Jak vysvětlit dítěti smrt?

63
23.8.07 14:45

jak vysvětlit dítěti smrt?

Zdravím všechny maminy..
Chtěla jsem se zeptat jak byste vysvětlily skoro tříletému dítěti smrt.. Teď v televizi je toho plno a udivuje mně, že je to i v pohádkách.. Třeba Tarzan, Lví král… Malá má v tom zmatek.. Teď nedávno vyjímečně viděla díl seriálu Horákovi, kde se pořád mluvilo o tom, že táta umře.. Ona potom chodila a tři dny říkala, že táta umře… Nevím jestli to má cenu nějak vysvětlovat tak malému dítěti… Na jakém příkladu jí to mám vysvětlit…
Děkuji za radu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1685
23.8.07 17:49

ahoj, obávám se že tak malému dítěti se nedá vysvětlit co je to smrt, protože ji chápe jako něco co jde zvrátit.
Mám pocit, že smrt začínají chápat děti až tak kolem sedmého roku věku. (ten fakt, že když někdo umře, že už se nevrátí) Ale nejsem si jistá, od zkoušky daleko, nikdy jsem to nepoužívala a taky ta mateřská :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2185
23.8.07 21:19

Ahoj.
Tak dcerce zemrel tata kdyz ji byl rok a pul. Od te doby rikam, ze zemrel, ze je v nebicku. Mala to prijala jako fakt, ale evidentne nevi co to znamena, obcas se po nem pta a chce byt s nim (a pritom ho zna rok a pul uz jen z fotek). Takze jen jak mi poradila psycholozka, rikam pravdu a pockam si, az to vic pochopi…

Hromix a Anie (3 roky)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
473
23.8.07 22:05

Myslím, že to nepochopí, tak jakö ty. Náš malý ví, že když někdo umře už nežije a nejde to vrátit, neříkám nic o nebíčku a pod… ovšem myslím, že to v důsledku pochopí až mnohem později rozhodně ne než půjde do školy. Říkám mu pravdu, nedělám z toho vědu. Myslím, že to bere jako normální věc, nevyslím, že je navíc dobré dítě stresovat tím co by mělo cítit, když to necití. Myslím, že Vojta ví, že když Tarzanovi umře maminka, že je to moc smutné…taky se na to moc nechtěl dívat a že kdyby vypadl z okna (8p) tak určitě umře, což mně (maminku) děsí, protože se o něj strašně bojím. Takže tuší, že smrt není nějaká sranda, ale víc po něm nemůže nikdo chtít… v tom to mají ty děti na světě lehčí a to je dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
763
23.8.07 22:59

Vlíkovi zemřel táta ve 2 a čtvrt letech, taky asi nechápe, proč je tatínek mrtvý a proč je v nebíčku (ví, že se bouchl do hlavičky, operovali ho a pak umřel), bere to jako hotovou věc, hodně často tatínkovi mává a raduje se, že tam má tatínek sluníčko a balónky, co tam lidem uletěly, občas řekne, že by chtěl, aby tatínek přišel z nebíčka, že by mu řekl, aby už tam nechodil…, ale paradoxně právě Mufasova smrt ve Lvím králi mu pomohla pochopit. Od té doby se dost ztotožňuje se Simbou… Vilíkovi a Simbovi umřeli tatínci- spadli, bouchli se, umřeli a šli do nebíčka a už se jejich těla neprobudí…
Někdy je to ale hodně bolestivé :-(. Pro něj ne, pro mě ano

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
23.8.07 23:41

jak vysvetlit smrt diteti

Ahoj, z moji zkusenosti - zemrel mi bratr co mel 3 deti - v te dome dost male 5,skoro 3 a1 let- ta nejstarsi to vice mene pochopila i kdyz prvni rok se o tatovi vubec nechtela bavit, ale ti mladsi nemaji vubec zadnou vzpominku- respektive berou celou udalost jako fakt - aha tata umrel,tecka - proste jeste beze smutku, konstatovani. dnes po 4 letech si o tatovi povidaji, chodi se svickami na hrob, tesi se jaou bude mit tata radost z vysvedceni - je pr ne takovy abstraktni charakter, ktereho sice nevidi ale ‚vychovava je‘ stylem, tata by mel radost ted a ted, nebo tata by se asi zlobil… i kdyz jsem cetla ze to z psychologickeho hlediska neni nejstastnejsi. Jak uz psal nekdo drive, deti smrt nechapou v tom pravem slova smyslu az do 7 let.- i kdyz me je skoro 30 a se smrti se take nedokazu jeste vyrovnat, na toz pochopit. Takze ja bych radila, rikat zjednodusenou pravdu ale nechat na diteti jak si to v te hlavince urovna.

M.

• Nahlásit
  • Citovat
27
24.8.07 13:43

ahoj, mala se ve dva a pul letech sama zacala ptát po jejim pradedeckovi. Asi proto, ze mame to stesti, ze mame vsechny babicky, prababicky, dedecky i jednoho pradedecka, ale jedna prababicka je sama- takze logicky - kde je deda ze Šabiny? Odpoved: Kdyz byla maminka jeste mala holcicka, dedecek byl moc nemocny, musel do nemocnice a umrel.pochovali ho do zeme a ted je z nej mozna motylek, nebo beruska… Jak uz tu holky psaly, pochopit smrt je tezke i pro dospeleho, natoz pro dite. Ja osobne neumim udelat po odchodu blizkeho cloveka tlustou caru a konec - uz neni. Predstava, ze se stane treba tim motylkem je diteti vcelku blizka a urcite mu to nijak neublizi.
Male budou v listopadu 3 roky, obcas se pta, dostane tu samou odpoved a vypada to, ze ji to zatim takto staci.
brezinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.2.12 16:06

Dobrý den,před 3 měsíci mi zemřelo náhle syn,nemohu se s tím vypořádat,poradí mi někdo,vím,že se z toho do své smrti nedostanu,moc to bolí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
52
28.5.13 14:13

Nevím jak vysvětlím malé ( ted 7 měsíců ) že její tatínek umřel když byla v bříšku :( všude jsou fotky, každé ráno i večer koukáme na tatínka, ale až se začne ptát kde je a proč tu není, jak to vysvětlit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11
28.5.13 14:31

Smrt se vysvětluje, že už není a nebude

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
941
6.3.14 14:59

Jak vysvětlit smrt prababičky 3 letému dítěti???

Zdravím všechny a prosím o radu,

mám téměř 3-letou dcerku a před 14 dny nám zemřela moje babička (její prababička). :,( Dcerka věděla, že babičce onemocněly ledviny a moc čůrala a pak byla v nemocnici. Každé ráno jezdíme kolem nemocnice do školky a tak se každé ráno ptala, jestli je ještě babička nemocná a kdy půjde domů?? Když babička zemřela, dcerce jsem řekla, že babička umřela, odešla do nebíčka jako andílek a už se nevrátí a dcerka jen řekla „aha“. A druhý den se mě zeptala jestli je babička ještě v nemocnici. :(
Takto se mě ptala asi týden, pokaždé jsem jí odpověděla, že babička už není v nemocnici, ale že už odešla do toho nebíčka a je z ní andílek a že už se nevrátí.
No a po týdnu mi dcerka oznámila, že se chce jít podívat za babičkou Boženkou a tak že teda taky umře. 8o
Prosím jak jí to mám vysvětlit??? Dcerka je velice vnímavá a vždycky si z nich vytvoří vlastní závěr, na který občas nezvládám reagovat…viz když mi řekla, že teda ona taky umře. Snažila jsem se jí vysvětlit, že kdyby umřela, odešla by, ale už by se nevrátila a mě by bylo moc smutno, ale ona to nechápe…řekla mi, že by přišla pak zpátky. :roll:
Už nevím co jí vlastně mám říct. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1000
6.3.14 15:07

@agnesold Já myslím, že jsi jí to vysvětlila hezky :srdce:. V podstatě bych jí pořád opakovala to stejné, že když někdo umře, tak už se nevrátí, ona to časem přijme jako fakt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
MarkétkaBeruška
6.3.14 15:08

@agnesold v prvé řadě Ti chci vyjádřit upřímnou soustrast! No a k tomu problému? Zkusila bych s s dcerou sednou a vysvětlila jí že když se miminko narodí, rosta atp a pak když už je človíček starý tak umře a stane se z něj ten andílek, který dohlíží na nás co tu žijí, pak ten člověk bydlí v nebíčku a tam za ním nikdo nesmí, řekla bych jí že by ti to bylo líto kdyby umřela, ale že babička se na ní z toho nebíčka kouká a vidí co dělá jak roste že tu s ní pořád je, ale bydlí teď jinde a tam se za ní nesmí.

• Nahlásit
  • Citovat
13806
6.3.14 15:09

:( :( :,( Chudak holcicka :( Ma v tom zmatek :,( Radu nemam :( Ale uprimnou soustrast a hodne sily!!! :hug: :hug: :hug: Je mi to lito :,( :hug: :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
941
6.3.14 15:10

@MarkétkaBeruška Děkuju Markét. Zkusím jí to takhle vysvětlit. Snad se zadaří. Dcerka je dost živé dítko, takže u rozhovoru moc neposedí…tak snad si něco zapamatuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama