Reklama

Jak naučit dítě protlouct se světem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 15.04.11 08:26
Jak naučit dítě protlouct se světem

Hned po ránu na mě padla smutná nálada z toho, jak jsou lidi (i děti) zlí a neumějí se chovat.
Včera došla dcera ze školky hrozně smutná a zamlklá. Dostala jsem z ní, že tam mají chlapečka, který je na ostatní děti (hlavně na holčičky - je jich tam 5 na 19 kluků) zlý. Konkrétně na moji dceru prská a ona to strašně těžce nese. Já ji od malička učím, aby byla tolerantní, aby se k ostatním lidem i dětem chovala hezky, protože oni pak se k ní taky budou chovat hezky. Ale byla asi blbost něco takového tvrdit, protože zlí lidi tady byli, jsou a budou a je jim fuk, jestli je dotyčný hodný nebo ne. Spíš si z něj udělají ještě otloukánka. Dcera je introvertní a nedokáže na dotyčného chlapečka zvýšit hlas, jen na něj kňourne, že se jí nelíbí, co jí dělá.
Jak mám svoji dceru naučit se bránit a protlouct se životem, vypořádat se s takovými Martínky? Proč ostatní rodiče neučí svoje děti, aby byly na ostatní hodné? Řekla jsem to ráno učitelce, co jsem se dozvěděla. Ta mi řekla, že si toho včera všimly, že Martínek kolem sebe prská a plive a že mu to zatrhly a vyhubovaly, protože to pak od něj chytají ostatní děti. Ale řekla bych, že se nezabývají tím, že některým dětem to může být opravdu nepříjemné a že třeba moje dcera dnes šla do školky s hysterickým pláčem a držela se futer, což normálně nedělá.

Sama jsem nevěděla, co je pro ni dobrá rada. Běžet to říct učitelce a být za žalobníčka? Plácnout ho přece nemůže, to by dělala přesně to, co jsem ji učila, že se dělat nemá. Plivnout na něj taky? Přece nejsme prasata v chlívě, navíc by to pak třeba zkoušela i na mě nebo na jiné děti. Nevšímat si ho? To je ale přesně to, co ji dělá smutnou ještě víc, že si s ním nedokáže poradit, protože on to udělá znovu.

Jak ji mám naučit tomu, co je správné, co se dělat má a co ne, když pak přijde takovýhle Martínek a jemu podobní a ona pak neví proč?

:cry:
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »

Reklama

Reakce:

kate02
Nadpozemská drbna 26100 příspěvků 15.04.11 08:32

S tímhle taky bojuju, Kuba je ještě malej, snažím se ho učit, aby byl na ostatní děti hodnej, ale zároveň mu nechávám dost vlastního prostoru, mezi dětma vysvětluju, pokud začne být moc hrrr, ale zase nezasahuju vždycky úplně hned… Prostě chci, aby se v případě, že mu někdo něco bude dělat, uměl bránit a ne jen stál jako trouba… Což už teď mám pocit,že se docela daří, jen tak něco líbit si nenechá :-D

Popravdě si občas říkám, že je možná lepší mít doma „hajzlíka“, kterej si jede po svým a ostatní moc neřeší, než mít doma otloukánka :roll: ale úplně se mi to taky nelíbí :-?

Pipet
Generální žvanilka 24083 příspěvků 15.04.11 08:36

Já tohle ještě neřešila, ale nejvíce se mi líbí zajít za učitelkou a říct to. A nebrat to jako žalování, ale jako prosbu o pomoc - Paní učitelko, on na mě prská a já nevím, co s tím udělat, neposlouchá mě.
Kdyby Majda měla podobný problém, asi bych jí poradila tohle.
Umět si říct o pomoc je taky důležitá „dovednost“.

kate02
Nadpozemská drbna 26100 příspěvků 15.04.11 08:38
Pipet píše:
Já tohle ještě neřešila, ale nejvíce se mi líbí zajít za učitelkou a říct to. A nebrat to jako žalování, ale jako prosbu o pomoc - Paní učitelko, on na mě prská a já nevím, co s tím udělat, neposlouchá mě.

Jenže já právě vidím problém v tom, že i když xkrát dítěti řekneš, že to není žalování, ale prosba o pomoc, tak ostatní děti to tak brá nebudou a může to pak bý ještě horší… :roll:

PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 15.04.11 08:42

Je fajn umět si říct o radu, ale zas na druhou stranu to za ni zase vyřeší někdo jiný a zase se to nenaučí sama :-( Nechci aby byla na děti zlá a například ho za trest bouchla, aby dal pokoj, ale ještě víc nechci, aby si na takové chování zvykala a nechala si to líbit :-(

PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 15.04.11 08:43
kate02 píše:
Pipet píše:
Jenže já právě vidím problém v tom, že i když xkrát dítěti řekneš, že to není žalování, ale prosba o pomoc, tak ostatní děti to tak brá nebudou a může to pak bý ještě horší… :roll:

No právě.. Může to být ještě horší v tom, že by ji třeba vyčlenili z kolektivu. Ona do něj navíc ještě ani nezapadla, protože nastoupila do školky až v březnu, kdežto většina dětí je tam už do září (až na vyjímky).

Přiznám se ale, že přesně to jsem jí nakonec řekla, aby udělala. Nic lepšího mě nenapadlo. S tím, že o víkendu si s ní o tom ještě promluvím a zkusím vymyslet něco jiného..

Black_Orchids
Závislačka 3828 příspěvků 15.04.11 08:45

osobně si myslím, že takovým malým otrapům jen chybí pozornost (v rodině, okolí, ve škole…), a proto si ji vynucují všemožnými způsoby, včetně popsaného prskání. dle mého by pomohlo to jeho chování s ledovým klidem prostě přejít a nevšímat si ho.
tuším, že asi bude těžké pro malou toto zvládat, ale asi bych jí vysvětlila, že na světě nejsou všichni hodní, nechovají se tak, jak by měli a že jich takových bude v životě potkávat čím dál tím víc.

Pipet
Generální žvanilka 24083 příspěvků 15.04.11 08:47
kate02 píše:
Pipet píše:
Jenže já právě vidím problém v tom, že i když xkrát dítěti řekneš, že to není žalování, ale prosba o pomoc, tak ostatní děti to tak brá nebudou a může to pak bý ještě horší… :roll:

Kdyby se to dělo puberťákovi, nakoupím knihy o asertivitě a tak, ale ve třech letech? :think: Kdo ty ostatní děti naučil, že „žalovat se nemá“?

Chjo, to je těžké… Doma trénovat, jak odpovědět, jak se ohradit, v mezičase prostě „žalovat“, když si s tím sama neví rady?

MaeGandal
Kecalka 156 příspěvků 15.04.11 08:50
PetiteFillette píše:
Je fajn umět si říct o radu, ale zas na druhou stranu to za ni zase vyřeší někdo jiný a zase se to nenaučí sama :-(

Samozřejmě že je důležité naučit se problémy řešit sám, ale jsou věci, které prostě sám člověk (a určitě ne dítě) nevyřeší. V těhle případech je třeba umět si říct o pomoc. Mluvím o šikaně, zneužívání atd. Pokud dcera řešit nedokáže, čemuž se nedivím, tak jít si říct o pomoc je v pořádku. Taky se mi líbí to ignorování, jak někdo psal, ale to chápu, že pro dceru bude těžké. Mae

kate02
Nadpozemská drbna 26100 příspěvků 15.04.11 08:57

Holky já právě nevím no… :-( V tomhletom mě celej tenhle svět štve… Ale u nás na to má vyhraněnej názor manžel, ten si šikanu prožil a prostě nechce, aby to Kuba měl taky tak… Ale chcem taky mrňouse naučit,aby to řekl nám a my to pak budem řešit…

Ještě mě napadlo, co si promluvit s rodičema toho kluka, co malou takhle zlobí? I když to asi nebude k ničemu :-(

Neprihlasena Jaruna 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.04.11 09:04

Nebudu ti radit,jak dite naucit se branit.Mam dve vetsi holky,obe jsou uplne odlisne.
Ale…ke starsi do tridy prisel novy kluk,teda,to bylo neco.Ze ja se nekdy neudrzim a nadavam,ale co on poustel z pusy,to nebylo mozne.Dcera chodila domu,od nej pojmenovana jako KU..A,P..A,MR..A :cert: .Ja myslela,ze me trefi slak,protoze hlavne ani nevedela co to je a chtela to vysvetlit.Rekla jsem ji,at si ho nevsima,ale chlapec nachazel nova a nova sprosta slova,vyjmenovat je proste vsechny ani nejde.
Treti den jsem to uz nevydrzela a rano naklusala do skoly,kluka vytahla ze tridy a uprimne…myslela jsem,ze ho zabim!Dostal takovy kapky,taky jsem ho upozornila na to,at tohle si rika doma rodicum a ne moji holce a jeste jednou uslysim,ze rekne jedno sproste slovo,prijdu a dostane pres hubu on,i jeho matka!
A byl klid!Nikdy si me dcery uz nevsimnul.

PetiteFillette
Extra třída :D 13847 příspěvků 15.04.11 09:05

Obávám se, že by se mi jeho rodiče přinejlepším vysmáli. Jako všichni rodiče by chtěli chránit svoje dítě.. Jestli to ale takhle bude pokračovat pořád, tak mi jednoho dne stejně nic jiného nezbyde.
Nejsem si úplně jistá, jestli to náhodou není ten samý chlapeček, u kterého jsem podobné projevy už párkrát viděla. Ale myslím, že to je on. Linda seděla na záchodě, on si zrovna myl ruce. Stála jsem mezi dveřma. On k ní přiběhl, dal jí obličej ai tak 5cm před její, ksichtil se, vyplazoval jazyk a dlaněma jí začal rychlým pohybem žmoulat tváře. Nevím jak to popsat, takovým tím pohybem, jak si třeme ruce o sebe, když děláme prosím prosím.. Muselo to být hoodně nepříjemné, měla pak obličej celý červený. Ona na něj vyjeveně hleděla a byla schopná mu jen říct, že čurá :nevim: Chlapec zas odběhl a vlastně jsem ho nikdy neviděla v klidu, vždycky jen běhá a je ho všude plno.
Doufám, že to nedojde tak daleko, že bych dceru musela dát do jiné školky. Tato nám jinak plně vyhovuje a hlavně ani na výběr v dnešní plné obsazenosti není..

Etcetera78
Neúnavná pisatelka 17546 příspěvků 15.04.11 09:24

Ahoj, ja zatim zadne osobni zkusenosti nemam, tak nemuzu moc radit, ale kdysi mi jedna kolegyne vypravela, ze u nich ve skolce meli podobneho Martinka, no a oni to doma svemu synovi vysvetlovali ne jako ze je zly, ale ze je hloupy. A nacvicili s nim vety typu „Ty jsi ale hloupej, kdyz mi vylivas to piti, to chytry lidi nedelaji“ „Pani ucitelko, podivejte, jak je hloupej, on mi schvalne vyleva piti“

Ostatni deti se toho chytly a pry to docela zabralo, protoze byt „zly“ tem malym „hajzlikum“ nevadi, ba jsou na to skoro pysni, ze se jich ostatni boji, ale nikdo nechce byt Hloupej…

ivuska.h
Echt Kelišová 8651 příspěvků 15.04.11 09:24

Do školky, kdy pedagogové podobné věci nedokáží vyřešit, bych dítě nedala. Tohle je věc výchovného působení učitelek, děti si to opravdu samy nevyřeší.

Nechápu, co je to za fenomén, to „žalování“ za nás to byl snad největší hřích, ale vždyť je to blbost. Svoje děti rozhodně vedu k tomu, že když se děje něco, s čím si samy neporadí, z čeho mají strach nebo tak, mají se obrátit na dospělého, který má v dané situaci možnost to řešit. Ať už jsem to já, manžel, babička nebo učitelka ve školce. Nicméně za ideálního stavu by to vůbec nemělo být potřeba, ty pečující osoby by si samy měly všimnout, že se něco děje a přistupovat k tomu aktivně.

Ovšem otázka, jaké výchovné metody uplatňuje rodina chlapečka a jaké učitelky ve školce… On je rozdíl říct dítěti „To nedělej, nebo dostaneš!“ a „Nelíbí se mi, že to děláš, holčičku to mrzí/je z toho smutná/bolí ji to.“ No to už je ale na jinou debatu.

lucienne
Neúnavná pisatelka 16117 příspěvků 15.04.11 09:24

ahojky. učitelkám a ředitelkám je to jedno. mě šikanoval jeden kluk (horší věci než plivání), řešilo se to s ředitelkou a ta řekla že to řešit nebude protože ten kluk ma dobre vysledky v plavani (byla to sportovní škola) a jeste by chtel odejit kdyby mu dali nejaky potrestani :roll: musela sem odejít. bohužel…

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Kult i česká milenka Richarda Hammonda z Top Gearu. To je Škoda Rapid

Překoná někdy nová, právě představená škodovácká Scala popularitu Rapidu? Pro... číst dále >

Proč dítě Meghan Markle a prince Harryho nebude princ ani princezna?

Těhotenství Meghan Markle (37) oslavuje celá Británie, neboť je to událost,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >

Jsem zvědavá, do světa mě to táhne pořád, říká Marta Jandová

Její kapela Die Happy patřila k nejpracovitějším v Německu, za pětadvacet let... číst dále >