Strach z radonu

Anonymní
21.2.21 21:47

Strach z radonu

Ahoj,

Mám panickou hrůzu z toho, že se u nás doma naměří vysoké hodnoty radonu. Před 1 rokem a 4 měsíci jsme se přestěhovali do kompletně zrekonstruovaného domu. Dům byl postaven ve 20. letech minulého století, takže rekonstrukce byla opravdu velká - samozřejmě výměna oken, zateplení stropů i podlah a nově i podlahové topení. Vše nám dělala firma, protože stavebním záležitostem vůbec nerozumíme, my přišli v podstatě k hotovému. Loni se udělalo i zateplení fasády. A pak jsem někde narazila na článek týkající se radonu, trochu jsem zapátrala a vyděsila se, jelikož tady se radon určitě neměřil a i když máme položené izolace proti vodě (které by měly fungovat pravděpodobně i proti radonu), třeba zdi podřezané určitě nemáme, dům je přízemní a není podsklepený a k tomu to podlahové topení… Zajistili jsme si měření radonu, tři měsíce jsme tu měli krabičky s detektory a teď čekáme na jejich vyhodnocení, které by mělo každým dnem dorazit. A já mám panickou hrůzu z toho, že se naměří vysoký radon a my tu v tom rok a 4 měsíce bydlíme s batoletem 😱 už z toho pomalu blázním a nejsem schopná myslet téměř na nic jiného.

Neřešil jste někdo to stejné? Potřebovala bych uklidnit, že to dopadne dobře. Neodpustila bych si, kdyby našemu dítěti něco hrozilo kvůli zanedbané protiradonové ochraně. Bohužel během rekonstrukce jsem o nějakém radonu neměla ani páru a nikdo nám nic neřekl 😔

Děkuju a přeji hezký večer.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1183
21.2.21 21:57

Čas stejně nevrátíš, i kdyby to dopadlo špatně. Počkej, jak dopadnou výsledky. Třeba budou v pořádku. :andel: To, že někdo měl výsledky v pořádku/špatné ještě neznamená, že to tak bude i u tebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 21:57

Nepanikar, nejhorší je smrt z vyděšení. Uvidíš, jak dopadnou testy měření a pak se rozhodnete, jak dal. My máme ve stoupackach azbest. Také jsme na to přišli až po rekonstrukci. Řešíme co dál. Ale nepanikarime.

• Citovat
  • Nahlásit
90
21.2.21 22:01

Mirna uroven radiace je pry ku prospechu. Bunky jsou v pohotovosti a jsou zvykle se obnovovat.
Tamhle nekde na Benesovsku nasli starou babku v dome s hodne vysokou radiaci. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5157
21.2.21 22:03

Prosím tě, buď v klidu. Radon je problém, pokud trávíš opravdu hodně času (ve smyslu roky, rozhodně ne dny, týdny, ale ani měsíce) v nevětraných prostorách, zejména pokud je tam třeba vyšší prašnost. I v případě, že bys u vás bylo radonu hodně, dům by neprofukoval, vy byste vůbec nevětrali, žili byste tam delší dobu… tak byste pořád měli „jen“ o něco vyšší riziko zdravotních problémů v budoucnu. A vyšší riziko mají lidé z mnoha různých důvodů, znečištěné ovzduší, dědičnost atd. plus spousta jiných, o kterých to ještě ani nevíme.
Počkej si na výsledky, věřím, že budou ok, ale i kdyby náhodou ne, neznamená to, že vás to jakkoli poznamená.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5157
21.2.21 22:07

Jo a ještě jsem chtěla napsat, že těch potenciálních nebezpečí je kolem nás fakt hodně. Někdo tu zmínil azbest (tomu je v nějaké míře vystaven prakticky každý, kdo bydlí v paneláku nebo na vesnici, kde je spousta eternitových střech), v jídle máš těžké kovy, pesticidy, plísně a tak dále a tak podobně. Já se o tohle docela zajímám (třeba to nakládání s azbestem je u nás vážně trestuhodné), myslím si, že je dobré o tom vědět a zbytečně se tomu nevystavovat, ale spoustu věcí prostě člověk nemá jak ovlivnit. A podlomené duševní zdraví je taky rizikový faktor, na musíme pamatovat. Neboj, bude to dobrý :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1584
21.2.21 22:15

Jo, řešila jsem to s miminem taky před koupí domu, ale dělali jsme jen nějaký rychlotest zhruba na 14 dní. U domu z 20. let bych se radonu nijak extra nebála, problém jsou hlavně tvárnice, co se používaly tak v 70.- 80. letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7450
21.2.21 22:59

Meli jste krabicky na tri mesice? Ja je tu ted mam na dva..hele tady je to horsi, bydlime v suterenu, v oblasti, kde je vsude uran..koncime s merenim v pulce brezna, taky jsem podelana strachy, bydlime tu tri a pul roku…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7323
21.2.21 23:22

Asi tě moc neuklidním, ale z dokumentů víme, že někteří staří lidé žijí v blízkém okolí Černobylu a žijí tak dlouhá léta vystavení radiaci Na druhou stranu těch potenciálních nebezpečí na nás všude číhá moc. My se třeba neustále nemůžeme zbavit plísní a taky mám výčitky, že v tom žijeme s malými dětmi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5157
21.2.21 23:41
@jezz1e píše:
Jo, řešila jsem to s miminem taky před koupí domu, ale dělali jsme jen nějaký rychlotest zhruba na 14 dní. U domu z 20. let bych se radonu nijak extra nebála, problém jsou hlavně tvárnice, co se používaly tak v 70.- 80. letech.

To úplně nesouhlasím, ty tvárnice jsou jen jeden ze zdrojů radiace - problém je i radon v podloží, toho je na našem území fakt hodně. Já bych se u domu z 20. let nebála spíš proto, že starší domy profukují a koncentrace radonu tak nikdy není nějak extra vysoká. Proto se na to upozorňuje v souvislosti s tím zateplováním. Ale zakladatelka to nemá zateplené nijak dlouho, navíc předpokládám, že větrají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1584
22.2.21 07:06

@blobfish To je pravda, ale předpokládala jsem, že se tazatelka jako první podívala na mapu radonu v podloží a pokud by bydleli v oblasti, kde je radon přirozeně vyšší, tak by to zmínila. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12566
22.2.21 07:12

Dřív lidi vůbec nevěděli, že nějakej radon existuje a žili šťastně a spokojeně až do smrti… 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 07:51
@blobfish píše:
To úplně nesouhlasím, ty tvárnice jsou jen jeden ze zdrojů radiace - problém je i radon v podloží, toho je na našem území fakt hodně. Já bych se u domu z 20. let nebála spíš proto, že starší domy profukují a koncentrace radonu tak nikdy není nějak extra vysoká. Proto se na to upozorňuje v souvislosti s tím zateplováním. Ale zakladatelka to nemá zateplené nijak dlouho, navíc předpokládám, že větrají.

Přesně tak, mě spíš děsí ten uran z podloží. Při rekonstrukci se šlo „na cihlu“, takže víceméně víme z čeho je dům postavený. Problém vidím tedy spíš v tom, že domek stojí přímo na podloží, je v něm podlahové topení a myslím si že úroveň izolace proti radonu pod tou podlahovkou není dostatečná.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 07:55
@jezz1e píše:
@blobfish To je pravda, ale předpokládala jsem, že se tazatelka jako první podívala na mapu radonu v podloží a pokud by bydleli v oblasti, kde je radon přirozeně vyšší, tak by to zmínila. 8)

A ano, na mapu jsem se dívala samozřejmě hned, jak jsem zjistila, že nějaký radon existuje 🙂 podle ní jsme na hranici nízkého a středního rizika… Ale zase jsem se dočetla, že to podlahové topení uvolňování radonu z podloží podporuje, tak nevím jak moc by to situaci zhoršilo i kdyby v podloží byl radon nízký :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 08:06

Jinak všem moc děkuju za uklidnění 😊 budu doufat, že ty výsledky přijdou co nejdřív, abych byla v klidu nebo abysme mohli co nejdřív řešit nějaká opatření 💪 snad tam nebudou nějaké astronomické hodnoty a netrefí mě z toho 🙂

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat