Jak koupat dítě s odporem k vodě

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
3155
3.1.22 17:59

Jak koupat dítě s odporem k vodě

Ahoj všem, snad nejsme jediná, kdo toto řeší. Dcera má 2 a čtvrt, od narození nenávidí vodu. Jeci úplně pokaždé, nechce o koupání ani mluvit, kreslit, poslouchat pohádky… už od porodnice, s jednou světlou výjimkou teď poslední léto, to jsme ji i dostali po kotníky do bazénu, dobrovolně, párkrát. Chvíli pak zvládala i vanu, ale jen když tam stála a koukala. Jakmile jsem se jí jen dotkla mokrou rukou, spustila obvyklý jekot. Umyvani rukou po venku, záchodě atp jí nevadí, tak apson něco. Vsemozne se snažím jí to zpříjemnit, udělat z toho legraci, namotivovat, koupat se s ní, koupat s brachama, s tátou, samotnou, ráno, večer, všemožné hračky, bublinkovac, co hraje písničky, koupeme panenky, různé množství vody, různětepla voda, sprcha, vana, omývání mokrou zinkou… prostě mám pocit, že už není nic, co bych nevyzkousela. Jsem fakt bezradna. Dnes ji musím zase umýt a jen jsem vyslovila slovo koupat, tak hysterie.. fakt nevím, proč. A fakt nevím, co s tím. Umývat se přece musí. Do očí ji voda nestrikla nikdy, nikdy se nijak netopila, nenalokala, nic z čeho by tyto stavy mohla mít. Momentálně tu sedí celá ubrecena, je úplně hyn, mezi vzlykama říká „pópat ne“.. a to jsem o tom jen mluvila, ani jsme se nepriblizily ke koupelně ani jsem ji nezačala vyslikat, nic. Umýt se fakt musí, opět bohužel s řevem. Ona vypadá, že se asi boji, nevím, ještě moc nemluví, takže neřekne. Fakt nevím, jak ji pomoct. Nemate někdo nějakou zkušenost, radu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3393
3.1.22 18:09

Jak casto ju myjete a proc ju nenechate trochu byt. Mladsi do roka taky nesnasela koupani. S ohledem na sklony k atopii se koupala ve vanicce jednou tydne, nekdy i jednou za dva tydny. Absolutne jsem na to nesla silou. Ted je to maly vodnik, koupani miluje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3155
3.1.22 18:12

@luccifera myju ji jednou týdně, někdy jednou za tyden a půl. Je to dost málo, synové se běžně myjou ob den, někdy denně, záleží na počasí, pocení, naplni dne. Ale s dcerou to prostě častěji nejde. Já jí nechci vytvořit nějaké trauma, ale přece jí nebudu umývat jednou za půl roku… to nejde. My jsme dost cunata, sneseme hodně, ale někde zase ty hranice být musí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27764
3.1.22 18:12

@Midaku A co sprchovani? Jen takové šup šup a zase ven z vany?
Co teplota vody.? Staršímu voda nevadila za předpokladu, že to mělo alespoň tak 38 stupňů a bylo to maximálně po kolena (a mladší ječela, že to je horký a je tam málo vody :mrgreen: ).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
185
3.1.22 18:13

My jsme v tomto věku adoptovali dvojčata. Měli šílený strach z koupání. U nich to ale vzniklo zkušenostmi z kojenaku, kde je koupali stylem posadit do nezaspuntovane vany a sprchovali je i hlavu. Takže my začali úplně od znova. Nejprve úplně bez vany.Jen jsem je otirala zinkou, max. umyla nad umyvadlem.To jim nevadilo, zjistili jsme, že se bojí vany a sprchy.Ve vaně jsme mýlí nadobicko, vařili, měli tam skoro celou kuchyňku, myli jsme našeho psa a postupně velmi pomalu ten strach mizel.Dnes je jim 7 a koupání miluji.Co to zkusit nějak podobně,?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9174
3.1.22 18:13

@Midaku Já mám se svými dětmi u věcí, které nemají rády tu zkušenost, že čím méně okecávání, tím méně řevu. Nemluvit o tom dopředu, nepřesvědčovat, jak je to super (to je velmi rozšířená rada a z mého pohledu jedna z nejblbějších, protože tím dítěti dáváš najevo, že nepřijímáš jeho pocity a podsouváš mu svoje, v podstatě mu lžeš a přijde mi, že ty děti to stejně většinou neberou, protože nejsou blbé). Vykašlat se na bublinkovače a jiná šidítka. Čapnout, svléknout, rychle umýt to nejnutnější, na její reakci říct „chápu, že to nemáš ráda, ale je to potřeba, umyju tě co nejrychleji to půjde“. Řvát bude, ale mnohem kratší dobu, nebude se stresovat ještě před úkonem. Naše děti se u většiny z těch činností, které nesnášely, s tímhle přístupem brzo uklidnily, asi proto že vycítily, že se je nesnažím oblafnout (si myslím).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8156
3.1.22 18:18
@Hoa Mai píše:
@Midaku Já mám se svými dětmi u věcí, které nemají rády tu zkušenost, že čím méně okecávání, tím méně řevu. Nemluvit o tom dopředu, nepřesvědčovat, jak je to super (to je velmi rozšířená rada a z mého pohledu jedna z nejblbějších, protože tím dítěti dáváš najevo, že nepřijímáš jeho pocity a podsouváš mu svoje, v podstatě mu lžeš a přijde mi, že ty děti to stejně většinou neberou, protože nejsou blbé). Vykašlat se na bublinkovače a jiná šidítka. Čapnout, svléknout, rychle umýt to nejnutnější, na její reakci říct „chápu, že to nemáš ráda, ale je to potřeba, umyju tě co nejrychleji to půjde“. Řvát bude, ale mnohem kratší dobu, nebude se stresovat ještě před úkonem. Naše děti se u většiny z těch činností, které nesnášely, s tímhle přístupem brzo uklidnily, asi proto že vycítily, že se je nesnažím oblafnout (si myslím).
:pankac:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3155
3.1.22 18:21

@Hoa Mai tohle jsem zkoušela, jen vyšších, dát do vany, co nejrychleji umýt, hned utřít a hotov, pak pochválit. Ale výsledek je jen to, že teď se bojí i vyslikani, protože si myslí, že ji chci dát do vany. Prevlekani v pohodě, když ví, že se jde ven, do pyzama a tak…ale když nic z toho není, je jasný, že koupání a šup, řev.
@Svistice vse, co píšeš, mame vyzkoušené. Ona dobrovolně nevleze ani do prázdné vany. Ani do sprchového koutu. Ale i tak díky.
@Stonyllka fíky, neco takoveho chci zkoušet teď. Ale aktuálně se nedaří nedaří s tou mokrou zinkou. Jak není čas spaní nebo venku, nevyslece se. Začne vriskat už u vyslikani a to je pak už asi jedno, jeslti ji při hysterii umyju zinkou, sprchou nebo ve vaně. Zkusím ji umýt zinkou při lrevlekani do pyzama, ale bojím se, že pak začne bojkotovat i to prevlekani do pyzama…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27396
3.1.22 18:26

U nás to bylo období, syn v tomhle věku taky koupání nesnášel, to byla vždy hysterie, nedej bože mu mýt vlasy, to si sousedi museli myslet, že mu minimálně trhame končetiny. Pak to přešlo samo, dneska mě pomalu každý den ukecava k napuštění vany, jak deme kolem drogerky, tak chce kupovat pěny a bomby do koupele atd. Takže za mě to chce vydržet a přežít :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3155
3.1.22 18:31

@Kriss Tina no taky jsem si myslela, ze to je jen období. Ale ono to období trvá od narození až doteď. Oba synové měli tak období, kdy vodu nemuseli, ale to bylo třeba půl roku max a ani tak nedělali takové scény. Madam si první scénku střihla už v porodnici, i sestřička se divila. A ve stejných kolejích pokračuje zatím celý svůj život.. to úplně na „jen takové období“ nevypadá. Ale co to je, to fakt netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27066
3.1.22 18:37

@Midaku syn se bál vody. Takže jsme to dělali tak, že se koupal v lavoru, ale byla to dlouhá cesta. Lavor (ne vanička, ale lavor na prádlo) bydlel s námi. Nosila jsem ho po domě. Za čas si v něm začal hrát, ale oblečený. Takže jsme zkusili svléknout a hrál si tam ve spodním prádle a později i nahatý. Jednou jsem mu tam dala misku s vodou a on si hrál, polil se a dobré. Postupně jsme přidávali vodu. Ale nekoupal se v koupelně, ale v obýváku. Měl u toho pohádky. Pak jsme pohádky vypli a postupně přesunuli do koupelny.
Dodnes koupání moc nemusí. Ale naštěstí už je velký…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11668
3.1.22 18:37

Četla jsem celou diskuzi a fakt radu nemám, ale spíš mě zajímá… Je to fakt její jediná výjimečnost? Já bych asi měla strach, aby se z toho nevyvinulo něco horšího :nevim: samozřejmě, pokud je její vývoj jinak standardní, tak nemá cenu si s tím dělat hlavu. Pak bych souhlasila s tím, dělat kolem toho divadlo. Ona může cítit i z tebe, že jsi z toho nervózní a už dopředu se bojíš, co zase přijde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3155
3.1.22 18:47

@Billi tohle je naprosto geniální nápad, kurnik, jaktože mě to nikdy nenapadlo… díky moc, zítra jdu koupit lavor a začneme seznamování.

@Aduš8 já ani nevím, přijde mi, že je vše ok. Akorát zatím neříká vety, jen slova, ale těch docela hodně. Občas se podaří spojit dvě slova s delší pauzou, tak ty vety apson o 2 slovech snad brzy přijdou. Má taky malou potřebu spánku, ale to asi není problém její, spíš můj :D a nema ráda ostatní děti jen svoje bráchy. V hernicce je nejspokojenejsi, když všichni odejdou do vedlejší místnosti a ona je sama, trochu se tak bojím školky, ale tam půjde až za trictvrte roku, tak to má ještě čas… jinak fakt asi nic, máme nestandardního prostredniho, oproti němu je malá geniální a hypernormalni dítě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
687
3.1.22 19:32

@Midaku když byl bratranec malý, tak měl podobný problém, teta mu tenkrát koupila malý dětský nafukovací bazének, nechala ho vybrat motiv a takové ty malé plastové míčky(ne moc, asi 20ks)… Nejdřív si tam hrál oblečený s míčky pak ve spodním prádle. To mu tam dávala plastové kelímky s vodou, za chvíli je vylil a hrál si, jak se mu namocilo spodní prádlo tak si ho sám dobrovolně sundal. Nakonec dali bazének vždy na koupání do sprchového koutu, nechali mu tam balónky a když neslyšel tekouci vodu tak byl ochotný i umýt :palec: ještě spolu byli vybrat takovou tu zinku na koupání a s tou se pak myl sám :think: měl ji v bazénku s vodou a asi po měsíci ji vzal na milost, ale je teda pravda že vlasy si od tří let myje sám, nikdo mu na hlavu nemohl ani sáhnout :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10596
3.1.22 20:07

…Maminka napustila vanu světlým pivem, a když nás všechny spláchla, pozval otec sousedy na černou flekovskou třináctku…

:mrgreen: :mrgreen:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat