Kam s nemocným důchodcem?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
20.4.21 08:47

Kam s nemocným důchodcem?

Přeji krásný den všem.
Jak nadpis prozrazuje, ráda bych získala radu ohledně toho, kam s nemocným člověkem.
Abych nastínila situaci: Mám babičku. Je jí 84. Po prodělaném covidu má fibrózu plic. Je na kyslíkové terapii (3,5 litru). V současné době je doma (žije sama), já u ní trávím větší část dne.
Za poslední dva měsíce se začala dost zhoršovat – zhoršuje se chození (pohybuje se pouze s chodítkem), rovnováha, srážlivost krve, otoky a co je nejhorší, tak i myšlení.
Tak přemýšlím jak dál. Samozřejmě jako první si jí vezmu domů. Ale co pak až se jí zdravotní stav zhorší natolik, že už to doma prostě nezvládneme? Kam s takovými lidmi? Chci jí dopřát důstojný konec života, ale mám strach, že to kvůli jejímu zdraví doma nezvládnu. Nejsem zdravotník a ke všemu mám dvě malé děti.
Co jsem tak zjišťovala, tak asi jí budu muset dát do hospicu, neb domovy důchodců mají dlouhé čekačky. Nebo je i nějaká jiná alternativa? Prosím, kdo s tím má zkušenosti, poraďte mi. Chci mít plán, kdyby došlo na nejhorší.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
22153
20.4.21 08:56

V prve rade popremyslej, zda je jeji zavislost na pomoci druhe osoby takova, ze ma narok na prispevek na peci. Pokud ano, hned podejte zadost.
Zjisti si, jak ve vasem okoli funguje terenni pecovatelska sluzba. Vyrazne ti pomuzou. Platit ji potom babicka bude moci z priznaneho prispevku na peci.
Nejdulezitejsi ale je, nepodnikat nic za jejimi zady, ale vse s jejim souhlasem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
612
20.4.21 09:04

Zkus se podívat na hospic do domu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.4.21 09:08

@cecetka Děkuji za reakci. Problém je, že babička nechce ze svého domu, ale už teď je ve stavu, že jen celý den sedí a není schopná se o sebe skoro vůbec postarat. Jako velké vítězství beru to, že je ještě schopná se došourat na záchod. Ale co dál, co když se to dál bude rychle horšit? Na pobyt doma už to nebude. Je mi jasné, že s tím musí souhlasit. Ale výběr bude jen na mne.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.4.21 09:14

@Zpavlí To jsem se dívala, ale tam je jen, že by přijeli třeba dvakrát denně na hodinu. Já mám strach, že babička bude potřebovat být pod neustálým dozorem.

• Citovat
  • Nahlásit
866
20.4.21 09:15

Chlapova babička byla na vozíčku. Měla dceru a syna (syn je tchán). Babička chtěla bydlet u syna, ale má tchýně to zatrhla, aby šla paní k dceři. Babičku jsme si vzali domů, byla jsem v šestinedělí. Babička měla peritoneální dialýzu, kterou jsem jí dávala, musela jsem jí píchat injekce (nesnáším ani pohled na krev) a byla na vozíčku, takže kompletní péče. O žádný příspěvek jsme nežádali, protože jsme nebyli ve stavu, že to potřebujeme. O babičku jsem se starala pár let, nikdo k ruce (když odmyslím manžu, který mi pomáhal s večerním koupáním), její děti ji přišli občas navštívit, pokecat. Všechno šlo stranou i mý druhý těhotenství. Nic jsem si nepřipouštěla, takže to dopadlo, že jsem porodila v autě a jen za asistence manži. S klukem jsme skončili samo v nemo. A než jsme se vrátili, děti svou mamku odstěhovali na LDN. Aby se postarali. V den našeho propuštění babička zemřela. Dodnes se budím propocená, že kdybych přišla domů dřív, mohla žít. Mám zasklený poslední „dopis“, kde mi na LDN nechala vzkaz, že mi za vše děkuje a kdyby mě neměla, neví, co by dělala. I po letech mě to dojímá.

Řešení mám jediný - nic babičce za zády a řešit to tak, jako kdybys byla v její kůži a takhle by někdo „manipuloval“ s tebou. Vžij se do jejího života, pak uděláš to nejlepší životní rozhodnutí :srdce: a budeš mít i sama před sebou čistý svědomí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6615
20.4.21 09:15

Rodiče už nemáš? Proč babička žije sama?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4389
20.4.21 09:16

Ja bych si ji domu vubec nebrala… shanela bych se po miste v hospicu hned

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22153
20.4.21 09:18

Socialni pracovnici (i z te pecovatelske sluzby) ti reknou, co vse je mozne pro babicku udelat, jak ji pomoct.
A blbe je, ze vsude budou chtit vedet, jak vysoky prispevek na peci ma priznany. I z tech penez se totiz financuje provoz socialniho zarizeni. Bez vyrizeneho prispevku na peci se clovek radi az na konec poradniku :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
231
20.4.21 09:25

Babička je dobrá, že to sama zvládá. A vy máte pevný nervy. Jak to už přes rok všude lítá, měla bych strach, že se něco babičce stane. Upřímně - věk nemá nejmenší a otázkou je, jak dlouho tady bude :,(. Obvodní doktorka by vám měla dát alternativy. A taky říct, jestli má babička šanci se někam dostat, řečeno jestli je dost nemocná, aby ji někde umístili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1434
20.4.21 09:39

Terénní pečovatelská služba a péče se většinou hradí z příspěvku na péči, pokud ho má. Do domova pro seniory žádost můžete dát, ale pokud babička nebude chtít opustit byt, tak ji tam stejně nemůžou vzít. Musela by být nesvéprávná a mít případně přiznaného opatrovníka.

Jsou různá centra pro seniory, odlehčovací služby - ale tyto služby jsou spojeny s pobytem mimo dům/byt seniora.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27567
20.4.21 09:43

Nejdřív začni vyřizovat příspěvek na péči, pečovatelku a rovnou se poptávej po zařízeních, kde by ji šlo umístit. Pomůže ti i její lékař. Do doby, než přestane být úplně samostatná, bych jí domů klidně vzala, s pečovatelkou to zvládnete a až to bude na tebe moc, pak bych ji do nějakého zařízení dala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.4.21 09:44

Děkuji všem za reakce. Odpovím hromadně.
Babičce nechci nic řešit za zády, ale už začíná být mimo a na spoustu věcí má pohled šestiletého dítěte. Takže rozhodování je na mne. Zatím se snažíme jí umožnit pobyt doma, je to hodně náročné, ale zatím to zvládáme. Druhá fáze bude, že si ji nastěhuji domů a až se to zhorší - tak pak právě nevím.
S babičky obvodním doktorem se nedá mluvit, takže ten mi neporadí. A pečovatelská služba, co je u nás dostupná, je úplně neschopná. Zatím přes ně zajišťujeme jídlo pro babičku a i to je velký problém, takže si nedokážu představit jak s nimi řeším i něco důležitého jako je zdravotní péče.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
20.4.21 09:51

Takže souhrn :
Vyřídit příspěvek na péči a pak donutit lékaře ke spolupráci - aby mi řekl, kam časem babičku můžu umístit.

• Citovat
  • Nahlásit
6615
20.4.21 09:55
@Anonymní píše:
Takže souhrn :
Vyřídit příspěvek na péči a pak donutit lékaře ke spolupráci - aby mi řekl, kam časem babičku můžu umístit.
Ano, na sociálním odboru ti i poradí co a u koho máš vyřizovat.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat