Jak se máme naučit šetřit?

• Fotoalbum (4)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
15.10.21 08:02

Jak se máme naučit šetřit?

Vím, že je tu takových témat stovky. Já už jsem fakt zoufalá. Každý měsíc pořád to stejné.. pořád si pak týden před výplatou nadávám. Příjmy máme s mužem cca 50-70tis (muž je osvč, takže on má cca 35-50, občas nad 50). Měsiční poplatky jsou 30tis (nájem, mobily, net, tv, alimenty, pojistky, zdravotní, sociální, úvěr na auto a bydlení). Tento měsíc jsme uvalili asi 60tis za jídlo, drogerku, naftu, a kraviny… oblečení, výlety, vínečka, obídky, časopisky… píšu si to tak to vidím. Samozřejmě se stáhlo ze spořícího, nebo 90tis jsme příjem neměli, místo ušetření ještě utraceno.. :(. Chtěla jsem tam mít do konce roku našetřeno 100tis, byl to takový cíl a prd.. je tam polovina asi. Vždy si říkám že se s utratama musíme vlézt do 28tis… a vždy pak utracíme jak diví. Bych to potřebovala někomu odevzdat ty prachy já už nevím. Máte nějaké tipy co vám fakt pomohlo šetřit? Příští rok chceme k moři konečně s dětma. S takovou pojedeme do dupy… :(
Anonym prosím. Stydím se.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2563
15.10.21 08:07

Nekupovat časopisy, výlety, obídky, vínečka, kravinky? Buď na to máte nebo nemáte a radši si ty peníze dáte stranou, jinak se ušetřit prostě nedá :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18694
15.10.21 08:11

Nastavte si spořicí účet tak, abyste ho nemohli prožrat. Posílejte na něj automaticky v den výplaty větší částku, kteoru chcete uspořit.

Zároveň se oba aktivně dohodněte na tom, že takhle prožírat prachy nechcete a vědomně a plánovaně se učte si vzájemně dělat radost jinak, bez finanční nákladů. V tuhle chvíli to utrácení pro vás bude mít podstatný emocionální význam - pokud tento nerozkryjete a nebudete ho nahrazovat něčím, co naplní emoční potřeby, ale nevykrvácí na tom domácí rozpočet, tak to pochopitelně povede k frustraci a ještě většímu utrácení.

Musíte se na tom domluvit a naplánovat to, stejně tak můžete snížit limity útrataty přes karty.

Popřípadě si zaplatit kurz fiannční gramotnosti a odsedět si to - přímá konfrontace s vlastní finančí iddiocií před někým třetím by mohla pomoci ke změně přístupu k penězům.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26162
15.10.21 08:13

Prostě si dej peníze bokem a nesahej na ně. Když ti dochází ty co bokem mít nebudeš, tak holt nechoď na obidky, nekupuj casaky, kraviny. Za mě je teda nepředstavitelné utratit tolik za blbosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6461
15.10.21 08:15

Mně na tohle fakt pomohlo dát si k běžnému účtu spořící, abych na běžném prostě tu „volnou haldu“ neviděla a musela přemýšlet i nad běžným nákupem..
máš problém se sebeovládáním, taky ráda nakupuju, buduju, ale naučila jsem se dát si na to prostě limity a mít k tomu ty peníze bokem na spořáku..
utratit každý měsíc celý baget je velmi proletářské a neprozřetelné, ale to víš už sama ;)
a dovolené platím tak, že na first minute zaplatím třetinu (či polovinu jak která cestovka má nastavený režim) a během jara se tam ty částky z výplat dopošlou.. takže to není naráz třeba 60tisíc, ale je to postupně… když to uděláš takhle, tak v létě moře máte zaručeno :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 08:16
@Kriss Tina píše:
Prostě si dej peníze bokem a nesahej na ně. Když ti dochází ty co bokem mít nebudeš, tak holt nechoď na obidky, nekupuj casaky, kraviny. Za mě je teda nepředstavitelné utratit tolik za blbosti.

Je v tom i jídlo, drogerka, nafta, benzin, oblečení, boty (už jsem kupovala zimní věci nějaké) ale pak prostě debi.lity a kraviny asi za 25tis :( Jídlo, drogerka, nafta, benzin, léky… to bylo ted asi za 28tis, oblečení boty asi za 12tis…

• Citovat
  • Nahlásit
103
15.10.21 08:18

Máte víc, než většina národa a rozhazuje že jak diví :nevim: Zbytečně. Hlavně nechápu, že s vasema přijmama jste v nájmu 8o

Jednoduchý : každý měsíc na začátku dát určitou částku bokem a nesahat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
@Lucy75 píše:
Mně na tohle fakt pomohlo dát si k běžnému účtu spořící, abych na běžném prostě tu „volnou haldu“ neviděla a musela přemýšlet i nad běžným nákupem..
máš problém se sebeovládáním, taky ráda nakupuju, buduju, ale naučila jsem se dát si na to prostě limity a mít k tomu ty peníze bokem na spořáku..
utratit každý měsíc celý baget je velmi proletářské a neprozřetelné, ale to víš už sama ;)
a dovolené platím tak, že na first minute zaplatím třetinu (či polovinu jak která cestovka má nastavený režim) a během jara se tam ty částky z výplat dopošlou.. takže to není naráz třeba 60tisíc, ale je to postupně… když to uděláš takhle, tak v létě moře máte zaručeno :mavam:

Joo přesně… sebeovládání… já musím vše koupit hned jak si na to vzpomenu, že je něco třeba koupit… i když by to počkalo třeba za měsíc, dva i možná tři :(

