Jak zalévat orchidej

243
26.8.13 11:08

Jak zalévat orchidek

Holky poraďte jak se má orchidej správně zalévat? Včera jsem dostala jednu od přítele, opravdu krásnou i v květináči na orchideje a přítel řekl, že mu květinářka řekla že orchidej se má jednou týdně se má do květináče nalít voda, až po okraj, počkat dvě hodiny a pak vodu vylít…jenže na lístku je napsáno, že se má zalívat jednou týdně do hlíny a pak jednou měsíčně zalít celý květináč a po dvou hodinách vylít…tak teď kdo má pravdu :D Jak zaléváte vy? Chci aby mi vydržela co nejdéle :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
LuMiTa
26.8.13 11:11
@MamuškaLuci píše:
Holky poraďte jak se má orchidej správně zalévat? Včera jsem dostala jednu od přítele, opravdu krásnou i v květináči na orchideje a přítel řekl, že mu květinářka řekla že orchidej se má jednou týdně se má do květináče nalít voda, až po okraj, počkat dvě hodiny a pak vodu vylít…jenže na lístku je napsáno, že se má zalívat jednou týdně do hlíny a pak jednou měsíčně zalít celý květináč a po dvou hodinách vylít…tak teď kdo má pravdu :D Jak zaléváte vy? Chci aby mi vydržela co nejdéle :)

ob den rosím, a jednou za cca 14 dní až 3 týdny nořím do vody a kvete každý rok jako divá :-)

• Citovat
  • Nahlásit
209
26.8.13 11:12

Ja je dam jednou za tyden vsechny do vany (mam jich 10),natocim tak 5cm vody, necham dve hodiny a mezitim listy postrikam hnojivem..A zatim mi vsechny vykvetly ponekolikate :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6502
26.8.13 11:15

Bud zalevame, ale ne moc, nebo ponorime do vody. Mame 2 a taky nam krasne kvetou, ale ne kazdy rok. Tady pisou, ze se ma ponorit do vody 1× za tyden, asi zalezi na teplote.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50379
26.8.13 11:16

Zalívám podle rady vaší květinářky. Od března do října každý týden hnojím rosením, v zimě jednou za měsíc.
Orchideje nemají rády přímé světlo.

Příspěvek upraven 26.08.13 v 11:16

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16365
26.8.13 11:16

Rada si prectu odpovedi. Uz jsem jich par zahubila. Resp vzdy odkvete a uz nikdy nevykvetla, coz ale bylo hnojenim. Ted mam asi 14dni novou a hnojivo jsem k tomu dostala tak uvidime. Na vysacce ma jednou za tyden s tim ponorenim do vody ale me doporucoval odbornik jen jednou za tyden normalne zalit tak to delam podle nej.
Spis asi budu mit problem se svetlem. Mam ji pomerne daleko od okna a kdyz bych ji dala bliz oberou ji deti nebo okouse kocka :zed:
Co myslis kvetinacem na orchideje? Me ted bylo prave receno ze je potreba nechat to v pruhlednem. Jako je to veda ty kytky…zlata moje babi co vzdycky vsechno pestovala tak nejak od oka a vsechno ji kvetlo a delalo radost :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2899
26.8.13 11:17

Huuu, tak to je zajímavé! Já mám asi 3 roky orchideje z Ikei za 129 kč… skoro nonstop mi kvetou a jsou opravdu má chlouba… jsou veliké (žádné maličké a mají i několik šlahounů)…

Já se o ně starám takto:

jsou umístěné na oknech na západ nad topením, které se moc nepoužívá, protože topíme v kamnech… teplota v létě 22C a v zimě kolísá mezi 16-24 :roll: Hnojím tyčinkama pro orchideje a zalévám třeba 1× za 14 dní skrz ten mulč a hlínu dokud nevidím v tom spodním skvětináči vodu (orchideje jsou v plastovém květináčku, který je vsazen na takové ty hnědé „kamínky“ v keramickém obalu dole zúženém a tu vodu nechám zaplnit to zúžení keramického květináče právě s těmi kamínky plus kousek nad okraj zúžení…)
vůbec je nerosím.

Když odpadne z větévky poslední květ, tak odstřihnu větévku nad třetím „kolénkem“ odspodu.

Moje mamka přesazovala a už by to neudělala… nějak se květině pak nedařilo až zašla. Okno má taky na jinou stranu nechává je víc proschnout (bych řekla) a má ty samé i Ikei a nejdou jí.

Přeji hodně štěstí s pěstováním :pankac:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
LuMiTa
26.8.13 11:17
@blecha72 píše:
Zalívám podle rady vaší květinářky. Od března do října každý týden hnojím rosením, v zimě jednou za měsíc.

ale když máš květináč na orchideje, tak si nikdy nevezme všechnu vodu, co je dole a na kořínky se nedostane :nevim: mám je na sever :palec:

Příspěvek upraven 26.08.13 v 11:20

• Citovat
  • Nahlásit
16365
26.8.13 11:18

@kacenkace @blecha72 to hnojeni rosenim delate beznym hnojivem nebo je na to nejake specialni?? :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
LuMiTa
26.8.13 11:19
@quinny píše:
Rada si prectu odpovedi. Uz jsem jich par zahubila. Resp vzdy odkvete a uz nikdy nevykvetla, coz ale bylo hnojenim. Ted mam asi 14dni novou a hnojivo jsem k tomu dostala tak uvidime. Na vysacce ma jednou za tyden s tim ponorenim do vody ale me doporucoval odbornik jen jednou za tyden normalne zalit tak to delam podle nej.
Spis asi budu mit problem se svetlem. Mam ji pomerne daleko od okna a kdyz bych ji dala bliz oberou ji deti nebo okouse kocka :zed:
Co myslis kvetinacem na orchideje? Me ted bylo prave receno ze je potreba nechat to v pruhlednem. Jako je to veda ty kytky…zlata moje babi co vzdycky vsechno pestovala tak nejak od oka a vsechno ji kvetlo a delalo radost :kytka:

http://www.zbozi.cz/?…

voda se usadí dole a nedostane se na orchidej protože nemá ráda být ponořená ve vodě dlouho..

• Citovat
  • Nahlásit
243
26.8.13 11:23

@guinny no já mám právě ten průhledný a ve spod je ještě jakoby takový podstavec na kterém ta orchidej stojí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
65
26.8.13 11:24

Tak na ty moje plati presny opak nez se doporucuje. Kdysi jsem zalevala presne jak se vsude pise - jednou za tyden ponorit na pul hodky do vody, ale vubec nic rok a pul nekvetlo. Pak jsem u zname videla, ze ji vsechy stoji cca 2 az 3 cm ve vode a kvetly vsechny jak dive. Zacla jsem aplikovat, zalevam normalne pres hlinu tak, aby na spodku vzdycky stala kousek voda a uz dva roky mi kvetou snad bez prestavky chudinky, vubec si neodpocinou :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
209
26.8.13 11:24

@quinny to se koupi uz hotovy namichany hnojivo, je bud tekuty s rozprasovacem nebo ve spreji a strika se na listy a na koreny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1453
26.8.13 11:31

@MamuškaLuci Mám už orchidejky (můrovec neboli phalaenopsis) cca 4 roky. Nejdříve jsem to hodně řešila - hnojila postřikem na list 1×14dní hnojivem na orchidee. Koupala cca 1×týden - 14dní. Dnes se o ně skoro nestarám a kvetou mi mnohem více než dříve. Postup mám takový. Rosím tak 2×-3× do týdne (když si vzpomenu) a koupu jednou za 2-3-4týdny. Občas je místo koupání jen trošku zaliji do hlíny (ale nesmí dole kořeny stát ve vodě). Nejlepší ukazatel toho, zda rostlinka potřebuje vodu je zda má bílé kořeny - bílé kořeny hlásí že chce koupat, zelené kořeny jsou ještě zavodněné. Koupu tak hodinku až dvě. Občas se mi stalo, že jsem ji zapoměla přes noc ve vodě a nic se jí nestalo. Nehnojila jsem už ani nepamatuji. Přesto mi orchidky kvetou jako nikdy předtím :) Při rošení jen dej pozor, ať voda nezůstane v srdíčku rostlinky - tam odkud rostou nové lupeny. Dokonce se mi už i stalo, že mi babi rostlinu shodila z okna když ho otvírala a zlomila list těsně u srdíčka - myslela jsem si, že to kyti odnese ale jediná památka je teď po několika měsících do poloviny nalomený lupen. Hlavní je mít je nejlépe na okně nebo u okna kde nikdy nesvítí přímé slunce (a nebo jen chvíli ráno či odpoledne) protože přímé světlo je spálí ale zase potřebují hodně světla. Já je mám na jižním okně pod balkonem, takže na ně přímé světlo jde jen k večeru a mamka je má zas na severo-východním okně kde svítí jen ráno. Základem je průhledný květináč - kořeny potřebují světlo. Já mám průhledné květináče a ty mam dané v klasických orchidejkových obalech, které jsou scvhálně zvýšené tak, aby květináč nestál na dně, takže i když je zaliji normálně do květináče, voda proteče a zespodu se pak může odpařovat a dávat kořenům vlhkost. Je třeba nezapomínat, že jsou to epifyty, tudíž hlínu vůbec nepotřebují a neberou z ní žádné živiny. Živiny příjmají postřikem hnojiva na list. Jo a při postřiku hnojiva dávat pozor na to, aby to vždy bylo hnojivo pro ordideje a nedostalo se na kořeny - už mi je párkrát spálilo, takže na to pozor. Já vždy hadříkem kořeny zakryji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46669
26.8.13 11:33
@MamuškaLuci píše:
Holky poraďte jak se má orchidej správně zalévat? Včera jsem dostala jednu od přítele, opravdu krásnou i v květináči na orchideje a přítel řekl, že mu květinářka řekla že orchidej se má jednou týdně se má do květináče nalít voda, až po okraj, počkat dvě hodiny a pak vodu vylít…jenže na lístku je napsáno, že se má zalívat jednou týdně do hlíny a pak jednou měsíčně zalít celý květináč a po dvou hodinách vylít…tak teď kdo má pravdu :D Jak zaléváte vy? Chci aby mi vydržela co nejdéle :)

Zalévám zhruba jednou týdně, nebo jak si vzpomenu, přímo do květináče. Jednou za uherák je osprchuji, ale to nedělám, když kvetou. Kvetou už poněkolikáté a vždycky květy vydrží tak čtyři měsíce…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat