Hypotéka vs. Podnájem

Anonymní
25.2.21 21:49

Hypotéka vs. Podnájem

Dobrý večer, odcházím od partnera, máme společné dítě a přemýšlím na bydlením. Ceny pronájmu jsou šíleně a varianta, že platím někomu min 8000 jen čistý nájem a nic mi tam nebude říkat pane, je strašná. To už je hezká splátka na koupi bytu. Do čeho byste šli, do podnájmu, nebo se snažili půjčit si peníze a splácet koupený byt?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1418
25.2.21 21:53

Jasne, ze ti každý napise, ze by radši splacel vlastní. Ale co chceš je jedna věc, ale mas kapitál na začátek, dostatečnou rezervu atd.? Obejdes se bez prispevku na bydlení? Když chceš mít opicku, musíš mít na banány…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1857
25.2.21 21:55

Domluv si schůzku s finančním poradcem, vsechno ti vypočítá a na základě toho se rozhodneš. Samozřejmě, že hypo a vlastní byt super, ale záleží na x faktorech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Dinocco
25.2.21 21:56

Vědět, že mám práci jistou (samozřejmě záleží na oboru, zaměstnavateli, apod. - práce není jistá nikdy) a věděla bych, že to finančně zvládnu, tak neváhám a jdu do hypotéky.
S partnerem hledáme byt/baráček s menší zahradou aspoň 3+1 a ceny jsou prostě nepředstavitelné vyšponovaný, že zatím jsme v nájmu než koupit něco, co je předražený a cena nemovitosti není vůbec neodpovídající…
Ano, někdo může říct, že to, co jsme investovali a investujeme do podnájmu, jsme mohli mít už část splacené hypotéky. Ale neuspěcháme koupi něčeho, co je na celý život a ve finále by nám nevyhovovalo a byly třeba potřeba další a další investice.

• Citovat
  • Nahlásit
19759
25.2.21 21:56

Pokud jsi dostatečně bonitní a máš trvalý příjem, tak si kup byt. Jen počítej s tím, že mimo splátky hypotéky budeš platit fond oprav na dům, budeš muset spořit svou rezervu na opravy svého bytu a navíc platit pojištění. V nájmu máš zahrnuto i to, že když se ti rozbije sporák, tak ho zaplatí majitel bytu. On se ti sice může zdát nájem vysoký, ale fakt to nejde majiteli všechno do kapsy. Teď jsou úroky na minimu, takže si vezmeš dva miliony hypotéku, budeš platit splátku osmtisíc, za pět let příjde konec fixace, úroky se zvednou a ty najednou nebudeš platit osm tisíc, ale třeba deset. Na svůj vlastní byt nedostaneš příspěvek na bydlení, na nájem ano. Těch aspektů je tam spousta. Ty musíš zvážit, co si můžeš dovolit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25.2.21 22:06

Já budu mluvit za sebe. Kdybych odešla od manžela s našimi 2 dětmi, hypotéku bych si určitě nevzala, i když vidina vlastního je pro mě lákavá.
Já bych měla ale prostě strach upsat se na tolik let na tak obrovskou částku, pokud bych byla bez partnera. Pro mě je podnájem prostě svobodnější, když narazím nedej bože na blbé sousedy, ztratím práci, najdu si nového partnera - tak prostě můžu kdykoliv odejít, přestěhovat se. Nikdy nevím, co bude za pár let, třeba bych potkala dalšího partnera, se kterým bych pak do hypo šla. Sama ale ne.
Jasně, někdo řekne, že je to vyhazování peněz z okna a nebudu mít nikdy vlastní nemovitost. Já to beru tak, že prostě si platím to, že můžu někde bydlet, platím si v podstatě služby majitele, kdyby se na bytě cokoliv pokazilo, prostě si platím střechu nad hlavou.
Bohužel u nás v Brně jsou ceny bytů tak šíleně vysoké, že pochybuji, že bych jako samoživitelka dosáhla na byt aspon 2kk, kde je cena běžně kolem 4,5 milionu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
619
25.2.21 22:24

Zkusila bych se za kazdou cenu dohodnout s partnerem a zustat v byte, at se odstehuje on. Je to domov ditete, o jeho zajmy jde predevsim. Domluvila bych se na prispevku na najem pro partnera, aby nebyl skodny. Pokud se nedohodnete, sla bych do najmu. Treba v budoucnu poznas nekoho z jineho mesta a budete kupovat byt spolu, apod. Dala bych si cas a nedelala hned velka rozhodnutí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53085
25.2.21 22:59

Kdybych potencialne nekdy od muze odesla, tak se vratim do domu rodicu, kde je volne patro. A dost prostoru pro deti.
A chtela bych ve vyporadani zpet pozemek a vyplaceni na spolecnem baraku, ktery mame. Tim bych mela zaklad na svoji stavbu a za zady partu remeslniku v rodine.

Ve tvem pripade bud se porad u financniho poradce nebo vem najem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20711
26.2.21 07:55
@janulicek89 píše:
Já budu mluvit za sebe. Kdybych odešla od manžela s našimi 2 dětmi, hypotéku bych si určitě nevzala, i když vidina vlastního je pro mě lákavá.
Já bych měla ale prostě strach upsat se na tolik let na tak obrovskou částku, pokud bych byla bez partnera. Pro mě je podnájem prostě svobodnější, když narazím nedej bože na blbé sousedy, ztratím práci, najdu si nového partnera - tak prostě můžu kdykoliv odejít, přestěhovat se. Nikdy nevím, co bude za pár let, třeba bych potkala dalšího partnera, se kterým bych pak do hypo šla. Sama ale ne.
Jasně, někdo řekne, že je to vyhazování peněz z okna a nebudu mít nikdy vlastní nemovitost. Já to beru tak, že prostě si platím to, že můžu někde bydlet, platím si v podstatě služby majitele, kdyby se na bytě cokoliv pokazilo, prostě si platím střechu nad hlavou.
Bohužel u nás v Brně jsou ceny bytů tak šíleně vysoké, že pochybuji, že bych jako samoživitelka dosáhla na byt aspon 2kk, kde je cena běžně kolem 4,5 milionu.

Mě by na téhle variantě děsila jedna věc, a to z čeho budu platit nájem v důchodu? Dát za život pár milionů za bydlení a v důchodu zjistit, že na to nemám bych za výhodu nepovažovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 08:58

@K. Rocánková dům je jeho, sice jsme ho porizovali, vybírali, zarizovali.. spolu, ale oficiálně je jeho

• Citovat
  • Nahlásit
619
26.2.21 09:35

Jestli jsi tam neco zainvestovala, mel by ti cast vtatit. Zalezi, jak to mezi sebou mate, jestli je to grant a bude chtit, aby jste se rozesli slusne a ty s ditetem taky bydleli slusne. At to klapne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 10:26

@K. Rocánková to pravé bohužel není, prý mám jít klidně do krabice, domluva nevěřím, že proběhne

• Citovat
  • Nahlásit
7279
26.2.21 10:27
@Anonymní píše:
Dobrý večer, odcházím od partnera, máme společné dítě a přemýšlím na bydlením. Ceny pronájmu jsou šíleně a varianta, že platím někomu min 8000 jen čistý nájem a nic mi tam nebude říkat pane, je strašná. To už je hezká splátka na koupi bytu. Do čeho byste šli, do podnájmu, nebo se snažili půjčit si peníze a splácet koupený byt?

Ahoj,
záleží na tvé celkové situaci, příjmech, plánech do budoucna. Nájem či podnájem ti dává větší volnost, hypotéka je velký závazek, ale zase část vynaložených peněz ukládáš do majetku.
Jinak uvažuješ správně, jsem vždy fascinován, když se porovnává bez započtení dalších nákladů čistě nájem x hypotéka…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7279
26.2.21 10:30
@terien píše:
Mě by na téhle variantě děsila jedna věc, a to z čeho budu platit nájem v důchodu? Dát za život pár milionů za bydlení a v důchodu zjistit, že na to nemám bych za výhodu nepovažovala.

A teď si vem, že jsou lidé, kteří 30 let každý měsíc splácí hypotéku, kvůli tomu si celý produktivní život odříkají, přijdou do důchodu a na tom třicetiletém domě je najednou potřeba udělat střechu, nový kotel atd. a děti se ještě za jejich života začnou přít o budoucí dědictví… Nic není černobílé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20711
26.2.21 10:34
@Premek_Orac píše:
A teď si vem, že jsou lidé, kteří 30 let každý měsíc splácí hypotéku, kvůli tomu si celý produktivní život odříkají, přijdou do důchodu a na tom třicetiletém domě je najednou potřeba udělat střechu, nový kotel atd. a děti se ještě za jejich života začnou přít o budoucí dědictví… Nic není černobílé.

Tak ten dům můžu prodat, koupit malý bezúdržbový byt a mám klid do smrti. Ale když ti nic nepatří, tak nic nevymysliš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat