Jak se nebát mluvit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.08.19 23:12
Jak se nebat mluvit?

Dobrý den, potřebovala bych radu. Jde o to, že se strašně stydím nebo bojím mluvit před někým koho neznám. Občas ze sebe ani nic nevymáčknu nebo se zakoktám. Chodím ještě do školy, takže to je taky problém. Například když máme něco číst tak se zakoktávám a pak je mi z toho smutno. Holky se mi naštěstí nesmějou, ale i tak :( když jsem s někým koho znám, tak mluvím normálně občas sem tam něco zakoktám ale velmi málo.
Ted mám stres z toho, že k nám má přijít nová učitelka a určitě se ji budeme představovat a já se strašně bojim že se zakoktám nebo neřeknu ani ň. Napadá vás prosím někoho jak tomu předejít?? Budu moc vděčná za jakoukoliv radu :( :srdce:

Reakce:
Russet
Neúnavná pisatelka 18349 příspěvků 28.08.19 23:19
@Anonymní píše:
Dobrý den, potřebovala bych radu. Jde o to, že se strašně stydím nebo bojím mluvit před někým koho neznám. Občas ze sebe ani nic nevymáčknu nebo se zakoktám. Chodím ještě do školy, takže to je taky problém. Například když máme něco číst tak se zakoktávám a pak je mi z toho smutno. Holky se mi naštěstí nesmějou, ale i tak :( když jsem s někým koho znám, tak mluvím normálně občas sem tam něco zakoktám ale velmi málo.
Ted mám stres z toho, že k nám má přijít nová učitelka a určitě se ji budeme představovat a já se strašně bojim že se zakoktám nebo neřeknu ani ň. Napadá vás prosím někoho jak tomu předejít?? Budu moc vděčná za jakoukoliv radu :( :srdce:

Natrénovat si to před zrcadlem? Nebo se nestresovat. Tak se zakoktáš. Nezboří se svět. Taky jsem se víc styděla jako holka, postupně se to nějak zlepšilo. Asi tím, že mi nezbylo noc jiného než se otrkat.

Ou
Echt Kelišová 9024 příspěvků 28.08.19 23:20

Pokud se ti nechce vstoupit do psychoterape a řešit svoje úzkosti komplexně, tak se především potřebuješ otrkat a neustále a opakovaně trénovat právě to, čeho se bojíš. Díky tomu zjistíš, že největší strach je jen v tvé hlavě a ten se dá překonat. A čím méně člověk dělá to, co mu přikazuje, tím se rychleji se zmenšuje.

Sepiš si co nejdelší seznam situací, ve kterých se bojíš mluvit. Seřaď to od těch co tě děsí nejméně po ty nejstrašidelnější.

Sepiš si stejně dlouhý seznam věcí, co tě těší, co pro tebe představují odměnu. Seřaď to od těch nejsnáze dosažitelných, po ty hodně velké.

No a začni se oběma seznamy prokousávat od spodu. Každý týden překonej jednu věc které se bojíš a po té, co se ti to povede se odměň.

Zároveň si přitom veď deník a soustřeď se hlavně na věci co se ti daří.

Ohledně konkrétního představování - hlavní problém je ten strach. Ten je jen v tvé hlavě a i když budeš koktat jak Vašek z Prodané nevěsty, tak se maximálně pár kokotů zasměje, ale nic horšího se nestane.

Jinak znáš film Králova řeč? S koktáním se dá vládnou Anglii - během války!

https://uloz.to/…rec-2010-avi

Příspěvek upraven 28.08.19 v 23:21

Daja.pribram
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 28.08.19 23:20

Mám to samý, zkoušej před zrcadlem.

Enmamma
Závislačka 4143 příspěvků 29.08.19 01:22
@Anonymní píše:
Ted mám stres z toho, že k nám má přijít nová učitelka a určitě se ji budeme představovat a já se strašně bojim že se zakoktám nebo neřeknu ani ň. Napadá vás prosím někoho jak tomu předejít?? Budu moc vděčná za jakoukoliv radu :( :srdce:

A co se stane, když se zakoktáš? Zboří se svět? Nezboří. To si vždy říkej. A hlavně mluv. Čím víc se budeš snažit mluvit, tím míň se budeš bát. Čím míň se budeš snažit mluvit, tím víc se budeš bát.

Niki Ku
Ukecaná baba ;) 2188 příspěvků 29.08.19 06:08

Ahoj, ja měla to stejné :) klidně napiš sz

lleenka12
Povídálka 22 příspěvků 31.08.19 16:57

Přesně, zkoušet, zkoušet, zkoušet. V každé situaci, zkusit ty situace i tréninkově vyhledávat. V obchodě se zeptat kde mají mouku. Na chodníku se ptát lidí na cestu/kde je restaurace/čas/cokoliv. Ve výtahu se zeptat souseda, jak se má jeho pes. V autobuse řidiče, jestli ten bus jede tam a tam. Tisíc rozpačitých pokusů bude odměněno prvním sebejistým a pak to už půjde jedna radost. :)

valcaa.k
Nováček 7 příspěvků 01.09.19 00:31

@lleenka12 jenže to je právě to :( pokaždý když jsem v takový situaci, tak ze sebe nevydám ani hlásku. Je to jak kdyby mi někdo utrhl jazyk, mám knedlík v krku a vůbec to nejde. Tak strašně závidím těm, kteří tento problém nemají :zed:

valcaa.k
Nováček 7 příspěvků 01.09.19 00:32

@Niki Ku napíšu ;)

valcaa.k
Nováček 7 příspěvků 01.09.19 00:33

@Ou
Dekuju :( :srdce:

Váš příspěvek
Reklama