Kdy první vyšetření u očního?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
teresa20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.11 08:34
Kdy první vyšetření u očního?

Kdy jste byli s prcky prvně u očního lékaře?

My s manželem oba máme oči špatné, já hodně dioptrií na dálku, manžel vadu jednoho oka, na jejíž jméno si teď nevzpomenu, ale to je vedlejší. Takže je jasné, že malý má dispozice k problémům s očima :cry:

Jelikož náš pediatr nemá v ordinaci takové ty klasické „budky“ s obrázky, čísly a písmenky, jaké měli naši lékaři za nás a zkoušeli tím zrak, tak si lámu hlavu s tím, jak se dnes u pediatra zrak zkouší?

Moje oční dr. mi říkala, ať ho přivedu ve chvíli, kdy začne spolupracovat, tedy nechat si zakryté jedno oko a „číst“ obrázky, prý 2-3 roky. Prckovi teď budou dva roky a tohoto by zatím schopný tedy nebyl…

Tak se ptám, kdy jste byli prvně u očního a co všechno po dítěti chtěl?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Mahora
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 28.01.11 08:40

My jsme byli okolo třetího roku. Je potřeba, aby dítě umělo říct, co vidí - autíčko, sluníčko, domeček apod.

U nás potom následovalo rozkapávání očí a měření, brýle bude nosit dcera celý život. Byl to pro mne tehdy docela šok, neboť já mám oči naprosto zdravé a vůbec by mne to nenapadlo.

Ono, jak si mají ty děti říct, že špatně vidí, když neví, co je to „vidět dobře“. Ale pokud dítě např. často padá, často se někde uhodí, i to může být příznakem špatného zraku…

Tak ještě nějaký ten měsíc počkejte, přeji dobré výsledky.

Mihaicka
Závislačka 3818 příspěvků 28.01.11 08:41

Madi,

jestli pockas do pondelka, tak ti to pak povim. Me prislo minuly tyden pozvani k ocnimu pro maleho, posilaji ho tady ( Lucemburk ) sami od sebe, je to zdarma, tak jsem se rozhodla, ze toho vyuziju.
Take si neumim predstavit, co tam s tim mym prckem budou asi tak delat, ale rikam si, vi kolik mu je a snad tedy i vi, co delaji.. :wink: Tak uvidime.
V pondeli odpoledne dam vedet, jak to probihalo. :mavam:

IvaV
Echt Kelišová 9227 příspěvků 28.01.11 08:49

Pokud mluví - tak ho nauč pojmenovat ty základní obrázky - domeček, srdíčko, kolečko, čtvereček, (takové ty obrysové tvary).
Ideálně nakreslit na papír a dát kousek dál a zakrýt jedno očko a pak zas druhé (to budete muset na to být dva).
Nebo vystřihnout z papíru takové to E a zase nakreslit E směřující nahoru, dolů, vlevo, vpravo a ať otočí to své E tak jak je na obrázku.

Nám na očním říkali že jak dítě je schopné mluvit a pojmenovat tak už to jde - jen tedy my jsme se zadrhli na zakrývání očka - to si nenechala - jsem to doma zapomněla natrénovat. :oops:

maxik
Kelišová 5811 příspěvků 28.01.11 09:16

Někde mají přístroj, kterým jsou schopni vyšetřit i nemluvící dítě, trvá to pár vteřin + vyšetření očního pozadí se dá dělat už u mimina.
BTW H. byla v 9m a dělalo se mimo jiné i to klas. vyšetření domeček, stoleček… s tím, že to sama nepojmenovávala, ale kývala na otázku Je to domeček? Je to stoleček? a na blízko vybírala z rozložených obrázků podle pokynů. (a dostala sodu, že to neumí říkat :mrgreen: :roll: )

tterka
Kelišová 5420 příspěvků 28.01.11 09:25

Nevím, jak to má být, ale řekla bych, že pokud mají oba rodiče vadu očí, tak by se dítko mělo preventivně prohlédnout co nejdříve :nevim: :nevim: :nevim:

Jinak, co se týče pediatra, tak já ho nedávno měnila. Původní doktorka také obrázky v ordinaci neměla, ani to nijak moc neřešila. Nová pediatrička mi děti pečlivě zkontrolovala ze všech stran i úhlů, včetně očíček - u tříleté dcery pomocí obrázků, šestiletého syna pomocí čísel.

Raduš.ka44
Kelišová 7193 příspěvků 28.01.11 09:44

No já mám v plánu jít se synem k očnímu ve třech letech. Náš pediatr sice má ty tabulky v ordinaci, ale já se stejně pak domluvím se svojí očařkou, přece jen odborník je odborník.

pavlak5
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 28.01.11 09:55

už jste tam měli být ,pokud máte takovou rodinnou anamnézu vůbec nečekej a objednej se na DĚTSKÝ oční (do nemocnice nebo na polikliniku ,kde se na děti specializijí)­.Hrubší vady se dají odhalit daleho dřív než dítě umí mluvit nebo poznávat obrázky.Objeddnací doby jsou většinou dlouhý tak čím dřív tím líp.
My byli poprvé na očním kol.1 roku taky kvůli rizikové anamnéze a ted tam chodíme každý rok na" pozorování"-není to nic strašnýho.

pavlak5
Ukecaná baba ;) 1853 příspěvků 28.01.11 10:01

inak poprvé kol.toho roku po malým nechtěli nic ,rozkapali mu oči zkontrolovali oční pozadí a zkusili změřit autorefraktometrem ,když to nevyšlo koukala mu doktorka do očí nějakýma čočkama.dostali jsme papír se siluetama obrázků domečku ,zvířat ,–že to má procvičovat doma a naučit se poznávat před druhým rokem jsme tedy šli poznávat zvířátka+zase kontrola očního pozadí ,tentokrát se zdařil i autorefrakto­met.na další návštěvu jsme dostali za úkol naučit se základní geometrické tvary.A na tu ještě další ty výše zminovaná éčka E (Háky) .

BaraF
Závislačka 2724 příspěvků 28.01.11 10:29

My šli po tříleté prohlídce, nepojmenovala obrázky v ordinaci… U očařky taky tabulky nic moc, změřila jí oči refraktometrem a napsala brýle podle objektivního nálezu. Za půl roku přeměření a už i spolupráce při čtení symbolů, oči se zhoršily o 1 dpt. na 2 dpt. Nosíme brýle skoro pořád a už nejsme takové kopyto (před tím padala a špatně se orietovala), i na buslení a na kolo, jen do bazénu ne. Šla bych co nejdřív, objednání je na pár měsíců dopředu. Naše malá je krátkozraká a má i astigmatismus, je to operabilní, ale až v dospělosti, takže s brýlema stráví ješě skoro dvacet let.

momi33
Nadpozemská drbna 25323 příspěvků 28.01.11 10:34

Ahoj,my jsme byli už v půl roce,dokonce i je to snad napsané mezi preventivními prohlídkami ve zdravotní knížečce.Manžel má tedy tupozrakost+nějaké dioptrie,doktorka mu něco kápla do očí,a podívala se mu tam nějakým přístrojem,vypadal jako starý polaroid :think: příští měsíc jdem zas,do FN Plzeň,mají tam nějaký přístroj Plus optix,a ten by měl bez rozkapávání dobře odhalit oční vady.Konkrétně u tupuzrakosti je důležité začít sléčbou co nejdřív.

teresa20
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.01.11 12:56

Díky za reakce :wink:

No to mluvení je u nás problém, jelikož na všechno ukazuje a říká ťuto :mrgreen: , takže to by bylo pro účely vyšetření asi nepoužitelné :lol:

Ale zrak má zatím dobrý, manžel říká, že vidí i za roh. Když jdeme na procházku, tak bez problémů rozezná traktor, který je celkem daleko, řekla bych tak 1km vzdušnou čarou. Kolikrát mi ho ukazuje a já hledám a trvá mi, než ho najdu :lol:

Mihaicka, určitě napiš, jak jste dopadli :wink:

Se svojí oční už jsem mluvila, probírali jsme to, že má ty špatné dispozice a právě říkala, že to stačí až v těch cca 3 letech, že máme přijít k ní, nespoléhat na pediatra. Samo v případě nějakých potíží dříve, ale jak říkám, zatím vidí dobře.

Holky a jak to roční dítě snášelo rozkapání očí?? 8-o To si vůbec nedovedu představit, náš by řval jak pavián a kroutil se :nevim:

Momi, do knížečky jsem koukala a nic jsem nenašla :think: S FN v PLzni už máme zkušenost, byli jsme na děstské chirurgii na sonu břicha a to bylo něco otřesnýho, malej tam vyváděl tak, že ho pomalu nemohli ani vyšetřit… do zprávy doktorka napsala dítě velmi neklidné, vyšetření hrubě orientační, takže vlastně k ničemu :cert:

momi33
Nadpozemská drbna 25323 příspěvků 28.01.11 17:42
madi píše:
Díky za reakce :wink:

No to mluvení je u nás problém, jelikož na všechno ukazuje a říká ťuto :mrgreen: , takže to by bylo pro účely vyšetření asi nepoužitelné :lol:

Ale zrak má zatím dobrý, manžel říká, že vidí i za roh. Když jdeme na procházku, tak bez problémů rozezná traktor, který je celkem daleko, řekla bych tak 1km vzdušnou čarou. Kolikrát mi ho ukazuje a já hledám a trvá mi, než ho najdu :lol:

Mihaicka, určitě napiš, jak jste dopadli :wink:

Se svojí oční už jsem mluvila, probírali jsme to, že má ty špatné dispozice a právě říkala, že to stačí až v těch cca 3 letech, že máme přijít k ní, nespoléhat na pediatra. Samo v případě nějakých potíží dříve, ale jak říkám, zatím vidí dobře.

Holky a jak to roční dítě snášelo rozkapání očí?? 8-o To si vůbec nedovedu představit, náš by řval jak pavián a kroutil se :nevim:

Momi, do knížečky jsem koukala a nic jsem nenašla :think: S FN v PLzni už máme zkušenost, byli jsme na děstské chirurgii na sonu břicha a to bylo něco otřesnýho, malej tam vyváděl tak, že ho pomalu nemohli ani vyšetřit… do zprávy doktorka napsala dítě velmi neklidné, vyšetření hrubě orientační, takže vlastně k ničemu :cert:

Ono je to těžký,v Plzni jsou asi jen 2 oční dětské Dr,a obě mají děsné hodnocení :roll: a právě jsem se rozhodla,že zkusím tu FN,když tam mají ten přístroj :think:

maxak
Ukecaná baba ;) 1209 příspěvků 28.01.11 19:36

Ahoj, my byly taky na měření Plusoptixem a na základě výsledků jsme šly na vyšetření k oční lékařce. To byly dceři necelé 3 roky. Oční vada se sice potvrdila, ale hodnoty jsou zanedbatelné, takže brýle nosit nemusí :hug: Při vyšetření poznávala obrázky se zalepeným okem, pak jí nasadily jakési brýle a poznávala tvary z takových zrnitých obdélníčků a nakonec koukala do „přístroje“ na obrázek létajícího balonu a přístroj jí očíčka změřil. Bohužel nevím, jak se jmenuje :oops:

„Problém“ u dětí je, že jejich oči dokáží celkem dost dioptrií doostřit (myslím, že 5, ale nechci kecat …), takže na nich ani nemusí být nic nápadného.

martice
Ukecaná baba ;) 1607 příspěvků 28.01.11 21:44

Já jen, že jsem byla s malým okolo tří měsíců na proplachu očních kanálků u dětské oční ve VFN v Praze a tam malému měřila zrak pomocí takového „cajku“ (vypadalo to jako fotaparát či co).

Takže si myslím, že i když nemluví nemělo by být oční vyšetření u specializované dětské oční ždáný problém.

Myslím, že by ses měla s takovou rodinnou anamnézou co nejdříve objednat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Návorková o Dvořákovi: Předchozí zkušenosti s tancem jsou spíš na škodu!

Jak se dalo předpokládat, jako favorité postoupili do samotného finále... číst dále >

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Život se s nimi nemazlil, teď jsou z nich nové ženy

Magda a Hanka jsou kamarádky a spolubydlící, které se poznaly na ubytovně.... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >