Jak je to se studní?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hans-0
Povídálka 29 příspěvků 12.02.18 19:06
Jak je to se studní??

Ahoj, poradíte mi??
Chceme s přítelkyní kupovat dům, ale má vadu na kráse. Nemá studnu, při prohlídce nám bylo majitelem řečeno, že když budeme mít o dům vážný zájem, tak jí na své náklady nechá zařídit.
Jenže dneska, když jsem hovořil s makléřem a řekl mu, že chci před koupí uzavřít smlouvu, kde bude napsáno, že studna bude v katastru, v pořádku, bude mít rozbor vody a bude napojena na dům.
Když to makléř řekl majiteli, tak nám volal zpět s tím, že cena nemovitosti se asi zvedne. Noo a mě jde o to na co si dát pozor jak postupovat a jestli vůbec a nebo se na to vykašlat.
Jde mi o to jak poznat, že je studna v pořádku. Když odčerpám vodu, tak aby tam hned byla další, abych nečekal 5 dní :D :D :D Aby voda byla pitná. Rozbory může mít podplacené. Nebo aby nezničil pramen někomu jinému a td.
Jak to ošéfovat a na co si dát pozor dál. Máte s tím někdo také zkušenost??

děkuji moc za odpověďi :kytka: :kytka: :mavam: :mavam:

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
LucieaMimi
Stálice 71 příspěvků 12.02.18 19:15

Dobrý den, nechat si udělat studnu a napojit ji k domu je z hlediska administrativy (tedy aspoň u nás) docela zdlouhavá záležitost, to jen pro info ;) Jinak, ke studni (pokud ji chce teprv dělat) by původní majitel měl mít hydrogeologický posudek a v něm by měly být odpovědi na všechny vaše otázky (nebo aspoň na většinu). U stávající starší studny by měl být udělán pasport studny a tam by taky mělo být uvedeno vše důležité.

lusy.lus
Kecalka 290 příspěvků 12.02.18 19:21

Pokud bude vrtat novou studnu, tak je to opravdu na dlouho. Musí se dělat průzkumný vrt, ten se zkouší, k tomu je dokumentace ohledně vydatnosti, kvality atd. Pokud je to ok, tak se pak vrt legalizuje, musí se projít uzemním a vodoprávním řízením a kolaudací. A myslím, že se studna nezapisuje do katastru.

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16759 příspěvků 12.02.18 19:22

Tak vyhloubit studnu je náročná věc, fyzicky i papírově. Navíc mám dojem, že musíš mít od úřadů povolení. Kvalita vody se může měnit, třeba v závislosti na klimatu nebo dalších faktorech (vsakování škodlivin a pod.)
V dnešní době, kd je nemovitostí docela málo, se divím, že se majitel tak snaží. Jednodušší by bylo prodat to jinému zákazníkovi, ev. snížit cenu? :think:

pe-terka
Neúnavná pisatelka 16759 příspěvků 12.02.18 19:24
@lusy.lus píše:
Pokud bude vrtat novou studnu, tak je to opravdu na dlouho. Musí se dělat průzkumný vrt, ten se zkouší, k tomu je dokumentace ohledně vydatnosti, kvality atd. Pokud je to ok, tak se pak vrt legalizuje, musí se projít uzemním a vodoprávním řízením a kolaudací. A myslím, že se studna nezapisuje do katastru.

staré studny ne, ale s novýma si nejsem tak jistá :nevim:

dedrichov
Závislačka 2969 příspěvků 12.02.18 19:24

Takže tam vůbec není voda?
Do toho bych nešla

lusy.lus
Kecalka 290 příspěvků 12.02.18 19:27

@pe-terka Já myslím, že ani nové. Že jsou součástí pozemku. Ale stopro jistá si nejsem. :think:

kazda.m
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.18 19:30

To že bude voda pitná ti nikdo nezaručí. Záleží na podloží, zda tam dřív třeba nebyla louka kam se vyváželi fekálie atd. Takže když v rozboru vyjde že voda není pitná, nemůže za to majitel pozemku (pokud tam teda něco nelil do země).

U novostavby to bylo tak že přijela studnařská firma, vytipovala kde na pozemku bude nejlepší místo na studnu. Toto tipoval starší pán, asi proutkař, přišel nám docela férovej protože narovinu řekl že tam žádný super vhodný místo moc není ale že je mu jasné že studnu chceme, tak určil nejlepší místo. Ta firma udělala vrt (myslím že se tomu říká průzkumný vrt), tam není třeba stavební povolení jako je tomu u stavby, asi jen nějaké ohlášení ale vše měla v režii ta firma. Jakmile byl hotov vrt, firma dále zpracovala projekt pro stavební úřad, hydrogeologický posudek. Tato část trvala extrémně dlouho, už jsme se báli že jsme naletěli, ale těch lidí co pišou tyhle projekty a posudky je prý hrozně málo takže jim to trvá. S těmito podklady jsme pak došli na SÚ, kde stavbu jakoby dodatečně povolili a pak bude zkolaudována.

O tom na kolik vody je studna dimenzována /kolik můžeš čerpat/, technické parametry apod je v tom posudku. Akorát myslím že tam nebylo zda je to voda pitná, užitková. Že to jsme si nechali dělat zvlášť rozbor. Ale tam taky záleží z jaké hloubky se bere vzorek, jak dlouho ze studny čerpáš…

My třeba nemáme vodu vůbec pitnou a vůbec je dost blbá. Plánujeme ji na zalévání a mytí auta. Zvažovali jsme i na splachování ale má taky dost železa např. takže to barví wc. Existují řešení, filtry, čištění no. Ale tím jsme se zatím ještě nezabývali zda by to stálo za to.
Snad jsem to řekla správně, my jsme ty administrativní záležitosti vše nechali na firmě.

kazda.m
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.18 19:31
@lusy.lus píše:
@pe-terka Já myslím, že ani nové. Že jsou součástí pozemku. Ale stopro jistá si nejsem. :think:

Máme novou, zatím před kolaudací, ale zatím se nikdo o finální fázi zápisu na katastr nezmiňoval.

ka2ka
Extra třída :D 13120 příspěvků 12.02.18 19:36

U nás povolení na studni půl roku minimálně

kazda.m
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.18 19:39

@ka2ka Myslím že u nás taky tak…

Janli
Kelišová 6267 příspěvků 12.02.18 19:40

Studna se do katastru nezapisuje. Nemá půdorys 25m a není to nadzemní stavba.
Jinak pokud má být studna jediným zdrojem vody pro dům, dala bych od toho ruce pryč. Z vlastní zkušenosti, kvalita vody se může ménit tak rychle, že to testováním nejde postihnout. Lepší je si studnu zřizovat sám a vědět, že mám vše v souladu se zákonem, než to nechat na člověku, který už tam bydlet nebude a pak se divit.

ka2ka
Extra třída :D 13120 příspěvků 12.02.18 19:41

@Hans-0 a to doufej že na tu vodu vůbec narazí a že bude do 30m hloubky protože pak už by to měl mít na starosti báňský úřad pokud se nepletu

kazda.m
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.02.18 19:43
@ka2ka píše:
@Hans-0 a to doufej že na tu vodu vůbec narazí a že bude do 30m hloubky protože pak už by to měl mít na starosti báňský úřad pokud se nepletu

Nehledě na to že se platí každý metr hloubky.

tulipán
Závislačka 3348 příspěvků 12.02.18 19:43
@lusy.lus píše:

To je ale cesta oklikou. Pokud narazi na uredniky, kterym tento “ zaruceny postup” uz leze na nervy, tak si akorat vykoleduje tri mesice jednani navic.
@Hans-0 Zkusebni vrt je mozny a s vyhodou, ale pak se musi podat zadost na uzemni rizeni (4 mesice) a pak podat zadost na vodohospodare (2 mesice). Az vydaji povoleni, tak se teprve muze vrtat studna. Takze cca 6 mesicu od podani prvniho papiru se vrta studna. Nejakou dobu trva i zpracovani povinneho projektu, ktery se odevzdava uz pri uzemnim rizeni. Zaroven se odevzdavaji vyjadreni x instutici, ze souhlasi s umistenim studny (CEZ, plynari, vodovody…: my jich meli asi 9). Realita v nasem state.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jan Tuna hledá svědky napadení v SaSaZu: Byl holohlavý a mlátil mi hlavou o zeď!

Hodně živo je v posledních dnech kolem moderátora Jana Tuny (45). Bývalý... číst dále >

Jak je možné, že střelec utekl? Byl dvacetkrát (!) trestán, hledá ho 300 mužů!

Chérif Chekatt (29) je jediným podezřelým ze střelby na vánočních trzích v... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svatební šaty Chopry: 24 metrů dlouhá vlečka a dva miliony flitrů

Bollywoodská herečka Priyanka Chopra (36) si před pár dny vzala za manžela... číst dále >

Příběh Miloše: Exmanželka žárlí na mou přítelkyni, chce se vrátit

Ženil jsem se z lásky a věřil, že na celý život. A pár let to tak i vypadalo.... číst dále >