola to máme přes celou Prahu, předpokládám, že teď bychom spadali pod Bulovku, tak jestli se dostaneme do nefrologické poradny tam, třeba mají zas zcela jiné postupy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23849
31.7.13 15:54

@ugluk mohla tam uprdnout mikrobobana a pak čurat přes to. Chtěla bych znát ten sediment, protože jestli ten je čistej, tak to je kontaminace. Ty dáváš odebranou moč k dr. nebo ji sama vozíš do laboratoře? U nás má pediatr svoz 1× týdně, takže když dítě zahorečkuje, tak odebíráme sami a sami vozíme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
31.7.13 15:56

@danyk nosím to k dr., ale ta sídlí na poliklinice, kde to každý den v devět jen hodí o patro výš do laborky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23849
31.7.13 16:14

Tak to to nikde nestojí, že by třeba to někde dlouho čekalo. Mně právě minule nefroložka vysvětlovala, že vždy mám dát k bakterce ten sediment, že pak ty různý kontaminace můžou být zavádějící. Právě jsem palšila s těma serratiema a stenotrofomonadama, že jako co. Prcek byl v pohodě, ale ty nálezy divoký, pediatr furt strašil, že je ta bakterie hrozně rezistentní na všechno a nakonec byl bez příznaků, teplot, ATB a v pohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
31.7.13 16:18

Ona měla naše dr. minulý týden dovolenou, takže jsem ráno moč házela k nějaké jiné a byla jsem ráda, že ji vzala a dokonce výsledky dorazily, kam měly :) (ta druhá sídlí vedle a taky posílá do laborky v 9, přinesla jsem to v 8:30). Když tak na to myslím, asi mě nejvíc zarazila ta koncentrace :nevim:
No, měla jsem sama pro sebe podmínku, že jí to MMR nechám píchnout jen pokud bude navenek zcela v pohodě, pokud nebude mít v poslední době alergickou reakci (tak poslední měsíc už je bez léků a celkem to spalo) a zároveň pokud bude negativní moč. No tak teď ani omylem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23849
18.8.13 14:35

@ugluk jak jste dopadly? Smím-li se zeptat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
18.8.13 14:53

@danyk no, zatim nijak, dr. mela ted 14 dni dovolenou, takze jsem ve stredu hodila do laborky moc, zitra uz tam dr. bude, tak ji cinknu a dohodneme se co a jak dle vysledku. Snad to bude OK. Diky moc, ze sis vzpomnela, zitra se ozvu ;)
Jinak jsme nastesti nemuseli dodrzet instrukce „kdyby se vam cokoliv nezdalo, zvysena teplota apod., tak hned dorazte k memu zastupu“ - dcera byla a je po celou dobu od toho divneho nalezu naprosto v pohode, zdrava, vesela, divoka :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50068
18.8.13 14:55

Koukam, ze se strefuji porad do te dovolene, no ona byla dr. 14 dni pryc, pak tam tyden byla a ted zas 14 dni pryc, nastesti jsou na te poliklinice dalsi tri detsti doktori, kdyby neco. Tak si ted asi vybrala volna pomalu za cely rok :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama