Jít na odběr plodovky?

95
10.9.19 19:04

Jít na odběr plodovky?

Hezký den, máme zvýšené riziko vývojových a chromozonálních vad z důvodu že je manžel po chemoterapii. Doktor nám doporučil odběr plodové vody. Jsem v 16 tt a mám týden na rozmyšlenou. Šli by jste v mojí situaci nebo ne? Byl někdo na plodové vodě a pak to dopadlo špatně a potratil? Bojím se těch rizik ale zase vím že postižené ditě nechci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3064
10.9.19 19:05

Ano, ja bych tedy sla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3136
10.9.19 19:09

Ja na AMC byla, kdyz bude dobre pracoviste a nasledny klidovy rezim, minimalizujes pripadna rizika…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7355
10.9.19 19:09

Nejde to udělat neinvazivně z tvé krve?
Potratí jedna ze 100. Možná neoficiálně i víc :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
980
10.9.19 19:10

Řešila jsem stejné dilema v srpnu. U nás bylo indikací k plodovce to, že je mi 40, mám za sebou dva potraty a na jaře IVF se špatnou genetikou embryí. Takže genetici chtěli AMC „pro klid duše“. Já se bála rizika potratu, 1. screening byl v pořádku, pak ještě jeden genetický přímo v Gennetu. Zvolili jsme ještě další neinvazivní test z krve, dopadl dobře, Takže jsem nakonec na plodovku nešla. Nevím ale, jaká je míra rizika vady u vás. Nemám zkušenost s tím, že otec je po chemoterapii. Genetici ti to nějak nevyčíslili? Dobré je asi si dát na misky vah to 1% riziko potratu po odběru a nějaké riziko, co vyplývá z toho problému u manžela. Strašně težká volba. Týden jsem z toho skoro nespala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24745
10.9.19 19:12

Vyšel mi špatně Down, ale místo odběru jsem šla na test z krve, ale musíš si to zaplatit sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
797
10.9.19 19:13

Kamarádka byla před mesicem a v pohodě. Dodržela klidovy režim i s dvou letou cacorou a nic se nestalo. Odběr vyšel v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16369
10.9.19 19:16

Pokud víš, že by jsi postižené dítě nezvládla, tak určitě jdi. Na testy z krve bych nechodila ani omylem. Jsou zaměřené jen na nejběžnější onemocnění, nejsou na rozdíl od amniocentézy stoprocentní a pokud by se něco našlo, tak stejně plodovku musíš. Já na odběru plodovky byla, nebylo to nic hroznýho a drtivá většina potratů po nich je způsobena nedodržením klidovýho režimu nebo problémovým těhotenstvím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
10.9.19 19:25

@Mutlice riziko není nikdo schopný říct. Tím že nám vyšel dobře prvomestrální screening tak se riziko snižuje ale stále tam je. Ultrazvuk neodhalý úplně vše. Po chemoterapii se mají dodržet 2 roky odstup aby se riziko minimalizovalo, nám se to bohužel povedlo neplánovaně po roce od konce léčby, proto doktoři straší. Test z krve v našem případě nejde. Neodhalý prý úplně vše a je zaměřený hlavně na Downuv syndrom a další co se určují u prvomestrálního screeningu. Tam nám vyšlo riziko 1/20000

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
10.9.19 19:28

@mission84 klidový režim bych určitě dodržela. Manžel by si vzal v práci dovolenou aby se mohl starat o našeho 2 letého syna a já mohla ležet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
980
10.9.19 19:30
@Aja646 píše:
@Mutlice riziko není nikdo schopný říct. Tím že nám vyšel dobře prvomestrální screening tak se riziko snižuje ale stále tam je. Ultrazvuk neodhalý úplně vše. Po chemoterapii se mají dodržet 2 roky odstup aby se riziko minimalizovalo, nám se to bohužel povedlo neplánovaně po roce od konce léčby, proto doktoři straší. Test z krve v našem případě nejde. Neodhalý prý úplně vše a je zaměřený hlavně na Downuv syndrom a další co se určují u prvomestrálního screeningu. Tam nám vyšlo riziko 1/20000

Tak Downa máte opravdu krásně nízko. Vím, že ultrazvuk nevidí vše, hodně jsem to studovala. Jak píšeš, jestli jde i o další vady špatně určitelné, a pokud u vás nejde krev, asi bych tu plodovku vážně zvažovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
10.9.19 19:30

Nešla, ty testy nejsou 100%, znám 2holky věřící nešly a maji zdravé děti. Jedná se ocitla i pod velkým tlakem personálu a stala si za svým naštěstí. Jsou to rizika a zároveň etická otázka. Když budete mít možnost jít po spolehlivosti testů, budete se možná divit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
10.9.19 19:37

@Kokolina29 plodovka je vždy na 100%, tam se zkoumá DNA dítěte a tam nelze něco neodhalit. Jen je tam riziko potratu asi půl procenta. Ale zase bát se celé těhotensví jestli čekáme zdravé dítě to asi to riziko podstoupím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
TRG
2342
10.9.19 19:39

Hele, za mě a manžela čistě osobně. Nešla bych. Spíš přijmeme postižené děťátko, než potrat zdravého.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
95
10.9.19 19:42

@TRG každý to má jinak. My třeba víme že postižené určitě ne. Pokud by se na něco přišlo půjdu na potrat. Tak že i z toho důvodu jsem spíše nakloněna na ni jít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama