elektrika a plyn

23.1.07 15:04

elektrika a plyn

Ahoj maminy,chtěla jsem vás moc poprosit jestli některá nejste v obraze co se týče ceny elektriky a plynu.Bydlíme u rodičů manžela,máme sice svý hodiny ale nevím kolik se platí za jednotku plynu a kWh elektriky.Mám totiž pocit že nás tak trochu obírají tak bych v tom měla jasno.Dívala jsem se na net ale vůbec tomu nerozumím.Děkuji moc za rady.S pozdravem Zuzka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16316
23.1.07 15:24

Zuzko, musíš zjistit, jaký máte tarif, jinak ti nikdo neporadí. Najdeš ho na faktuře vyúčtování. My třeba máme tarif D45d, tzv. 20-hodinový (po 20 hodin denně máme levnější sazbu, protože na elektřinu topíme). Ty výpočty jsou skutečně velmi složité, hodně dlouho jsem se tím zabývala, než jsem to spočetla. Nám vyjde kWh cca na 1,7 Kč a vysoký tarif asi na 2,10 Kč. Ještě to záleží na velikosti jističe (my máme 3×32A). Ale těch tarifů je tolik a rozmezí veliké, takže bez toho ti těžko někdo poradí. Můžete mít 1kW za korunu stejně jako za 5 Kč.
Máte-li své hodiny, mělo by vám chodit samostatné vyúčtování. Kolik vám orientačně dělají zálohy? My platíme skoro 5.000 Kč.

V plynu se neorientuju vůbec, neb ho nemáme.

Jiřina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16316
23.1.07 15:39

Ještě jedna věc, Zuzko, kterou bych ti doporučila, máš-li pochybnosti.

Když mi přišla první faktura na doplatek, málem jsem omdlela (8.000 Kč - bydleli jsme nově a měli nízko nasazené zálohy).
Od té doby si každého posledního dne v měsíci odečtu stav na elektroměru a spočítám si, kolik je to v penězích a porovnám se zálohama. Takhle přesně vím, na čem jsem a když přijde faktura (v poslední době byl i přeplatek) tak se nehroutím.
Možná si někdo ťuká na čelo, ale jsem ekonom a doma ministr financí :o))))
J.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.1.07 17:32

Ahoj Jiřino,přesto ti moc děkuju za radu.Máme sice svoje hodiny ale jsme napojení na tchány.Hodiny sme si dali aby jsme byli v obraze skrz placení ale teď teda nevíme kolik platit.Musím se domluvit s tchánama ať mi ukážou nějakou tu fakturu.Nastěhovali jsme se před vánocama takže ještě nevíme kolik nás co výjde na měsíc.Ale aspoň si mi poradila jak na to přijít.Moc díky a pěkný den(ikdyž dneska asi moc ne co?) :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
23.1.07 23:16

Topíte elektrikou? nebo máte bojlery? pokud ne tak nejpravděpodobnější sazba je D02 kde kWh stojí cca3,8kč od Ledna, plus samozřejmě stálý měsíční plat za příkon (elektroměr) který je daný tím jaký je jistič u 3×25A je to tuším něco okolo 140kč měsíčně. Ve fa a na netu najdeš ceny které platíš,jsou však rozděleny za dodávku, distribuci, ostatní regulované položky a ještě uváděné v mWh (toto rozúčtováni nařizuje zákon) také od 1.1. 2006 musíš přičíst 19% DPH pokud si nebudeš vědět rady, zkus z fa zjistit jakou máš sazbu nebo aspoň opiš č. elektroměru a zavolej do elektráren, řeknou ti jakou máte sazbu a kolik platíš cekem za kWh a měsíční plat i s DPH-srozumitelně.Soňa

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama