Glykémie a kojení

737
15.4.16 17:08

Glykemie a kojeni

Ahoj holky, nemáte některá podobnou zkušenost?
V tehu jsem měla GDM, dost silnou- inzulín- ale dařilo se kompenzovcat jen hodnoty přes den, stačila dieta. Ale ať jsem dělala, co jsem chtěla, ráno to bylo i při nočním inzulínu kolem 6.Na cukrovku mi diky polyhydramnionu přišli až ve 30tt, předtím jsem měla OGTT kupodivu v pořádku. 3.den po porodu glykemie ok- ale je teda pravda, že rohlík s medem jsem si nedala. V těhotenství jsem se měřila po hodině od jídla.
Malá se narodila v pořádku (hlídali mě i z jiných důvodů).
teď jsem byla 4,5 měsíce po porodu na odběru krve a mám glykemii 6,9. Obvodní dr. mi jen po tel. řekla, ať omezím sladké a přijdu za měsíc.
Mně to ale pěkně vrtá hlavou- začala jsem se opět měřit doma. Ráno (jednou i přes 13h lačnění)- 6,5, podobné hodnoty zatím ráno pokaždé. Ale najim se a 2h po jídle mám 6,3, zkusila jsem i hodně sladkou buchtu- po 2h 7,1, za další hodinu 4,9..takhle divně to lítá. Dodržuju 2-3h mezi jídly a měřím, předtím jsem ujídala něco i častěji- mám pořád hlad. Plně kojím a nejsem obézní (jen břicho po 2 porodech je jak v 5. měsíci:)- 166/60kg a pohybu mám tak akorat. Teď jsem objednaná na glykovaný hemoglobin- ten ukazuje tedy nějaký průměr? Takže může vyjít špatné třeba i proto, že jsem hodně často jedla a nebyly tedy moc lačné hodnoty? Může tu vysokou lačnou glykemii ještě ovlivňovat kojení?
Vím, že mi snad víc pak řekne doktor, ale nedá mi to spát..
Díky moc za rady:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
802
15.4.16 17:40

Kojeni glykemie naopak snižuje…takze kojit :palec: jinak bych nestresovala, mne to tak hrozne nepřijde, ale vice rekne doktor, ten glykovany je průměr, ten je takovy, rekla bych nejpřesnější :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3574
15.4.16 19:19

@eiffelka Já měla taky GDM a co si pamatuju, tak mi nedoporučovali moc dlouhý lačnění kvůli ketolátkám který pak ovlivňujou glykémii na lačno. Takže sem měla druhou véču kolem 22hod a snídani max v 7h ráno. Ale nevim, jesli to může mít až takovej vliv :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2248
15.4.16 22:07

Nestresuj se, jez jak jsi zvyklá (pravidelně, žádné hladovění) a koj. Po jídle glykémie o něco stoupne vždy (je tam menší prodleva mezi tím, než začne působit inzulín, taky to záleží na glykemickém indexu potravin- složitější sacharidy se odbourávají pomaleji a způsobují menší výkyvy), to je normální i u zdravých lidí. Do těch dvou hodin by se ale měla zase dostat do normálu, což u tebe bylo. myslím si, že se tělo dává pomaličku dopořádku a bude to ještě chvilku trvat, než se ti hodnoty srovnají úplně. To, co popisuješ ale není vůbec nic hrozného.

Kojení hodně spaluje, já jako diabetička měla v tu dobu hrozně malou potřebu inzulínu, v podstatě jsem pořád jedla:)

Glykovaný hemoglobin je v podstatě „průměr“ glykémií za poslední 3 měsíce, pokud bys tedy měla nějaký problém, bude hodnota vyšší- tedy vyjde špatně, pokud je gestační diabetes ještě přítomný. K diagnostikování diabetu je nejpřesnější, jinak je to jen orientační údaj, protože je zatížen chybou průměru (diabetik nebude mít 3 měsíce v kuse 4,3, může mít totálně rozházené glykémie a přesto mu glykovaný hemoglobin vyjde krásně).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
737
16.4.16 00:11

2. večeři jsem v tehu taky mela- asi i 3.,4..Nasla jsem si vyhovujici rezim- jist po 2h malicke porce a sice bych snesla vetsi, ae dalo se to Drzelo me, ze to delam pro mimi a ze to brzo skonci. Ale ta ranni lacna gl. stejne nesla zvladnout.
Stejne tak ted. @Kajuli tak myslis, ze by to mohlo byt jeste k tehu cukrovce? Ja vim, ze ty hodnoty nejsou nijak strasne, spis se bojim, co bude dal. A ono taky- hodnoty GDM se pry berou truchu jinak nez u normalni cukrovky- a meri se vubec po jidle, je to k necemu? Vsude se docitam, jen o sledovani hodnot na lacno( ty mam docela dobre), Je to teda veda..a ty mas cukrovku dlouho?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2248
16.4.16 17:03

@eiffelka Víš jak se říká, trvá zhruba rok, než se tělo dostane do stavu před porodem, takže je úplně dobře možné, že ještě chvilku potrvá, než se ti hodnoty cukru stabilizují úplně. Dál by se nemělo dít nic strašného, uvidíš podle glykovaného hemoglobinu. Buď se dají nasadit prášky, anebo inzulín, to už ale záleží na konkrétních výsledcích.
Pokud srovnáváš gestační diabetes a diabetes mellitus I., tam jsou normální hodnoty úplně jiné. Měření po jídle je dobré k tomu, aby člověk zjistil, zda tělo vyplavuje dost inzulínu na dané množství sacharidů. Nemá to smysl dříve, než 2 hodiny po jídle, glykémie by měla být nejlépe stejná, jako před jídlem.

Diabetes mám 18 let a není to nic hrozného, opravdu:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
737
16.4.16 17:40

@Kajuli 2h po jidle by mela byt tedy hodnota stejna jako nalacno? Nebo by 2h po jidle mela byt hodnota do tech 7,8?pred jidlem jsem se nemerila ani pri GDM. Ta hodnota do 7,8 (nekde uvedeno jinak) je idealni maximalni hodnota po jidle? Proc vsude pisou, ze je to hodnota po 2h od jidla, coz by znamenalo, kdyz se po jidle (po 2h) vrati do normalu..Nejak se do toho zamotavam, co? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2248
16.4.16 20:09

No úplně ideálně by měla být stejná, jako před jídlem, ale v závislosti na tom, co sníš může být i o něco vyšší (takže do těch 7,8 to bude tak akorát)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat