Hypotonie u ročního dítěte

14.3.20 12:53

Hypotonie u ročního dítěte

Krásný den maminky,
jdu si sem vlastně pro útěchu, tak ani nevím, kde začít.

Dceři je čerstvě 14 měsíců a je ve fázi lezení/plazení. Poctivě cvičíme bobath a malá dělá pokroky, ačkoliv podle poslední kontroly na neurologii jsem pochopila, že asi pomalé. :( U malé byla diagnostikována hypotonie trupu a horních končetin, takže asi nemusím říkat, že v jejích 8 měsících jsem nevěřila, že se o ty své ručky opravdu opře. Samozřejmě další obavy jsou, zda mentální vývoj bude v pořádku…prostě na malou nejsem schopná koukat jako na to malé miminko a za to se na sebe dost zlobím.

Chci se zeptat maminek, které mají hypotonické děti, zda jejich děti byly také ve vyšších pozicích jako ve vichřici. Nevím, jak jinak to popsat, ale malá v sedu stále balancuje, vyrovnává ručičkami. A pokud ano, tak zda to časem vymizelo.

Předem moc děkuji za všechny reakce :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

780
14.3.20 13:40

Kluk byl taky hypotonický na levou část těla, podchytili jsme to brzo cca okolo 3 měsíce a cvičili Vojtovou a dnes přes 3 roky a nic nepoznáš, já vím že vojtovka není populární ale výsledky jsou brzo vidět

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1161
14.3.20 13:46

Ahoj, buď v klidu :hug: syn byl taky hypotonicky, lozil až od 12.5 měs do 18 měs, pak chodil. Mentálně je naprosto v pořádku, má teď 24 měsíců a 2 týdny, mluví ve větách, je šikovný, bystrý. Trošku hrubá motorka je horší, ale zas jezdil na odrazedle už v 15 měs., nožky měl silné. Venku častěji padá, když běží, jinak vše dohnal, je jak ostatní děti ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1161
14.3.20 13:47

Jo, taky jsme cvičili vijtovku, ale až od 9 měs do roku, pak se to nedalo už. A to bylo na moji žádost. Poprvé se přetočil až v 6 m, plazil se od 9.5 měs.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
780
14.3.20 13:55

No tak mě kluk chodil po 12 měsíci samostatně. Jen to odrážedlo se doporučuje až po tom co se naučí děti samy chodit, protože pak zjistí že je to pohodlnější než jít po svých. Nebrala bych to jako „šikovnost“. Toť můj názor, ale zkušenosti nikomu neberu

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.20 14:06
@Terez001 píše:
Ahoj, buď v klidu :hug: syn byl taky hypotonicky, lozil až od 12.5 měs do 18 měs, pak chodil. Mentálně je naprosto v pořádku, má teď 24 měsíců a 2 týdny, mluví ve větách, je šikovný, bystrý. Trošku hrubá motorka je horší, ale zas jezdil na odrazedle už v 15 měs., nožky měl silné. Venku častěji padá, když běží, jinak vše dohnal, je jak ostatní děti ;)

A jak na tom byl s jemnou motorikou, konkrétně pinzetový úchop. Malá je jak buldozer, žádné jemné pohlazení. Úchop zlepšuje, ale stále to není ono.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1161
14.3.20 14:06

@Gortyna to je možné, ale zas starší jezdil na odrazedle od 11 měs, a chodil přesně ve 13 měs. Takže tak akorát a rozhodně měl motivaci chodit, snažil se zě všech sil jít po svých :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1161
14.3.20 14:09

@Luciennka86 to jsem zapomněla napsat. S jemnou naprosto v pořádku. Právě on od malička sbíral drobecky, miloval navlikat drobné předměty, prostě práce s prstíky ho baví do ted. Říká se, ze když je dítě zdatné v hrubé motorice, pak pokulhává jemná a opačně. Samozřejmě není to pravidlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
780
14.3.20 14:25

@Terez001 no vidíš, co dítě to unikát, co matka to jiný přístup
@Luciennka86 no a dali ti nějaké doporučení, co třeba lázně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.20 14:51

@Terez001 tak uvidíme, co z toho nakonec bude. Malá nevynika v hrubé, ani v jemné motorice :think: jediné, že v mluvě je určitě napřed oproti synovi, ale ten tedy není velký mluvka dodnes…:)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.20 15:18

@Gortyna chodíme každý týden na bobath, jednou za tři měsíce na kontrolu k doktorovi a na neurologii…a jediné doporučení je vydržet :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13392
14.3.20 16:38
@Luciennka86 píše:
@Gortyna chodíme každý týden na bobath, jednou za tři měsíce na kontrolu k doktorovi a na neurologii…a jediné doporučení je vydržet :roll:

Já mám teď první krůčky v 16 měsících, takže chápu. Po doktorech neběhám. Chodili jsme na začátku, ale popravdě mě štvalo, jak všude něco jiného, platila jsem i soukromníka. Přece kdyby to byla vada, tak jasně řeknou, je to tohle a dělejte tohle. Vlastně ve finále taky říkali, že prostě je to v normě a je to kluk a bla bla. No vypadá to, že nakonec zvládneme do 18 měsíční prohlídky chůzi, ukazování i sdílení pozornosti, ale když to ostatní děti dělali před půl rokem, člověk se musí obrnit. Tvoje pocity chápu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
780
14.3.20 16:47

Jo, jak píšu každé dítě je unikát, můj kluk má skvělou motoriku, jak hrubou tak jemnou. Kolikrát rodiče holčiček koukali vloni jak umí jezdit na kole bez šlapek. Ale to mluvení… ještě ve 2 letech jen máma a táta, auto a tím to končilo. No a 2,5 letech začal mluvit jak se říká přes noc a pusu od té doby nezavře. Vůbec neumí barvy a to to do něho hucime s manželem denně (kecám umí černou, vše ostatní je zelený nebo tipuje obvykle špatně). Jinak doporučuji pokud je možnost vyhledávat aktivně informace, určitě existují skupinky apod. Třeba tě to navede tam, kam by tě ani nenapadlo. Nechci strašit ale znáš to

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1260
14.3.20 16:50

@Luciennka86 Mam hypotonicka dvojcata, 13 mesicni, korigovane 12 měsíční. Bricho a krk. Plazit se zacali v 8.mesici, lézt jeden v 11.mesici a druhy ve 12mesici. Ted oba sedi, převážně už jen lezou a staví se k nabytku, občas pidi krůčky kolem gauče. Jemnou motoriku bych řekla, že mají dobrou. Nejsem odborník na bobatha, ale cvicili jsme a meli bychom stále cvicit vojtovku (na posílení břicha) a musím říct, že vojtovka zabirala vždy šíleně rychle. Např. 2.vzprimeni udělal jeden po 1,5 dne cviceni, druhy zase lezl po 2×zacviceni :) I roční děti se dají ještě vojtit.

Těším se i na příspěvky od dalších maminek, protože sama jsem zvedava, jak je to pak se staršími dětmi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.20 17:18

@Bubla Bůčková je to tak, alespoň vývoj u dcery postupuje ve skocích, obvykle když už jsem na dně a čaruju různé špatné scénáře, tak přijde pokrok. Tak snad se blíží, protože teď mám opravdu špatné dny :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama