Falešný úřední doklad - je to trestný čin?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.18 19:01
Falešný úřední doklad

Dobrý den, mám dotaz. Je trestný čin, pokud člověk vlastní falešný úřední doklad, jakýkoli, lékařskou propustku, vysvědčení, maturitu atd… Pokud toto člověk vlastní bez jakéhokoli užívání, prostě to vubec nepoužije, jen to má doma, dá se říct pro sběratelské účely.

Reakce:
wendy
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 02.11.18 19:30

Ne - trestne je ono padelani nebo uziti listiny jako prave. Samotne drzeni nikoliv.

Halamka
Závislačka 4029 příspěvků 02.11.18 19:31

Tak je otázka, jak by v pohodě slovem případě na to mohl někdo přijít. Pokud bys ovšem jakýkoli takový dokument použila nebo ho někde ukázala, pak ano, jde o trestný čin padělání úředního dokladu. Že nechápu sběratelství padělaných dokladu je věc druhá …

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.18 20:31

@wendy Dobrá moc děkuji :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.18 20:33

@Halamka To bylo jen ve srovnání, spíše to myslím jednoduše tak, že to člověk má ve svěm vlastnictví aniž by to použil. Pouhé vlastnictví takového dokladu, tedy trestné není. Děkuji

Halamka
Závislačka 4029 příspěvků 02.11.18 21:34
@Anonymní píše:
@Halamka To bylo jen ve srovnání, spíše to myslím jednoduše tak, že to člověk má ve svěm vlastnictví aniž by to použil. Pouhé vlastnictví takového dokladu, tedy trestné není. Děkuji

To nevím. Stačí, aby někdo zjistil, že to máš a tam asi nepomůže argument „pro vlastní potřebu“. Tam už je to padělání.

Elkka
Stálice 69 příspěvků 02.11.18 21:57

Trestný zákoník je velmi obsáhlý, například pokud někdo spáchá 1 trestný čin, tak s tím můžou souviset i další 3. Pokud by se třeba jednalo o padělání, pak šikovný právník najde více paragrafů, které s tímto případem souvisí.
Například pokud někomu ukradnete peněženku, nemusíte být stíháni jen z krádeže, ale třeba i neoprávněného držení nepřenosnych platebních prostředků (pokud oběť měla v peněžence i např kreditní kartu).

eumedon
Extra třída :D 14535 příspěvků 03.11.18 07:50

No není to trestné. Lze doložit i příkladem, kdy si jeden (zřejmě íkváč) nechal za peníze od člověka, se kterým se seznámil na nádraží, zhotovit maturitní vysvědčení . Pak mu vrtalo hlavou, jestli je pravé, tak zavolal na tu školu, která je měla vystavit a s překvapením se dozvěděl, že tam o něm nic nevědí.

Tak šel na policii a udal to, že byl podveden. tak policie zahájila trestní řízení proti neznámému pachateli pro trestný čin podle § 348 padělání a pozměnění veřejné listiny .

Íkváč sám trestně stíhán nebyl, to až kdyby ji chtěl použít.

Ostatně, ten paragraf zní:

§ 348 Padělání a pozměnění veřejné listiny

(1) Kdo padělá veřejnou listinu nebo podstatně změní její obsah v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo takovou listinu užije jako pravou, kdo takovou listinu opatří sobě nebo jinému nebo ji přechovává v úmyslu, aby jí bylo užito jako pravé, nebo kdo vyrobí, nabízí, prodá, zprostředkuje nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává nástroj, zařízení nebo jeho součást, postup, pomůcku nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k padělání nebo pozměnění veřejné listiny, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

Čili držení samo bez úmyslu použít listinu jako pravou (a ten úmysl je třeba dokázat, nelze jej vyvozovat z držení samotného) trestné není.

Lalelale
Závislačka 4697 příspěvků 03.11.18 10:00

@eumedon :mrgreen: :mrgreen: omg to je někdo až tak blbý! K neuvěření ten článek

Aquarius38
Stálice 91 příspěvků 18.01.19 00:56
@Anonymní píše:
Dobrý den, mám dotaz. Je trestný čin, pokud člověk vlastní falešný úřední doklad, jakýkoli, lékařskou propustku, vysvědčení, maturitu atd… Pokud toto člověk vlastní bez jakéhokoli užívání, prostě to vubec nepoužije, jen to má doma, dá se říct pro sběratelské účely.

Tak moment : falešná listina /doklad je předmět, jehož oficiální verze je aktuálně platná a falešná verze je k nerozeznání od oficiální verze.
Sběratelské dokumenty a listiny mohou být originální, nebo (vzhledem k vysoké pořizovací ceně) kopie a pak je to v pohodě a nejedná se o trestný čin uvedený jako padělání a pozměňování úředních listin (smlouvy, výpisy z katastru nemovitostí a pod.) a cenných papírů (peníze, akcie, podílové listy).

Vždycky platí univerzální pravidlo : není trestu bez zákona.

Trestní zákoník
Zákon č. 40/2009 Sb. §233 - §239.

KittyKatty
Kecalka 138 příspěvků 18.01.19 01:14

Sběratel falešných dokladů?To je přece nesmysl ne?

Aquarius38
Stálice 91 příspěvků 18.01.19 01:34
@KittyKatty píše:
Sběratel falešných dokladů?To je přece nesmysl ne?

Záleží na právním výkladu zákona :D

Váš příspěvek
Reklama