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní

Pocházím z rodiny, kde to takhle měla mamka. Utratila vždy všechno, co měla na účtě, plus kontokorent, občas ji musel někdo půjčit…Po smrti taťky, který bokem šetřil, utratila všechny peníze během chvilky (je sama, takže hadříky, kosmetika, jídlo…ale fakt přebytky všeho, jídlo se kazí, pracích prostředků má asi 20 lahví gelu, to samé prášků). Zpětně nás se sourozenci mrzelo, že jsme se vzdali dědictví po tátovi v její prospěch, takhle jsme ty peníze mohli mít jako rezervu pro ní, kdyby cokoliv… Ona to ví, ale nemůže si pomoct. Podle mě je to nějaká nezralost v člověku, takové malé rozcapené děcko, které nepřemýšlí nad zítřkem. Potřebuje si dělat radosti, ale radost z nich má jen chvíli, pak zase výčitky svědomí. Je to závislost, jako každá jiná. Takže bych si kladla otázku, proč mám potřebu tohle dělat, co mi to nahrazuje…je to z nudy, ze smutku?…

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 08:19
@liptom píše:
Máte víc, než většina národa a rozhazuje že jak diví :nevim: Zbytečně. Hlavně nechápu, že s vasema přijmama jste v nájmu 8oJednoduchý : každý měsíc na začátku dát určitou částku bokem a nesahat.

nejsme v nájmu, blbě jsem to napsala. Bydlíme u tchánovcu, rekonstruovali jsme si vrchni patro před pár lety. Platíme 5tis měsíčně jen elektřina, voda, plyn, uhlí.

• Citovat
  • Nahlásit
26162
15.10.21 08:20
@Anonymní píše:
Je v tom i jídlo, drogerka, nafta, benzin, oblečení, boty (už jsem kupovala zimní věci nějaké) ale pak prostě debi.lity a kraviny asi za 25tis :( Jídlo, drogerka, nafta, benzin, léky… to bylo ted asi za 28tis, oblečení boty asi za 12tis…

To je jedno že i jídlo, oblečení se nekupuje každý měsíc ne? Za jídlo kdybys dala dvacku, tak ok, ale prostě 25k za kraviny, to je hrozně moc, dyt to už se doma snad ani nemůžete hnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.10.21 08:22
@Anonymní píše:
Pocházím z rodiny, kde to takhle měla mamka. Utratila vždy všechno, co měla na účtě, plus kontokorent, občas ji musel někdo půjčit…Po smrti taťky, který bokem šetřil, utratila všechny peníze během chvilky (je sama, takže hadříky, kosmetika, jídlo…ale fakt přebytky všeho, jídlo se kazí, pracích prostředků má asi 20 lahví gelu, to samé prášků). Zpětně nás se sourozenci mrzelo, že jsme se vzdali dědictví po tátovi v její prospěch, takhle jsme ty peníze mohli mít jako rezervu pro ní, kdyby cokoliv… Ona to ví, ale nemůže si pomoct. Podle mě je to nějaká nezralost v člověku, takové malé rozcapené děcko, které nepřemýšlí nad zítřkem. Potřebuje si dělat radosti, ale radost z nich má jen chvíli, pak zase výčitky svědomí. Je to závislost, jako každá jiná. Takže bych si kladla otázku, proč mám potřebu tohle dělat, co mi to nahrazuje…je to z nudy, ze smutku?…

Hmm, joo zásoby taky mívam. Jídla máme že bychom mohli na tři karantény :(. Přitom taky není třeba. Drogerky taky hodně doma. Ale zase oblečení a tak. Asi normálně myslím. Nemáme toho kvanta. Já nevím kam to letí.. vím sakra… nevím obálky nastavím a jak nebude tak nebude :)

• Citovat
  • Nahlásit
3595
15.10.21 08:22
@Anonymní píše:
Je v tom i jídlo, drogerka, nafta, benzin, oblečení, boty (už jsem kupovala zimní věci nějaké) ale pak prostě debi.lity a kraviny asi za 25tis :( Jídlo, drogerka, nafta, benzin, léky… to bylo ted asi za 28tis, oblečení boty asi za 12tis…

Tyjo a co je v tech kravinach za 25tis? 8o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
137
15.10.21 08:23

Je to otravný a nepříjemný, ale dost to pomáhá. Důkladný rozbor financí. Celý měsíc si poctivě psát každou utracenou korunu. I za žvejky z trafiky. Pak to sečíst a najednou uvidíš, kde je prostor pro ušetření. Neříkám, že si máte začít odepírat všechny ty obídky a vínečka, ale zapřemýšlet nad tím, kolik je jich opravdu nutných. A pak si rozdělit výdaje na nezbytné, tedy povinné platby a výdaje typu jídlo, drogerka, benzín, atd. Potom si určit obnos na zábavu, který se doporučuje 10 % příjmu. A hned po výplatě odklonit předem stanovenou částku na spořicí účet a na ten sahat pouze v nejnutnějším případě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
103
15.10.21 08:24
@Anonymní píše:
nejsme v nájmu, blbě jsem to napsala. Bydlíme u tchánovcu, rekonstruovali jsme si vrchni patro před pár lety. Platíme 5tis měsíčně jen elektřina, voda, plyn, uhlí.

8o Tak to tuplem. Měsíčně byste museli našetří alespoň 10-15 tisíc pokaždé, i kdybyste se rozsoupli. Tohle je nenazranost, nevyzrálost a vůbec nedospělé chování. To se na mě klidně zlob ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat