Ekologické plenky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.18 22:37
Ekologicke plenky

Ahoj, rada bych se vas zeptala na zkusenosti ohledne latkovych plenek, absolutne nechapu, jak to probiha- je to neco jako kalhotky ado toho vymena vlozka? Prave jsem to vubec nepochopila, ale zajima me to. Usetri se tim opravdu penize? Je prebalovani jednoduche? -i pro chlapa… jake mate prosim doporuceni? Dekuji :srdce: ;)

Nejnovější recenze z kategorie Pleny a přebalování

Reakce:
carola
Kelišová 6896 příspěvků 18.12.18 22:44

Ahoj. Těch možností je strašně moc. Já používám klasické kalhotové plenky. Je to stejný systém jako papírová plenka,zapíná se na suchý zip,či patentky,jak komu vyhovuje. Přesto se pak ještě nasadí svrchní kalhotky,aby plenka neprotekla. Některé maminky ale například používají jen obyčejné čtvercové plenky a přesto zase svrchní kalhotky,to je úplně nejlevnější varianta. Já koupila kalhotové plenky všechny na bazárku a téměř všechny jsem je už prodala. Takže jsem prakticky zaplatila jen za vodu na praní. Jsem moc ráda,že jsem látkovala,dcerka už má plenku jen na noc. Na facebooku je skupina o látkových plenkách,tam ti holky poradí.

janickaIII
Závislačka 2907 příspěvků 18.12.18 22:54

@carola můžu se zeptat kolik je dcerce let? A jak proběhlo odplenkování? O látkových plenách také uvažuju, ale jen z důvodů, že prý se při nich lépe odplenkovává.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1627 příspěvků 4 inzeráty 18.12.18 22:55

Já ještě doplním zdejší diskuzi: https://www.emimino.cz/…y-sem-65151/ Je v podstatě stále živá, ptej se, na co chceš, poradíme… :-)

Jinak já používala u obou dětí taky především kalhotkovky, pořizovala jsem sice nové, takže vstupní investice byla závratná, ale teď je chystám k prodeji a většinou jsou i po 2 dětech ve velmi slušném stavu, takže část investice se určitě vrátí.

Navíc u nás byla motivem především ekologie, jsme hodně „zelená“ rodina, takže látkovky byly jasná volba. Látkoval manžel (ten se coby origamista vyžíval na začátku v různých skladech čtvercovek :lol: ), látkovala hlídací babička a látkoval dokonce i hlídací dědeček (s ním ovšem občas vznikaly více či méně úsměvné situace :-) ).

Držím pěsti! Začátky občas bývají náročnější (já osobně měla hlavně problém prokousat se teorií a vybrat si to nejvhodnější), ale stojí to za to! Eko stránka, zdravotní i finanční. A bacha - je to silně návykové!!! ;-)

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1627 příspěvků 4 inzeráty 18.12.18 23:03

@janickaIII Odplenkování je podle mě hodně individuální, a to bez ohledu na typ pleny. Mé děti jsou toho důkazem… Dcera od půl roku kakala výhradně do nočníku, do pleny jí to prostě nešlo, vždycky čekala, až ji rozbalím… Tak jsme začali posazovat na nočník a super. První slovo bylo: „Kaka!“ V roce a půl pak byla bez plen přes den, v roce a třičtvrtě jsme skončili i s plenami na noc. Syn byl ovšem tvrdší oříšek - stejný přístup, stejný prostor, stejná péče, přesto si ještě ve 2 rokách vesele kadil do trenclí. Nočník nijak hystericky neodmítal, ale byla to pro něj prostě alternativa. Jakože když to klapne do nočníku, tak fajn, když to vyjde do trenek, tak taky o. k. :zed: Teprve těsně po druhých narozkách si začal kakání hlásit sám, teď má 28 měsíců a poslední týden si hlásí i čůrání. :dance: Pleny na noc jsou ovšem stále aktuální a asi ještě dlooouho budou. :think:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.18 23:46

Dekuji za prispevky, nejsem si uplne jista, zda bych si troufla na ty ctvercove plenky, zaujalo me ty latkove a pres ne kalhotky, koukala jsem na bazaru a cena je cca 300 kc na plenku i s kalhotkama, coz mi prijde malo, ja slysela, ze jsou naklady kolem 10 tisic… kolik kalhotek/plenek budu cca potrebovat? Jak prosim pak probiha, kdyz ditko vykona potrebu? to mohu vyhodit do zachoda a plenku pak hodit normalne do pracky? Omlouvam se, ze se tak hloupe ptam, uplne se v tom ztracim… plus plenky mi prijdou dost velke, takze to asi bude chtit trochu vetsi obleceni a dalsi vec, ze mi prijdou dost hunate (nebo jak to rict) dite se nam narodi na jare, nebude mu to treba neprijemne, kdyby byli ty vedra co loni? :think: dekuji za ochotu a trpelivost :srdce:

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1627 příspěvků 4 inzeráty 19.12.18 00:12

Nejméně jsem měla vždycky k ruce tak 20 ks plenek. Většinou se tvrdí, že na začátku se přebaluje častěji, pak se intervaly s věkem prodlužují. Ale u nás to bylo spíš naopak - prcci byli ze startu hodně spaví, takže nakojit, přebalit a 3 hoďky fóra. Později když už byli akčnější, tak se i častěji pročůrali a pokakali. Já pak látkování propadla, dokupovala jsem kalhotkovky, takže sbírka se rozrůstala a ani netuším, kolik byl finální stav. Každopádně u dcery jsem v začátcích jela i ty čtverce, když bylo nejhůř, a žádná věda to taky není. Typy skladů jsou i s návody na netu, rychle to schlo a hlavně je to levné.

Svrchních kalhotek je třeba aspoň 3 ks, já teda měla víc, abych to stíhala větrat a točit.

Oblečení určitě větší, hlavně to, co se zapíná mezi nožkama - body, overalky, dupačky… Já vždy oblékala tak o cca číslo větší, někdy i víc, rukávky jsem ohrnula a pohoda. Ale hodně holky i kupují oblečení přímo šité na látkové pleny - dá se v pohodě sehnat na netu. Výhoda je v tom, že se zpravidla jedná o kvalitní české značky. Z těch běžně dostupných v obchodech mi hodně dobře seděla na látkovky třeba body z HM nebo CA, naopak Tesco má bodyčka spíš do šířky. No a pak je ještě jedna možnost - tzv. extendor, prodloužení sedu u body. To jsem ale nepoužívala.

Co se týče tloušťky plen, tak ano - jsou sice objemnější, ale je to čistě přírodní materiál. Prodyšný, savý. Jednorázová plena sice vypadá opticky lehounká, nicméně je tam několik vrstev igelitu. V čem myslíš, že se mimčo zpotí či oprudí spíš? ;-) Mám obě dítka pozdně jarní a letní, látkovali jsme od příchodu z porodnice a vždycky jsem z naducnutých přírodních plen měla i v létě hodně dobrý pocit.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1627 příspěvků 4 inzeráty 19.12.18 00:20

Jo, jinak do plen jsem používala viskózové nebo celulózové separačky (liší se podle věku dítěte, resp. tuhosti stolice) - pokakané se vyhodí do záchodu, počůrané se dají několikrát vyprat a znovu použít (než se samy rozpadnou). Zbytek pleny se může přemáchnout, pokud se povedlo ukáknout i mimo separačku, nebo rovnou hodit do kýble s víkem a pak jednou za 2 až 3 dny nakydat do pračky a vyprat. To je celá věda. :-)

Zkus hodit dotaz na látkovacím FB na látkovací semináře. Bývají teď už poměrně často a téměř v každém okrese. Látkové poradkyně tam na fleku se zájemkyněmi proberou veškeré dostupné možnosti látkování, vše předvedou, účastnice si můžou samy pleny osahat, vyzkoušet přebalit panenku…

FB - Používáme látkové pleny, Poradna pro látkovačky

carola
Kelišová 6896 příspěvků 19.12.18 12:14
@janickaIII píše:
@carola můžu se zeptat kolik je dcerce let? A jak proběhlo odplenkování? O látkových plenách také uvažuju, ale jen z důvodů, že prý se při nich lépe odplenkovává.

Dcerce budou v březnu 3. Od roka a půl je bez plenek přes den bez jakéhokoli drilu.

carola
Kelišová 6896 příspěvků 19.12.18 12:33

Jinak si také myslím,že s tím odplenkováním je to individuální. Syn byl na papírových plenkách a měl plenky déle,na stolici dokonce skoro do čtyř let,ale můj názor je,že dcerka prostě jen byla šikovnější,ale těžko říct.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Reportáž: Izera v televizi nechtěli, divadla ale kvůli němu praskají ve švech

Málokterý český komik se těší takové popularitě jako Zdeněk Izer (52). I... číst dále >

Česká klinika v kampani až příliš vyretušovala Bílou a Krainovou, je to ještě etické?

V novém čísle časopisu Harper's Bazaar pro únor 2019 je i několikastránkový... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >