Jak učit roční dítě jíst a pít?

73
2.2.21 13:40

Jak učit roční dítě jíst a pít?

Ahoj maminky… Mám 13m chlapečka, je dost předčasně narozený, takže v některých věcech mírně pozadu. Tabulky příliš neřeším a nesnazim se jet za každou cenu podle tabulek, spíše tak aby byl syn spokojený a zároveň se vyvíjel. Je velmi veselý, pohodový a velice hodný, ale trošku mě trápí jídlo a pití a ráda bych ho vyvíjela a učila správně. Stále pije z lahvičky se savičkou, zkoušela jsem učící hrnečky, ale přijde mi že vůbec neví co s tím, zkoušeli jsme ledacos, ale stále chce jen savičku. Je pravda, že z klasické petky umí i je to pro něj zábava, ale sám si žádné lahvičky neumí držet tak aby se napil. Jak jste učili vy? Také jídlo… Ji moc hezky, ale rukama. Když mu dám lžičku, neví co s tím. Zkoušíme každý den několikrát ať si to osaha alespoň a učí se pomalu ale výsledek stále stejný. Jaké jsou vaše zkušenosti?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11522
2.2.21 13:46

Je to jako „ucit“ chodit nebo mluvit.
Neni to potreba, dite se to nauci samo. Akorat to musi mit k dispozici, aby to mohlo zkouset, a mit od koho okoukavat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24803
2.2.21 13:47

Napodoba. Jez s nim, pij z hrnku, brckem, strkej mu to do ruky.
Pripadne savicku proste schovej. Zizni neumre.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
432
2.2.21 13:49

Nabízím různé varianty - lžičku, vidličku, hrneček. Vezme/nevezme/zahodí…zkusím příště zas. Dám před dítě na kousky nakrájené jídlo (vždycky jen pár kousků, aby binec nebyl moc velký). Ten zájem o lžičku přijde nejspíš později, ale jistojistě se dostaví a pak ji nedá z ruky :-). Syn lžičku odmítal do 16. měsíců a pak šup, začal krásně jíst sám a lžičkou sbíral i stavebnici ze země. Dělám to, co ty…nic víc, nic míň.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6603
2.2.21 13:50

Podle mě to naučí až k tomu dozrajou.. 13m dcera taky neumí pít z flašky, drží jakoukoliv flasku, z uchem i bez.. a stejně ji musím držet když pije. A to si ji v puse drží sama, akorát nenakloni… jakmile ji pomůžu, švihne to po mě že jí mám držet já. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1703
2.2.21 13:52

Nejak bych nespechala. Syn 14 mesicu taky neumi jist lzickou. Porad ho krmim a ani by me nenapadlo ze by to bylo spatne. S lahvickami a hrnicky jsme problem nemeli. Mam vice druhu a stridam mu to protoze par dnu ho bavi pit z hrnecku potom zase s brckem :nevim: nejvic mi ale v uceni pomaha schazet se s kamaradkami co maji deti a nebo kdyz jedeme na vikend k nekomu kdo ma dite. Nejlepe treba 3-6 mesicu starsi co uz umi neco vic a syn to odkoukava. Takhle pochopil ze nocnik je na sezeni a nemusi rvat kdyz ho tam posadim… naucil se pit s brckem asi v 11mesicich protoze tak pil kamarad… atd proste jako ve skolce nebo se sourozenci to se deti uci nejrychleji ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21497
2.2.21 13:53

Syn pije z flašky se savickou ještě ve 20 měsících, ne ze by to z hrnku neuměl, ale pokaždé se poleje :roll: jist teda umí lzickou asi od 10 měsíců, ale já mu dávala do ruky lžičku hned od prvních prikrmu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
2.2.21 13:59
@Masina píše:
Nabízím různé varianty - lžičku, vidličku, hrneček. Vezme/nevezme/zahodí…zkusím příště zas. Dám před dítě na kousky nakrájené jídlo (vždycky jen pár kousků, aby binec nebyl moc velký). Ten zájem o lžičku přijde nejspíš později, ale jistojistě se dostaví a pak ji nedá z ruky :-). Syn lžičku odmítal do 16. měsíců a pak šup, začal krásně jíst sám a lžičkou sbíral i stavebnici ze země. Dělám to, co ty…nic víc, nic míň.

Moc díky za uklidnění, jako nemyslím si že je to špatně, nebo že bych nějak panikařila…jen spíše bych ráda ho nějak k tomu motivovala. Ale ji on krásně, do posledního drobečku, pinzetovym úchopem je schopný posbírat drobečky z koberce a sníst :lol: :mrgreen: takže stále vysavam. Ji jídlo stále rukama, ale dostane velký kus jablka a ten skvělé zpracuje.. žádné kousky nejsou třeba u něj, jen to pití a lžičku bych ráda zapojila…moc díky

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
442
2.2.21 13:59

Tak já koupila v DMku lahvičku se silikonovým brčkem a naučila na to, taky neuměly děti zvednout láhev nahoru. Aby pochopili, jak pít z brčka, koupila jsem fruko/pitíčko a když k němu dalo pusinku, tak zmáčknout. Ono už to pak pochopí a pak jen vyměnit za lahvičku s brčkem. Ještě jsem názorně ukazovala jakoby srkaní. Z hrnku se naučily pít ve vaně :oops: kde přelejvaj vodu v kelímcích a jen co se otočím, tak pijou. Často se zakuckají, ale brzy na to přijdou.

S jídlem to šlo samo. Máme dětskou kuchyňku, kde mají všechny plastové příbory. Na stolek dám mističku třeba s minipiškoty, ovocem, nebo něco, co se vejde do lžičky, klidně ať to maj k dispozici celý den jako svačinku. Oni matlají rukama, pak dávají rukou na lžičku, pak už lžičkou nabírají a trénují dávání do pusy a jednoho dne se začnou vztekat, že chtějí jíst samy vše. A to je ta chvíle, kdy mě tečou nervy, jídlo je všude, ale děti spokojené. :P

Neboj, přijde na to samo, stačí ukazovat, jak to děláte vy :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1971
2.2.21 14:35

@Danilan Vsechno ma svůj čas. My kluky (o měsíc dříve narození) dali do pořádne jidelni zidlicky ve 14 mesicich. Pak jsem jim dala lzicku a stala jsem za nimi a lžičku s nim držela a krmila, za chvilku se to naučili sami, ale jasně, že byl čurbes :) Pit sam z kelimku se naucili rekla bych až ve 20 mesicich, aby se jakoby nepolili a sklenicku si naklonili. I kdyz obcas se ještě stane nehoda, mala :jazyk: V pátek maji 2 roky a umi se uz solidně najist a napit, ale pititko s brckem maji doteď, rádi z toho pijou. Na vše čas :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9633
2.2.21 14:37

To ještě neřeš, starší začala jíst lžičkou v roce a půl a mladší dcera v deseti měsících, ale byl to trest… :mrgreen: ono se to vyvine, někdy mezi rokem, dvouma…netlač na to…nijak se to neučí, dítě začne samo napodobovat…a když ne, naučíš ho to, než půjde do školky :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3601
2.2.21 14:43

Ukazuj, nabizej, nenuť. Mám dceru 18m. Jí lžičkou krásně, jen polévky žbrindá. Hned jak o lžičku jevila zájem, jsem ji ji dala. Bordel uklidim, neřeším. Tvůj syn k tomu taky dojde. K piti:vyzkoušeli jsme kde jaký učící hrneček. Výsledek? Od roku pije dcera ze skleničky/panaku. Má nerezový, aby ho nerozbila. Jediná nevýhoda je, že ji musím vždycky pití nalít, v nějaké lahvi by ho měla pořád k dispozici. Jen UM pije z kojenecké lahve. Myslím, že ve svém věku na to má ještě nárok :-)
Buď ráda, že se tvůj syn učí taky na petku/sklenici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3091
2.2.21 15:20

Dcera zas neuměla nikdy pít z lahvičky, šla prso-sklenička rovnou :mrgreen: Lžička nevím, myslím že kolem roka a půl se uměla celkem v klidu najíst sama, do té doby nic moc :) Myslim že na to jdeš dobře, on to jednou začne dělat sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73
2.2.21 15:50

Holky, moc díky 😊 moc jste mě uklidnili…fakt to nějak neřeším, ale zase nechci aby mi něco uteklo co můžu zkoušet už teď. Na bordel a vytírání každý den i 2× denně jsem si zvykla. S chlapem je to horší, ten by prcka držel do 3 let na mliku protože nesnese ty drobky a kousky všude po zemi a ty pokydane bodycka… Moc vám děkuji. Zkusím i panakovku, co kdyby náhodou…myslím že prcka zajímají spíše petky a skleničky více než učící hrnečky, to bere jako hračku mi přijde..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat