Jak začít s bakalářkou?

patlamatlaxy
13.6.13 07:47

Jak začít s bakalářkou?

Zdravím všechny maminky-studentky a dostudentky :-)

Trochu se mi to tento rok zvrtlo a semestr budu mít ukončen skutečně těsně před skončením zkouškového, takže přicházím o drahocenný čas, který bych mohla věnovat své BP.

Když začnu 1.7., mám jen 8 měsíců.

Jenže nějak nevím, jak začít… Mám doma 14m kluka, který když mám štěstí, spí 1-2 hodiny. Večer usíná sám ve 20h., ale to jsem už vymaštěná a brzy usínám. Naopak jsem schopná vstát ráno dřív, ale bude to stačit?

A jak mám vlastně začít?

Jak dlouho jste psaly svou práci? Jak jste si práci rozvrhly? Dodržely jste plán? Kolik hodin denně jste makaly a za jakých podmínek?

Vlastně plácám paté přes deváté, ale teprve dnes jsme si uvědomila, jak málo času mám…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
164
13.6.13 07:50

Přiznám se, že jsem psala bakalářku 14dní před odevzdáním :oops:, ale to jsem byla bezdětná a čas měla celý den. Ale stejně jsem jí psala většinou po nocích, nějak jsem se přes den nedokopala. Ale dopadla na výbornou :lol:
Nejdřív půjčit všechny knížky, co k tomu potřebuješ, napsat si zhruba obsah a pak se na to vrhnout. To zvládneš :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19124
13.6.13 07:52

Tak ono záleží, jaký obor studuješ…některé bakalářky se dají sepsat za 14 dní, na některé sbíráš data třeba rok :nevim: Pokud máš materiály, tak 8 měsíců já krásný čas

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1038
13.6.13 07:52

No já psala diplomku dva roky :) s dvěma dětma, rok a půl jsem si připravovala materiály a posledního půl roku psala. Na poslední chvíli :mrgreen:, vždy do noci třeba do dvou, tří…mladší vstává po 5. Takže šílené. Nebo odpoledne když je vzal manžel na procházku, některé víkendy odjížděli k babičce. Psala jsem ale spíš nárazově, prostě jak to šlo a když byl čas. Domácnost šla teda stranou, stejně tak jako vždy před zkouškovým obdobím

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11132
13.6.13 07:55

Ja myslim, ze 8 mesicu je luxusni doba :mrgreen:
chapu, ze s prckem to je uplne jine, nez kdyz je clovek sam, ale tho casu bys mela mit dost. jinak mi osobne by na psani samotne asi vic vyhovovalo, ho nekam treba jednou tydne na jeden cely den upichnout nez to lepit po hodine denne treba.
ale na projiti literatury, ustanovani planu, navrhnuti obsahu, rozsahu je i hodina, dve denne fajn.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3540
13.6.13 07:56

Já psala jako bezdětná a dopisovala jsem to 14dní před termínem :oops: - to jsem udělala nejvíc práce..
Jestli můžu poradit začni nějakou kapitolou.. já jsem pořád seděla nad materiálama a dumala s čím začít abych psala od začátku do konce pak jsem to vzala z prostředka a úvod anotaci a závěr jsem dělala poslední..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13124
13.6.13 07:57

Já si řekla, že musím začít včas a tak jsem do konce června řešila, jaké materiály potřebuji, sehnala jsem si je a pak jsem v létě na zahradě vytáhla materiály a počítač, děti vedle mě blby a já četla a psala - každý den 1,5hod. Psala jsem to napřeskáčku a do konce prázdnin jsem měla 3/4 hotovo, pak se to zase díky zkouškám, práci… natáhlo tak, že jsem stíhala ťip, ťop, ale dala jsem to. Za 14 dní, bych fakt nic nenačetla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
patlamatlaxy
13.6.13 08:04

Ještě dodám, že u mě není problém si vše rozvrhnout, klidně si na to vypracuju tabulku, ale horší je to dodržet. Vždycky jsme si plánovala a poprvé jsem to učení dodržela až teď ve 4. semestru. Nicméně jsme celá rodina onemocněli a musela jsem dvě zkoušky odsunout.

Asi budu každý den vstávat dřív, většinou vstává kolem 7, ale někdy vydrží i do 8:30. Když vstanu ve 4, 5…tak bych mohla mít šanci něco udělat. Ostatně dělám to tak i o zkouškovém. Večery nedávám, zkoušela jsem každý den večer psát seminárky a vydržela jsem tak od 20-21:30 a už se mi pletly písmenka.

• Citovat
  • Nahlásit
1907
13.6.13 08:16

Nemyslím si, že máš málo času…já bakuli z větší části psala po narození syna, takže v době mezi kojením a jeho spánkem :D sama dnes nechápu, jak jsem mohla napsat něco smysluplného ale napsala, neboj, ono to v nás je :D co je podle mě hodně důležité, tak si zvolit téma, které tě baví nebo ho znáš. Já psala téma, které bylo z mé praxe a kdybych spočítala čistý čas tak jsem tomu věnovala max 250 hodin, psaní mi šlo nějak samo, popisovala jsem praxi a vkládala názory, dokonce mě to i chvílema bavilo :D spolužačky, co jim bylo téma přidělěno (neměly vlastní nápad a škola jim poskytla seznam témat), tak práci nedopsaly, tápaly v ní…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64469
13.6.13 08:28

@patlamatlaxy chlap včera odstátnicoval, takže má hotovo. Jinak ale probíhalo takto: zvolil téma, dal dokupy základní body, o kterých to bude. Pak jsme to spolu probrali, zkorigovali, co je vhodné, c o né, co je důležité a pod. Udělali základní osnovu a pak už jen psal. Celou bakalářku měl za 2-3 dny napsanou, několikrát jsme to četli, korigovali, pak udělali šmír, poslali poradkyni na posouzení. Ve své podstatě zkorigovala akorát zdroje, doporučila upřesnit některé věci, takže oprava, druhé posouzení a hotovo. A, od oponenta to samé, obhajoba za B. Pohoda. Když to tak vezmu, tak celá bakalářka zabrala max 40 hodin čistého času. Záleží hodně na téma :think: Chce to mít dobře promyšlený ten obsah, udělej si šmíry, dej to někomu přečíst, vlastní psaní už tak složité nebude :palec: Jo, vidíš, nejhorší byl dotazník - dávali jsme ho na školu, kde měl chlap praxi a to vyhodnocování nám zabralo téměř týden :zed: Zase na druhou stranu, ségra píše bakalářku už rok a pořád nemá hotovo - má hodně specifické studium i téma, takže to není tak jednoduché..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5462
13.6.13 08:32

Já dělala bakalářku na ekonomické téma a nejvíce času mi zabralo sehnat knížky a posbírat materiály :lol:. Psaní potom bylo jedna báseň - až na to, že když jsem odevzdávala koncept, tak jsem zjistila, že to mám tedy napsané skvěle, ale mělo to být snad v 1. osobě nebo tak něco… Už si to nepamatuji - a ani už jsem to nestihla předělat, protože jsem neudělala zkoušky z matiky a musela jsem školu ukončit :,( :,( :,( (zítra se chystám znova k přijímačkám a na učení jsem se ještě ani nepodívala :oops: :lol: )
Ale psala jsem to se dvěma dětmi (tehdy necelých 6 let a tři roky), do toho jsem pracovala a starala se o babičku. Psala jsem po nocích a ve dne, kdy jsem měla chvilku klid. Dalo se to celkem v pohodě, kdybych ji bývala dodělala, měla bych ji sepsanou během tří týdnů. A předtím jsem běhala po knihovnách a sháněla materiály na netu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
866
13.6.13 08:39

Já začala bakalářku skládat v prosinci (v květnu jsem odevzdávala - hned 2.), v lednu jsem měla napsaných nějakých 15 stránek textu s tím, že to musím opravit (bylo tam hodně přímých citací), pak jsem na to až do března nemákla, protože jsem zjistila těhotenství (rizikové), které ale nakonec skončilo špatně, takže jsem se na konci března rozhodla to dopsat. Výzkum jsem dělala asi 3 týdny před odevzdáním :D Nebyl čas. Jo a mám doma dvouleťačku, takže s tím spaním jsem na tom stejně - večer brzo vytuhnu, ale ráno teda spím dlouho a nejsem schopná si dát budíka třeba na 4. hodinu. Párkrát vzal muž dceru ven přes den nebo k jeho rodičům na návštěvu a ke konci, když jsem už vůbec nestíhala, jsem ji (dceru) odvezla na 10 dní k babičce :) Takže za 8 měsíců se to stihnout dá, pokud si to nějak šikovně rozvrhneš :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
532
13.6.13 09:31

Jak psát s dětmi neporadím, ale 8 měsíců je dlouhá doba. Zajisti si domů veškerou literaturu, udělej si kostru a přiblizný obsah rozděl do t´matických kapitol, z toho pak uděláš obsah. Odkazy na literaturu piš hned, pak to skoro nejde dohledat. Mě trvalo hodně dlouho napsaný materiál doupravit do finální podoby, tak si nech rezervu i na toto ;) držím palec, ať to zvládneš :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3398
13.6.13 09:40

Zacala jsem psat v rijnu, odevzdala jsem v breznu. Moje vedouci se mnou ale zacala komunikovat az v unoru, takze jsem nejvic prace udelala az posledni mesic. Psala jsem denne, vetsinou odpoledne, cca 3 hodiny, manzel hlidal dcerku. Jednalo se teda o diplomku, napsala jsem 70 stranek, obhajila jsem za dva. Drzim palce, da se to, ale bez manzela bych to nedala ani nahodou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4621
13.6.13 09:51

Jak někdo psal, záleží, co máš za obor.
Takový obecný postup by mohl být například:
1. Nejdříve bych se podívala na jiné závěrečné práce s obdobným tématem a inspirovala se literaturou, kterou použili jiní před tebou.
2. Pak bych si tuto literaturu sehnala a prošla ji. Současně bych tvořila koncept práce. Zapisovala poznámky, atd…
3. Nejdůležitější je správně nastavit hypotézu, popř. cíle práce.
4. Držet se tématu, neodbíhat.

Co se týká režimu, mohu doporučit pravidelnost - klidně ta rána + když malý usne a alespoň jeden den o víkendu, tj. kdy bude hlídat manžel a ty se tomu můžeš celý den věnovat.

8 měsíců je dostatečná doba, ale s malým dítětem na Tebe číhá řada překážek, doporučuji proto práci udělat co nejdříve, ať máš pak dostatek času na přípravu na státnice. Dopisovat bakalařku, ukončovat ročník a ještě se připraviovat na státnice je šílený stres jak pro tebe, tak pro malého i manžela. Takže mít bakalářku „do foroty“ bude z časového hlediska obrovská výhoda.

Bakalářku jsem pravidelně psala 3 měsíce při plném pracovním nasazení. Naštěstí pro mě jsem psala o tématu, kterému jsem se věnovala profesně. Nedovedu si představit psát bakalářku 14 dní. Jenom finální úpravy textu mi zabraly neskutečně mnoho času - než jsem nastudovala všechny normy, jak mají být citace, atd…

Diplomku jsem psala rok a půl s malým dítětem. Režim: pravidelně po nocích, nebo když malý spal, později 1 den o víkendu, kdy hlídal manžel. Hodně času mi zabralo studium daného tématu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat