Hysterický dvouleťák

2797
19.11.19 14:38

Hysterický dvouleťák

Ahoj, jdu si pro inspiraci jak reagovat na změnu chování syna. Je mu 21 měsíců, chodí, mluví, je velice chytrý a zkouší už i první diskutování. Před 8 týdny k němu přibyla dcera, celkem klidné miminko, ale hodně nosící se, do toho se synovi klubou pětky a manžel je doma na neschopence, takže změn hafo. Každopádně před asi třemi týdny začal mít syn dost šílené záchvaty hysterie. Nejdřív v noci - najednou se vzbudil s řevem, plakal a opakoval „nenene“. Pak začaly záchvaty přes den - chci třeba odnést nákup a on začne hned šíleně plakát, dupat a řvát, že to chce odnést on 8o nebo když ho chci třeba prebalit a on nechce, opět řev, dupání, kopání okolo. Občas to začne úplně bez důvodu - dnes jsme šli venku po chodníku, on vysmátý a najednou bzik - řev, plac, dupání. Zkoušela jsem se ho ptát, co se děje, ale nic z něj v tu chvíli nedostanu. Vůbec tomu nepředchází nějaké gradování, dohadování, prostě hned na plný koule.

Nejhorší to je, když má jít spinkat po obědě - je unavený, ale nechce spát, tak spustí. Pak usne, jenže se vzbudí třeba po hodině se stejným řevem.

Je to pro mě šílený šok, nikdy předtím nic takového nedělal a nevím, jak na to reagovat. Nemám ráda fyzické tresty, ale je mi zároveň špatně z maminek, co je batole ve vzteku i mlátí a ony mu jeste nabídnou lízátko :roll: takže dotaz - jak řešíte takové záchvaty vy, pokud to znáte? A myslíte si, že je to prostě truc, nebo že má opravdu nějaké trápení?

Předem díky :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1130
19.11.19 14:42

Naprosto s klidem to ignoruji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4914
19.11.19 14:42

Radu nemám, každá matka i dítě je jiný, každý to dělá jinak. Nicméně tě můžu uklidnit. Je to úplně normální chování dvouletaka a přejde to. Držte se :mavam:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11207
19.11.19 14:50

Jo, bohužel je to normální. Zažila jsem to s první dcerou, té se to drželo poměrně dlouho, jelikož jsem povolovala, u druhé už mám nasatvené pevné hranice a kolikrát se vzteká jak kdybych jí vraždila a nepovolim..snad to přejde brzy, taky máme teď šílené období, ale lepší se to. Nejdříve asi celé zaří/říjen každodenní hysterčáky v předsíni, že nehce bundu (musim odvádět straší do školky), pak zase odpolední řev, že pro ní jdeme. To už naštěstí pominulo..tedd zase řeším, že jsem jí min. týden odstavila a přesunula do pokojíčku, takže zase celonoční řevy, je to na palici.. :zed:
Ale neboj, každé dítě z toho vyroste.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1707
19.11.19 14:56

Jo to je normalni, bude to ted gradovat… Bude to casteji, neznas to tak si z toho vykulena… ja uz to znam, nejlepsi je nereagovat a cekat az to prejde. Stejne te v tu chvili neslysi at rikas cokoli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10337
19.11.19 15:00

To není hysterie. Ale jak se mu vyvíjí mozek, tak teď holt vyplavuje spoustu emocí, se kterými si neumí poradit.

Samozřejmě že ti ve dvou letech neřekne co se děje - neví to, jen prostě teď příliš silně cítí frustraci a vztek, plus teda má nejspíš nějaké zlé sny, pokud se budí v noci.

Potřebuješ hlídat režim, aby nebyl přetažený, hladový, žíznivý, nudící se a podobně - to dost sníží četnost a inteznutu podobných stavů.

Je dobré porozumět kdy a co takový stav spouští a všímat si prvních signálů, kdy ještě jde řešit problém odvedením pozornosti, nebo něčím jinám.

Jinak potřebuješ počkat, až to přejde, mezi tím nenaskakovat sama na nějkou emoční reakci a až se to odplaví, tak ho ideálně ujistit, že je v pořádku.

Jinak projdi tyhle články, jsou dost praktické.

https://blog.linkabezpeci.cz/…jeho-rodicu/
https://blog.linkabezpeci.cz/…ekle-batole/
https://blog.linkabezpeci.cz/…u-potrebuje/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3z/
https://blog.linkabezpeci.cz/…pravidlo-3p/
https://blog.linkabezpeci.cz/…-neposluchy/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
19.11.19 15:04

Myslím, že ty změny mají na chování určitě vliv, i když nám nepřijde, že by třeba byly extrémní. Podle mě to negativní pro něj zpracovává ječením. Moje zkušenost, doma dvouletak a měli jsme nějaké změny doma. Malý si už přes den chodil sám čůrat na nočník, začal se pocuravat, hysterak jen co se mu ukázal nočník. Pak hysteraky dá se říct vždycky, když se na něco řeklo ne atp. Vydržel řvát i dvě hodiny. Když se k němu kdokoli z rodiny přiblížil, bylo to ještě horší, všechny odstrkoval a jecel ještě víc. Co nám dejme tomu zabralo, nebo zkrátilo ječení. V situacích kde to šlo, být poblíž, ale nechodit k němu, čím víc jsme to řešili, čím víc pozornosti, tím víc řevu. Někdy začít dělat něco zajímavýho, přišel se sám podívat co se děje a bylo po řevu. Ale spíš mám pocit, že to přešlo postupně samo, co se všechno nějak ustálilo a zvykl si. Takže za mě, pevné nervy, pravidelný režim, nepovolit hranice a pochopení pro prcka :srdce:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3762
19.11.19 15:08

Normalni to je, zazila jsem to s prvni od 18 mesicu, kdy se mi venku valela po zemi vzteky. Druha je vztekla uz od roku, stoji to za to. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1707
19.11.19 15:17

Ja cekam az to prejde sem u ni ale nesaham na ni, nemluvim na ni…davam bacha aby se pri tom kouleni nebouchla do hlavy a tak. Az to prejde, reknu ji ze je vse v poradku, nebo obejmu a tak… nejhorsi co muzes udelat je mu do zachvatu mluvit, vztekat se nebo dat na prdel…ani sahat na dite v tu chvili nedoporucuji :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
341
19.11.19 15:55

Já nevím teda ale bude tam lehce žárlivost a snaží na sebe upoutat pozornost, přece jen ji má min než před druhým dítětem. A když chce idnes odpadky tak ať je odnese a dostane pochvalu naše koše vynáší už od 14 měsíců, plus dělá semnou i ostatní věci. Chce pozornost takovou kterou tě chuť nemá. A časem se s tím srovná

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3854
19.11.19 15:55

Ingoruj. Syn za dělá od 15mes. Když není po jeho tak spustí… Kouše, bouchá se do hlavy, hlavou o zem atd.. posadim ho na zem ať řve. (Teď samozřejmě myslím doma) on vstane a s hytercakem jde ke mě a je klid hned.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6471
19.11.19 16:20

Byli jsme nedávno ve stejné situaci. Dcera se narodila, když bylo synovi 20 měsíců. Do té doby super domluva. Začalo to tak měsíc, dva po porodu a trvalo několik týdnů. Myslím si, že částečně s tím souvisela žárlivost, ale primární důvod je prostě to, že se v tomhle věku děti učí zpracovat svoje emoce. Když ho ten záchvat chytl, dělala jsem, že se nic neděje. Když jsem ho utěšovala, bylo to ještě horší, když jsem nadávala a trestala, jakbysmet. Když skončil, vždycky jsem si o tom s ním popovídala, proč nemůže, proč zakazuji. Dvouleté dítě už leccos pochopí. Pokud to byla scéna, kdy mu něco nešlo, ukázala jsem mu, jak na to. Důležité bylo neustoupit. Tím dítěti uděláš medvědí službu a prdloužíš to. Teď jsme čtyři měsíce od porodu a malý je zase jako dřív, jen tedy víc tvrdohlavý, odpovídá,, ne" úplně na všechno :lol: ale to je spíš legrace. Hodně mi pomohlo si o tomhle období přečíst, dokázala jsem se do něj v tu chvíli daleko víc vžít :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2285
19.11.19 16:28

@Bídžej Odlišila bych noční jekot - to můžou být ty stoličky nebo noční děsy, bohužel u dvouleťáků ne neobvyklé a denní jekot. Denní jekot je období prvního vzdoru neboli první puberta. Pro rodiče nic moc, ale buď za to ráda, znamená to, že se jeho nervová soustava vyvíjí a dozrává tak, jak má. Přejde to..

My zatím máme light verzi…čekám, kdy to přijde. Včera třeba několikaminutový brek, protože mi mládě nabízelo sušenku a já nepochopila, že si mám kousnout jen jako a kousla si doopravdy..to bylo neštěstí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2797
19.11.19 17:30

@Tejule @vertunka @lucynka25 @Renca8 @Ou @Pantera @scentini @Leo44 @lampicka11 @Aduš8 @bertoldina

Lidi díky moc všem, jsem ráda, jak jste se všichni víceméně shodli - zatím jsem to řešila přesně tou ignorací, občas ptaním se, ale bála jsem se, že se mi z malého stává rozmazlenec. Dost mě uklidnilo, že je to normální. Přečtu si ještě ty tvé odkazy @Ou - vypadají dost zajímavě :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama