Stavba na klíč, nebo postupně?

288
20.2.21 20:35

Stavba na klíč nebo postupně?

Zdravím, chtěla bych se zeptat na názor, kdo jste stavěli/stavíte dům. Bydlím zatím s rodiči v RD. Plánovala jsem velkou rekonstrukci, jenže dům je kamenný, dispozičně vyřešený jinak, než bych chtěla, půda naprosto neobyvatelná, abych si dům přizpůsobila a opravila, tátův kamarád, bývalý projektant, mi to spočítal na cca 1,8 milionu, podřezání, střecha, vestavba… Za polovinu domu po babičce a co s tou druhou půlkou. Říkali jsme si, že by bylo lepší zbourat stodolu, která je do L-ka přes zahradu, vytvořit tak větší pozemek a tam postavit nový baráček. Žádný palác, domek pro max. 4členou rodinu (kterou zatím nemám, ale tak časem) :lol: zajímalo by mě, jak jste realizovali stavbu, jestli na klíč, (pak bych prosila o tip na firmu,) nebo jestli jste projekt předali stavební firmě na hrubou stavbu a pak třeba sháněli přes kuchyňová a koupelnová studia… Není moji podmínkou bydlet co nejrychleji, jsem mladá a spíš řeším možnosti. Šetřím, co se dá, ale v dnešní době pozemky, ceny bytů… Od rodičů úplně finanční zázemí a půl milionu na stavebním kontu nemám, všechno si musím našetřit a zařídit sama, s přítelem jsme se rozešli po 6 letech, nějak jsem si řekla, že bych chtěla mít něco svého, ne stavět s někým napůl a nemít jistotu. Neodsuzujte, prosím 8)

Příspěvek upraven 20.02.21 v 20:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
498
20.2.21 20:51

No pokud na to máš, šla bych raději do stavby na klíč. Ono to dnes vyjde levněji - opravy či reklamace ti řeší jedna firma, nemusíš nahánět kdekoho, aby to přišel opravit po firmě, co něco podělala a už se několik týdnů neozývá, nebere telefony. A hlavně pak máš komplet záruku 3 roky na celý dům.
Jen sehnat spolehlivé reference a klidně si počkat na realizaci. Ono si pak to zařízení koupelny i kuchyně vybereš sama, není tam nic nevýhodného. My teda stavěli hrubou zvlášť, stavební práce na pozemku taky zvlášť (čistička odpadních vod apod) a byl to průšvih, strašně moc starostí, reklamace, prasknutí špatně položené jímky…přišli jsme o hodně peněz a levnější to teda nebylo ani náhodou, jenom víc starostí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
45645
20.2.21 20:54

Soused stavel na klic, postupne vymenil podlahu, zatepleni, strechu… vzdycky je to loterie

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
20.2.21 21:00

@matkabagristy Takže nakonec taky stavěl postupně :D ne, samozřejmě, že je to špatný, když to nakonec dopadne takhle zle

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
20.2.21 21:01

Tohle jsme řešili snad rok. Parcelu už máme a pořad dokola. Sami nebo klíč. Když se podíváme na stavby na klíč, tak na takovou částku se nikdy nedostaneme, když budem stavět svépomocí. Ale není to tak rychle. Což nevadí, když nepospichas. A par lidi co znám, mají na klíč a zatím žádná dobra recenze. Ale tím nechci říct, ze se nenajde nikdo, kdo to udělá dobře.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
20.2.21 21:03

@Rennie1 Tak ono je svépomocí a svépomocí. Když má člověk kamarády a známé elektrikáře, zedníky, topenáře… Ale když na všechno musí zase pozvat firmy a dělníky, tak už to cenu zase o tolik asi nesrazí. Ale to je jen můj názor, ještě jsem dům nestavěla :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1966
20.2.21 21:10

A z jakého jsi kraje?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
20.2.21 21:11

@Beckyttine5 Středočeský, Praha-Východ, 35 km od Prahy. Mám v Praze fajn práci, kterou bych ve svém oboru těžko hledala jinde, takže odsud nechci, ale je to bohužel nejžádanější lokalita, takže ceny pozemků a bytů jsou strašné :pocitac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.2.21 21:45
  1. Nestavěla bych rodičům na zahradě. Ať máte vztahy sebelepší, za pár let tady budeš psát, jak ti moc/málo pomáhají, jak se vám pletou do soukromí, nebo si neustále na něco stěžují, nebo naopak mají svůj život a málo se věnují vám, plus řešit společnou zahradu, vjezd atd. - zvaž to důkladně.
  2. Z vlastní zkušenosti - pokud stavíš v rodném kraji, stavěla bych postupně a dělníky brala právě různé sousedy, bratrance, bývalé spolužáky rodičů apod. Máš tak mnohem lepší reference než bůhvíjaká firma. A taky mnohem větší variabilitu toho, co a jak udělat, vymyslet, vybrat. Z okolí lidi, co stavěli na klíč, jsou nešťastní, většinou se jim cena i doba dodání hodně zvedala, soudí se s firmami, museli ty firmy v průběhu měnit, apod. Možná je to kraj od kraje, nevím. :nevim:
  • Citovat
  • Nahlásit
559
20.2.21 22:25

Pokud na klíč tak buď pořádný stavební dozor nebo jim stát za zadkem to co dnes postaví rádoby firma je na :poblion: to už i laik vidí a je zle :lol:
Dneska to beru tak že co si neudělám a nebo u toho nejsem tak nechci.
Viz třeba tady v nájmu dva kýble odpadu v Geberitu dutiny ve zdech, dlaždičky asi okusoval Azor. Když jim nevyšla cihla pěna zpraví vše. Okna chycená tak, že bych je ze zdi vyndal bez nářadí :lol:
Novostavba bytový dům 12 bytů. A společně prostory ktem odmítám vypovídat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
498
20.2.21 22:42
@Anonymní píše:
  1. Nestavěla bych rodičům na zahradě. Ať máte vztahy sebelepší, za pár let tady budeš psát, jak ti moc/málo pomáhají, jak se vám pletou do soukromí, nebo si neustále na něco stěžují, nebo naopak mají svůj život a málo se věnují vám, plus řešit společnou zahradu, vjezd atd. - zvaž to důkladně.
  2. Z vlastní zkušenosti - pokud stavíš v rodném kraji, stavěla bych postupně a dělníky brala právě různé sousedy, bratrance, bývalé spolužáky rodičů apod. Máš tak mnohem lepší reference než bůhvíjaká firma. A taky mnohem větší variabilitu toho, co a jak udělat, vymyslet, vybrat. Z okolí lidi, co stavěli na klíč, jsou nešťastní, většinou se jim cena i doba dodání hodně zvedala, soudí se s firmami, museli ty firmy v průběhu měnit, apod. Možná je to kraj od kraje, nevím. :nevim:

Hele, já nevím, s nejrůznějšími známými i příbuznými mám i dost špatné zkušenosti, ono je to loterie i tak. A hlavně to je pak na roky, není to sranda dneska stavět takto postupně. My třeba zadali tu hrubou stavbu, moc pěkně s námi jednali, podepsali smlouvu a pak jsme zjistili, že v ceně nejsou schody…tak nám teda dostavěli schody za dalších 100 litrů. A spousta dalších věcí, co ti nedojdou, i když jsi docela šikovný kutil.
Já bych se přimlouvala za stavbu na klíč a s opravdu prověřenou firmou a pak se modlila. I tak je to spousta práce a zařizování. Náš dům je už pár let zkolaudovaný a nemůžu už 2 roky sehnat někoho na dodělání krbu. Respektive musela bych se tomu věnovat nejmíň 2 týdny, abych někoho sehnala a domluvila se s ním.
Sama bydlím v domě na klíč momentálně a ne že by to bylo bez chyby, ale bydlení je komplet hotový a všechno funguje. Reklamace trvá věčnost atd, ale nějak to funguje, jednám stále se stejnými lidmi a oni reagují, mají na to postupy.
Takovej běžnej řemeslník nebo menší firma se ti na reklamaci vykašle, kolikrát ani práci nedodělá a těch 10% z ceny, co jsi nezaplatil klidně obětuje, protože už má kšefty jinde. Udělal nám to i velmi dobrý kamarád. Bratranec se rozhodl, že nebude brát telefony, ani odpovídat na emaily. Nikdo by mu hlavu neutrhl, ale on nemá ani tu slušnost říct, že mu došly síly nebo co já vím. Do té doby se jevil jako příčetný normální člověk.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
21.2.21 00:23

Já ti stavbu na pozemku rodičů schvaluji. Pokud teda máte normální slušný vztah. Až přijdou děti, mít hlídání přes dvorek je lepší než vyhrát jackpot.
Ohledně stavby - na klíč bych (na základě vlastních zkušeností) stavěla pouze typizovaný domek, kde je všechno předem zkalkulované a nic si nebudeš měnit nebo upravovat. Jinak prostavíš majlant - všechny úpravy a změny jsou nadstandard za velmi nadstandartní ceny. Pokud máš finance na stavbu na klíč, zaplatila bych si místo toho odborníka stavaře/technický dozor, který nasmlouvá jednotlivá řemesla a pohlídá kvalitu. Na reklamační záruky stavební firmy bych nevsadila ani halíř. Je to jako s plněním pojistek. Výmluvy, vykrucování, dohadování. Mimochodem nezávislý technický dozor si určitě zajisti i v případě stavby na klíč. Pohlídá spoustu odborných věcí, kvalitu provedení a ušetří spoustu peněz. Svépomocí stavět bych si sama netroufla, pokud nemáš v rodině nebo nejbližším okolí někoho, kdo tomu rozumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
550
21.2.21 00:48

Nevím, o jaké stavbě uvažuješ, my jsme stavěli dřevostavbu na klíč - do postupné stavby s x různými firmami bych nikdy nešla, protože když se něco nepovede, tak se budeš donekonečna dohadovat, kdo za to vlastně může. V okolí jsme měli pár lidí, kteří stavěli s různými firmami a u každého nastal nějaký problém podobného typu (díky komu nám do domu zatéká? Jedna firma to hází na druhou - oni udělali vše správně, může za to někdo jiný. Takže sháníš různé posudky, najímáš právníky, soudíš se, měsíce plynou, peníze mizí a do domu stále zatéká…). Tomu jsme se chtěli vyhnout. Takže máme vše od jedné firmy a ať by se stalo cokoliv, je to její problém a řeší se vše s ní, nemá se na koho vymluvit. My máme zatím všechno naštěstí bez problémů, nic jsme řešit nemuseli. Ale stavbu na klíč měla i ségra a ta to využila - v prvním roce bydlení měli malér, reklamovali to u stavební firmy a do měsíce to měli vyřešené (firma to neměla na koho hodit, takže se hned řešil problém a ne vymlouvání se). Samozřejmě bych ale doporučila stavět s osvědčenou firmou, shánět si předem reference a v každém případě mít vlastní stavební dozor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26
21.2.21 05:57

@Mista1 jojo, to je jasný. A my teda tak budem stavět úplně pidi dům. Brigadnici se zatím hlásí, tak uvidíme 😁

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
288
21.2.21 09:10

Tak jsem zkoumala různé ceny stavěn na klíč, nebo postupných staveb a opravdu v tom zas takový rozdíl není. Argument, že problémy řeší pak jedna firma, je pro mě asi zásadní. Sice i tak může být komunikace složitá, ale pořád se člověk aspoň nedohaduje, čí je to vina. S rodiči mám jinak dobrý vztah, sice kdybych si mohla dovolit vlastní pozemek a postavit, tak bych asi neváhala. Jenže v dnešní době, mít na to zlatý důl, nebo zatraceně dobrou práci. No já jsem hold jenom chemik :mrgreen: někdy si říkám, že mi rodiče neměli mít děti :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat