Kdo platí opravy v nájemním bytě?

gabrielagabri
2.8.13 21:34

Kdo platí opravy v nájemním bytě?

Ahoj lidičky, bydlíme v bytě se smlouvou na dobu neurčitou (dříve se říkalo na dekret, tzv. regulovaný nájem).Nájem se zvýšil a je dost vysoký. Drobné opravy a úpravy, malování atd.atd.si děláme a hradíme my. Bohužel v hrozném stavu jsou okna, jsou stará, zkřívaná a rozbitá-např. v tomto počasí nejde např. v ložnici VĚTRAT. Správa domu sdělila, že opravu oken U SMLUV NA DOBU NEURČITOU (!oproti smlouvám na dobu určitou, tam je to prý jinak)ze zákona hradí nájemce. Je to tak? a jak je to s opravou všeho ostatního - třeba nátěr topení, malování v bytě atd.? :srdce: :srdce: :srdce: :-)Děkuji moc

Příspěvek upraven 02.08.13 v 21:37

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

48797
2.8.13 21:37

To záleží na smlouvě, většinou, když si nnájemník opraví okna atd. majitel by mu to měl vrátit nebo zohlednit v nájmu (jako dát nižší).
Asi je to hlavně na domluvě, jakého máte majitele bytu.
Ze zákona? 8o proč bych platila okna v cizím bytě a nikdo mi ty prachy nevrátí, okna si zaplatím bez návratu investice jen do svého, v cizím bytě bych se na to mohla vys… :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.8.13 21:41

Ty…nikdo jiný..majitel opravuje fasádu, střechu, okna (když jsou rozbita vaší vinou platíte to vy) stupacky, rozvody, chodbu…vo vy si uděláte a opravite chci ke všemu souhlas…netrpim aby si tam dělali z jedna tři jedna dvě atd…vždy vše se souhlasem a domluvou…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
gabrielagabri
2.8.13 21:45

@kamillka2 my jsme ale samozřejmě okna nerozbili, jde o starý dům v centru Prahy, bydlíme tu 2 roky - nastěhovali jsme se do prakticky vybydleného bytu, hodně jsme sem investovali-okna jsou dle mého neudržovaná tak 30 let a byla v tomto stavu už při našem nastěhování. údajně existují speciální uzákonění týkající se oken u smluv na dobu neurčitou-proto se ptám, kdo s tím má zkušenost? Jde o velká okna, skoro dvoumetrová, jsou několik ve všech pokojích. Evidentně do toho nikdy dříve majitel nechtěl investovat a stav je katastrofální. Koupelnu jsme na své náklady upravili-zůstala jen stará vana, ta je tak ze 60.let,nejsou teď peníze na výměnu - majitel objektu sdělil, že vana je na nás, ať si koupíme novou. Děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
2.8.13 21:49

@gabrielagabri : musíš zatlačit na majitele…jinak to nejde. pokud je to starý dům můžou v tom mít prsty památkáři. ale vždy o tom musíš informovat majitele. vždy…já pronajimam panelak

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
2.8.13 22:15

@gabrielagabri
a ten byt je obecni? (vychazim z toho regulovaneho najmu)
my kdyz jsme kdysi byli v obecnim, tak to bylo vylozene o tom, kdo si co na obci „vyrval“. my jsme meli treba desne otravnou sousedku, jejiz jedine plus bylo, ze tak dlouho otravovala na obci, az nam udelali novy vchod, zateplili sklepy a opravili balkony :D
jinak „narok“ asi neni na nic, pokud to vylozene neohrozuje na zdravi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1259
2.8.13 22:55

Já teda nevím,, ale okna bych v žádném případě do cizího bytu nekupovala. My to máme tak, že opravy jako je plynový kotel, okna a zařízení, které v bytu je od majitele nám platí on i naprosto bez problémů zařídí majitel. Okna výměnu platil také on. Já si platím akorát za opravy vlastních spotřebičů, věcí atd..Kdby mi řekl ať za ty peníze k nájmu platím ještě okna a další opravdu tak jdu jinam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35461
2.8.13 23:05

Podívej se, co máte přesně napsané ve smlouvě. Jinak většinou takové ty drobnosti, jako nátěry, malování, to si dělá nájemce sám. Oprava oken je na majiteli - akorát jde o to, jak ho k tomu donutit. Běžte si k němu stěžovat všichni nájemníci, že jsou okna v katastrofálním stavu. Vanu by podle mě měl taky vyměnit majitel, pokud jste ji teda nezničili vlastní vinou. Nebo vám tu novou proplatit. Ta je snad součástí bytu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
2.8.13 23:17

Majitel. Dle občanského zákoníku, tam si najdi smlouvu o pronájmu, dohledej přílohu a dle té přílohy si nájemce platíopravy do určité výše - podle rozlohy bytu. Takže co si pamatuju byt 50 m2 Nájemce platí opravy do výše 3000,– Kč ročně. Okna za 3 litry tipuju že nepořídíš :nevim: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4853
2.8.13 23:45

@gabrielagabri podivej na tohle: http://www.ahaonline.cz/…e-plati.html je to tu dost prehledne. A vyplyva z toho, ze jak vanu, tak okna ma hradit promajimatel. Natery radiatoru ale vy. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
989
3.8.13 00:27

http://jakpronajimatbyty.cz/
Clanky zdarma, clanek 26

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
379
3.8.13 08:14

My si sehnali byt na opravu na vlastní náklady, který nám pak byly umořeny z nájmu. Dělali jsme všude nový podlahy, předělávali jádro, nový výmalby, okna, nová kuch linka a všechno nám byták proplatil, tím, že jsme platili 4 roky asi jenom 3tis nájemné, místo 10tis.

Tetě v bytě měnili kuch linku, teda nechala si ju od nich proplatit a i sporák, nechala si spravovat zdi, udělali nový podlahy.

Já nevím, ale přece ty věci, co jsou v tom bytě, je majetek obce nebo komu byt patří, tak proč já bych si na svoje náklady měla třeba kupovat novou kuch linku, když bych ji tady pak musela po odstěhování nechat (tak nám bylo řečeno), protože kdo by starou schovával, aby ji tam mohl pak zpátky namontovat. To stejný výměna vany, sporáku a všeho co patří k bytu.

Možná je to jinde jinak, nevím, u nás Brno to funguje takhle :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama