Jak teď čtou vaši prvňáci?

3657
31.1.16 09:57

Jak teď čtou vaši prvňáci?

Jak teď umí číst vaši prvňáci? Přečtou už slabikováním či jiným způsobem vše? A jaké mají tempo? Kdo máte slabikář Alter (http://www.alter.cz/…2/slabikar-3), na jaké straně jste? Čtou si už sami doma knížky?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12500
31.1.16 10:04

Něco čte po slabikách, některá slova už v kuse. Čte si knížky i sama, ale je zvídavá, takže zná už víc písmenek než se učili ve škole

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55647
31.1.16 10:06

Jsme na straně 58
A čte jak co
Kratší slova vcelku, delší po slabikách.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19256
31.1.16 10:09

Cte pomalu, rovnou cela slova. Ale moje dite se uci genetickou metodou( starsi melo analytickou, ci jak se to jmenuje). Bohuzel uz si nepamatuju, jak na tom byla ve stejne dobe starsi, ale vim urcite, ze v psani byli rozhodne dal.
Zrovna pred vanoci jsme s manzelem resili, ze nam ta geneticka metoda neprijde v nicem lepsi, protoze mladsi dcera sla do skoly uz s tim, ze se naucila trochu cist sama( chapala spojovani do slova a precetla kratsi slova, prisla na to dejme tomu stejnym zpusobem, jaky pouziva geneticka metoda). Starsi dcera neumela cist vubec a ten pokrok byl rozhodne vetsi.
Navic mi tedy neni uplne jasne, kdy se nauci slabiky, protoze ceska slova se ze slabik skladaji a podle to ma dost velky vyznam treba u tvorby a skladani slov ( predpony, pripony atd…)
Zatim nejsem s to, ty dve metody smysluplne porovnat, ale v geneticke metode zatim zadny zasadni prinos nevidim.
Slabikar mame samozrejme jiny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4471
31.1.16 10:16

Knížky ne, tam jsou jevy, které zatím nedělali (di ti ni - dy ty ny, bě pě vě mě). V tomto slabikáři jsme na str. 40, ale to přece o ničem nevypovídá, kde je kdo ve slabikáři? Máme metodu sfumato a všechny děti již čtou jednoduché věty plynně. Neslabikují. Kdy budou dělat slabiky, nevím, ale měli „zakázané“ slabikovat už před nástupem do školy kvůli této metodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
vin
1328
31.1.16 10:17

Kratší slova cela, dlouhá slabikuje. Má jiný slabikář. Chápe při čtení ihned smysl slov, to jsem moc ráda. Čte si nápisy z časopisů apod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
vin
1328
31.1.16 10:18

Ještě dodávám - máme běžnou klasickou vyuku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18341
31.1.16 10:19

Precte prakticky vsechno, slozitejsi slova samozrejme hure. Delsi slova slabikuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27380
31.1.16 10:29

U nas ve tride pouzivaji metody ruzne, podle toho, jak to komu vyhovuje. My dite slabikuje, sam si necte, zatim nema potrebu a nenutim ho do toho, necham na nem az bude sam chtit. Ve tride je na tom kazdy dite jinak, nekdo uz cte velmi dobre, nekdo dokonce umel uz pred skolou, nekdo cte pomaloucku.

Jestli nekdo cte plynne uz v pololeti a nekdo na konci je podle me uplne jedno. Je to jak s chuzi. Vsichni se to nauci, nekdo v desiti mesisich, nekdo v roce a pul…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23804
31.1.16 10:58
@Netopirek píše:
Něco čte po slabikách, některá slova už v kuse. Čte si knížky i sama, ale je zvídavá, takže zná už víc písmenek než se učili ve škole

Jako bych to psala já, úplně stejné je to i u nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JayLee
31.1.16 11:03
@Kaliopa píše:
Jak teď umí číst vaši prvňáci? Přečtou už slabikováním či jiným způsobem vše? A jaké mají tempo? Kdo máte slabikář Alter (http://www.alter.cz/…2/slabikar-3), na jaké straně jste? Čtou si už sami doma knížky?

cte vse plne v kuse vicemene cist slabikovanim umela uz při nastupu do 1 tridy a ano nekdy když ma vecer naladu cas a chut, tak si před spaním uz sama cte ;)

• Citovat
  • Upravit
12500
31.1.16 11:08
@laducha píše:
Jako bych to psala já, úplně stejné je to i u nás.

když to dítě baví, tak se učí samo :mrgreen: škoda, že krom čtení to nemá i v psaní :,(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5256
31.1.16 11:12

První dcera měla genetickou metodu, přišlo mi to fajn, četla pěkně už v pololetí, uměli všechna písmenka. Druhá dcera má klasickou metodu analytickou (slabikování), písmenka ještě neumí zdaleka všechny, slabikuje, sama si žádné knížky nečte, když nezná všechna písmenka. Četbu chápe, umí převyprávět, co si přečte. Slabikář má jiný

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
44433
31.1.16 13:42

Máme genetickou metodu, taky jinou učebnici. Už několik týdnů zná všechny písmenka, učili se napřed velká tiskací všechna, pak malá. Umí už i to di ti ni a změkčování po ě. Čte už tedy plnohodnotný text. Krátká slova už čte rovnou (hláskuje si v duchu pro sebe), dlouhá slova hláskuje nahlas. Neslabikují vůbec. Zatím ale čte hodně pomalu a většinou bez porozumění textu, v tomhle maj co dohánět.
Zatím mě ta genetická metoda přijde jako rychlá nalejvárna do hlav, jedou hrozně rychle, říjen-listopad probírali pět nových písmenek týdně. Začátek byl krušný, hodně se mu to pletlo. Dala bych přednost tomu, aby jeli pomaleji a víc procvičovali

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4471
31.1.16 17:29

@Moise U nás jeli jedno písmenko týdně s tím, že není kam spěchat a že nechtějí děti plést. Takže znají méně písmenek, neznají měkčení, ale čtou s porozuměním rovnou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama