Genetické testy - karyotyp

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
17.5.22 15:53

Genetické testy - karyotyp

Ahoj holky.

Podstupuji darování vajíček v Gennetu, a dnes jsem se konečně dozvěděla výsledky genetických testů. Paní doktorka povídala, že mi chybí jeden chromozom. Prý se testy ještě jednou zopakují. Jste na tom některá stejně, a řekla byste mi, co to pro mě vlastně znamená? Jen dodávám, že mám jedno úplně zdravé dítě, počaté přirozeně.
Děkuji moc. :)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
17.5.22 15:59

No to záleží jaký chromozom ti chybí, každý může způsobovat něco jiného. Zdravé dítě se mohlo narodit buď prostě náhodou, protože ne vždy se vadný chromozom zrovna přenese - může ho mít zrovna od otce v pořádku. Nebo může jít o vadu, která se projevuje pouze, pokud mají stejnou genetickou vadu oba rodiče a sejdou se, jinak vždy převáží zdravá genetická informace od druhého rodiče.

Takovou má například manžel, jen od jednoho z rodičů, takže u něho se neprojevila, já ji nemám, takže naše děti jsou v pohodě, jen budou jednou muset genetické vyšetření taky podstoupit, aby věděli, na koho se to přeneslo a ti pozitivní si budou muset nechat vyšetřit partnera, se kterým budou chtít mít děti, aby náhodou nebyli oba pozitivní a nenarodilo se jim slepé a hluché děťátko - pokud by tu vadu skutečně měli v genech oba, museli by počít přes ivf s geneticky vyšetřenými embryi, aby jim vybrali ta zdravá.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.22 16:04
@Anonymní píše:
No to záleží jaký chromozom ti chybí, každý může způsobovat něco jiného. Zdravé dítě se mohlo narodit buď prostě náhodou, protože ne vždy se vadný chromozom zrovna přenese - může ho mít zrovna od otce v pořádku. Nebo může jít o vadu, která se projevuje pouze, pokud mají stejnou genetickou vadu oba rodiče a sejdou se, jinak vždy převáží zdravá genetická informace od druhého rodiče.Takovou má například manžel, jen od jednoho z rodičů, takže u něho se neprojevila, já ji nemám, takže naše děti jsou v pohodě, jen budou jednou muset genetické vyšetření taky podstoupit, aby věděli, na koho se to přeneslo a ti pozitivní si budou muset nechat vyšetřit partnera, se kterým budou chtít mít děti, aby náhodou nebyli oba pozitivní a nenarodilo se jim slepé a hluché děťátko - pokud by tu vadu skutečně měli v genech oba, museli by počít přes ivf s geneticky vyšetřenými embryi, aby jim vybrali ta zdravá.

Děkuji. Ona dr povídala, že to třeba ani mít nemusím, že může jít o chybu, ale jaká je asi pravděpodobnost, že? 🤷‍♀️
A projevuje se to ještě nějak jinak, nebo se to zjisti jenom s těch testů?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.22 16:14
@Anonymní píše:
Děkuji. Ona dr povídala, že to třeba ani mít nemusím, že může jít o chybu, ale jaká je asi pravděpodobnost, že? 🤷‍♀️
A projevuje se to ještě nějak jinak, nebo se to zjisti jenom s těch testů?

Ale to jde přece o to, co se má projevit - některá genetická vada nemusí dělat nic a některá může způsobit vážné postižení. Pokud se ti žádná nemoc, vývojová porucha ani nic jiného neprojevily, tak se to zjistí jen těmi testy.

• Citovat
  • Nahlásit
26710
17.5.22 16:22

Pochybuju, že ti úplně chybí chromozom. Spíš bych to viděla na chybu testů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.22 16:30

@Janli Podle čeho soudíš? Já jsem s toho od rána v šoku. 🤷‍♀️

• Citovat
  • Nahlásit
4332
17.5.22 16:44

Nemyslím si, že by ti úplně chyběl jeden celý chromozom, to bys zdravá určitě nebyla. Nepochopila jsi to špatně? Nebo jde fakt o chybu. Zcela chybějící chromozom většinou nějaké potíže způsobuje, a nemalé…třeba ti chybí nějaká část, nebo je tam translokace, cokoliv.. anebo chyba testu. Počkej na ten opakovaný test.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60
17.5.22 16:54

@Midaku Dr povídala, že zdravá žena m 46 chromozomů, a mě že jeden chybí. Ještě právě povídala, že musí být v páru. Ptala jsem se, co to pro mě znamená, a ona říkala, že se nemusí stát nic, ale kdyby ano, že by to byl fakt průšvih. Myšleno teď u dárkyně, která by moje vajíčko přijala. Takhle mi to řekla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat