Jak přimět dítě číst?

2209
22.3.17 08:12

jak přimět dítě číst?

Zdravím, mám skoro 9letou dceru ve druhé třídě. od mala ji hodně čteme, každý večer před spaním, když je venku hnusně nebo amrodí tak i přes den, co už umí číst tak se při čtení přes den střídáme. nakoupila jsem hromadu knih, různé žánry (příběhy o koních, „detektivky“, pohádky o princeznách a vílách…) s tím aby se v něčem našla a čtení ji začalo bavit. jenže nic, máme problém i se splněním „normy“ do čtenářského deníku… nechci ji uplně nutit, ikdyž už to k tomu sklouzává-snažím se zatím vysvětlováním-že musí do deníku, že se zdokonalí ve čtení (až budou jednou její děti chtít číst pohádky)… jak jste děti motivovali vy? kamarádka např. dávala peníze za každou knihu zapsanou v deníku, ale to se mi nelíbí
díky za rady

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17457
22.3.17 08:22

@spiky01 penize? 8o A vy ctete hodne? To by mohlo pomoci, priklady tahnou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22.3.17 08:22

Taky bych to neresila penezi…zkusila jsi cist s ni??ze se budete treba stridat? stranku ona stranku ty..myslim si, ze by to melo zabrat..nebo zkusit jeste do toho udelat tabulku koupit samolepky a za kazdou knizku odmenu treba i jeden bonbon. nebo gumicku..chodit s ni do knihovny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5699
22.3.17 08:29

@spiky01 moje nejstarší dcera je velká čtenářka, skoro nestíhám chodit do knihovny. Pro ni byla obrovská motivace právě čtení ve 2. třídě, tam tomu asi nejvíc „propadla“. Za každou přečtenou knihu jim paní učitelka dávala body a kdo jich nasbíral nejvíc, dostal vždy v pololetí malou odměnu. Od té doby si zvykla denně číst sama před spaním. Přes den ale nečte, to má jinou zábavu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2036
22.3.17 08:30

Od malička si hodně čteme, od necelých 4 let dcery chodíme do knihovny, protože hromadu knížek co doma máme už znala skoro zpaměti, tak už ji to nebavilo. Líbí se jí, že si může vybrat, co budeme číst, samozřejmě jí pomáhám s výběrem, co je pro ni vhodné. Peníze za čtení bych rozhodně nedávala. Někdy není nálada a někdo na to prostě není, mladší to zatím extra nebere, teda někdy jo, ale spíš je takový pometlo, ale třeba k tomu ještě dojde, i když ségra v jejím věku byla větší čtenářka. Já taky moc ráda čtu a mrzelo by mě, kdyby to holky nebavilo, ale asi se s tím nedá moc dělat, zkusit motivovat nějakou malou odměnou za přečtenou knížku, číst společně… hodně štěstí :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
989
22.3.17 08:36

Já se jako malá stala závislá na několikadílných knížkých - první byly Mikulášovy patálie a potom sada Správná pětka a Tajná sedma - to byli dětští detektivové, co luštili záhady - byly k tomu i přílohy - různé mapky, klíče atd. Zkuste zajít do knihovny, třeba ji to chytne :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6903
22.3.17 08:44

Mně takhle přitáhla ke čtení moje babička. Byla jsem u ní skoro celé prázdniny mezi první a druhou třídou. Četla jsem pomalu, hodně jsem slabikovala… A babička mi vždycky dopoledne, když se chystala vařit oběd, poprosila, jestli bych jí nepřečetla kousek pohádky, že moc hezky čtu a jí se při tom dobře vaří. Hodně mě chválila… Výsledek byl, že ve druhé třídě jsem četla nejlíp z celé třídy. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2036
22.3.17 08:51

@Janee19 Jo, Správnou pětku jsem taky zbožňovala ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
22.3.17 08:55

Ja si myslim, ze clovek se knihomolem narodi. Ale muze na to treba prijit az v prubehu zivota. Ja jako mala necetla, protoze jsem nesnasela detske knihy :) Krome ruznych encyklopedii, ty jsem milovala. Beletrii jsem zacala cist az po desatem roce, ceske klasiky, pak ruske klasiky, detskou literaturu mam prectenou jen tu, ktera byla nutna do skoly. Nasi mi pritom take hodne cetli, sami teda necetli. Ja mym detem necetla (jsem skryty dyslektik a cteni nahlas nezvladam), starsi cte od sedmi let, prostredni od ctyr, nejmladsi je jeste v nectenarskem veku :) Starsi deti jsou velci knihomolove. Ja ctu porad hodne, deti i ja mame Kindle, coz nesmirne zvysilo pocet prectenych knih.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2740
22.3.17 09:03

Chodíme do knihovny od cca jejích 3 let, za mě nejlepší jak motivovat ke čtení je najít něco, co ji bude bavit číst- může poradit i knihovnice. U nás třeba momentálně vedou detektivky s hledáním záhady v obrázku, předtím čtyřlístky!-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6529
22.3.17 09:04

Chce to tu první zajímavou knížku, která ji chytí za srdce. U mě to byl Neználek někdy ve třetí třídě. Dcera se chytila na Harryho Pottera někdy v deseti. Dala všechny díly a od té doby čte strašně moc. Do té doby to byla taky jen povinná četba. Prostě nenarazila na tu správnou knihu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1819
22.3.17 09:07

U nás v knihovně mají pro děti každý rok čtenářskou soutěž, není u vás něco podobného? Že by soutěžila s kamarády, to by mohlo fungovat. Nebo třeba projekt Čtení pomáhá, jestli na to je. Ale jinak bych ji do toho moc nenutila, ať jí to zbytečně nezhnusíš (samozřejmě ať splní povinnou četbu do školy, ale navíc bych asi už netlačila). Třeba k tomu doroste.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
22.3.17 09:33

Také mám nejstaršího v první třídě a asi to je ještě brzy, ale je mi líto, že ho knížky netáhnou. My s manželem čteme pořád. Já si knihy kupuji, vždy mi nějaká rozečtená leží na nočním stolku a muž pravidelně chodí do knihovny a hodně knížek nosí i pro děti a snaží se je tím inspirovat.
Prostřední knihy miluje, pořád v nich listuje a nejmladší miluje čtení také.
Holt, třeba to přijde později, já doufám. Zatim máme jenom metu každý den něco přečíst.

• Citovat
  • Upravit
2209
22.3.17 09:43

Všem díky za rady- k tomu střídání-to děláme, psala jsem v úvodu. já čtu hrozně ráda ale je pravda že co jsou obě holky ve škole (mladší je v 1.) tak prostě není kdy, takže čtení se smrsklo na eknihy na dovolené. jinak holky mají každá svůj tablet, naštěstí tomu nepropadly, takže většinu dne proleží na poličce ale třeba do auta nebo k lékaři si je berou- tam mají taky spoustu knih (já můžu večer číst jen z tabletu) ale ani to je nezaujalo.
no tlačím na ni jen s povinnou četbou do deníku, zkusím ještě tu knihovnu, to je dobrý nápad. a kouknu na to „čtení pomáhá“ slyším o tom prvně.
asi fakt nezbývá nic jinýho než zkoušet další a další knížky než ji něco zaujme :P
všem moc díky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
22.3.17 09:51

@spiky01 z tabletu hrozne boli oci, nedovedu si predstavit na tom pohodlne cist, ctecka je mnohem lepsi. Ovsem nejdriv bych zkusila knihovnu a papirove knihy pred nakupem ctecky, protoze je proste mozne, ze deti ctenari nebudou, nebo k tomu dozrajou pozdeji. Hodne rodicu ctenaru ma deti nectenare a naopak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama