Jak odstavit 18 měsíců?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
54
16.9.21 05:36

Jak odstavit 18 měsíců?

Ahoj, prosím o radu.

Kojení mám ráda, ale malá se teď už přes měsíc budí tak 8× za noc a pije… takže buď jdu spát a vstávám s ní abych se aspoň trochu vyspala nebo se nevyspím. Už tím trpí domácnost. Rostou jí průběžně zuby, to jo, ale už je to prostě dlouho a nevypadá to na změnu. Navíc v noci začne brečet, když se k prsu hned nedostane (dřív spíš kňourala), takže probuzení je obzvláště příjemné. Spím s ní v posteli, v podstatě už od porodnice. Přes den taky pije, jídlu zas tak moc nedá.
Prošla jsem si diskuse a rady, ale stejně nevím.

• dát ji na noc tatínkovi nebo babičce - táta je nervák, už jsme zkoušeli, nedal to, babičky daleko
  • v noci se fakt krmí, nemá to jen na dudání, zároveň ale nechce flašku ani dudlík (nikdy neměla), když jí dám vodu z pítka, taky se začne rozčilovat a nechce - jak ji tedy v noci zbavit hladu a žízně
  • nechat pár nocí brečet - už jsme pár pokusů s nočním odstavením měli - nedala jsem poslouchat řev, takže to asi není metoda…
  • postupně ubírat mlíko - když je to můj hlavní plán na den, tak to jde, že pije třeba jen 2× přes den (hlavně když jsme mimo domov), ale pak se to vždycky brzo vrátí zpět - vyžaduje to furt - když ji místo toho nabízím jídlo a pití, tak to nechce, jde po tričku;

Každopádně zatím se zdá, že budu muset nejdřív odstavit přes den, pak na uspávání, aby to skončilo i v noci - čili úplně, i když přes den bych klidně kojila (a počkala na samoodstavení); před pár měsíci se mi podařilo uspávat večer bez prsa v puse (nakojit a pak až uspávat) a zlepšilo se i spaní, ale to ještě bylo období, kdy tak neřvala bez prsa (pak přišly zuby, nachlazení, pohodlnost - a bylo to zpět).

Malá se v noci probudí fakt při všem - když se otočím, někdy se pak i vyprdí. Navíc se podle mě taky nevyspí - dopoledne je často nevrlá, než si zdřímne kolem oběda, pak bývá lepší. Spí jednou, usíná buď na prsu (to jsem za dudlíka) nebo v kočárku či nosítku - ne sama.

Díky za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1890
16.9.21 06:13

Ahoj :) Já odstavovala docela dlouho a fakt pomaličku, ale dcera to vzala fakt skvěle a vůbec ji to nevadilo (a to byla zavislak)
Dceru jsem přestala kojit v 16m
Kojila se hodněkrát přes den… v noci už pak méně.
Udělala jsem to tak, že jsem ubírala přes den kojení. Každých par dnu o jedno kojení během dne méně. Když jsem přes den přestala kojit tak jsem to tak zas nějakou chvíli nechala a kojila jsem jen večer, noc a ráno. Pak jsem přestala kojit večer a dala UM.. zase jsem to nějakou dobu takhle dělala :) pak jsem vzala noční kojení (to se budila jednou/dvakrát … ale už při prvním odebrání v noci se mi podruhé nevzbudila (nahrazeno UM).. nejhorší bylo pro nás ranní kojení… to jsem taky odebrala po čase :) (celkově jsem odstavovala nějak měsíc a půl..možná dva.. to si nejsem jistá)
Dceři bude za 11 dni 19m a udělalo nám to takhle … večer um a pak až ráno um :) občas se v noci probudí ale to ji stačí dudel a nebo napít se čajíčku :)
Snad jsem to napsala alespoň trošku srozumitelně :D
každé dítě je jiné a každé to asi trošku potřebuje jinak :) zkusila bych prvně denní ubírat :) a jak přestanete přes den tak pak vzít to.. které bude nejméně stresující pro ni… a až nakonec to.. co je největší problém :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22
16.9.21 06:32

Ja som to prave teraz riesila a uz to budu 5 dni co nekojim. Teraz maly krasne spinka, pred tym sa budil furt na prso. Ja uz som z toho budeni bola zoufala.
Skus odstavat´ postupne. Doporucuji zaciat cez den, to bude jednoduchsie niez noc. Cez den je lepsie zabavit’, ked na to bude pytat. Na denni spanek mozes kocikovat´, tak mozno rychlejsie zaspi, niez doma.
No a ta noc, nam poholo zase kocikovani. Je to na hlavu, ale pomohlo nam to. Zobrala som maleho do chodby, ked sa zobudil v noci a v kociku mi zaspal, inac som fakt uz neviedela ako. Ale tu zase pozor aby na to nezvykla :D
Nam prave pomohla flaska, nechcel zo zaciatku vubec, ale pomalucky som mu to ponukala. Takze vecer aj 1× v noci davam um.
Samozrejme asi lepsie je bez flasky, ked sa da. ;)
Skus malej rozpravat´, ze uz je velka holcicka a ze mliecko piju miminka.
Inac, pozor na prsa, aby sa ti tam nezhromazdilo mlieko, kdyztak odsavaj.
Drzim palce :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
845
16.9.21 06:54

V roce a půl bych dítě nekojila častěji než novorozence :think: Tohle na samoodstav v žádné brzké době nevypadá, takže bych s tím začala hodně radikálně něco dělat.
Za mě dítě v tomhle věku už mliko nepotřebuje, rozhodne ne v noci a ne 8× :nevim:
Přes den se zaměřit na pořádné jídlo. Mliko třeba ráno po probuzení a večer před spaním. Klidně bych odsávala a dala to do lahvičky. V noci když se vzbudi tak vodu nebo čaj a vrazit dudlika. Když bude mít žízeň, napije se. Pokud si dá večer pořádnou veceri a pak to mliko, nemůže mít v noci proste hlad, ze nevydrží bych se fakt nebala.
Pises ze neusne sama ani přes den, na tom by chtělo taky zapracovat. Kočárek fajn, ale usnout bez kojení i doma v posteli by rok a půl staré dítě mohlo.
Není novorozenec aby si bez mlika neporadila.
Když už se jednou rozhodnes, musíš byt důsledná a vytrvat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25
16.9.21 07:16

Ahoj :) já odstavila během 3 týdnů. Syn 22 měsíců spí taky s námi a tatinek je taky nervak :)
Nevím nakolik je tvá dcerka rozumná a jak se s ní dá domluvit, já začala omezovat tak měsíc zpátky (jsem v 25tt a už mi to bylo nepříjemné). Synovi jsem přestala kojení nabízet a trochu to frekvenci snížilo. Zkoušela jsem i oddalovat, přesně jak píšete (nabízet vodu, jiné pití, jídlo, říkala jsem že až za chvilku a jestli může počkat), nějaký efekt to asi taky mělo. Zkracovala jsem to s tím, že jsem mu říkala, že mlíko dám, ale až to bude bolet, tak přestaneme. Přestal, ale smlouval :) „druhé, maličko“, nabízela jsem mu místo toho obejmuti, byl viditelně nešťastnej. Nicméně můj postřeh - asi nebylo dobrý říkat mu, že mě to bolí, protoze mi začal po tom kojení plakat a opakoval „ne ne ne, auvi auvi“, až to opakoval pokaždé když chtěl nakojit, před kojením. Myslím, že se trápil spíš tím že mě to bolí, ale to si spíš myslím, než že bych to věděla. Teď v pátek dopoledne už to kojení bylo neúnosné a kojila jsem naposled. Večer jsem mu řekla, že mlíko už neni, byl to nejhorší večer. Plakal, smlouval, nakonec bouchal a já to obrecela. Byla jsem celou dobu s ním, přišlo mi že když jsem se snažila mu pomoct, spíš ho to štvalo, nechtěl ani obejmout, nakonec po hodině a půl usnul. Další den to bylo ale v pohodě. Jak přes den tak večer. Řekla jsem mu že není, on teda že „tulinky“ a usnul. Jinak problém když už byl, tak před spaním, když jsem mu přes den řekla že není, bylo to ok a vzal si něco jiného nebo vodu, jídlo. V neděli večer hrůza, hodina řev a opakovalo se to co v pátek. Kamarádka mi doporučila napětí uvolňovat smíchem a zabralo to parádně. Včera zase úplně v pohodě, změnila jsem trochu taktiku, nechávám ho aby to že „není“ řekl on sám. Když začne „mlíčko mlíčko“ tak se ho ptám „Davi a tatinek má mlíčko?“ A on odpovídá „nemá“. „Davídek má mlíčko?“ A lehce do něj dloubu prstem u čehož se směje, simra ho to a zase odpovídá že nemá. Tak mu říkám „no a tak jako tatínek nemá a ty nemáš, maminka taky nemá“, při dalším kole „má tatínek, má Davídek“ už se ho ptám „a má maminka mlíčko?“ A on sám říká „nemá“. Snažím se u toho dělat nějaké blbosti na rozesmivani, dělám na něj obličeje, dal si povídáme, až si položí hlavu a usne. Je to těžké, nevím jestli to dělám správně a snad z toho nebude mít trauma, ale snažím se ten odstav „napasovat“ jemu na míru. Znám ho a vím co u něj zabírá, co rád jí, co ho baví a rozesmeje. Ale určitě to není každý večer stejné a reaguje různě. Omlouvám se za tak dlouhý popis, je to ještě i pro mě dost čerstvé a já sama si to musím ještě nějak v sobě zpracovat. Snad z mého popisu alespoň něco zabere i u vás. Jinak syn nemá dudlík, umělé mléko a láhev taky nechce. A ještě další postřeh - po tom odstavu trochu hůř zvládá když někam odejdu, ale to se asi srovná časem. Hodně štěstí :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11
16.9.21 07:37

Ahoj taky jsme měli doma malou závislá ku. Dudlík nikdy neměla a mliko z flašky se pít nenaucila. Kupodivu odstavení proběhlo úplně hladce. Nejprve jsem ji přestala postupně kojit během dne. Taky se mi v noci budila. Většinou teda jen jednou na prso ale ona si spíš podudala. No a pak jsem zkusila jednu noc ji ho nedat vůbec a zjistila jsem že ho nevyžaduje. Takže jsem to utnula takto nenásilně. V té době měla 17 měsíců. Ale jako asi tě neuklidnim tím že by to mělo vliv na noční spani. V noci se až na výjimky budí jedenkrát neustále, ale hlavně je vždycky dvě hodiny občas i déle vzhůru než usne znovu. Ale jako nejspíš to mají za následek zuby. Ona je taková cita nase☺️no v noci ji dám napít buď vody nebo čaje a aby vůbec dala nějakou formou mliko tak ji dělám kaše. Ty jakž takž sni. U nás je problém že ABKM potvrzenou takže stále řeším to aby mliko do sebe aspoň nějak dostala. Takže asi to zkusit nějak postupně no…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
431
16.9.21 09:09

Tak moje zkušenost s odstavem 2 letého dítěte. Nejdřív jsem utnula kojení přes den, nechala jsem tedy jen kojení po obědě na uspání a večer na uspání. Dala jsem ji měsíc, ať si zvykne. V noci se tedy ještě budila často, ale uklidňovala jsem se tím, že už jen měsíc. Před posledním uspávacím kojení, jsem jí vysvětlovala, že tohle je naposledy, že už je to velká holčička apod. (v noci teda taky ještě dostala, vzbudila se mi ale jen 3×). Celé dopoledne to bylo dobré, přišlo upavani a hrozný řev, že chce prso. Tak jsem jí chvilku povídala to co večer, plus že když se to naučí, vybere si potom nějakého plyšáka. Brečela pak ještě 2×.. večer a po obědě. Naučila se usínat se svítící myškou, flaškou s pitím a mojí rukou a v noci se přestala budit a dokonce se i rozjedla. Je to měsíc, co nekojim. Na prso si ještě sem tam vzpomene, tak ji vysvětlím, že už nefungujou a dobrý :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.9.21 09:55

Mam uz druhy model zavislaka, ale takoveho jako ty- ne, ze by se budil jedenkrat v noci a ja z toho byla prekvapena :mrgreen: :mrgreen:

Moje deti neusnou ani v kocare, odmitaji dudliky i detske lahve (piji z normalni lahve, hrnku nebo brckem)

Mladsi ma zatim rok, takze tam jeste cekam, az porozumi lepe. Protoze se starsim jsem take zkousela rusit nocni kojeni kolem roku, ale kricel, a behem konejseni se z te hysterie pozvracel. Tak jsme postupne odbourali denni. V 18m uz pil jen pred spanim a v noci.

Dal jsem se posunula, az jsem otehotnela. Prsa me bolela, tandem s tak velkym sourozencem jsem rozhodne nechtela. Takze kolem toho druheho roku jsme zrusili nocni (ale to uz se budil treba jen dvakrat, trikrat), to uz se dalo slusne vysvetlit, takze prvnich par probuzeni nejake slzicky byly, ale bez hysterie. Nabidla jsem vodu a pochovani.

Nakonec jsme uspavali v naruci s lahvi s mlekem misto kojeni. Jak jsem odstavovala postupne, produkce se snizovala, vetsi motivace k lahvi. Zadny stres. Kdyz pribylo minino, chvili jsme spali spolecne, vzajemne se nebudili. Ve trech letech pak starsi dobrovolne odesel spat do sveho pokoje pro velky kluky. Podle vztahu, co ma se segrou, hadam, ze se k nemu brzy rada presune.

• Citovat
  • Nahlásit
15994
18.9.21 22:25

Pockala bych, az bude mit ty zuby, pak ti zacne i vyrazne lepe jist a kojeni prestane tolik potrebovat.
Co se tyce odstavu, nejlepsi je podle me utnout kojeni v noci, pak pres den a nakonec na uspani.
Ale - musis byt fakt na 120% rozhodnuta, pak prcek prestane brecet velice rychle. Jinak to nefunguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
54
19.9.21 07:31

Ahoj, díky všem za odpovědi.

Čerstvá situace - řekla jsem si, že musím aspoň odbourat to usínání večer na prsu - poslední 2 večery jsem nakojila při světle, pak ještě chvíli knížka, pak zhasnout a zpívání - trvalo to dlouho, ale nakonec usla. Zkusila jsem i dudlík, ale jen jí to probudilo - hrála si s tím. Ale aspoň částečný úspěch, že neusíná večer na prsu (přes den asi budu dávat do nosítka, i když se pak pořádně nevyspí, při položení se vzbudí, příp. někdy kočár). Usla jsem s ní, ale pak se asi kolem 11 probudila, než jsem se probrala i já, tak už brečela, ale nějak jsem se zasekla, že nedám - tak jsem čekala, jestli přestane (ne), potom nosil partner (trochu se zklidnila ale neusla), pak jsem si jí vzala do nosítka a až pak usnula. Pak se probudila zas, nedívala jsem se na čas, ale už jsem neměla moral to obsolvovat znovu a dala prso. Vím, že tím pádem bylo to první trápení k ničemu, ale já asi fakt nedám ji tahle utišovat 5× za noc. Jak v noci utišujete plačící dítě vy? Ona je fakt vytrvalá. Domluvit se s ní moc nedá, aspoň co se kojení týká - to je hned brekot (když řeknu že prsíčko není).
Flašku zkouším nabízet i přes den, s mlíkem i s vodou - ale myslím, že ani nepobrala, že to má cucat jako prso, jen si z toho přihne, nepřisaje se - takže tohle mi taky nepomáhá.

No nic, prostě to zkusím postupně - začná s denním, které bych ale jinak klidně nechala, a budu doufat, že pak se omezí i to noční - zatím to ale mám pocit že funguje tak, že čím míň kojím přes den, tím více chce pak v noci.

To že to má psychicky, fyzicky by se bez mlíka už obešla je jasné… V tomhle ohledu jsem si ji rozmazlila a teď zklízím. Taky je jasné, že optimální by bylo s tím skončit třeba až ve 2 letech, až to bude více chápat, ale ty noci už jsou prostě problém…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15994
19.9.21 23:16
@Pisni6ka píše:
Ahoj, díky všem za odpovědi.

Čerstvá situace - řekla jsem si, že musím aspoň odbourat to usínání večer na prsu - poslední 2 večery jsem nakojila při světle, pak ještě chvíli knížka, pak zhasnout a zpívání - trvalo to dlouho, ale nakonec usla. Zkusila jsem i dudlík, ale jen jí to probudilo - hrála si s tím. Ale aspoň částečný úspěch, že neusíná večer na prsu (přes den asi budu dávat do nosítka, i když se pak pořádně nevyspí, při položení se vzbudí, příp. někdy kočár). Usla jsem s ní, ale pak se asi kolem 11 probudila, než jsem se probrala i já, tak už brečela, ale nějak jsem se zasekla, že nedám - tak jsem čekala, jestlipřestane (ne), potom nosil partner (trochu se zklidnila ale neusla), pak jsem si jí vzala do nosítka a až pak usnula. Pak se probudila zas, nedívala jsem se na čas, ale už jsem neměla moral to obsolvovat znovua dala prso. Vím, že tím pádem bylo to první trápení k ničemu, alejá asi fakt nedám ji tahle utišovat 5× za noc.Jak v noci utišujete plačící dítě vy? Ona je fakt vytrvalá. Domluvit se s ní moc nedá, aspoň co se kojení týká - to je hned brekot (když řeknu že prsíčko není).
Flašku zkouším nabízet i přes den, s mlíkem i s vodou - ale myslím, že ani nepobrala, že to má cucat jako prso, jen si z toho přihne, nepřisaje se - takže tohle mi taky nepomáhá.

No nic, prostě to zkusím postupně - začná s denním, které bych ale jinak klidně nechala, a budu doufat, že pak se omezí i to noční - zatím to ale mám pocit že funguje tak, že čím míň kojím přes den, tím více chce pak v noci.

To že to má psychicky, fyzicky by se bez mlíka už obešla je jasné… V tomhle ohledu jsem si ji rozmazlila a teď zklízím. Taky je jasné, že optimální by bylo s tím skončit třeba až ve 2 letech, až to bude více chápat, ale ty noci už jsou prostě problém…

To vytucnene je presne ten duvod, proc to nejde.
Nejsi FAKT ROZHODNUTA.

Az budes, bude to breceni otazka peti minut.

Ten posledni odstavec nechapu vubec, sama vidis, ze zrusit denni kojeni neni cesta.
A proc se pripravujes o ucinne uspavani u prsa, to uz nechapu vubec.

Zkus mi trochu verit, ze vim, co pisu.
Az te to nocni kojeni bude DOOPRAVDY stvat, utnes to na pohodu behem jedne noci. A pres den klidne koj dal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat