Herbář - jak na to?

20166
19.6.08 11:52

Herbář - jak na to?

Ahoj všem,

obracím se na vás s prosbou, jestli se tu najde někdo, kdo poradí jak založit herbář - jestli stačí obyčejný sešit (asi spíš s pevnými deskami co?) nebo třeba jestli se dá prázdný herbář koupit v obchodě.
Taky bych potřebovala poradit, jak nejlíp (jak a kde) sušit kytičky do herbáře, čím je vlepit nebo jinak přichytit? a vůbec všechny možné vaše postřehy a nápady.

Tchýně totiž dostala nápad založit si s mou dcerkou herbář a tak přemýšlím, že bych jim to pomohla „odstartovat“ a taky abychom na to šly aspoň trochu správnou cestou.

Nějaké encyklopedie a klíče rostlin bych doma měla mít, takže s určováním se snad popereme, ikdyž začneme asi na obyčejných sedmikráskách, jetelu a podobně.

Děkuju předem za všechy odpovědi a rady
Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11525
19.6.08 12:31

Květiny jsme sušili mezi knížkami v novinovém papíře. Než sešit bych ti doporučila raději samostatné papíry a k tomu dokoupit eurosložku a nějaké desky do kterých se to bude vkládat. Tak jsme to dělali my synovi do školy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7366
19.6.08 12:35

Ahoj,

my jsme zas lepili kytky na čtvrky a ty pak provázkem svázali k sobě. Bylo to takové přírodnější, než ty eurodesky…

Bylo to taky do školy. Jednu kytku jsem nenašla nikde jak se jmenuje, tak jsem si název vymyslela :D . Oooo, to jsou vzpomínky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
pf
104
19.6.08 12:45

Ahoj, tak my jsme kytičky taky sušilil mezi novinami zatížené knížkou. Pak jsme to lepící páskou přidělali na A4 tvrdý papír, vložili do eurosložky a následně do šanonu. Malá si v tom určitě bude chtít listovat a prohlížet, takže pokud to bude jen tak přilepené na papíře, tak hrozí při listování polámání a kdyby si s tím nemohla hrát, tak by jí to asi nebavilo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
19.6.08 12:56

Já jsem dělala herbář do školy na gymplu. Měla jsem na to takový lis: dvě dřevěné desky na sobě, mezi nimi novinový papír a v něm jsem rostlinky sušila/lisovala. Ty desky byly v rohách provrtané, dírkami prostrčený závitový šroub a proti matka. Tak se ten lis stáhl. Noviny jsem měnila asi každý den. Už se moc nepamatuju. Vysušené rosrlinky jsem lepila snad kanagonem na čtvrtku. Ten herbář mám dodneška, už je to asi 15 let.
Míša.

• Nahlásit
  • Citovat
20166
19.6.08 13:08

díky moc všem
ty čtvrtky a do desek, to mě vůbec nenapadlo - já věděla, že tu najdou dobré rádce :srdce:

ad lepení - myslíte, že je lepší izolepa nebo radši tekuté lepidlo ála kanagon?

Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
TAPTINKA
19.6.08 14:27

ahoj, na lepení bych spíš doporučila koupit oboustranou lepenku :) jinak já herbář nemám, dělali jsme sice nějaký na škole, ale to už je let… nedavno jsem ale posilala segre do UK mms seriku, ona ze pry chce vylisovat + privezt no a mne nenapadlo nic inteligentnejsiho nez to dat do novin a cele do kucharky (voskove stranky). serik se sice vylisoval ale kucharka se zkroutila :(

• Nahlásit
  • Citovat
120
19.6.08 21:26

Ahoj, herbář jsem taky sice ještě nedělala, ale doporučila bych ti použít tavící pistoli. Malá stojí kolem 50 korun. Výhoda je, že nemusíš čekat až ti lepidlo zaschne a „držíto“. Já jí používám např. na vánoční věnečky apod. a je to opravdu vynikající. Hanka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
19.6.08 22:02

Já jsem naposledy dělala herbář na základce (jo to už bude tak 25 let). Rostlinky jsme sušili mezi savým papírem zatížené knížkama, pak jsme je lepili proužky bankovní papírové pásky na listy tvrdého papíru. Žádný z mých výtvorů se nedochoval, bylo to prostě příliš křehké. Pro tříleté dítě, pokud chceš aby herbář používalo nejen se na něj dívalo ze dvou metrů bych doporučila asi zalaminování (zatavení do fólie).
Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20166
20.6.08 11:11

tip na tavící pistoly je bezva nápad - děkuju!

BaraF - ani mi nejde o to, aby jí to vydrželo bůhví jak dloho, spíš, že se do toho chce dcerka s tchýní pustit - myslím že je to dobrá zábava na léto - tak aby věděly jak na to a myslím, že když se dá každý papír do takových těch plastových desek a pak to nějak sešijeme/secvakneme/ nebo prostě nějak dáme do kupy, tak to bude stačit :-)

Sandra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
elenk
4.9.10 15:50

laminování

existuje jednoduchý způsob jak zajistit aby se i tak křehký výtvor dochoval … můžete celý ten výsledek nechat v nejbližším kopírovacím centru zalaminovat mezi dvě fólie, … je to neprodyšné a ochrání to listy herbáře dost spolehlivě :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
2.7.17 12:55

Dobrý den, zakladam s dcerou herbář, už máme nějaké bylinky nasbízane. Ale zjistila jsem že u rostliny-kostivale.Se mi v listech delají dírky nevím jestli mi to něco nežere. Je to možné a jak tom zabráním? :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama