epilepsie x porod

803
4.10.05 10:54

epilepsie x porod

Zdravím všechny maminky,
už jsem dávala příspěvek do porodu císařem. Jsem epileptička, téměř bez záchvatů, i když poslední jsem měla v srpnu. Lékařka mi řekla, že to mohlo být způsobeno právě těhotenstvím, protože jsou zvýšené hormony. Zajímalo by mne, jestli jsou tu nějaké maminky, která mají stejný problém jako já? Pokud ano, byla bych ráda, kdybyste mi mohly napsat své zkušenosti s porodem vůči epilepsii. Už se nám to pomalu blíží a stále se nemůžeme rozhodnout ,jestli rodit přirozenou cestou nebo císařem. Záchvaty nemívám, ale pokud nastane větší fyzická zátěž, únava apod. pak je to horší :? Byla bych nerada, kdyby přišly na sále nějaké komplikace-raději bych se jim dopředu vyhla :)
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
5.10.05 14:05

Ahoj,
já bych se řídila v první řadě doporučením tvého ošetřujícího neurologa.On je ten, kdo by měl rozhodnout a doporučit ti bezpečný způsob porodu, vzhledem ke tvému aktuálnímu zdravotnímu stavu.Napsala jsem ti ještě SZ.
B.

• Nahlásit
  • Citovat
695
5.10.05 14:45

Milá Klárko,
já sice nejsem epileptik, ale moje sestra touto nemocí trpí od 14 let. Mám proto informace z první ruky. Sestra letos porodila chlapečka a to přirozenou cestou, bez císaře. Bere již delší dobu určitou kombinaci a dávku léků. Když jí v těhotenství chtěli změnit dávku tak, aby brala léky šetrnější, a začali snižovat dosavadní dávku dostavily se záchvaty. Během těhotenství prodělala min. 2 těžké záchvaty, ale naštěstí mimi bylo v pořádku. Tak tohle bylo jediné riziko během těhotenství. Protože přenášela byla už několik dní před spontánním porodem v porodnici na rizikovém odd. Možná vzhledem k hladině antiepileptik jí vůbec nepomáhala hormonální injekce (nevím přesně co to bylo) k vyvolání porodu, takže nakonec se mimčo ohlásilo samo. Co se týče okolností záchvatů, ona je spíše typ, který dostane záchvat, když je v naprostém klidu, takže během fyzické námahy se jí to nestává. Je to dost individuální.
Sestra rodila v Praze u Apolináře, kde jsou na rodičky se zdravotními probémy připravení.
Je nutno určitě vzít v potaz jak probíhá epi u tebe a určitě by měl víc vědět tvůj ošetřující neurolog.
Pro info jsem našla pár zajímavých stránek, ale možná je znáš:
http://camelot.lf2.cuni.cz/…pilepsie.htm
Potom jsem taky nasla na webu zajimavy projekt EURAP tykajici se pacientek s epilepsii a vlivu leku na tehotenstvi a vyvoj ditete
http://www.epilepsie.ecn.cz/news.php3 (na konci stranky).
Tak nevim, zda jsem pomohla. Je to dost složité téma.
Hodně štěstí přeje Marki.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2315
5.10.05 17:10

Ahoj Marki,
taky jsem epileptička, i když už několik let bez záchvatů, takže už bych mohla být prohlášena za zdravou, kdybych se ráčila neurologa navštívit. No nic. Chci Ti jen říct, že jsem letos v dubnu taky chtěla rodit císařem, přece jenom jsem měla strach, prášky pro jistotu pořád beru, ale u nás si, jak známo, způsob porodu vybrat nemůžeš. Císař je pouze na doporučení lékaře, v tomto případě neurologa, takže se obrať pouze na něj. Ale můj porodník mi řekl, že epilepsie není důvod k císaři, tak nevím. Můj porod proběhl bez problémů, narodila se mi zdravá holčička - z toho jsem měla víc strach než z porodu. Taky jsem si vybrala porodnici, která je sice starší, míň moderní a pohodlná, ale jsou tam na tyhle a podobné případy líp zařízeni, pro jistotu. Takže určitě navštiv neurologa, ten to rozhodne nejlíp. A sama buď hlavně v klidu, pohodě, bez stresu, i když mně se to teď už snadno říká. Přeji Ti pohodový porod a krásný zdravý deťáťko. Anik

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2315
5.10.05 17:11

omlouvám se, moje reakce měla patřit samozřejmě Klárce :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
741
7.10.05 21:51

Ahoj Klárko,

vím jak je těžký sehnat informace o epilepsii, těhotenství, porodu a pod. Já jsem epileptička, epilepsii mám od devíti let. Záchvaty jsem dlouho neměla, přesto mi moje neuroložka nedoporučila těhotenství. Vyloženě sem se z toho zhroutila . Potom sem změnila neurologa, který mi velice pomohl a řekl mi, že nevidí důvod, proč bych nemohla mít mimčo. U mě bylo jasný, že budu i v těhotenství brát léky, protože pokaždé když sem je přestala brát, vrátily se záchvaty. Nicméně sem se snažila pod dohledem neurologa dávky snížit, ještě než otěhotním. Nakonec sem dávku trošičku snížila. Potom sem otěhotněla a přišel záchvat, takže sem se vrátila na původní dávku léků. Za celý těhotenství mi pak nenastaly žádný problémy (teda kvůli epilepsii). Hrozně sem se bála, jaký to bude mít vliv na miminko, ty léky a jestli dostanu záchvat a tak, ale všechno dopadlo naštěstí dobře. Potom sem se ptala neurologa na porod a říkal, že epilepsie není důvod pro císařský řez. Nakonec sem porodila krásnou zdravou holčičku, a to ještě koncem pánevním, a bylo to bez problémů. Taky sem měla strach, že vlivem hormonů a vypětí dostanu záchvat, ale bohudíky nepřišel a ani potom, když sem se musela starat o malou a byla sem nevyspalá atd…, tak se nic hroznýho nestalo. Naštěstí.
Takže snad sem tě povzbudila.

Přeju hodně štěstí a neboj, určitě to dobře dopadne. Kdybys ještě něco potřebovala vědět, tak mi písni a určitě napiš, jak ti dopadl porod. :o)

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
803
7.10.05 22:18

Ahoj všechny,
teď jsem byla znovu na kontrole i EEG a paní doktorka mi musela znovu zvýšit dávky, protože graf nebyl moc dobrý. Naštěstí beru léky, které nejmíň ohrožují miminko. 2 měsíce před početím jsem na ně přecházela. Jinak já mám epi od 19 let. Nikdo dodnes neví, kde jsem k ní přišla :roll: Každopádně, protože u mě k záchvatu došlo většinou při větším fyzickém zatížení a při EEG mi nedělé dobře tzv. hluboké dýchání, tak jsem se s neuroložkou domluvila, že pro nás bude jistější císař. Samozřejmě souhlasím s tím, že epilepsie není jasná indikace k císaři, ale pokud bude nastávající maminka jistější, tak nevidím důvod, proč by se se svou lékařkou nemohla domluvit. Myslím, že u porodu je nejdůležitější právě pohoda a klid maminky, aby i miminko bylo v pořádku. Teď už to musím akorát oznámit své gynekoložce a jsem docela zvědavá, co mi na to řekne :D A aby toho nebylo málo, tak na posledním UZ, mi doktorka řekla, že náš „mrňousek“ má 2430g-a to jsem teprve 32tt. Takže jestli UZ nelhal, tak bychom měli asi pěknýho otesánka :D
Zdravím všechny maminky a přeju jenom pohodový porody
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
803
8.10.05 08:47

Abych nezapomněla,
Marki -děkuji za odkazy. Už jsem se během těhotenství na tyto stránky dívala. Na stránkách www.epilepsie.cz radí paní doktorka. Můžeš jí kdykoliv-cokoliv napsat. Je moc hodná, alespoň v těch odpovědích :wink:
Klára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1817
8.10.05 13:33

ahoj,

kamaradka epilepticka porodila pred tremi tydny zdraveho chlapecka prirozenou cestou (dokonce nestihli dat ani epidural). prenasela 14 dni. rodit musela v podoli na oddeleni patologickeho tehotenstvi. nemohla si to vynachvalit. porod mela pomerne dlouhy, ale zvladla to bez zachvatu (i kdyz ma urazovou epilepsii a na bolest obvykle zachvatem reaguje).
chlapecek se ma cile k svetu.

tobe preji hodne stesti a hlavne ten nejlepsi vyber porodnice a personalu.

marka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
25.11.05 14:25

Ahoj skotiku, taky jsem epileptička. Myslím, že pokud jsi zvolila císaře, není to úpně od věci. Já měla poslední velký záchvat před rokem a něco, jinak mívám měnší záchvaty s několikasekundovým výpadkem vědomí. Neurolog mi nedoporučil ani císaře ani normál, prostě jsem se musela rohodnout sama. Taky mi dělá problém hluboké dýchání a měla jsem strach i z toho krátkého povrchního, ale rozhodla jsem se pro klasiku. Naštěstí i přes múj poměrně těžký a dlouhý porod všechno dobře dopalo, záchvat se nedostavil. Musim ale říct, že při těch posledních zatlačeních jsem se už dostávala mimo a myslela jsem, že bude záchvat. Naštěstí jsem se po každym výpadku vědomí při zatlačení vrátila do reality. Nevim, jeslti je tenhle stav normální nebo byl způsobenej mojí epilepsií. Při druhym porodu(jeslti bude), budu zase dost na rozpacích, jeslti nezvolit císaře. Fakt nevim, takže ti schvaluju, že ty sis ho vybrala, je to přeci jen bezpečnější. Kdybych nerodila ve velký pražský porodnici(u Apolináře), taky bych asi zvolila císaře. Držim palce, ať jste všichni zdraví:).

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama